Jump to content

Poze montaj/demontaj polo 9N si 9N3


nicuiry
 Share

Postare recomandată

NU poti pe acolo. Desfa aparatoarea de noroi/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa ajung la aeroterma si trebuie demontat si torpedoul,are cineva o schema sau stie cum se face? va rog frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Torpedoul are 6 suruburi torx de 25.Problema este ca nu ai specificat unde trebuie sa ajungi si ce trebuie inlocuit.

post-50318-0-54326100-1381056184_thumb.p

post-50318-0-76401500-1381056191_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aeroterma pt. ca scartaie si fasaie in viteza 1 si 2,vreau sa o curat de praf si ung cu ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cum se dau la o parte plasticele laterale de pe stalpii de la hayon, vreau sa cobor putin capitonajul plafonului sa lucrez la antena?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SergiuD daca faci aceasta lucrare sa faci si poze si eu vreau sa desfac sa vad ce are antena ca nu prea am semnal la radio,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa dai jos plasticele care vin la zavoarele banchetei spate,au clipsuri sub bancheta si torx sub mocheta din portbagaj,in dreptul lampii,3 la numar,parca.Daca dai jos mocheta in dreptul palierelor amortizor spate,te uiti acolo ca se vad suruburile.Plasticele superioare de deasupra au  dibluri in stilp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.Alin - Sper sa nu uit aparatul foto acasa ca telefonul e unul vechi. Dar problema e timpul, nu stiu daca fac sapt. asta ceva in aceasta privinta.

 

dan 48 - Cand spui bancheta te referi la spatarul ei? trebuie date jos plasticele acelea pe care sade polita portbagajului ca sa dai la o parte plasticul ce merge pe stalp pana sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e 4 usi dar eu la 2 usi am dat jos plsticele laterale de sus dun portbagaj (cele albe care tin plafonul) fara sa mai desfac sustinerile de la polita. Doar piesa aia lunga prinsa in 4 cleme, chiar din spate, langa hayon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot 2 usi am, te referi la o bucata de plastic care vine cam sub balamalele hayonului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa nu radeti de mine dar e a doua oara cand nu duc pana la capat un lucru inceput :))

Cum fac sa trag un fir (cablu) din interiorul masinii pana langa motor. Vreau sa leg goarna de la alarma si nu stiu pe unde sa trag firul. Am incercat si mam chinuit de doua ori cate jumatate de ora sa gasesc o gaura sau sa reusesc sa trec firul pe undeva si fara rezultat. O poza cu o zona in care sa incerc ar fi de nota 10 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unde ies firele dela instalatia masinii, pe deasupra pedalei de ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa-mi fac rost de acel plastic lung care se foloseste la instalatiile electrice sa bagi firul in perete . Poate ca asa reusesc altfel nu prea a, sanse.

Mersi pentru sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Are cineva idee....mie imi scartie consola centrala - in special langa comenziile de AC dar si in interior. Stiti daca o dau jos exista spatiu sau orice alta solutie sa o fac in asa fel incat sa numai scartie? Eventual o revopsire a plasticului cu ceva vopsea cauciucata ar face minuni?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema similara de scartaiala la consola am tratat-o cu putina vaselina in zona unde se frecau doua plastice. Nu se mai aude nimic si au trecut vreo 4 ani de atunci. Desfa si identifica ce scartie, te orientezi la fata locului ce sa-i faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e ok sa bag vaselina in zona aceea? Ma gandesc pe la AC-ul acela sa nu afecteze...scurt ceva. Ideea e ca am desfacut protectia de la butoanele AC, am incercat cu banda dublu adeziva...degeaba. Oricum , ideea cu vaselina e de incercat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am Polo din 2008, cu bancheta rabatabila (se mareste portbagajul) dintr-o bucata. Nu o pot rabata, unul din clipsuri se ridica foarte usor, ca si cum nu ar actiona nimic. Stie cineva cum se poate repara sau daca prin spatele banchetei(partea dinspre portbagaj) se poate actiona, are niste gauri cam in dreptul zavorului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am Polo din 2008, cu bancheta rabatabila (se mareste portbagajul) dintr-o bucata. Nu o pot rabata, unul din clipsuri se ridica foarte usor, ca si cum nu ar actiona nimic. Stie cineva cum se poate repara sau daca prin spatele banchetei(partea dinspre portbagaj) se poate actiona, are niste gauri cam in dreptul zavorului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti da capitonajul de pe spatele banchetei jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosind o surubelnita dreapta si destul de lunga,se scoate minerul ala de unde deblochezi bancheta,apoi,suportul acestuia.Minerul,in partea inferioara,are un clips care intra in mecanism.Dupa aia,cu o tija cu un mic cirlig in capat,deblochezi mecanismul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva cum se poate schimba flansa si  rulment amortizor fata? trebuie presa speciala? vreau sa cumpar flansa cu rulment in ea, cele originale sunt SACHS?

Modificat de rockhard
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Se desface piulita de pe tija amortizor,dupa ce,in prealabil,ai dat ansamblul jos;

2.Trebuie prese arc;

3.Nu stiu exact,am gasit si valeo;

4.Flansa nu este cu rulment incorporat.

 

LE. Ai mai postat si in alta parte,altele decit am observat eu?

Modificat de dan 48
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut,

scuze daca postez unde nu trebuie, dar am folosit search si cred ca acest topic se apropie de problema mea...

 

Masina: polo N9 2004 1,4 TDI

Prezentare pe scurt: Din toamna anului trecut s-a blocat usa dreapta spate. nu se deschide nici din interior nici din exterior. siguranta usii este blocata in jos si se ridica cand incerc sa deschid din interior. 

 

Am demontat fata de usa pana la macara geam(geam electric)

 

CUM pot sa deschid broasa din interior ??? 

 

va rog sugestii ! va multumesc!

 

PS rog moderatorii sa mute acest post daca nu am nimerit subiectul!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa demontez fata la usa soferului la un 9N in 2 usi dar sunt blocat fiindca nu stiu sa demontez manerul din interior (cel din poze) partea neagra de plastic e doar dintr-o bucata nu e ca in tutorialul alaturat pt. platforma G4/Bora unde iasa o parte din maner afara ca sa dea voie sa se ridice acel plastic negru cu butoanele

 

post-75511-0-61454900-1394985173_thumb.j post-75511-0-58465100-1394985180_thumb.j post-75511-0-50149600-1394985192_thumb.j post-75511-0-43438500-1394985198_thumb.j

 

Se pare ca a mai incercat cineva sa-l demonteze fiindca e ciobit plasticu negru in partea din spate, am bagat si eu surubelnita invelita in carpa sa ridic de acolo dupa cum am vazut intr-un tutorialul de pe toutube dar nu am reusit sa-l fac sa iasa doar se indoia acel plastic

 

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • NuCeTaNu pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!