Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Salut!
As dori sa achiziționeze un auto din Germania (undeva langa Munchen la 100 km)de la pf. Problema este că eu mă pot deplasa acolo doar pe perioada weekend-ului(când nu se pot elibera numere zoll). Mașina este scoasa din circulație dar are TUV valabil. Întrebarea mea este: poate scoate proprietarul numerele de zoll (cu  asigurare și impozit) pe numele lui apoi eu sa o aduc pe roti in Romania? O să am probleme la granița/inmatriculare? 
Așadar numele meu că și cumpărător trebuie să apară și în altă parte în afara de contract de vânzare și asigurare pentru a nu întâmpină nici un fel de problema?
Vizavi de situația prezentată imi asum riscul de a pierde banii pentru actele/numerele eliberate în cazul în care nu voi cumpăra mașina(dacă nu este conformă). 
Mulțumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu nu se pot scoate numere fara tine. Cel mai bine e să te duci personal acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proprietarul poate scoate numerele pe numele tau, nu pe al lui, pe baza unui contract de vanzare-cumparare. Pe numele lui daca scoate numerele apare si pe acte ca el a "cumparat" masina, desi e ilogic pentru ca pe acte tot numele lui e. Apoi ajungi in tara si nu o poti inmatricula ca pe acte e numele lui desi tu ai contract de vanzare cumparare.

Eventual el poate si plati impozitul si asigurarea pe masina. Insa nu stiu care neamt merge pe incredere ca tu o sa mergi si o sa cumperi masina sau cel putin sa o sa mergi sa-i dai banii. Merge daca transferi banii la el in cont, dar ai 10% sanse sa iei tu teapa ca poate nu e neamt. Cea mai buna afacere e cand se face fata in fata. Deci ia avionul si dute tu personal ca e cel mai sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru răspunsuri. Ideea e că vânzătorul  este un  prieten stabilit acolo. Ce mă interesa este daca el că și proprietar poate scoate numere de export pe numele lui. Ulterior bănuiesc că nu o sa am probleme(in toate documentele ar apărea doar două persoane: eu cumpărător și el vânzător). 

Practic ar fi aproximativ aceeași situație că și când aș cumpăra o cu numere de înmatriculare permanente doar cu valabilitate limitata. 

 

Practic ce mă interesează este daca, ipotetic vorbind, eu proprietar Neamț, pot scoate numere de export pentru mașina mea(care a fost recent scoasă din circulație) fara un contract de vânzare cumpărare semnat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista "numere de înmatriculare permanente doar cu valabilitate limitata" .

Eu zic ca te complici. Mergi acolo duminica iti iei o noapte de cazare si rezolvi treaba luni, cum trebuie. La ei cu actele pierzi maxim 1 ora. Pui numerele pe masina si pleci. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Făceam referire la numerele zoll.

Ok, oricum  am înțeles ideea. Cred că așa o să procedez(Duminica-luni) 

Mulțumesc încă o dată pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e radiata, el are doua optiuni: 
1. o inmatriculeaza cu numere definitive pe numele lui, sau
2. o inmatriculeaza cu numere de Zoll pe cumparator, in baza unui contract de C/V. Prezenta ta fizica la inmatriculari nu e obligatorie, o copie dupa buletin ajunge. Am facut asta, stiu despre ce vorbesc (colegul @Arl 150 isi da doar cu presupusul fara sa stie sigur). Poate solicita intocmirea actelor si a asigurarii pe cumparator fara probleme.
Daca vrea neaparat, poate sa o inmatriculeze cu numere de Zoll si pe numele lui, ca doar e masina lui si face ce vrea cu ea atata vreme cat are brieful mic si ala mare in mana, problema e cu asigurarea. Noile acte vor fi pe un nume (al lui) iar asigurarea va fi pe alt nume (al tau). Daca si asigurarea e pe numele lui (ceea ce se poate fara probleme), iar tu ai ceva incident cu masina pe drumul catre casa, asigurarea il despagubeste pe pagubit, insa pe urma se intoarce in civil impotriva soferului pentru recuperarea daunelor, iar daca tu nu esti acoperit de polita, o belesti, pe romaneste. Masina o poti conduce fara probleme daca ai contractul de C/V, Brieful mare si Brieful mic, fiindca astea arata ca masina, legal, iti apartine, ce e "cu schepsis" e faptul ca Briefurile si asigurarea sunt pe alt nume decat cel al soferului si asta probabil va insemna batai de cap si explicatii suplimentare la un eventual control. La inmatriculari in Romania sigur o sa fie mai dificil.
Daca esti dispus sa iti asumi atatea riscuri, nelegal nu e, insa nici rational.

El poate intocmi actele candva in cursul saptamanii, tu ajungi sambata si duminica esti inapoi in tara.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@B_o_g_d_a_nnu mi dau cu presupusul?‍♂️. Am fost acolo si am vrut să fac personal asta si nu s a putut. Depinde de legea fiecărui land. Am incercat in zona Leipzig si in zona Kiel. Nu au acceptat asta au spus că trebuie proprietarul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca te-au mintit ca sa scape de tine. La Zulassungsbehörde in Sachsen ai nevoie de un act de identitate in original al cumparatorului si o imputernicire scrisa de mana, cum ca te deleaga pe tine ca vanzator sa te ocupi de procedura de inmatriculare. Prezenta fizica a cumparatorului nu e niciodata obligatorie.
La Schleswig-Holstein e la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă m au mințit n am de unde sa stiu. Dar asa am pățit asa spun mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumpărat masina din Linz. Am dat permisul si buletinul vânzătorului si am primit toate actele pe numele meu plus numere valabile o luna si tuv pe un an, fusese expirat. Nu a fost nevoie sa merg personal. El sa ocupat de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte interesant sa stim cum sta treaba si prin Austria, insa topicul se numeste "Cumparare masina din Germania"
Oricum, multumim de impartasirea experientei :)
Daca vanzatorul s-a ocupat de acte, e si mai bine...

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, am luat o masina adusa din germania si vroiam sa va intreb daca mai trebuie traduse ceva acte? 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai doar factura/contract si briefurile, da, trebuie traduse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, tocmai ce am fost la RAR, si nu mi-au trebuit traduse, nu stiu la financiar si la politie.

Ideea ca acum am catrea de identitate de romania, la ce imi mai trebuie tradusa cea din germania?

Poate doar contractul intre neamt si cel de la care am luat-o. 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La dosarul pt inmatriculare trebuie sa ai traducerile legalizate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva care a facut recent o inmatriculare cu o masina adusa din afara, sa scrie etapele si eventual costurile !? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La financiar si la politie ai nevoie de traduceri si de la ANAF ai nevoie de o dovada ca nu esti platitor de tva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan, va pot spune ca la RAR Voluntari am platit 458lei. (Cartea CIV, Autenticitatea, ITP)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua!

Cunoaste cineva o persoana ce poate scoate un duplicat la actele unei masini din Germania si ce costuri implica treaba asta?

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fel acte, numere de zoll sau inm. definitiva?

De regula doar ultimul proprietar poate solicita eliberarea unui duplicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dydu_kuf !

Actele la care doresc un duplicat sunt, briful mare si briful mic cat si numere.eu sunt ultimul proprietar.

Am contractul de vanzare cumparare cu fiscal si copii la celelalte acte. brif mare mic.

Cum procedez sa scot un duplicat din Germania)( de unde a fost adusa masina)?

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu esti ultimul proprietar trecut in Brief-uri, mergi la politie si declari actele pierdute, iar cu hartia de la politie mergi si ceri eliberarea altor Brief-uri.

Dureaza cel putin 3 saptamani.

Alte numere... e alta poveste. Sunt numere definitive sau de Zoll?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Dydu_kuf!

Iti multumesc frumos ca imi raspunzi la mesaje, intrebari.

Pe brifu_ri nu sunt trecut eu.

Eu am cumparat masina de la Alex si pe Brifuri este Mihai cel de la care a cumparat Alex .

Documentele de vanzare cumparare sunt facute intre mine si Alex .

Masina are numere rosii acum de Romania date si sunt valabile pana in iunie.

 Vrem sa inscriem masina doar ca s au ratacit brifurile originalele si mai avem doar copie la brifuri.

Cum procedam?

Eu speram ca voi gasi pe cineva caruia sa ii dau copiile si o imputernicire sa imi scoata un duplicat din Germania.

Tu cum zici ca as putea inscrie masina fara brifurile originale?

Multumesc frumos!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!