Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Ne se prelungesc, se scot alte numere, iar in cazul de fata, pe alt nume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdanandreihorj
5 minute în urmă, dydu_kuf a scris:

Ne se prelungesc, se scot alte numere, iar in cazul de fata, pe alt nume.

Nu ai știi sa îmi spui numele de la o firma care se ocupa cu așa ceva? ( fără a merge cu mașina pe roti pana in Germania )

mersi mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

90% o sa ceara masina sa o vada.La firmele care se ocupă cu făcut nr trebuie sa dai buletin si permis (  sau act în care să apară semnatura) sa o compare cu imputernicirea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice act de identitate este semnat.

Reprezentantul firmei merge cu mai multe dosare si garanteaza ca masina corespunde conform legislatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu când am cumpărat mașina din am scos numere pe o luna. Cel de la care am cumpărat-o a zis ca dacă am nevoie îmi mai poate scoate dar nu a mai fost nevoie. A trebuit sa dau buletinul și permisul pe lângă actele mașinii când a scos numerele. Asta a fost în noiembrie 2016. Acum nu știu dacă sa schimbat ceva. Nu știu nici dacă a dus sau nu mașina pentru ca mașina a rămas la el pana a scos numerele și nu l-am întrebat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luna trecuta am fost eu in cauza. In 2 ore am avut actele si numerele iar masina era in garaj, acasa.

18 hours ago, Bogdanandreihorj said:

Nu ai știi sa îmi spui numele de la o firma care se ocupa cu așa ceva?

Iti dau PM cu datele firmei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar masina e in Romania?de ce nu scoateti numere rosii de aici?

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare pentru cei care ati cumparat de curand masina din Germania: la biroul de inregistrare - zulassungsbehörde se mai cere pentru impozitul pe placute cont german? Sau mai nou iau in considerare cont romanesc? Asigurarea pt 30 zile carte verde costa 50 euro parca? Multumesc.

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se cere cont.unele vor doar German alți si românesc .Oricum la controll de zoll te gaseste daca nu ai platit si  nu pleci de acolo pana nu platesti cash..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu vreau sa platesc insa ei vor numarul de cont sa traga ei banii, modelul nemtesc.... In 2014 am cumparat o masina, nu au acceptat cont romanesc, a dat contul vanzatorul eu platindu i imediat cash 31 euro. La doua luni am primit scrisoare acasa cum ca e de platit dar se va debita din contul neamtului. Asigurarea am inteles ca merge facuta si online, doar sa se specifice carte verde, ca se iese cu masina din Germania-stiti ceva de asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toate asigurarile „se complica“ cu numere de zoll, iar personal, nu am auzit sa poti inchia o asemenea asigurare online, cu atat mai mult ca nu ai domiciliul in DE, iar pentru impozit cont german.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi lucrurile stau altfel acum, asigurarea nu are treaba cu adresa mea  deoarece platesc cu card iar ei imi trimit pdf polita iar la zulassungsbehörde mai nou accepta cont de Ro din care vor trage impozitul pentru cate zile se elibereaza numerele-9,14,30 zile sau mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu gasesc nici o firma de asigurari care sa-ti trimita PDF polita, doar prin curierat.

Legat de cont voi intreba personal la biroul de inmatriculari si voi scrie aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EVB-nummer e necesar pentru numere definitive sau/si numere pe 5 zile.

Doppelkarte e necesara pentru numere rosii(zollkennzeichen).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti grija la vanzatorii privati, chiar daca sunt nemti, ca dau km inapoi grav. Anul trecut cand am luat un Golf V, primele doua verificate dupa serie, aveau aproximativ 200.000 dati inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de neamt. Aici e vb de nemti cu radacini de afara si nemti OEM :)) 

Aia OEM nu se complica, aia dau masina la dealer in plata si-si cumpara alta. Foarte rar aia ce-si vand masina in privat si neaparat trebuie sa mai aibe alta masina ca sa se chinuie sa o vanda singur. Un neamt nu vinde masina si apoi sta 3-4-8 zile fara masina cu banii in portofel pentru ca omul tre sa mearga la lucru.

Si acum vorbim de nemtii AM (aia cu radacini in afara tarii) care sunt crescuti acolo si dupa infatisare si accent nu-ti mai dai seama asa usor daca e neamt sau nu. No, din aia-s multi si cel putin 60% dintre ei  isi vand singuri masinile, ca oamenii chiar daca-s nascuti acolo au alta mentalitate ca au primit-o de la parinti. De aia sa va feriti ca acolo da, se dau km inapoi la maxim pentru ca majoritatea-s turci si se cunosc intre ei perfect si stiu unde sa dea km inapoi.

Am incercat si eu masinile de la privat cand am cautat si am gasit 0 nemti la orice numar de telefon am sunat. Apoi am testat cumparaturi online un fel de vand cumpar regional. La telefon nu mi-am dat seama ca nu e neamt pana am ajuns fata in fata... era sarb, accentul se simtea foarte slab.
Am vandut eu pe net.... tot asa mi-a venit omul acasa, la telefon nu mi-am dat seama ca nu e neamt, era ceva ceh la origine.

Trust me, neamtul adevarat e foarte comod si nu ar misca nici un deget, ala cand vine masina 90% merge la dealer si pleaca cu alta, chiar daca nu nou nouta. Cei ce vand privat sunt extrem de rari si trebuie dupa cum spuneam sa mai aibe cel putin o masina in curte ca altfel nu are cu ce sa se deplaseze.

Sfatul meu, autohaus si nu in orasele mari, cautati la sate si orasele mici, acolo gasiti inca masini care sunt inca reale, dar si pretul este mai maricel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neamtul OEM(cum zice Aerofan) sunt zgarciti, iar toata lumea cauta masini sh cu km putini si la pret de nimic. Asa au aparut acesti ofertanti AM. Unde e cerere e si oferta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Are cineva recomandari de firme din Bucuresti sau Galati care se ocupa de adus masini din Germania pe comanda? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1dydu,luni am cumparat o masina care o caut de ceva timp, neamtul a zis ca nu discuta pretul, este unul corect(chiar asa era dar de, eu ca romanul, poate mai lasa ceva).

Referitor la asigurare se poate comanda online, vine prin posta si pur si simplu trebuie completata. Dar nu mai e ca pe vremuri acum, orice firma care confectioneaza placute vinde si asigurari. De obicei isi incep programul odata cu inmatricularile.

In cazul impozitului pentru 30 zile nr zoll tanti de la ghiseu i a spus neamtului ca ar fi bine daca da el contul sa se traga impozitul iar eu sa ii dau cash. A fost pe gandul meu, nici nu am apucat eu sa zic ceva:).

La comuna foarte ieftine numerele, am platit 95e asigurare, 10 e placutele si 15 e cash la proprietar pt impozit pe 30 zile. Cumparand direct de la proprietar a platit el la bancomat 35 e radierea altfel o plateam eu. Total numere pe 30 zile si asigurare 120e.Super

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ca foarte ieftine. Eu pana acum nu am gasit table sub 30 de euro nicaieri unde am cumparat, care era Bayern, Hessen, Rheinland-Pfalz sau BW.
N-ai uitat cat au costat hartiile? ...ca din cate stiu eu, pregatirea finaciara pentru o masina care merge la export e 75-95 Euro asigurarea pe 30 de zile, 10(?)-30 Euro placutele, 15(?)-25 Euro impozitul si cam 35 Euro actele (Brieful mare si ala mic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu am apelat la intermediari, am cumparat direct asigurarea de la firma care fabrica placutele vis a vis de inmatriculari, 95e,evident neamtul a inceput sa se vaite desi nu dadea el banii dar asa, cred ca din principiu :)) si atunci mi a zis ca sunt placutele 10 e. Tot 75 cu 30 e  ar fi. Dupa asigurare am mers direct la ghiseu, mi a dat hartia cu numarul sa fac placutele, a dat neamtul contul si eu lui cash pt impozit, am facut numerele am revenit in birou unde eu am luat actele, au pus pe numerele mele  sigla primariei iar neamtul a platit diferenta de impozit pe anul in curs si a luat placutele lui inapoi. Asta am platit 95,15, 10e.

IMG_20180914_053143.jpg

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Doresc sa achizitionez o masina si nu stiu cum sa procedez cu actele.

Treaba sta in felul urmator:
Masina a ajuns pe roti in RO, cu numere de Germania. Acum se pune problema inmatricularii aici si radierii din Germania.
Cunostinta vrea sa ia placutele cu numere, sa mearga cu ele in Germania, sa radieze si apoi sa se intoarca cu ele + dovada radierii aici, pentru ca eu sa pot sa o inmatriculez in RO.

Dar, in cazul in care masina e radiata in Germania, se retina brief-ul mic, deci eu nu o mai pot inmatricula in Romania. Am inteles corect?
Pe langa asta, o sa am la activ si un contract de vanzare-cumparare facut in RO cu aceasta cunostinta.

Care ar fi metoda cea mai simpla, astfel incat sa nu ma trezesc ca el a radiat masina in Germania, iar eu nu pot sa o inmatriculez in Romania din cauza ca n-am destule acte sau trebuie sa astept dupa o comunicare greoaie intre statul roman si neamt?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La radierea din Germania nu se retine nimic, se pune o stampila pe care e scris“ Scos din uz“ si data radierii.

La fel de bine o poti inmatricula in Ro desi e deja inmatriculata in DE, deoarece se va radia automat cand statul roman va comunica celui german inmatricularea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!