Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

@Aerofan Normal ca nu vreau.. si daca nu o sa gasesc in banii pe care ii am o sa iau cum zici tu sau o sa mai astept sa mai strang. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce masina vrei sa iei ? La ce bani ?

Vezi pe autohus.de . Acolo sunt masini de flota, cu istoric, mai scumpe putin decat cele de pe mobile.de dar ai sanse mult mai mici sa iti iei teapa decat daca te-ai duce in targuri auto sau la diversi dealeri. Eu zic ca pentru o persoana care nu se pricepe asa bine la masini si nu are timp / bani de pierdut pe drumuri este o varianta ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja la ce preturi sunt pe autohus nu mai are sens sa te duci pana acolo...la banii aia gasesti si in Ro la reprezentanta cu garantie un an.

Eu ma uit dupa un bmw e90 din 2009 sau mai mult pe la 9000 de euro ( fara taxe si drum )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,as dori si eu un sfat ,cum crede-ti ca este mai bine sa merg cu cash sau prin transfer bancar ,este vorba de o masina de 3-4 ani deci o suma destul de mare .Am inteles ca ar fi probleme si cu bancnotele ,cele de 500 euro nu le prea primesc. In cazul transferului bancar mai pierzi o zi poate doua pe acolo banuiesc pana la transfer. multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca transferul e facut pana la ora 14, ziua urmatoare are banii in cont. Nu are rost sa ai grija banilor, parerea mea.

Mai e si limita maxima de cash care ai voie sa o ai la tine, iar sansele sa fii verificat de politie sunt destul de mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dony

Care este valoarea (suma ce trebuie sa o plătești) mașinii ?

Pentru ca pentru sume mai mari de 10000 Euro nu se mai accepta plata cu cash ci doar virament bancar !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, dony said:

Salut,as dori si eu un sfat ,cum crede-ti ca este mai bine sa merg cu cash sau prin transfer bancar ,este vorba de o masina de 3-4 ani deci o suma destul de mare .Am inteles ca ar fi probleme si cu bancnotele ,cele de 500 euro nu le prea primesc. In cazul transferului bancar mai pierzi o zi poate doua pe acolo banuiesc pana la transfer. multumesc anticipat

Eu am făcut plata la ora 10:30 AM (ora româniei) și banii au intrat în cont la 14:30 (parcă) - am plătit taxa de urgență care a însemnat 25 euro în plus la transfer. sunt bănci care au bănci „mamă” în germania și transferul se face în aceeași zi și fără taxa de urgență (parcă la Țiriac merge așa). Eu unul nu aș merge cu bani după mine (crește exponențial riscul de a fi o victimă). În plus, când am fost eu am nimerit într-o perioadă de festivaluri și nu erau camere la hotel decât de la 700 de euro în sus. Am ales să mă cazez cu airbnb cu 50 de euro pe noapte (bani aveam 200 de euro la mine, restul pe card)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am platit in decembrie anul trecut, in Germania, mult mai mult de 10 mii Euro cu cash, in reprezentanta Vw.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste 20 mii este pretul,eram curios sa aflu daca e sa platesc cash,sa nu ma trezesc acolo ca am bancnote de 500 si nu le accepta,sau ceva de genul,in privinta mersului cu cash nu ma duc singur nu imi fac probleme de acest fel. Oricum ,multumesc pentru sfaturi ,oricand sunt binevenite ,omul din greseli invata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti merge si cu 50.000 € in banconte de 500.. daca au dubii mergeti impreuna la banca si faceti depunere numerar in contul vanzatorului. Teoretic ce e peste 10.000 euro/persoana trebuie declarat la iesirea din tara.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in CE nu trebuie sa declari nimic.

este ca si cum te-ai duce din Bucuresti la Sibiu cu o suma  mai mare sau mai mica de bani cash la tine.

asa mi-au spus la vama in Otopeni, pe aeroport si asa a si fost .... fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In DE cat si in alte tari din EU esti obligat sa declari sumele ce depasesc 10k €. Altfel, in cazul depistarii, in cazul unui control de rutina, va trebui sa motivezi: de ce, de unde, in ce scop cari atatia bani dupa tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cascadoru

Eu când am luat B8-ul (tot din reprezentanță luata) am întrebat neamțul dacă pot plați cu cash suma de 33000 de Euro .

Iar el mi-a zis ca la ei sumele mai mari de 10000 de Euro se încasează doar prin virament bancar .

Asta fiind chiar înainte de pastele 2017 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles.

de aceea am si spus ca eu am avut aceasta experienta in decembrie 2016.

s-or mai fi schimbat treburile ori, " cate bordee, atatea obice'e " si pe la ei :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am luat masina pe 25 iulie, adica acum 2 saptamani si plata (peste 10.000E) am facut-o cash in diverse bancnote de la 50 la 500 fara nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Andrei_198906

Salut. Eu sunt relativ nou pe acest forum si de curand am inceput sa imi caut un Passat CC. Si aici intevine urmatorul scenariu: Am gasit o masina care parea foarte ok si putin mai ieftina(aproximativ 10%) in comparatie cu piata. Am contactat proprietarul iar acesta mi-a raspuns ca el este din norvegia, iar masina(cumparat din Germania acum cateva luni)este tot in Norvegia. Mi-a propus 2 alternative: 1 sa merg eu dupa masina acolo sau 2 sa apeleze la o companie de transport, in urma caruia sa plateasca el transportul pana in Romania iar eu sa achit doar pretul masinii. In intelegere a zis ca el o sa lase masina la compania aia de transport (http://maantrans.eu/ - am impresia ca ceva nu e in regula cu compania asta) eu o sa platesc masina prin virament bancar companiei de transport, dupa ce primeasca banii ei o sa livreza masina, iar dupa ce primesc eu masina proprietarul o sa primeasca banii. Am impresia ca undeva la mijloc e o teapa. Voi ce credeti? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pierdere de timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@Andrei_198906,  la 28 de ani (daca ma iau dupa nick) inca mai crezi in basme cu Feti Frumosi si in Mos Craciun? :scratch:

O simpla cautare cu Google dupa tiparul celor povestite de tine, ti-ar fi adus in fata ochilor acest subiect.

Ce zici, seamana?  :biggrin:

 

PS:

Articolul respectiv e din 2011. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

????mai sunt mai nou unii care sparg conturile de mobile.de a parcurilor din Germania si pun fel si fel de masini la pret mic exemplu sharan 2011 117;000km full 6000euro. Masinile apar o data la 2 saptamani pe net cand mai sparg vreun cont stau 2/3/4 zile si apoi parcul isi recupereaza contul utilizatorul fantoma disparand. Tzeapa made in Germany.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i asa ca in anunt era o adresa de DE si nu era afisat nici un numar de telefon, iar discutiile au fost purtate doar prin mail?

Pe mine m-a sunat un numar de Anglia, aceeasi poveste cu compania de transport, doar ca masina era in Polonia, dar cu acte de DE.

Dupa accent, cred ca vorbea si romaneste "vanzatorul".?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inspectorauto
On 8/23/2017 at 9:12 PM, Arl 150 said:

????mai sunt mai nou unii care sparg conturile de mobile.de a parcurilor din Germania si pun fel si fel de masini la pret mic exemplu sharan 2011 117;000km full 6000euro. Masinile apar o data la 2 saptamani pe net cand mai sparg vreun cont stau 2/3/4 zile si apoi parcul isi recupereaza contul utilizatorul fantoma disparand. Tzeapa made in Germany.

Este teapa clasica ce se facea pe ebay acum multi ani. Nu stiu acum daca se mai face dar s-au mai orientat si teparii.

Stiu ca pe otomoto.pl (autovit.ro din Polonia) se facea asta la greu acum cativa ani.

Regula este clara, nu acceptati nicioadata doar convorbire pe mail cand cumparati ceva mai scump de 10 Euro.

Nu vad niciun motiv ca un vanzator serios de masina fie ca este trabant fie ca este bentley sa nu raspunda la telefon sau sa refuze discutia telefonica.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare colegi, care este procedura de achiziționare a unui autovehicul din germania pe societatate comerciala din romania? Cum se procedeaza cu TVA-ul, ce acte sunt necesare, se deduce TVA-ul direct la cumparare,  trebuie sa existe un intermediar (adica cetatea german, sau firma in germania).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi cu actele societatii si imputernicire, in caz ca nu e firma ta, achiti masina integral, iar la efectuarea dovezii ca masina a fost inm. in Ro, pe societatea trecuta in CV,  ti se restitue TVA-ul, sau il deduci direct din Ro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!