Jump to content

Poze montaj/demontaj polo 9N si 9N3


nicuiry
 Share

Postare recomandată

sebastian stefan

Stie cineva cum se demonteaza farul din stanga?Trebuie data jos bara fata? Are cineva o schema sau o poza? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se demonteaza farul din stanga?Trebuie data jos bara fata? Are cineva o schema sau o poza? Multumesc anticipat!

Salut....in primul rand dai jos grila.....apoi jumate din bara (nu e necesar sa o dai toata :D )....atat cat sa ajungi la suruburile farului.....mai multe detalii vezi in poze... :D

post-29493-1235139924_thumb.png

post-29493-1235139931_thumb.png

post-29493-1235139937_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Multumesc ! Eu am model nou si la cum vad cred ca trebuie sa demontez toata bara. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am montat si eu azi cotiera, dar sunt cam dezamagit .. nu imi sta fixa cum vreau eu, adica sa nu se miste deloc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am montat si eu azi cotiera, dar sunt cam dezamagit .. nu imi sta fixa cum vreau eu, adica sa nu se miste deloc..

o poza cu, cotiera decare nu esti multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Din pacate asa e si la mine,adica nu e prea fixa,si nu e nici asa de solida ca cea originala de pe golf,dar e destul de utila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se misca stanga dreapta si ma deranjeaza ca daca pun mana pe ea se lasa .. pe cea care am avut=o pe masina veche statea tzeapana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Are cineva idee cum se demonteaza stopul spate stanga pt schimbarea unui bec? M-ar mai interesa si daca stiti cum se schimba geamul de la oglinda retrovizoare stanga.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar are si un mic secret. Desfaci surubul complet si fara sa tragi de stop in afara il ridici usor in sus ca sa iasa din clemele de prindere din caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal, am si eu un polo 9n din 2002 si am nevoie de o caret tehnica la el ( manual complet )

am avut un mic accident si lucrez la el

daca ma poate ajuta cineva pls contact me

eu am cautat pe aici dar nu am gasit, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Du-te

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal, am si eu un polo 9n din 2002 si am nevoie de o caret tehnica la el ( manual complet )

am avut un mic accident si lucrez la el

daca ma poate ajuta cineva pls contact me

eu am cautat pe aici dar nu am gasit, multumesc

cauta programul ETKA...e o carte tehnica virtuala foarte complexa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut

am un polo 9N3 din 2007 benzina 1.2 cu o problema , imi scartzaie urat de tot rola intinzatoare de la cureaua ce antreneaza

alternatorul ,pompa de apa si clima ,am incercat s-o ung cu spray , cu vaselina ,degeaba nu tzine

mi-am comandat alta rola , a si venit dar cu tot cu intinzator si mi-ar fi de folos o schema sau un sfat pentru inlocuirea ei

mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta programul ETKA...e o carte tehnica virtuala foarte complexa...

ok, ms mult D0ryN9N3

intrebarea mea este :blink: doar pebani il gasesc? cadoar aja am gasit :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, ms mult D0ryN9N3

intrebarea mea este ;) doar pebani il gasesc? cadoar aja am gasit :P

Te ajut eu da un PM ;) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In ETKA nu vei afla cum se demonteaza ceva. Acela e un catalog cu piese si codurile lor pentru grupul VAG.

Pentru DIY folosesti ELSA

Modificat de kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut

am un polo 9N3 din 2007 benzina 1.2 cu o problema , imi scartzaie urat de tot rola intinzatoare de la cureaua ce antreneaza

alternatorul ,pompa de apa si clima ,am incercat s-o ung cu spray , cu vaselina ,degeaba nu tzine

mi-am comandat alta rola , a si venit dar cu tot cu intinzator si mi-ar fi de folos o schema sau un sfat pentru inlocuirea ei

mersi anticipat

foloseste si u functia Search si poate ai sa gasesti

sau uite aici http://vwforum.ro/index.php?showtopic=51399&hl= :icon_thumright:

bine ai venit pe forum

Modificat de nicuiry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, cine imi poate spune cum pot curata sonda de la lichidu de racire?vreau sa il curat deoarece lichidu e sub nivelul minim si nu imi apare nimic pe bord.ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai intai ar trebui sa verifici daca LED-ul din bord iti functioneaza sau s-a ars(VagC0m/17/Output test).Daca LED-ul e OK atunci verifica contactele la conectorul senzorului de nivel(de pe vasul de expansiune) sa nu fie oxidate. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Obiectivul: captusirea panourilor din spate cu vatelina ca sa nu mai vibreze la bass.

Necesare:

1 surubelnita simpla

1 foarfeca,

vatelina

Step one:

recomand sa scoateti bancheta din spate pt ca e mult mai simplu fara ea. daca aveti nelamuriri cum se face asta puteti intreba si va voi face poze si pt asta.

Step two:

pragurile se scot primele tragand din interior precum in poze:

50734477.jpg

85311989.jpg

16180239.jpg

step three:

scoateti surubul de plastic de sub bancheta spate.

53350300.jpg

step four:

cu mare grija incepeti sa scoateti panoul precum in poze. dupa ce reusiti sa desfaceti clipsurile din dreptul stalpului puteti baga mana usor usor prin spatele panoului si cu FT MARE GRIJA sa scoateti si restul clipsurilor. aveti grija ca se rupt ft usor. aveti in total 5 clipsuri: 2 pe stalp, doua "paralel" cu geamul si inca unul in spate.

48534078.jpg

11289675.jpg

55959773.jpg

14374424.jpg

pozitionarea clipsurilor:

88253994.jpg

dupa scoaterea panoului, decupati vatelina in forma inc are vreti sa o aplicati si captusiti interioul panoului..

92577649.jpg

daca aveti senzori interiori de miscare nu uitati sa conectati butonul de dezactivare !

sper sa va fie de folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte fain....ca o alternativa puteti folosi pasla...eu am lipit pasla pe tabla din spatele panourilor groasa de 1,5 cm....si absoarbe sunetul ...nu lasa sa vibreze...e un insonorizant perfect....numai ca e cam greu de gasit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vatelina e si usoara si nu absoarbe sunetu. doar nu mai zdrangane nimic. avantajul e ca e ft usoara. 100 g 5 mp ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • NuCeTaNu pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!