Jump to content

Amortizoare Kayaba


wabbit
 Share

Postare recomandată

Eu personal le-as schimba,daca vrei o fermitate mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut azi am luat amortizoarele și sunt cu eticheta albastra mi-au spus ca nu mai au pe stoc pe cele cu eticheta roșie.

 Sâmbăta asta le voi pune pe mașina sa vedem cum se vor comporta voi reveni cu amănunte.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu cu amortizoare spate sport monotub KYB Just-A-Gas 552700 si arcuri spate KYB K-Flex. Intr-adevar masina se lipea de sosea in curbe, foarte stabila la viteze mari, foarte precisa la franare, foarte sigura in exploatare. Insa ... asa cum au patit si alti colegi, comfortul scade simtitor, mai ales pe drumuri proaste. Asa ca am revenit (deocamdata) la  amortizoarele si arcurile Sachs originale. Amortizoarele spate sport  KYB Just-A-Gas 552700 si arcurile spate KYB K-Flex l-e vand doritorilor de senzatii tari si iubitorilor de adrenalina sau celor care conduc mai sportiv. Se potrivesc perfect la Polo 6R, Polo 9N, A1, A2, Seat Ibiza, Seat Cordoba si Skoda Fabia. Aviz amatorilor...

Modificat de RVB2010
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Cred că sunt tot pe acolo, nu ştiu exact pt că nu m-a interesat asta. Eu vreau unele ceva mai tari decât ce am acum (Sachs Super Touring parcă). Aş fi pus Just a Gas dar nu se fac pt maşina mea, cel puţin nu am găsit în catalogul lor, decât pe faţă Ultra SR.

Pe faţă am Excel G şi a venit vremea să le cam schimb şi pe spate. Mi-a dat cineva o echivalenţă cu astea Klassic şi de asta eram curios de comportamentul lor. Din descrierea lor par mai moi decât Excell G.

Da sunt interesante amortizoarele alea, ştiam de ele dar trebuie văzut pentru ce maşini sunt disponibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate vad eu, KYB Classic e sub Excel G. De ce nu iei Excel G? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eram numai curios. Am comandat deja Excel G

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut deranjez si eu cu o intrebare vreau sa imi schimb amortizoarele la al meu Golf 4 1.9 tdi combi an 2006 si nu stiu ce sa aleg sachs sau kayaba excel g ma puteti ajuta cu o parere.

 

Nu mai da quote postării anterioare, este inutil şi contrar prevederilor Regulamentului

Modificat de lupo_bv
QUOTE POSTARE ANTERIOARA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
serbanromeodorin
On 08.10.2014 at 23:11, Mishutz a scris:

Am 6000 de km de cand am pus Kayaba pe Passat. Totul ok, zero zgomote, zero probleme. Excel G am pus pe masina, ca tot mi s-a cerut feedback.

Salut. Zi mi te rog ce model de KAYABA ai pus pe passat? Eu am pus SACHS codul exact ca de pe cele originale si pe sapte sunt foarte dure. Passat b5.5. Ms 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot spune din proprie experienta sa evitati urmatoarele:

1. Amortizoare fata MONROE E7097 (pentru vehicule cu suspensie sport) cumparate de la AUTOECO s-au rupt dupa 1 an (efectiv rupt)

2.  Amortizoare spate KYB 552700 Gas-A-Just (pentru vehicule cu suspensie sport) exagerat de rigide 

3. Amortizoare spate SACHS 317 357 (pentru Cross Polo) exagerat de rigide 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si varianta KYB Excel pe care le-am pus pe Scirocco sunt fff rigide..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am montat zilele trecute Excel G pe spate. Diferenţa este destul de mare  faţă de Sachs Super Touring. Bine să zicem că astea erau uzate (mai opuneau ceva rezistenţă la apăsarea cu mâna, forţa necesară cam la jumătate faţă de astea noi, iar ca să revină la elongaţia iniţială le trebuia cam un minut), dar din ce îmi amintesc nici noi nu m-au impresionat.

Mai exact stă mult mai bine pe curbe şi consecinţa directă a diminuării subvirării. Se cunoaşte şi la frânare că nu se mai lasă în bot aşa de tare prin urmare şi frânarea este mai eficientă. Se simte ceva mai rigidă suspensia, dar nu mi se pare deranjant din punctul meu de vedere puteau să fie  şi mai rigide. Per total îmi place noua ţinută de drum.

Pe faţă am tot Excel G, dar când le-am schimbat pe alea nu am simţit aşa mare diferenţă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare tuturor

A montat cineva amortizoare noi pe VW caddy maxi?

Vreau și eu ceva păreri

In principiu m ar interesa pentru inceput spatele. 

Fata este destul de rigidă

Mulțumesc si drumuri bune

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am pe G4 puntea spate excel G cu eticheta rosie facute in Tunisia,am cu ele deja peste 20tkm.Inca de la inceput au fost foarte rigide,dupa km astia nu s-a schimbat nimic.

Pana sa schimb amortizoarele masina se comporta normal ,puneam greutate in portbagaj si se lasa  masina acum cu amortizoarele schimbate pun 100kg in portbagaj si nu se lasa nici macar 1cm.Nu ma deranjeaza asta ,imi place ca masina sa fie ferma pe curbe insa la anumite damburi se aude un zgomot infundat si destul de pronuntat.La gropi nu se aude absolut nimic.Mentionez ca bucsele punte sunt schimbate-Lemforder si flansele superioare de asemenea,kyb sau Lemf nu mai stiu sigur.Oare amortizoarele sa produca zgomotul?Ma incapatanez sa le inlocuiesc pentru ca au eficienta,masina sta foarte bine pe sosea inclusiv la viteze mari.Pe puntea fata am tot excel G,Spania,schimbate in aceeasi perioada dar fara probleme.In afara sa schimb arcurile(care nu sunt obosite,rupte,ruginite si in plus sunt originale) aveti ceva idei?chiar nu stiu ce sa mai fac-schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am uitat sa mentionez ca daca pun ceva greutate in portbagaj - minim 50 kg zgomotul nu se mai aude.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, 

 

KYB Ultra SR pentru daily-drive e prea mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!