Jump to content

Reconditionare Jante


alexdias
 Share

Postare recomandată

La prima vedere am gasit cam asa ceva:

HB BODYALU

Chit poliesteric bicomponent cu continut de aluminiu, creat cu scopul de a oferi o mai mare duritate si rezistenta la vibratii, potrivit atat pentru suprafete din metal cat si din lemn. Se usuca rapid in 20-30 de minute la aplicare la temperatura de 23

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa puna niste poze cu inainte si dupa, sunt tare curios sa vad diferentele. Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian-Vn

praxis poate aduci si niste preturi pe unde le gasesti, si poate te apuci si de treaba sa vedem si noi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat chit si am gasit BODYALU, cutie de 1Kg + intaritor la 27 RON

Mai ramane sa caut preturi pentru vopsea si grund.

In mod sigur o sa pun poze cand ma apuc de treaba, partea proasta e ca nu prea am timp si nu am un set de roti de iarna sa le pun in schimb... ori o las pe butuci ori fac pe rand jantele si las roata de rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Recent mi-am schimbat jantele si aveau ceva mici zgarieturi. Am avut un corector de vopsea cu exact aceeasi nuanta si textura ca si vopseaua de pe jante. A iesit foarte bine totul, insa cand sa ajung la janta de rezerva (care e tot din aluminiu), s-a terminat corectorul. Ati vazut asa ceva pe undeva prin tara?

dsc03038izu.th.jpg dsc03039q.th.jpg dsc03040u.th.jpg

Am gasit aici, insa nu merita sa-l aduci de-acolo, ca te costa dublu transportul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am asistat la reconditionarea gentii unui prieten...se poliseaza lacul si vopseaua ...se vopsesc apoi lac se baga la cuptor si ies perfect ..pretul 50 ron pe buncata..la c-ta.

revin cu precizarea si sunt de acceasi parere cu colegul ca nu iese bine bu spreiul deoarece vopseaua trebuie data cu pistolul la presiune mare...

Nu ai si o adresa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Spray-urile cu vopsea cromata nu au niciun efect, in momentul in care se aplica lac incolor pe crom, acesta se dilueaza instant, indiferent daca e uscat sau nu. Singura posibilitate de vopsire a jantelor cu vopsea cromata, este prin folosirea unei vopsele pulbere, iar aceasta trebuie aplicata in baie de abur.

Din ce am auzit e destul de scump acest tip de vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Sper sa intreb unde trebuie, un lucru legat de ingrijirea jantelor.

Dupa cateva saptamani de zapada/ger/mizerie am spalat masina si am observat cat de urate sunt jantele mele. Au pete mici si dese, negre, de mizerie. Daca frec cu o carpa nu prea se duc.

A incercat cineva produsul urmator? Sau sa incerc cu apa, detergent si frecare pana :) .

fiche-netjantesgel.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad in fisa contine acid fosforic, ceea ce inseamna ca va curata destul de bine. Dar daca jantele sunt trecute de tinerete, adica au zgareituri mari, rugina, vopsea sarita le va face si mai rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nightrayder,am incercat eu produsul respectiv.Ce pot sa spun e ca nu face minuni...curata cat de cat,dar la fel am si eu puncte negre si unele urme care nu ies cu niciun produs,probabil trebuie frecate,matuite si revopsite.L-am luat din Carrefour si a costat 30 sau 35 ron!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jantele nu sunt batrane. nici nu au rugina, nici zgarieturi mari.

sunt doar murdare cu puncte negre. Cred ca am sa le curat cu apa fierbinte si detergent si sa vad daca ies petele. Daca nu iau un spray din Carrefour, l-am gasit la acelasi pret care a zis si cata5maj, 30 lei.

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Petel sunt de la placute sau doar bitum? Cu sampon sigur nu ies, trebuie o solutie dedicata iar daca este praf de placute care a patruns lacul este nevoie de argila curatatoare (clay).

Daca este bitum, poti incerca cu WD40 apoi sa le speli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punctele negre sunt ca niste asperitati pe suprafata jantei,care nu ies cu nimic oricat ai freca.N-am incercat cu clay,dar la cum le vad eu nu stiu daca va avea efect.Este vorba de o argila speciala sau se poate folosi cea obisnuita cu care se da pe vopsea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

revin cu o intrebare ... am incercat cu detergent sa sterg petele si am transpirat foarte mult! nici un rezultat....

vorbind cu cineva de la o spalatorie a spus sa incerc cu domestos, pentru curatat aragaz, chiuveta ...etc. Dauneaza jantei sau anvelopei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Du`le la reconditionat.Nu vor iesi petele decat prin sablare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu uite cu ce le spal ... dar apoi dau si cu sonax gel de jante pt. protectie .... iasa super !

solutie CIF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Astazi am umblat prin Iasi pe la diferite firme si vulcanizari cu scopul de a gasi pe cineva care sa ma ajute cu reconditionarea jantelor.Rezultatul este complet dezamagitor-cei mai multi mi-au spus ca e foarte migalos si ca dureaza cel putin o saptamana,cei care erau dispusi sa o faca mai repede mi-au pretins preturi cuprinse intre 400-650 ron.Sincer,oricat de migalos ar fi,pretul dupa parerea mea este mare.Mentionez ca jantele prezinta niste puncte negre foarte mici si cateva zgarieturi foarte fine,deci nu au nevoie de chituire.Solutia alternativa este sa le fac singur,ceea ce nu-mi displace deloc :) .Stiu ca am nevoie de smilgher granulatie 400-600,primer,vopsea si lac.Totusi mi-ar fi utile cateva sfaturi referitoare la etapele pe care trebuie sa le urmez.De asemenea o recomandare pentru produsele necesare.Sincer,sper sa iasa treaba buna!

Va multumesc si astept parerile voastre!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cata, daca tot vrei sa ti le reconditionezi singur eu as zice sa lasi macar vopsitul pe seama meseriasilor. Nu trebuie sa coste foarte foarte mult doar vopsitul si rezultatul cu siguranta te va multumi deplin pt ca jantele vor fi vopsite si lacuite cu pistolul si tinute in cuptor pt uscare.

Cat despre alte sfaturi uite aici si aici

Spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Astazi am umblat prin Iasi pe la diferite firme si vulcanizari cu scopul de a gasi pe cineva care sa ma ajute cu reconditionarea jantelor.Rezultatul este complet dezamagitor-cei mai multi mi-au spus ca e foarte migalos si ca dureaza cel putin o saptamana,cei care erau dispusi sa o faca mai repede mi-au pretins preturi cuprinse intre 400-650 ron.Sincer,oricat de migalos ar fi,pretul dupa parerea mea este mare.Mentionez ca jantele prezinta niste puncte negre foarte mici si cateva zgarieturi foarte fine,deci nu au nevoie de chituire.Solutia alternativa este sa le fac singur,ceea ce nu-mi displace deloc :D .Stiu ca am nevoie de smilgher granulatie 400-600,primer,vopsea si lac.Totusi mi-ar fi utile cateva sfaturi referitoare la etapele pe care trebuie sa le urmez.De asemenea o recomandare pentru produsele necesare.Sincer,sper sa iasa treaba buna!

Va multumesc si astept parerile voastre!

Uite un mic tutorial facut de mine cand mi-am revopsit jumatate de janta in urma cu vreo 2 saptamani --> http://www.detailing-club.ro/forum/showthread.php?t=2025

Daca ai intrebari, ne ezita. Operatia nu este foarte complicata, dar cere ceva timp. Daca le vopsesti intregral este mai simplu pentru ca nu ai de mascat zone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni,esti tare...a iesit super bine si parca n-ar fi greu deloc;trebuie doar rabdare si pasiune.Multumesc mult pentru tutorial,o sa revin cu poze dupa ce le voi reconditiona!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma apuc si eu de reconditionat niste jante o sa postez aici rezultatul, deocamdata caut materialele necesare, bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa reconditionez 2 jante...sunt multumit de ce a iesit,astept si parerile voastre:

1.Produsele folosite:

img1553fg.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

2.Janta dupa matuire cu smilgher P400 si P600 pe ud

img1554s.th.jpg

3.A urmat aplicarea a doua straturi de grund

img1554s.th.jpg

4.Vopseaua a fost aplicata tot in 2 straturi

img1561h.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

5.La final am aplicat 3 straturi de lac

img1558k.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

img1556c.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

img1557gu.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca ai urmarit cu strictete ce am facut eu :) Nu era cazul, se poate folosi orice granulatie de smirghel in functie de cum arata jantele iar vopseaua si lacul pot fi si ele altele.

Arata foarte bine :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca am urmat sfaturile tale,mi-a placut cum arata janta facuta de tine,plus ca nu aveam o idee clara despre pasii pe care trebuie sa ii urmez.Referitor la produse sa stii ca nu le-am cautat in mod special,le-am gasit la primul magazin de profil in care am intrat(mai era vopsea de inca 2 feluri,dar am auzit si eu ca asta de la Duplicolor ar fi mai buna).Trebuie sa fac si o rectificare,dupa grunduire janta arata cam asa...am gresit a treia poza! :Driver:

post-20522-1274520647_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!