Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Ciao!

Stie cineva in cat timp trebuie platite taxele vamale, la o masina second hand adusa in Ro din De?

Si in cat timp se obtine TVA-ul inapoi de la proprietar?

M-ar interesa sa stiu daca e vreo sansa ca perioada necesara obtinerii TVA-ului inapoi, sa nu fie mai mare decat perioada in care cumparatorul trebuie sa plateasca tazele vamale.

Multumesc.

<{POST_SNAPBACK}>

data limita de plata a taxele vamale este inscrisa pe documentul vamal pe care-l primesti de la comisionarul vamal cand ajungi cu masina la vam/granati din .ro

de obicei este de 7-8 zile dar daca te intelegi cu comisionarul (adica comision mai mare -> perioada mai lunga)

NU depasi acest termen, e bai de amenda (25mil. min. scrie in lege!) si ajungi sa te coste cat nu face!

TVA-ul de care zici tu este de fapt o garantie de iesire din spatiu UE. daca ai docomentu stampilat la ultima vama din UE (Ungaria) + posta rapida + transfer bani (in cont, cel mai rapid) = 5 zile MIN. eu i-am vazut in vro 7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun. asta nu stiam. credeam ca daca al meu are euro 4 are si ala macar 3.  pt inmatriculare trebuie minim euro 3? de cand va fi 4? ce altceva mai trebuie? cum stiu ce euro e, sigur?

<{POST_SNAPBACK}>

during 2005 norma de emisii min. pentru inmatriculare in .ro este Euro 3, indiferent de motorizare (capacitati sau combustibil).

ce-o fi in 2006 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt asa de contradictorii preturile de pe siturile germane (autohus, mobile, autoscout) incat cred ca cel mai bine e sa merg acolo si sa vad cu ochii mei cum sta treaba.

<{POST_SNAPBACK}>

eu mi-am luat de pe mobile.de si exact cat scria atat am dat

daca ai timp (si bani) sa umbli prin .de, no problem. altfel iti recomand sa-ti gasesti de aici 2-3 masini, sa le cauti de purici cat poti de mult si sa mergi la (aproape) sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce zici, fara a rezerva o masina de pe mobile.de sau alte site-uri, e posibil ca in 2-3 zile de cautat prin Germania (evident, transport cu masina) sa gasesc o masina pana in 6000 de EURO (pret cu TVA inclus)? M-ar interesa in mod deosebit un Opel Astra 2001, Limousine sau daca am noroc un Golf4, 2001, Limousine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum se face dar pe la noi prin piata Golfurile au preturi f mici si pe la 8000 si ceva TDI,2000-2002,dar stiti voi... sunt aduse de "profesionisti". Cand mi-am adus si eu Golfu' pretul sau afisat era cu 1000euro mai mare! Dar am fost cu un tip ce aduce masini,il cunostea pe neamt (pur neamt) si cum cumpara de la el avea alte preturi pentru clienti fideli.

Oricum daca tot suntem la capitolul adus masini v-as ruga daca stiti sa postati un link sau un tabel cu tarifele vamale actuale in fuctie de combustibil,an,cm2. Am vazut ca multi nu prea stiu cum sta treaba si as fi si eu interesat. Am cautat putin si nu am reusit sa gasesc pe net. Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bladerunner

Vezi aici calculul taxelor vamale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate va gasiti aici:

www.autoscout24.be

www.automatch.be

www.2dehands.be

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum se face dar pe la noi prin piata Golfurile au preturi f mici si pe la 8000 si ceva TDI,2000-2002,dar stiti voi... sunt aduse de "profesionisti". Cand mi-am adus si eu Golfu' pretul sau afisat era cu 1000euro mai mare! Dar am fost cu un tip ce aduce masini,il cunostea pe neamt (pur neamt) si cum cumpara de la el avea alte preturi pentru clienti fideli.

          Oricum daca tot suntem la capitolul adus masini v-as ruga daca stiti sa postati un link sau un tabel cu tarifele vamale actuale in fuctie de combustibil,an,cm2. Am vazut ca multi nu prea stiu cum sta treaba si as fi si eu interesat. Am cautat putin si nu am reusit sa gasesc pe net. Va multumesc !

<{POST_SNAPBACK}>

raspunsul l-ai dat aproape singur: profesionistii ...

- ori iau de la handler en-gross/flote, deci la preturi sensibil mai mici

- ori au acces direct la licitatii, de unde iau tot flote

+ cunosc traseul actelor si taxelor f. bine si minimizeaza costurile dar fii sigur ca au un profit minim de 1000E/masina.

iata niste taxe, dar tabelul contine accizele vechi:

... nu pot face upload ...

pentru accizele noi sigur este deschi un topic, doar sa-l gasesti (search)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mai e un motiv. multi iau masini lovite si le repara in tara. ceea ce nu e neaparat rau, nu e grav o aripa, o bara, un far sau chiar in radiator; dar o astfel de masian e mult mai ieftina si reparata aduce profit mai mare.

apoi in piata toate masinile au km putini, toate masinile au fost ale unui batranel care nu prea o scotea din garaj etc. parca aici numai batraneii si babutzel vand masini.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao!

In sfarsit duminica dupa-masa, voi pleca in Germania sa-mi caut masina. Inca nu stiu sigur in ce oras voi merge. As avea o rugaminte: de unde as putea faca rost de un document (electronic, evident) cu listele euro3 si eventual euro4? (sper sa fie alea aprobate de RAR).

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand imi cautam eu masina, am gasit un golf 4 din 2003 (!!!) la 6500E... avea 340.000km dar era ingrijita... va dati seama ca masina aia adusa inapoi in tara, pusi km pe la vreo 50.000 se vindea LEJER cu un profit de 2500-3000E (banuiesc ca asa fac si mamenasii din targ)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea o rugaminte: de unde as putea faca rost de un document (electronic, evident) cu listele euro3 si eventual euro4? (sper sa fie alea aprobate de RAR).

<{POST_SNAPBACK}>

eu ma bag iar cu belgienii pt ca aici cunosc situatia. scrie in talonul masinii ce euro are. si la olandezi la fel. deci, banuiesc dar nu stiu, ca si la nemti.

poate este utila o lista cu acte de care este nevoie (tot ce stiu eu pt belgia):

- factura

- certificat EUR 1 (certificat de conformitate ca masina e fabricata in UE si atunci vama va fi mai mica, trebuie stampilat de vama belgiana)

- transit vamal (stampilat de vama be)

- asigurare

- certificat de inmatriculare provizorie + numere.

mai este ceva?

in belgia sunt agentii care percep o taxa relativ mica si in 2 ore fac ei tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- transit vamal (stampilat de vama be)

<{POST_SNAPBACK}>

cred ca asta se face la maghiari (pt Tva) si la romani foaia de tranzit pt Vama de la noi cand se va plati tva-ul. poate nu am inteles eu ceva bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. la iesirea din UE evident, ca sa dovedesti ca ai scos masina. dar eu ma refeream la actele cu care pleci de aici. in vama la noi nu mai trebuie sa stii nimic, le dai 20 de euro si-ti fac ei tot.

certificatul asta de tranzit vamal care se intocmeste la cumpararea masinii trebuie vizat intai de vama din orasul de unde ai luat masina. asa e aici la belgieni, si nu vor sa-ti puna viza in alt oras dacat in cel din care ai cumparat masina.

nu stiu daca il face garajul, comisionarul, agentia, vama sau altii - de aceea spuneam ca merita banii sa-ti faca o firma tot. si la belgieni daca patronul e belgian si nu turc, roman etc. poti sa ai asa incredere incat nici seriile de nu le mai verifici. orice patron din asta de garaj are si o carte de vizita de la o firma ce se ocupa de acte. dai un ban dar nu ai bataie de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refeream la un document, publicat de RAR, care contine lista autovehiculelor care au EURO3 (e un document care contine modelul masinii, cod motor, puterea, km/h ).

Am nevoie de acest document pt. ca atunci cand o sa cumpar masina, trebuie sa vad daca e trecuta acolo. (pt. ca nu mai am chef sa cer consultanta la RAR).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cred ca asta incerca si lautrec sa-ti explice cumva :lol:, trebuie sa fie in document Euro 3 si nu D3 ...:)) Daca pe doc scrie E3 sau E4 e super OK - sa nu-mi zici ca tu acuma cauti toate seriile de masini care indeplinesc conditiile :) Ideea e ca e suepr suficent daca actele masinii sunt in regula si scrie cel putin E3 pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

certificatul asta de tranzit vamal care se intocmeste la cumpararea masinii  trebuie vizat intai de vama din orasul de unde ai luat masina. asa e aici la belgieni, si nu vor sa-ti puna viza in alt oras dacat in cel din care ai cumparat masina.

<{POST_SNAPBACK}>

asta nu am stiut ca trebui stampilat in Beligia, eu stiam ca e suficient brieful si contractul + numerele +asigurarea interantionala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol:)

Ok, am inteles. Deci daca actele masinii sunt in regula, si e specificat E3 sau E4, I'm happy :))

In principiu as avea nevoie de:

- brief, carte verde, decalaratie de export, certificat EUR1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o cumperi de la autohus, in general, se ocupa aia de toate contra unei sume de bani. Ii trebuie copie de pe pasaportul tau, o inputernicire ca sa poata sa o inscrie in numele tau si gata treaba. Hai ma ca nu e asa de negru dracu :lol: ii mirosi si tu repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol:)

Ok, am inteles. Deci daca actele masinii sunt in regula, si e specificat E3 sau E4, I'm happy :))

In principiu as avea nevoie de:

- brief, carte verde, decalaratie de export, certificat EUR1

<{POST_SNAPBACK}>

Ar mai fi o varianta ca sa nu te chinui cu atatea acte:

Adu-o pe platforma pana in Romania.

Un amic asa a facut si mi-a zis ca a iesit mai ieftin decat daca o aducea normal. El si-a mai adus mai demult o alta masina in stilul normal si mi-a zis ca a avut mult mai multa bataie de cap si l-a costat si mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta nu am stiut ca trebui stampilat in Beligia, eu stiam ca e suficient brieful si contractul + numerele +asigurarea interantionala.

<{POST_SNAPBACK}>

sebica, e vorba de o declaratie de export, certificata in primul rand de stampila vamii din orasul de provenienta, si mai apoi de stampila vamesului ungar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este, si mie mi-au fost facute toate actele de catre cineva ... m-a interesat doar brief-ul, numerele si asigurarea :lol: poate era strecurata vreo stampila pe acolo pe undeva :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda .. si mie mi-a facut actele un tip de la autohaus .. doar ca mi-a facut doar o parte pentru ca ei habar nu aveau ca imi trebuie EUR1 si nici nu stiau cum arata. Asa ca a trebuit sa alerg eu pentru actul asta ... si m-a cam secat (in afara de taxele de la vama unde am pus stampila .. un drum cu taxiul de la hotel si inapoi - 130 E :lol:).

In concluzie iti trebuie' asa : factura, brief, asigurare+numere de zoll rosii pe minim 15 (fünfzehn si nu fünfzig cum am zis eu .. :))) zile, certificat EUR1, declaratie vamala de export - Europäische Gemeinschaft (parca asa ii zice) si .. iti mai trebuie o hartie de la VW (ceva .. Zulassung .. nu mai stiu exact denumirea .. daca stie cineva .. help ) care tre' sa ti-o dea neamtu' (sau ce natie e ala) de la autohaus .. Mare grija sa nu uiti de unu din actele astea ca vii degeaba cu masina incoace. Si Important : sa iti dea chitanta pentru banii (garantia) pe care o lasi acolo .. ca apoi cand recuperezi banii sa il ai cu ceva la mana, in caz ca e mai neserios. Oricum daca face nazuri la faza asta .. intri mai tare in el si se da pe brazda.

Cam asta ar fi in mare .. sper sa nu fi uitat ceva ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

Adu-o pe platforma pana in Romania.

Un amic asa a facut si mi-a zis ca a iesit mai ieftin decat daca o aducea normal...

<{POST_SNAPBACK}>

asta renteaza daca tre sa platesti tu actele de radiere+inscriere provizorie+numere+asigurare, care ar fi la cca. 150-200E.

daca actele sunt incluse in pret, adica zice ca ti le face handleru, mai bine vii cu ea pe roti, ca oricum le platesti.

de curiozitate, @Stecheru cat costa sa aduci masina pe platforma din .de, Munchen sa zicem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare daca poate sa ma ajute cineva!

Ca urmare a accidentului avut de masina parintilor ma gandesc ca ar fi mai rentabil sa cumparam o masina din afara - Germania.

Imi poate spune cineva care sunt taxele care se platesc pentru inscrierea masinii???

MULTUMESC MULT!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!