Jump to content

Funcționarea acestui site este susținută de cele 3-4 firme ce afișează bannere între posturi. Ar fi o plăcere pentru noi dacă ar fi adăugat site-ul nostru în lista de excepții ad-block. Ne-ar ajuta foarte mult susținerea acestei comunități. Promitem și veți vedea că nu avem reclame intruzive și nici deranjante. Mulțumim! :) 

barton

Cumparare masina din Germania

2.830 postări în acest subiect de discuţie

vali zak

+1dydu,luni am cumparat o masina care o caut de ceva timp, neamtul a zis ca nu discuta pretul, este unul corect(chiar asa era dar de, eu ca romanul, poate mai lasa ceva).

Referitor la asigurare se poate comanda online, vine prin posta si pur si simplu trebuie completata. Dar nu mai e ca pe vremuri acum, orice firma care confectioneaza placute vinde si asigurari. De obicei isi incep programul odata cu inmatricularile.

In cazul impozitului pentru 30 zile nr zoll tanti de la ghiseu i a spus neamtului ca ar fi bine daca da el contul sa se traga impozitul iar eu sa ii dau cash. A fost pe gandul meu, nici nu am apucat eu sa zic ceva:).

La comuna foarte ieftine numerele, am platit 95e asigurare, 10 e placutele si 15 e cash la proprietar pt impozit pe 30 zile. Cumparand direct de la proprietar a platit el la bancomat 35 e radierea altfel o plateam eu. Total numere pe 30 zile si asigurare 120e.Super

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
B_o_g_d_a_n

Chiar ca foarte ieftine. Eu pana acum nu am gasit table sub 30 de euro nicaieri unde am cumparat, care era Bayern, Hessen, Rheinland-Pfalz sau BW.
N-ai uitat cat au costat hartiile? ...ca din cate stiu eu, pregatirea finaciara pentru o masina care merge la export e 75-95 Euro asigurarea pe 30 de zile, 10(?)-30 Euro placutele, 15(?)-25 Euro impozitul si cam 35 Euro actele (Brieful mare si ala mic).

Link către postare
vali zak

Dar nu am apelat la intermediari, am cumparat direct asigurarea de la firma care fabrica placutele vis a vis de inmatriculari, 95e,evident neamtul a inceput sa se vaite desi nu dadea el banii dar asa, cred ca din principiu :)) si atunci mi a zis ca sunt placutele 10 e. Tot 75 cu 30 e  ar fi. Dupa asigurare am mers direct la ghiseu, mi a dat hartia cu numarul sa fac placutele, a dat neamtul contul si eu lui cash pt impozit, am facut numerele am revenit in birou unde eu am luat actele, au pus pe numerele mele  sigla primariei iar neamtul a platit diferenta de impozit pe anul in curs si a luat placutele lui inapoi. Asta am platit 95,15, 10e.

IMG_20180914_053143.jpg

Modificat de vali zak

Link către postare
Aysun

Salutare,

Doresc sa achizitionez o masina si nu stiu cum sa procedez cu actele.

Treaba sta in felul urmator:
Masina a ajuns pe roti in RO, cu numere de Germania. Acum se pune problema inmatricularii aici si radierii din Germania.
Cunostinta vrea sa ia placutele cu numere, sa mearga cu ele in Germania, sa radieze si apoi sa se intoarca cu ele + dovada radierii aici, pentru ca eu sa pot sa o inmatriculez in RO.

Dar, in cazul in care masina e radiata in Germania, se retina brief-ul mic, deci eu nu o mai pot inmatricula in Romania. Am inteles corect?
Pe langa asta, o sa am la activ si un contract de vanzare-cumparare facut in RO cu aceasta cunostinta.

Care ar fi metoda cea mai simpla, astfel incat sa nu ma trezesc ca el a radiat masina in Germania, iar eu nu pot sa o inmatriculez in Romania din cauza ca n-am destule acte sau trebuie sa astept dupa o comunicare greoaie intre statul roman si neamt?

Multumesc

Link către postare
dydu_kuf

La radierea din Germania nu se retine nimic, se pune o stampila pe care e scris“ Scos din uz“ si data radierii.

La fel de bine o poti inmatricula in Ro desi e deja inmatriculata in DE, deoarece se va radia automat cand statul roman va comunica celui german inmatricularea.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Important Information

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării reprezintă acceptul dvs. pentru această folosință. Pentru mai multe detalii privind gestionarea preferințelor privind cookie-uri, vedeți Politica de utillizare cookie-uri