Jump to content

Relee si sigurante Passat B6


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Cu ajutorul colegului pronet, practic este numai meritul lui, aveti atasat schema si pozitionarea releelor si a sigurantelor pentru Passat B6.

Sper sa va fie utile.

PS: PM pentru eventualele documente referitoare la instalatia electrica a masinii care face obiectul acestui topic.

Overview_of_fuses_and_relay_locations.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am innebunit eu, sau nu sunt trecute toate sigurantele in manualul de utilizare. Masina e din Noiembrie 2005. Adica, de exemplu, nu este indicata in nici un fel siguranta luminilor de interior, sau cea a luminilor de la picioare sau cea a luminilor de pe oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Stie cineva care este sau unde se afla siguranta incalzire oglinda (dreapta).

Am citit tot tabelul de sus si nu le-am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

chiar daca e sa fie siguranta . este pentru amandoua , nu separat . sigur ai intrerupta incalzirea in oglinda ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu gasesc siguranta pt lumini interior. Am cautat de am innebunit. Manualul masinii e in germana . Stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa indelungi cautari fara succes, am ajuns in situatia de fata de a pune o intrebare aici inainte de a face vreo prostie: Cum se ajunge la releul de bujii pentru a-l inlocui? Din ceea ce am citit, am inteles ca este localizat in compartimentul motor, in partea stanga unde este cutia cu sigurante. Am desfacut capacul de la sigurante, am desfacut surubul din centru, am indepartat partea care sustine sigurantele insa mai departe nu mai stiu ce sa mai desfac fara sa stric ceva!

Cu Vag-Com-ul mi-a dat eroare de bujie pe cilindrul 2, am inlocuit-o (verificata ulterior era buna) insa eroarea persista asa ca am ajuns la concluzia ca releul respectiv este responsabil.

VW Passat 1,9 TDI 2006 (tip motor BKC)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Poate sa imi spuna cineva unde se afla releul principal J271 la Passat 2.0TDI 4Motion va rog?

Am cautat in pdf-ul de mai sus dar nu am gasit..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sal,

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie ?

As vrea sa schimb modul-ul can-gateway la masina din semnatura cu unul de generatie mai noua pentru a putea face upgrade de softa la RNS 510 de la 1100 la 2660 .

Poate cineva sa-mi zica ci mie unde este pozitionat acest modul can-gateway ?

Si daca modul-ul cu acest cod 3C0 907 530 M este bun pentru ceea ce vreau eu sa fac sau sal pun pe cel cu codul asta 3C0 907 530 N ?

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@@DRI@N: Sper sa te ajute poza de mai jos sa vezi unde este can-ul masini

162245274b9fede743011.jpg

Si sunt 3 tip-uri de CAN-GATEWAY-uri care ar merge la ceea ce vrei tu sa faci 3C0 907 530 L, 3C0 907 530 M si 3C0 907 530 N

Toate sunt fabricatie 2009 si suporta marea majoritatea a player-lor noi de la VW cu ultima versiune de soft (adica player-ele RCD210, RCD310, RCD510, RNS510)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut .... sper sa nu fi postat aiurea dar e singurul topic pe care l-am gasit despre relee si sigurante

ma confrunt cu urmatoarea problema : atunci cand vreau sa semnalizez sau sa pun avariile nu imi mai apar martorii in bord(uneori se mai aprind ) si uneori nici acel zgomot specific

am verificat sigurantele si sunt ok

stie cineva ce trebuie sa fac/schimb ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O diagnoza si sa vezi daca pleaca semnal de la calc de coloana de volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urmatoarea problema...incalzire in scaune, nu functioneaza la sofer...

Aveti idee care ar fi sigurantele...ca dupa manual, ar fi 37stg, 27dr, 39dr...dar nu exista decat 37stg...in celelalte 2 pozitii nu sunt sigurante, nici macar contacte...

Si poate stie cineva cum se desface capacul de la plafoniera fata, ca am butonul ala cu 3 pozitii sarit din locas si actioneaza pe baza de chef...

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu sunt contacte in cutia sigurantelor inseamna ca nu ai scaune incalzite. Probabil ca vechiul proprietar a schimbat climatronicul si a pus unul ce are si rozetele pentru incalzirea scaunelor... Vezi daca de la acele "rozete" pleaca fire...

In privinta plafonierei gasesti un topic dedicat aici.

Daca folosesti "search" gasesti raspunsuri la aproape toate problemele. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incalzire sigur...functioneaza perfect la scaunul din dreapta...intrebarea este de ce nu functioneaza si la scaunul stanga ?

Au sigurante separate, e rotita stg defecta sau e rezistenta intrerupta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au o singura siguranta ambele, SC37 30A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

am o problema la scaunul soferului , model passat highline,

nu-mi mai merge reglajul acela din "rozeta", decat spatarul scaunului

este din sigurante sau care poate fi cauza?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Alinushu2007

stie cineva unde este localizata siguranta pentru becul de iluminare din portbagaj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alinushu2007

in cele din urma am reusit sa depistez siguranta care tine de luminile din interior, este vorba de siguranta 15 de 5A, aflata in cutia de sigurante de pe partea stanga. Nici mie nu mi-au mai mers luminile de interior si cea din portbagaj si dupa ce am schimbat aceasta siguranta care evident era singura arsa, au mers luminile interioare din nou :D

post-19020-1275754102_thumb.jpg

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am panou de siguranțe tip "box low" și nu reușesc să identific siguranța pentru claxon. Nu mai funcționează claxonul iar la diagnoză nu am nicio eroare. La contacte nu ajunge curent. Ce părere aveți?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SB3. sau B6 - Dual tone horn relay -J4- (449) de pe centrala electrica.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine siguranta de la stropitoarea de parbriz era arsa. Am inlocuit cu o alta siguranta si imediat ce am pus contactul s-a ars si cea noua. Ma gandesc ca am un scurt dar e ciudat ca nu s-a ars siguranta cand ar fi trebuit sa stropesc parbrizul ci s-a ars cand am pus contactul. Are cineva vreo parere despre posibila cauza??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ti s-a ars siguranta imediat cum ai pus contactul deoarece scurt-circuitul il ai inainte de butonul de comanda (intre siguranta si butonul de comanda), iar circuitul electric pentru storpitoare este alimentat doar dupa ce ai pus contactul. Singura solutie e sa verifici cablajul.

Bafta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Am sa merg la un atelier electric sa vedem ce se poate face! Un lucrator de la Skoda mi-a zis ca totusi e de la motoras si ca ar trebui sa-l schimb de aceea mi se arde siguranta! Acum de schimbat motorasul ma gandesc ca daca as studia problema putin as reusi dar ca sa ma apuc sa desfac jumatate de masina si sa verific cablajul, sigur nu voi reusi. Si dupa cum suna, ideea mi se pare complicata si pentru cel care se pricepe. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!