Jump to content

Inspectia tehnica periodica - ITP


eradut
 Share

Postare recomandată

Unde fac si eu un ITP in Arad ? Pe 28 ajung in RO, si intru doar pana la Arad ptr ITP ... e o problema daca rotile de pe masina au alta dimensiune fata de talon ? 185 - 65 - 14" pe masina si 185-60-14" pe talon?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu recomand serviceu de langa petromu de la diham.am facut itpu acolo acum cateva saptamani , 95 roni , fara spaga , am scapat in 10 minute.nu se face nici o programare,te duci si stai la coada , care nu e mai mare de 2-3 masini...si parca ultima masina intra la ora 17 , bafta!

@Razvanyke Teoretic nu ar trebui sa ai alte cauciucuri decat cele trecute in talon , practic la mine nu s-au uitat niciodata(si aveam chiar pe 15",desi in talon am 14") , probabil ca atata timp cat nu vii cu masina pe 18 inch nu iti zic nimic.Aveti grija cu ITP-ul , mai nou am auzit ca e infractiune de dosar penal

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca au nici o treaba cu rotile, eu cand am facut itp-ul acum 2 ani nici nu s-au uitat la roti...la dimensiune nici macar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu dupa ce voi conduce 14 ore ca sa ajung la Arad ... oare masina va fi in "limite rezonabile" la teste ?! As spera si crede ca da .. nu vreau sa am surprize .. am ce surprize sa am la o masina de 4 ani cu toate reviziile facute la timp, mega ingrijita si in conditii impecabile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cunosti Aradul cit de cit?

trebuie sa ai neaparat si CIV la tine, asta ca sa stii de pe acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos ;) .. dupa ce am patit in vara, sa merg la revizie + ITP si sa realizez ca nu am luat CIV dupa mine ... acum sigur il voi avea, despre Arad habar nu am ... dar am GPS-ul :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are civu daca masina este inmatriculata in RO? Aia iti cer doar talonul ca sa puna stampila aia pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raduuu .. ca tine am crezut si eu, si cand am mers cu talonul dupa mine ca un cascat .. mi'au zis : "talonul si civ va rog .." ... mda, iti dai seama cand am vazut alti 4000 de km pt asta ... ce bine mi'a prins ;).

In fine .. asta e distractia, trebuie facuta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are...daca tu crezi ca nu are mergi fara si o sa vezi cum faci cale-ntoarsa :)

"Schimbarea domnilor bucuria nebunilor" - toata lumea se bucura ca nu mai sint anumite informatii in talon si pot sa faca ce vor....dar in CIV ele sint gasite ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@radduu & blacka, multumesc baieti, o sa ma duc si eu la diham cat de curad...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost sa imi fac si eu ITP-ul, m-a respins pt furtunele de frana de pe fata, ca cica erau imbatranite. In fine...le-am cumparat repede de la volksparts, le-am schimbat am facut si aerisirea si m-am reintors la itp.

140 ron taxa itp + 40 ron reverificare + :icon_thumright:

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o caruta de bani, in neamt la un service respectabil e 110 ron pentru masini pana in 3.5 tone si 200 lei restul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si copie de pe CIV?

Ca originalul este la porsche leasing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da merge, asta daca obtii de la leasing o stampila care sa certifice copia ca fiind in conformitate cu originalul, asta daca nu ai asa ceva pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o caruta de bani, in neamt la un service respectabil e 110 ron pentru masini pana in 3.5 tone si 200 lei restul...

cu tot cu furtune plus schimbatul lor , etc, m-a dus la respectabila suma de 450 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci ai platit 140 ITP-ul si inca 40 lei re-verificarea ?

de ce ? eu sincer nu am re-verificat nicioadata nicio masina...

e normal asa ? sa stiu ca altfel daca mi se intampla ma iau la hartza cu ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am platit 140 lei verificarea ITP. M-au respins pt ca aveam furtunelele de la frana imbratranite .

Am fost, am schimbat furtunele si m-am reintors la aceeasi statie ITP unde am dat 40 ron pt o reverificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mult 140 lei, eu am dat tot cam atat prin decembrie 2009, in Curtea de Arges.

Nu am avut nimic, decat putin joc la caseta de directie, dar m-au trecut. :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal,daca te duci la unitatea care te-a respins,nu mai trebuie platita re examinarea.asta inseamna ca sunt banditi.cam mari preturile.eu am dat 70 ron la itp la augsburg in vara la GT.brgds

in mod normal,daca te duci la unitatea care te-a respins,nu mai trebuie platita re examinarea.asta inseamna ca sunt banditi.cam mari preturile.eu am dat 70 ron la itp la augsburg in vara la mk V GT.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reexaminarea se plateste doar la statia ITP care te-a respins prima data. Daca mergi la alt service vei plati taxa initiala din nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de civ, sau copie certificata de dealer dupa ea. Rotile sunt printre primele lucruri la care se uita. Daca te resping, trebuie cand revii sa platesti reexaminarea, dar macar nu mai stai la rand. Se feresc de complicatii inutile pt. ca RAR-ul cheama zilnic la reverificare un anumit nr. de masini alese prin sondaj. Isi risca nu doar painea daca inchid ochii, este caz de dosar penal si cunosc personal doi care au patit-o in ultimul an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu azi ITP la diham, prima runda ca m-au respins din exces de zel zic eu: bec frana ars (remediat pe loc dar oricum scrisesera pomelnicu') si lipsa iluminat numar (la o lampa bec ars, cealalta imi lipseste); Zic exces de zel pentru ca fix aceleasi probleme le aveam si acum 2 ani la primul ITP la RAR (observsem si acolo un bec ars cand mi-au parcat masina la iesire) iar de iluminat numar nu mai zic, ma amuza cand ma gandesc, asa am adus masina de afara.

Sincer nu ii recomand, iti cauta nod in papura dupa cum vad eu, mai era cineva pe aici care zicea ca i-au constatat furtunele imbatranite la un passat b5.5 - absolut subiectiva constatarea.

Modificat de ccristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex76

Poti spune de ce anume au patit-o cei pe care-i stii? E bine de stiut si pt. noi, sa evitam situatiile de genul astora,care au repercusiuni si in costul total al ITP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unuia dintre ei i-a fost organizat un flagrant. II mersese vestea ca-i baiat intelegator si ca-ti da viza chiar daca nu-ti iese poluarea veci, in schimbul unei mici atentii (mi se pare ca la el a fost vorba de 50 ron) Mai grav a fost ca inchidea ochii si la probleme legate de siguranta circulatiei, la niste harburi ce ar fi trebuit bagate in mod normal in rk. Proprietarii aveau de ex. nevoie de itp valabil, ca sa-si poata reinoi abonamentul pt. parcare la primarie.

Celalalt a picat la un astfel de control prin sondaj cerut de Rar. Nu stiu prea multe detalii, era mi se pare vorba de o masina recarosata, la care exista neconcordanta intre seria motorului de pe vehicul si cea din civ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am efectuat si eu ITP-ul care ma costat doar 75 lei si tin sa mentin ca am parbrizul fisurat in partea dreapta si nu am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!