Jump to content

Amortizoare Kayaba


wabbit
 Share

Postare recomandată

bbogdanmircea

Pe spate nu-mi trebuie ca oricum e mult mai inalta, se vede si la ochi ca e lasata de bot masina - e mai aerodinamica.

Daca s-ar ridica si fata cu vreo 5 cm cred ca ar ajunge la nivel cu spatele, se vede la distanta dintre cauciuc si aripa, unde in spate e mult mai mare decat in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Am masurat cu ruleta distantele:

aripa fata - sol 67 cm

aripa fata - cauciuc 7.5 cm

aripa spate - sol 70 cm

aripa spate - cauciuc 10 cm

Se vede ca fata e cu 3 cm mai jos decat spatele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E diferenta prea mare intre fata si spate. La masina mea, stock era 67 fata si 68 spate

Eu am KYB pe fata de vreo 10.000km cu arcuri sport KW -35mm si nu am probleme iar pe spate tot KYB de ~50000km fara probleme.

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, completez si eu la amortizoarele KYB. tocmai am fost intr-o excursie prin tara si am ajuns sa fac un off-road de nu va puteti imagina (saraca masina). multi nu s-ar baga nici cu SUV-uri.

amortizoarele sunt cu arcuri Lesjofers, au 5-6000 km, pe gaz, sunt puse pe fata.

daca inainte erau un pic zgomotoase ca si feedback, acum dupa drumul asta as putea spune ca s-au mai asezat...

altfel, multumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

am si eu pe un golf3 kyb ultra sr cu arcuri stock dar tot numi dau seama ca sunt cam dure sunt sport sau ??? si le am de vreo 30 000

Modificat de cicorico
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare !

A folosit cineva noile KYB AGX ?

As dori sa-mi cumpar pe fata un set, au fost cateva oferte bune pe net, dar le-am ratat.

Daca stiti pe cineva care are la vanzare, dati de stire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut 

Vreau sa-mi pun amortizoare Kayaba si in Bucuresti le-am gasit scumpe 

Am gasit undeva la Iasi dar diferenta de pret este de 300 ron si mi se pare cam mare 

Am intrebat unde sunt produse si mi s-a spus ca cele de pe fata sunt produse in spania si cele spate sunt produse in cehia 

Ma gandesc ca poate nu sunt originale la o asa diferenta de bani 

 

Amortizoarele sunt Kayaba Exel G pe gaz , cine a pus asa ceva unde erau produse  ???

Astept  cateva pareri cu diferentele astea asa mari de pret 

 

Referitor la ridicarea botului eu am adus-o joasa din Germania si am pus inaltatoare de doi centimetri de la reprezentanta si nu mai am probleme 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Excell Gas vei gasi doar fabricate in Europa si nu cred ca exista contrafacute.Daca doresti Made in Japan, trebuie sa alegi un amortizor de clasa superioara, macar Gas-a-just.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratele meu si-a pus anul trecut pe Zafira lui KYB Excel-G Made in Japan. :icon_thumleft:

Le-a luat din Bacau, dar nu mai stiu exact cat a dat pe ele. Deci, se pot gasi si Made in Japan. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu toate amortizatoarele KYB care le-am montat au fost "made in japan" si nu am clienti nemultimiti .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus pe fata Kayaba Excel-G si sunt facute in Spania. Le am de 2 ani si nu am nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos tuturor 

 

xeramic  am auzit numai pareri bune despre Kayaba , si acestea gasite tot pe gaz sunt 

doua amortizoare originale pe fata costa 880 ron si mi se pare un pret nejustificat la o masina din 2000

 

Ma documentez si poate gasesc  made in japan 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexander, nu are treaba pretul amortizorului cu anul de fabricatie al masinii.

Calitatea face pretul !

Eu am dat 880 lei pe Kyb AGX reglabile pe Fata, made in japan.

Cred ca trebuie sa te informezi mai bine, sa gasesti un distribuitor serios care sa-ti dea piese bune la preturi reale !

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut 

Vreau sa-mi pun amortizoare Kayaba si in Bucuresti le-am gasit scumpe 

Am gasit undeva la Iasi dar diferenta de pret este de 300 ron si mi se pare cam mare 

Am intrebat unde sunt produse si mi s-a spus ca cele de pe fata sunt produse in spania si cele spate sunt produse in cehia 

Ma gandesc ca poate nu sunt originale la o asa diferenta de bani 

 

Amortizoarele sunt Kayaba Exel G pe gaz , cine a pus asa ceva unde erau produse  ???

Astept  cateva pareri cu diferentele astea asa mari de pret 

 

Referitor la ridicarea botului eu am adus-o joasa din Germania si am pus inaltatoare de doi centimetri de la reprezentanta si nu mai am probleme 

 

Eu anul trecut am luat Kayaba Excel G, made in Thailand. 

Daca "firma din Iasi" e cumva Alko, iti recomand sa stai departe de ei, sunt niste jegosi. Detaliez daca vrei/nu ma crezi pe cuvant. :)

Modificat de lowlife
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna. Si eu vreau zilele astea sa pun Kayaba Excel G pe Octavia 1. Masina are 170 000 km si suspensia originala fara pachet de drumuri grele. (masina adusa din DE). Ce nu mi-a placut de la inceput la masina a fost tinuta de drum de tip barca(masina avea 90 000 km la momentul achizitiei) si modul foarte dur de amortizare al suspensiei, foarte neconfortabila. Am sa revin cu impresii dupa ce voi pune amortizoarele.  Initial am vrut sa pun Koni FSD dar pretul e foarte mare pentru niste amortizoare.(2670 RON -tva inclus fara montaj)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa era si la mine, masina parea barca pe curbe si totusi dura/neconfortabila prin gropi, dupa ce am pus amortizoare + arcuri noi m-am indragostit iarasi de ea.

 

Cat te costa amortizoarele Kayaba Excel G? 27mil mi se pare si mie un pret oarecum ridicol de mare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Setul Kayaba Excel G fata spate m-ar costa 850 RON -inclusiv TVA cu factura si  garantie. Despre arcuri mecanicul mi-a spus ca nu trebuie schimbate. Nu stiu cum se apreciaza un arc daca e obosit sau nu, cert e ca din cate am vazut pe net un arc ajunge aproape la pretul unui amortizor. Legat de Koni FSD, sunt niste amortizoare f inteligente cu un dublu circuit al uleiului care se comporta asemeni celor electronice care pot fi setate sa fie tari pe drumuri bune si confortabile pe drumuri proaste- doar ca...... acestea nu au electronica, amortizorul stie singur cum sa reactioneze in functie de conditiile de drum. Koni am inteles ca furnizeaza amortizoare pentru McLaren si Lamborghini deci ar fi de incredere, numai ca in primul e factorul pret cum am spus in postul anterior si doi, nu am avut ocazia sa vad cum se comporta. 

Modificat de Blu3tec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vad ca multa lume recomanda amortizoare Kayaba , ce model ar fi mai indicat pentru masina din semnatura cu suspensia standard si fara pachet de drumuri grele ...ulei/gas sau daca stie cineva un model anume . Cand schimb amortizoarele ce piese se recomanda pentru a fi schimbate ( ma refer la set)

O zi buna si astept recomandarile voastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am primit o oferta si cred ca e ok fata de preturile vazute pe site .

kyb fata, 341844, = 195/buc
Kyb spate 343281 = 174/buc

 

Sunt ok pentru masina din semnatura ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Alexander057

Mi-am cumparat amortizoare Kayaba Excel G de la o firma din Iasi , am negociat si mi le-a lasat la 878 RON cu tot cu flanse si rulmenti si transport inclus pana in Bucuresti . M-am gandit sa va spun ca este un pret bun pt ce preturi am gasit in Bucuresti . Le voi monta saptamana viitoare si sper sa fiu multumit ca multi altii de aici . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura,anul trecut in septembrie 2012 i-am montat 4 amortizoare Kayaba Excel G pe gaz si dupa 8 luni sunt mai mult decat multumit de ele.

P.S. erau cu stanta Made in Japan

Modificat de robert28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna. Dupa cum am promis revin cu impresii legate de Kayaba Excel G. A fost nevoie sa schimb doar amortizoarele, fara arcuri, rulmenti de sarcina etc. Fata de amortizoarele cu care masina a venit din fabrica cele noi sunt o idee ceva mai confortabile, desi nu atat de confortabile pe cat ma asteptam. In schimb masina are o tinuta mult mai buna pe viraje si o stabilitate foarte buna la viteze mari. Pe urma am observat ca s-a ridicat si garda la sol in partea din fata a masinii, lucru care m-a bucurat f mult. Daca inainte servodirectia  ma deranja ca era prea greoaie( mai ales cu cauciucurile de vara 205/60 R15) chiar credeam ca are o problema la servo, acum si aceasta a devenit mai usoara si nederanjanta in utilizare. Nu in ultimul rand s-a imbunatatit si demarajul masinii datorita fermitatii amortizoarelor, acum la demaraj caroseria grea nu mai face balans iar in timpul mersului daca demarez rapid si trec  in treapta urmatoare, masina nu mai face acea usoara smucitura pe care o facea inainte, acum cupleaza foarte lin treapta  superioara cu efecte benefice asupra capetelor de planetara si nu numai. Per ansamblu sunt  multumit de amortizoare si de felul cum se comporta masina acum. Pot sa spun ca, comportamentul masinii e radical schimbat la partea de tinuta de drum fata de cum era inainte desi mi-ar fi placut mult sa aiba un nivel mai bun de confort. Amortizoarele mele trebuie sa spun ca nu sunt japoneze. Cele de pe fata sunt facute in Spania iar cele de pe spate in Slovacia. Am primit 3 ani garantie la ele.

Modificat de Blu3tec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, am schimbat şi eu amortizoarele de curând, dar din păcate am ales prost( aşa cred eu). Am montat pe un golf 4 TDI amortizoare sachs pe gaz( nu mai ştiu modelul dar au costat cam 900 lei toate 4 ) însă maşina se comportă groaznic, simt şi cea mai mică denivelare, pietricica etc. Comfortul lipseşte cu desavarsire şi nici la stabilitate situaţia nu e prea buna. Am văzut că sunt laudate amortizoare KYB, sunt chiar aşa bune , ce model îmi recomandaţi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!