Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

JhonnyTarnacop

Aveti grija la samsarii turci cand cumparati din Germania!

On 8/16/2016 at 11:13 AM, vlahdacoroman said:

am cumparat un golf 5 din 2008 de la un roman din germania, masina este inscrisa pe germania  pe numele sotiei (romanca )care locuieste acolo,cu numere valabile si tuv pana in 2017.

Am facut contract de V-C am primit toate actele masinii( biref-ul mic si mare) pot inmatricula masina daca nu este radiata la ei?

Maisna are si asigurare si tuv toate valabile!

Cum trebuie radiata la nemti?

Daca doresc numere rosii dupa ce expira tuv-ul, se poate acest lucru?

 

Nu trebuie radiata de la ei, se radiaza automat cand o inscrii aici, sport

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna.Postez si eu aici,sa nu mai deschid alt topic.Vreau sa inmatriculez o masina din Norvegia,stie cineva ce pasi ar trebuie sa urmez,avand in vedere ca Norvegia e tara terta UE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi pasi ca  pentru masinile din DE sau orice alt stat membru EU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu se plateste vama?Autoturismul provenind dintr-o tara non EU.:scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e in Ro sau in Norvegia? E radiata sau inmatriculata in Norvegia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, nicugogozan said:

Si nu se plateste vama?Autoturismul provenind dintr-o tara non EU.:scratch:

Norvegia face parte din EU, nu a adoptat euro, dar este o tara europeana. Daca nu facea parte din EU acolo se intra numai cu pasaport si poate chiar si cu viza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norvegia, Islanda si Liechtenstein nu sunt in UE. Nu ai nevoie de viza sau pasaport doar carte identitate.

Andora, Monaco si San Marino la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci toti stim acum ca Norvegia nu e in UE,dar eu tot nu am aflat daca se plateste vama sau nu.Am de gand sa imi inmatriculez masina in Ro,si culeg informatii.Multumesc mult.Va doresc un sfarsit de saptamana frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu platesti vama pentru ca face parte din CEE( comunitatea economica europeana)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Germania se plateste vama pt orice vehicul importat dintr-un stat non EU. Greu de crezut ca in Ro sa nu fie asa. In Elvetia, pentru radiere, trebuie sa vii cu masina la fata locului. Asfel se evalueaza si se calculeaza vama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai aberati. Norvegia nu e China sau Emirate. Are acord de liber schimb cu UE si face parte din CEE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Whatseemstobetheproblemofficer
On 8/4/2016 at 0:05 PM, MyKe said:

Declaratie pe propria raspundere a celui care inmatriculeaza masina (cum ca masina a venit pe platforma cu nr. de inmatriculare X).

Poate repet ce s-a zis, imi cer scuze, sunt la prima inmatriculare. Am asa: contract V-C intre individul care a adus masina pe platforma din Germania si parcul auto de unde a cumparat-o. Nu am nimic altceva legat de platforma pe care s-a adus sau numerele vechi. Este vreo problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am cumparat  recent un vw polo din germania de la un parc. Am primit brief mic/mare, tuv, asigurare si numere toate pe numele meu.  Dupa 3 saptamani am primit acasa in romaia un plic in care mi se cere sa platesc 18 euro. Sotia nu a stiut sa imi traduca ce scrie iar au inca sunt in germania. Amenda nu are cum sa fie pentru ca am circulat pana acum doar in berlin iar la traficul de aici e foarte greu sa te prinda radarul.

Poate sa fie vorba de impozit pe masina aici in germania? Daca da unde pot plati in tara sau cum trebuie procedat pentru ca nu e trecut nici un cont bancar pe acea scrisoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice trebuie sa platesti e insotit de un cont bancar, deci trebuie sa fie un cont trecut acolo, daca nu e vizibil la prima vedere atunci e scris undeva mai jos mai mic. Cere-i la sotie o poza pe wassup si posteaz-o aici si te ajutam sa intelegi ce este. Daca e scris de mana e posibil sa fie amenda, impozitul pentru a-l plati ai nevoie de cont bancar in Germania. De poza avem nevoie si te ajutam cu placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impozitul e tras automat din cont, doar in cazul in care contul e gol, esti instiintat sa transferi suma aferenta, posibil si o mica penalizare.

Cum spunea Aerofan, pune o poza cu ce ai primit si te ajutam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai nr de toll si nu is facute de tine...sigur e platit impozitul.daca ai seria de sasiu e de la impozit.daca ai date ca ora..locatie....si alte elemente e amenda.dar 90 la suta e impozitul pt masina.Valoare se incadreaza la impozite...amenda sigur era mai mare.

Modificat de tttrix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar e vorba de impozit si e trecut si ceva cont bancar. Numerele si actele sunt facute de cei de la parcul auto si au valabilitate o luna.

Data limita de plata este pana in 2 februarie dupa care se aplica penalizare.

Multumesc penru sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Nucetanu nu-ti face griji, eu am 3 plicuri si trei prietenul meu, pentru 6 masini aduse. La urmatorul drum, le iau cu mine si le platesc acolo, deoarece am inteles ca e comisionul destul de mare, si e ceva bataie de cap sa depui banii in contul acela de aici din Romania. Este vorba de impozit pe autovehicul, au introdus recent aceasta taxa. Alti baieti mi-au spus casunt instiintari de fapt pentru ca ei au mers cu plicurile la serivicul comunitar unde platesti tax pentru numere si la-u refuzat civilizt pe motiv ca s-a platit de cand s-au luat numerele. Eu totusi le voi lua pe toate sa stau linistit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu afecteaza la inmatriculare daca nu e achitata acea suma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numerele de tranzit(zollkenzeichen) nu sunt altceva decat o inmatriculare pe perioada determinata, de aici si impozitul aferent. A fost mereu asa, nu e o taxa noua. In caz de neplata vei figura cu datorii in DE, iar la primul control vei fi obligat sa achiti pe loc suma restanta si posibil sa figurezi si in SCHUFA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba cu inmatricularea...oricum e platita ca altfel nu prea ii facea nr de zoll.plus de asta  si daca nu ar fi platita  cel  care o facut nr figureaza cu neplata in Germania.

nu a fost mereu asa taxa .e introdusa de vreo 2 ani.

Modificat de tttrix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sal., colegii .

Am câteva întrebări pentru cei ce au achiziționat autoturism / e, pe o societate Romanească tot de la o societate din Germania în 2016 / 2017 .

După cum știți sau se știe începând din 2016 din Germania nu se mai pot achiziționa pe firma Românească (indiferent de vechimea acesteia) autoturisme fără a se achita prețul integral (adică cu tot cu TVA) .

Întrebările mele sunt următoarele :

Cum se completează aceasta hârtie (atașată mai jos) ce mi-a fost data de către vânzătorul neamț (în cazul meu vânzătorul fiind tot o societate comerciala din Stuttgart - reprezentanta Vw) . 

VAT refund.pdf

Trebuie mers la vama / politie sau la mai știu eu ce instituție pentru a elibera un anumit certificat constatator / doveditor ca mașina a fost înmatriculata de mine pe firma ?

Aștept părerile voastre .

Mulțumesc anticipat .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se completeaza conform rubricilor. La mine a venit gata completat pe primele 3 randuri cu datele masinii. Eu am completat data la care a ajuns la mine (a venit pe platforma), locul unde a ajuns, etc. Initial au zis ca hartia asta este suficienta. Ulterior mi-au solicitat o copie a talonului (sa vada ca am inmatriculat-o). Le-am facut un mail in care le-am explicat ca in Romania masina nu se inmatriculeaza in 2 ore ca la ei si ca poate dura si 30 de zile (programarea la RAR am avut-o dupa 2 saptamani). Au zis OK si in 3 zile am avut banii in cont. 

Sicces !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completezi formularul respectiv si mai trimiti o copie dupa Autorizatia numerelor provizorii si iti vor innapoia TVA-ul. La mine asa a functionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!