Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Sslut,

teoretic Mihai sau Alex in baza CV-ului trebuie sa declare in DE actele pierdute, iar apoi eliberarea unor duplicate.

Suna sau mergi la Politie si vezi ce-ti spun ei ca poti face.

Eu incerc sa iau legatura cu cineva de la registrul de inm din DE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Mihai este neamtul de la care Alex a cumparat masina .

Daca poti lua legatura cu cineva de acolo, ar fi super, iti sunt recunoscator ,!

Multumesc tare mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, pe numele lui Mihai a fost inm definitiv sau numere de Zoll?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Cred ca definitiv pt ca Mihai(neamtul )este trecut pe brifuri. Nu stiu exact cum este cu astea.

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trimite-mi PM cu poza Brief-ului mic.

Modificat de dydu_kuf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare

tot citesc si nu inteleg cum e cu teapa cu tva-ul

din ce inteleg eu, o firma din romania cumpara fara tva din germania, urmand sa vanda in romania cu tot cu tva? dar ea nu vinde cu tva la toata suma, ci doar la profit.

aici ma pierd.

de exemplu, eu vreau sa cumpar o masina. adusa din germania, pe firma. sunt 2 optiuni, deja inmatriculata, sau nu. daca e deja inmatriculata, la ce trebuie sa am grija. ce sa scrie pe factura catre mine, sa nu ma trezesc cu anaful pe cap?

iar daca nu este inmatriculata?

multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se cheama formularul eliberat de camera de comert pentru a putea cumpara o masina die germania fara TVA

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/7/2019 at 3:33 PM, cobrax2 said:

salutare

tot citesc si nu inteleg cum e cu teapa cu tva-ul

din ce inteleg eu, o firma din romania cumpara fara tva din germania, urmand sa vanda in romania cu tot cu tva? dar ea nu vinde cu tva la toata suma, ci doar la profit.

aici ma pierd.

de exemplu, eu vreau sa cumpar o masina. adusa din germania, pe firma. sunt 2 optiuni, deja inmatriculata, sau nu. daca e deja inmatriculata, la ce trebuie sa am grija. ce sa scrie pe factura catre mine, sa nu ma trezesc cu anaful pe cap?

iar daca nu este inmatriculata?

multumesc frumos

Daca e inmatriculata nu ai nici o problema.

Daca nu e inmatriculata, cand ti-o vinde tie trebuie sa iti elibere factura , valoare + tva.

Mai ai nevoie de factura lui de achizitie, daca e din Germania Brief Mare (carte)+ mic (talon).

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar daca e inmatriculata pe firma?

iar cand zici ca trebuie sa imi elibereze factura, sa zicem ca o vinde cu 25000 lei, trebuie sa imi dea factura pe 25000+tva sau 25000 cu tot cu tva? sau nu conteaza, conteaza doar sa nu fie ceva de genul 25000 si sa nu apara tva sau sa nu fie pe 500 lei+tva?

merci

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, daca e inmatriculata pe firma  se vinde cu factura. Suma finala e suma reala platita cu Tva.

Daca e inmatriculata pe persoana fizica se vinde cu contract de vanzare-cumparare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic

Am cumpărat o mașină de la o persoană juridică, mi a dat toate actele mai putin CMR-ul care am înțeles că mi este necesar la înscrierea la poliție.  Am intrat pe site ul DRPCIV, iar acolo nu se pomenește nimic de CMR la acte necesare pt înscriere. Mă lămurește cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adusa pe trailer / platforma masina ? Daca nu , nu ai nevoie de CMR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am adus o masina pe platforma si nu mi-au cerut CMR...Intr-o alta situatie in urma cu 2 ani la ghiseul de la politie am dat o declaratie pe propria raspundere ca am adus masina pe platforma,deci nu cred ca vei avea surprize

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti cere CMR-ul. Iti cer in schimb numerele de inmatriculare. In caz ca nu le ai dai o declaratie pe loc ca a venit fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
ROMLINE INSTAL

Salutare,  Pentru a cumpara o masina din Germania  de la privat fara sa ma duc personal sa o ridic ce variante am:

Sa fac Contract de Vanzare Cumparare  il trimite scanat , achit apoi suma in cont, se duce si radiaza masina , trimit platfoma , ii da toate actele masinii si ajunge cu Crm masina , e ok asa? pareri astept, pare riscant dar  nu e o avere masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sa-ti trimita pe langa CV si copie dupa actul de identitate si actele masinii. Apoi poti face transferul bancar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta de ce nu o plateste cel care o ia cu platforma?Eu cred ca e mai simplu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cum arata situatia in momentul de fata, masina va fi ridicata prin Mai. Crezi ca va mai fi disponibila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vand, am fost eu ieri sa vad una si-i suna telefonul omului la fiecare 5 min.

Pana seara era vanduta, deci se vand.

Modificat de dydu_kuf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. 

De când e coroana asta imaginară ati fost careva după masini? Vreau să cumpăr o mașină din BW. Ce am văzut, că intri doar cu Termin la Zulassungsstelle. Până aici e ok. Întrebarea mea este dacă mă pot duce singur fără vreun neamț după mine să cer numere de zoll? Tot văd că scrie la actele necesare că dacă nu ai adresă de germania trebuie un "Empfangsberechtigter". Cont de germania, nu-i problemă, limba nu-i o problemă. Se cere așa ceva sau e ok cu CI de România?

Am nevoie de Internationaler Zulassungsschein? Se cere la graniță, in caz de control in trafic sau la înmatriculare?

Mersi

Modificat de pyngi83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal ti-as recomanda sa apelezi la Firma care se ocupa cu asaceva. Nu cred ca iesi mai ieftin daca mergi singur, dar sigur economisesti cel putin timp. De cand cu noul cod rutier si cu Pandemia… nu mai e cum a fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Am vorbit (mail) cu o firma si imi fac inmatricularea cu 20 euro. (+Asigurare, placute, impozit, taxe).

Eu nu vreau sa ies mai ieftin, dar nici sa dau bani unora in stare de orice pentru 50-100 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!