Jump to content

Poze montaj/demontaj polo 9N si 9N3


nicuiry
 Share

Postare recomandată

Aici...pretul este 29 euro...

post-28604-1246304792_thumb.jpg

Buna,

sunt posesorul unui VW POLO 9N3 - 2005, second hand.

Am o problema cu plasticul care acopera ceasurile de bord, as vrea sa il schimb, este zgariat...

Stie cineva care este codul ETKA sau unde pot gasi asa ceva.

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Buna,

sunt posesorul unui VW POLO 9N3 - 2005, second hand.

Am o problema cu plasticul care acopera ceasurile de bord, as vrea sa il schimb, este zgariat...

Stie cineva care este codul ETKA sau unde pot gasi asa ceva.

Multumesc frumos

Eventual, stie cineva un magazin de componente de unde pot achizitiona doar geamul de la ceasurile de bord ?

Ma gandesc sa il comand. Am vazut ceva poze cum se demonteaza.

Astept propuneri :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum as putea sa desfac sistemul de dechidere de la usa din spate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu mai im merge lumina de la inchidere sau deschidere canale pentru aer.stie cineva cum sa le desfac sa pot sa veric daca nu cumva sunt arse becurile sau o siguranta?stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Sunt nou pe aici.

Sunt posesorul unui 9N de 2 saptamani si azi fiindca nu mergea stopul de frana central m-a mancat undeva si i-am scos capacul (platicul rosu).

Prin urmare mai trebuie si pus la loc dar problema e ca nu mai stiu cum.

Ma puteti ajuta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regula montarea se face in ordine inversa demontarii. Ca sa demontezi lampa de stop suplimentara trebuie sa dai jos panoul de pe usa si cel lateral. Atentie mare la clipsuri ca se pot rupe si ramaii cu "greierasi".Sunt 12 clipsuri la panoul de pe usa si cred ca 8 sau 10 la cel lateral.

post-10189-1253985777_thumb.png;post-10189-1253985789_thumb.png;

post-10189-1253985796_thumb.png;post-10189-1253985802_thumb.png.

Sper sa te descurci. Bafta :)

Modificat de ionel.d.2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, m-am descurcat pana la urma. Partea cu clipsurile mi se pare o idee tampita rau de tot din partea vw. Era mai bine cu suruburi.

E nasol cu stopul meu, e tot ruginit si nici plasticele nu sunt tocmai bune. Cam ar trebui sa inlocuiesc tot ansamblul. Are idee cineva cam cat costa asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Sunt nou pe aici.

Sunt posesorul unui 9N de 2 saptamani si azi fiindca nu mergea stopul de frana central m-a mancat undeva si i-am scos capacul (platicul rosu).

Prin urmare mai trebuie si pus la loc dar problema e ca nu mai stiu cum.

Ma puteti ajuta ?

Pai.....@silviubil...dupa ce demontezi...le montezi inapoi in sens invers...numai sa nu iti ramana piese... :D :D .

Situatia sta cam asa:

post-29493-1254156712_thumb.png

post-29493-1254156723_thumb.png

post-29493-1254156731_thumb.png

post-29493-1254156735_thumb.png

post-29493-1254156738_thumb.png

post-29493-1254156757_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spu

Cred ca, despre lampa centrala care vine in spoilerul de la hayon, era vorba...

Cam ar trebui sa inlocuiesc tot ansamblul. Are idee cineva cam cat costa asa ceva?

Nu stiu codul spoilerului de pe masina ta dar pretul este acelasi, asadar trimite un mail la reprezentanta si intreaba cat costa reperul 6Q6 827 933 D. Estimez un cost de cel putin 160 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, m-am descurcat pana la urma. Partea cu clipsurile mi se pare o idee tampita rau de tot din partea vw. Era mai bine cu suruburi.

E nasol cu stopul meu, e tot ruginit si nici plasticele nu sunt tocmai bune. Cam ar trebui sa inlocuiesc tot ansamblul. Are idee cineva cam cat costa asa ceva?

Am schimbat eu in iunie 2009.

Pret 110 RON :Driver: , magazin piese auto Craiova

Merita pentru ca vine cu toate becurile noi :) ... nu mai este stirb :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma ajuta cineva cu o schema pentru a putea da de rezervorul de apa pt spalat parbrizul? Pierde lichidul de spalat si vreau sa vad care e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ar trebui sa il gasesti intre aripa stanga si contra aripa. Dai jos plasticul ala de deasupra rotii respectiv de sub aripa si vei da de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun intrebari de om tampit, pana ma mai lamuresc.

jantele care vin standard pe polo 9n sunt de 14 inch, da? Si merg puse pe ele si anvelope de 15 si 16 inchi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU! Merg puse doar mai groase in cazul in care sunt cele de 165/70, poti sa pui si de 185/60.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci merg doar pe 14 inch ??!!

Sunt cam bulversat pentru ca in cartea de identitate scrie la varianta 2 ca merg si de 195 55 r15 iar ca anvelopa optionala merge si 205 45 r16.

Eu am acum 185 60 r14, si ma gandeam sa imi pun 185 65 r14 ca sa fie o idee mai inalt balonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar tu acum pe masina ai jante pe 14. daca aveai pe 15 , 16 sau 17 puteai sa pui dimensiunile de anvelope respective. la tine acum intra si 185 65 r14 dar daca vei incarca foarte mult masina s ar putea sa iti atinga contraaripa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte slabe sansele sa atinga cu 185/65, atata timp cat cu 165/70 nu atinge. Si oricum cauciurile intra destul de mult sub aripa chiar si la 185, deci nu se pune problema. Cu 3 oameni in spate + bagaje poti sa stai linistit.

Doar ca dimensiunea 186/65 nu e trecuta in talon si e posibil sa ai probleme in cazul in care...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care talon ?

Pe certificatul de inmatriculare european nu mai scrie dimensiunile anvelopelor cu care poate merge masina.

Scrie doar pe cartea de identitate care nu o prezinti politiei daca te opreste. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

cum se schimba oglinda retrovizoare stanga la masina din semnatura?stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci merg doar pe 14 inch ??!!

Sunt cam bulversat pentru ca in cartea de identitate scrie la varianta 2 ca merg si de 195 55 r15 iar ca anvelopa optionala merge si 205 45 r16.

Eu am acum 185 60 r14, si ma gandeam sa imi pun 185 65 r14 ca sa fie o idee mai inalt balonul.

Salut!

Stai linistit eu rulez fara probleme cu Debica Navigator 195/70/14 all seasons fara probleme.Incercat si cu 4 persoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici este o discutie despre montat si demontat piese nu despre anvelope.exista un topic special pentru asa ceva.fara suparare.

Revin la problema mea : cum se demonteaza si se monteaza o oglinda retrovizoare pe partea stanga si dreapta pentru modelul din semnatura.

Modificat de none
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se ajunge la mecanismul (parghiile) care transfera miscarea de la motoras la stergatoarele de parbriz?

tot acolo se gaseste si "celebrul" motoras-pompa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aripi si trager. Era cineva pe forum care a facut asa ceva.

L-a facut sa arate exact ca un 9N3 Cup Edition

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aripi si trager. Era cineva pe forum care a facut asa ceva.

L-a facut sa arate exact ca un 9N3 Cup Edition

am vreo 3 ore de cand caut pe cineva care a facut asta... in fine , continuam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • NuCeTaNu pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!