Jump to content

Reconditionare Jante


alexdias
 Share

Postare recomandată

Si-a reconditionat cineva jante Santa Monica 17' ? Am o janta "avariata" si as vrea sa stiu daca se poate reconditiona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta este janta respectiva . Astept parerile voastre 

post-124524-0-56244100-1388863369_thumb.

post-124524-0-38172200-1388863412_thumb.

Modificat de Cosmin ZKG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu bate,se dezechipeaza se freaca loviturile ,se indreapta daca este cazul dupa care se chituie cu chit de jante ,se slefuie  apoi un grund pentru finete,vopsit si gata este ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De batut , nu bat ,poate putin descentrate, doar estetic "deranjeaza" . Sper doar sa nu coste prea mult operatiunea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca noua nu o sa iasa. Spitele sunt prelucrate mecanic si apoi lacuite, nu au vopsea. Iar cu vopsea nu o sa scoti aceeasi culoare.

Cred ca singura solutie este sa le faci pe toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai de aia am intrebat pentru ca stiam ca nu au vopsea pe ele,doar partea aceea gri, insa nu vroiam sa gresesc cu vreo afirmatie eronata. Un polish daca le dau presupun ca nu rezolv nimic , nu ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zgarietura este adanca ,am vazut si buza luata,asa sa se mai diminueze vizibil poti incerca sa vezi ce iese,mai rau de atat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu rezolva. Trebuie revopsite toate ca sa iasa cum uniform.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat intre timp la un coleg care se ocupa cu reconditionarea jantelor si procedura este intr-adevar mai complicata , pentru a pastra look-ul original nu se incarca cu chit ci cu sudura , se decapeaza chimic lacul de pe toata janta , polishate + lac electrostatic la final si costa ~1000 lei 

 

A 2-a varianta este vopsirea in camp electrostatic , care este mai ieftina in jur de 500 lei, si procedura obisnuita sablat+vopsit .

 

Majoritatea celor care lucreaza in domeniu din cauza resurselor folosite ,aleg sa faca un set intreg , nicidecum o roata cum vreau eu . Acum sa dau jumatate din pretul jantelor pe vopsit nu stiu daca renteaza . Poate gasesc pe cineva care se "incumeta" cu una . Va multumesc oricum pentru sfaturi / idei 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietene,aia nu gandesc sau nu traiesc in Romania,cum sa ceara 1000ron ,eu am chituit o gramada,sunt chit-uri speciale pentru asa ceva,dar ma interesez si iti spun cum se numeste garantez ce spun este zgirietura de suprafata nu fisura sa incarce cu sudura.Asa cauti alta pe la vulcanizari,crezi ca toti care le ating ca tine platesc pretul asta de reparatie.

 

vezi  aici   :http://www.audiworld.com/tech/ext43.shtml

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele mele de pe Golf (Avus II pe 15') sunt reconditionate (vreo 2 din 4), aveam tot asa zgarieturi profunde. Pe vremea aia (prin 2008) le-am facut pe Casco. Au iesit impecabil si cu siguranta au fost chituite si apoi revopsite. Chiar nu iti dai seama ca sunt reconditionate. Pot sa indic pe PM si service-ul unde au fost facute (nu vreau sa le fac reclama).

Modificat de tlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o operatiune mai dificila,daca vreau facute ca din fabrica scoase,tocmai de aceea o janta noua costa 1700 lei, se pot face cu chit + vopsea cum ai spus tu ( calin.g ) nu am negat,dar nu vor iesi ca cele noi,iar daca fac numai una se va cunoaste o oarecare diferenta ( nu cred ca semnificativa).

Eu abia le-am achizitionat,dar nu asta e relevant,vreau doar sa pastrez costurile achizitionarii cat mai mici.

Jantele Santa Monica sunt mai speciale, difera de avus 1 si 2,am scris in postarile de mai sus cu ce as diferentiaza.

Modificat de Cosmin ZKG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-ai luat asa? 

Jantele cu suprafata polishata din fabrica se refac foarte greu spre deloc si cu costuri mari. Nu se compara cu o janta obisnuita din aliaj.

 

Diamond Cut Alloy – If your wheels resemble the reflective surface on the back of a CD, then they have been diamond cut.  These wheels have a pattern etched into the surface of the alloy itself.  When this surface is perforated by a stone chip or kerb, the corrosion caused will work it’s way around the wheel, following the etched pattern until the whole surface is corroded and the lacquer simply flakes off.

http://www.diamondalloys.co.uk/diamondcut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, aveti dreptate, e diferenta mare intre cele vopsite si cele "metal crud"... Probabil vei fi nevoit sa le vopsesti pe toate dupa reparatie

Modificat de tlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am luat asa pentru ca au costat 200 e. (Pret OK,zic eu pentru astfel de jante)

Incerc sa o reconditionez cat de cat,macar sa nu mai iasa evidenta zgaraietura respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta au si fost destul de ieftine.

 

Greu sa le repari ieftin ca sa nu fie vizile zgarieturile pe o asa suprafata. Poti sa cauti o noua janta daca nu vrei sa le revopsesti pe toate.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi in tara inca nu am auzit de nimeni care sa stie/sa poata reconditiona Santa Monica la nivel de "nou" (adica sa le faca si fata aia "slefuita"). Prin alte parti se pare ca e mai simplu si nici nu costa chiar o avere. Pe forumul uk-mkivs sunt destui care si le-au reconditionat la ei in UK si au iesit brici (un nume de firma care mi-a ramas in minte este Pristine Alloys sau ceva similar cu pret in jur de 250 lire pentru un set). Cam asa arata o janta reconditionata:

 

post-51697-0-97471200-1388879390_thumb.j

Modificat de cri-cri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A iesit frumos reconditionata cea de sus , aproape de starea noua din ce se vede. La noi in tara este o firma din Bucuresti care reconditioneaza respectivele jante dar costa 1000 lei / set , iar eu am dat ceva mai putin pe jante  :icon_confused: ,deci iese din discutie + ca este in Bucuresti si ar trebui un drum pana acolo sau un fan curier , iar o janta are aproape 20 kg cu tot cu cauciuc,si avand in vedere ca lucreaza numai cu set-uri ,iar nu este o varianta plauzibila.

 

Poate totusi reusesc sa o reconditionez prin metoda , sablare + vopsire sa vad ce iese . Pe toate 4 nu renteaza sa le fac, pentru ca celelalte au zgaraieturi minore .

 

De la distanta cand ma uit la ele, parca arata bine acum  :D

post-124524-0-43885600-1388911082_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate totusi reusesc sa o reconditionez prin metoda , sablare + vopsire sa vad ce iese .

 

 

Daca vrei sa vezi cum ar arata monocolor:

 

refurb1.jpg

 

refurb2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , se observa diferenta , ma gandeam sa izolez partea cu gri si sa fac restul , poate nu iese asa in evidenta reconditionarea . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca metodele de bricolaj vor da rezultate spectaculoase. Oricum iti urez bafta orice cale vei alege. Mai adaug doar o informatie pentru toti cei care isi reconditioneaza Santa Monica. O parte din suruburile ornamentale se vor distruge/deteriora in cadrul procesului de reconditionare. Acestea (originalele) sunt din plastic si nu prea mai pot fi reparate odata stricate. Se pot inlocui cu altele din aliaj disponibile prin comanda online de la o firma germana (minimul comenzii este 50 bucati):

 

Titanium-Touch

 

Asa arata:

 

DSC01273.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am vorbit cu cineva care are un set de 5 jante si este dispus sa-mi vanda una din jante mie contra sumei de 50 euro . Cred ca e destul de ok,decat sa o reconditionez pe a mea .

 

Deseara vad exact despre ce e vorba si va mai anunt. :icon_thumleft:

Modificat de Cosmin ZKG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de departe asta este cea mai buna varianta ever...orice alta varianta inseamna lucru stricat.janta ta nu o faci inapoi,iar sa vopsesti tot setul,le strici scopul principal pt care au fost facute polishate.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , asa ma gandeam si eu ca e cea mai buna solutie , oricum greu gasesti pe cineva sa reconditioneze doar o singura janta,m-am convins zilele astea.

 

Am o nelamurire , dupa codul respectiv al jantelor pe randul al 2-lea este o litera la sfarsit , am vazut ca ea difera , la mine este S , la respectiva janta este J in capat , este vreo problema sa nu se potriveasca?

 

Am atasat si celalalt cod sa se vada diferenta. E vreo problema ? Sau difera de la janta la janta ?

post-124524-0-84681400-1388927725_thumb.

post-124524-0-55331700-1388928285_thumb.

Modificat de Cosmin ZKG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa difere anul de fabricatie al jantei...brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!