Jump to content

Midocar Vitan


amdo
 Share

Postare recomandată

iulicas, se pare esti angajat la ei nu?

ca altfel nu ai mai fi asa adept al acelui service....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tanislav, fiecare are dreptul la propriai opinie! Hai sa nu sarim, totusi, calul. Atacurile la persoana nu sunt deloc elegante. Daca ai ceva de zis despre Midocar Vitan, fa-o. Dar nu ataca colegii de forum fara argumente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iulicas este sau nu angajat acolo e mai putin relevant. Ceea ce spune el este cat se poate de logic si corect. Daca cititi review-urile despre service-urile din Bucuresti, veti vedea ca niciunul nu sta prea bine. Ca sunt probleme cu calitatea unora dintre cei care lucreaza in service-urile romanesti, asa cum sunt si in celelalte domenii de prestari servicii din Romania, nu e ceva nou. Eu cred totusi ca cei multumiti de serviciile prestate sunt mult mai multi decat clientii nemultumiti, doar ca nu isi prea posteaza impresiile pe acest forum.

Eu urmeaza sa merg saptamana viitoare la revizia de 15.000 de km. Sincer, inca nu m-am hotarat in privinta service-ului. Inclinam catre Midocar Vitan, intrucat e un service nou care imi e mai la indemana si unde sper in stabilirea unei relatii prestator-client satisfacatoare si, deci, de lunga durata. Alte variante pe care le-am luat in calcul sunt PBV1, despre care am citit pe forum si unele pareri pozitive, sau Midocar Otopeni, de unde am achizitionat masina si care pare sa aiba niste scoruri mai bune. Indiferent de alegere, va promit sa va spun cum a fost, la modul obiectiv, chiar si in cazul in care nu voi avea nimic de criticat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dun, se pare ca nu ai citit bine ce am scris, l-am intrebat daca este angajat la Midocar vitan, pentru daca nu gresesc este angajat acolo, dar nu la service.

si nu l-am atacat deloc.

eu am avut masina luata de la midocar otopeni, si m-am spalat pe mini de ei.

acum am achizitionat masina de la PBN si cred ca cu astia ajung si la judecata...

una pot sa spun , ca am intrat de doua ori in showroom la Vitan si de fiecare data am avut senzatia ca e undeva pe cimp in Texas....si tre sa le atrgi atentia ca intra cineva acolo....

in fine , iulicas , sper ca nu te-ai suparat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi dar poate spre bucuria mea sau nu ... nu mai este nevoie de reparatie .

O sa mi iau epava din service si cred ca o sa o vand asa cum e si cu diferenta de la casco imi alta .

Alta rugaminte sper sa nu intreb aiurea :D un site sau ceva de ajutor unde pot sa postez epava pt gasirea unui potential client .

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iulicas, se pare esti angajat la ei nu?

ca altfel nu ai mai fi asa adept al acelui service....

Nu sunt angajat la ei, si nici nu ma pasioneaza, dar eu am avut masina la ei in service si am fost foarte multumit, din ce vad eu ca se scrie de ei cred ca sunt singurul client multumit, si ca altii vorbesc doar din auzite

Tanislav, fiecare are dreptul la propriai opinie! Hai sa nu sarim, totusi, calul. Atacurile la persoana nu sunt deloc elegante. Daca ai ceva de zis despre Midocar Vitan, fa-o. Dar nu ataca colegii de forum fara argumente.

multumesc, :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Michael eu te sfatuiesc sa alegi MIDO Otopeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum din gama penibil - masina luata in leasing de la Po Ro, cu asigurator Casco impus de ei si... surpriza, cand te duci la un dealer VW (Midocar Vitan) ti se spune ca nu au decontare directa cu respectivul asigurator... no comment...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu stau cu masina de o saptamina in service, masina e gata de luni, dar nu pot sa o iau ca cica nu au primit acceptul de plata de la Allianz. Eu din cite stiu in momentul in care au contract cu Allianz ar fi trebuit sa se descurce intre ei si nu sa ma lase sa merg cu metroul, mai ales ca in zona se ajunge foarte prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sa va povestesc si eu de experienta cu Midocar Vitan..

Am avut un accident prin noiembrie anul trecut. Masina: Golf 5 cumparat de la ei cu 3 luni inainte. Partile avariate erau: bara fata, aripa stanga, proiector stanga, tragar, fuzeta, bieleta. Cand m-am dus cu masina la service, deplasandu-ma destul de greu din cauza defectiunii la directie, facand o programare inainte, mi s-a spus ca mai intai trebuie sa faca comanda de piese si nu au loc sa tina masina mea pana vin piesele. Dupa o mica "atentie", s-a gasit si locul, si s-a dat comanda pentr piese. Mi s-a spus ca in 10 zile este gata. Dupa cele 10 zile le fac o vizita, si mi se spune ca mai dureaza catava zile ca nu a venit inca fuzeta. Am aflat ca aceasta fuzeta a fost comandata cu o zi inainte, adica dupa noua zile de stat cu masina in service. In fine am primit telefon dupa inca o saptamana ca pot ridica masina, dupa ce primesc acceptul de plata de la Omniasig (care s-a rezolvat in aceeasi zi). Masina, nu pot sa spun decat ca este prost facuta: aripa nu a fost inlocuita, ci indreptata (si este destul de vizibil ca a fost avariata) - am inteles ca asa a cerut asiguratorul - puteau totusi sa ma intrebe, preferam sa platesc eu din buzunar pentru una noua. Alta problema: masina era fff murdara, atat la interior cat si la exterior, cheia masinii era zgariata, iar plasticele care acopera pasajul rotilor din fata stanga nu au fost inlocuite (erau rupte). Au dat din umeri la observatiile mele, am vrut sa refuz sa ridic masina, dar aveam nevoie de ea si am ridicat-o.

Urmatoarea zi, am sesizat un zgomot la miscarea volanului, in special la parcari, sau plecarea de pe loc. Dupa 3 zile ma intorc cu masina in service. Cauta sursa zgomotului iar raspunsul a fost ca e masina prea noua (6000km la acea data) s-au dilatat niste plastice si o sa treca in scurt timp. Stupefiat de explicatia "savantului" din fata mea i-am spus ca nu plec de acolo pana nu-mi rezolva problema. Mi-a zis sa mai merg cu ea si daca persista zgomotul sa revin in cursul saptamanii sa faca o verificare amanuntita.

Culmea este ca zgomotul chiar a disparut, cam o luna cand a inceput iar parca mai tare.

Sun la service fac programare la ora 8.00,la 8.45 apare si persoana de la receptie, baga masina in service, se uita vreo 3 la ea in decursul a 2 ore fara sa gasesca nimic. Ma grabeam sa ajung la servici asa ca am lasat masina acolo. Au avut totusi bunul simt sa-mi asigure transportul pana la un taxi (acolo nu vine nici dracu).

Primesc telefon a doua zi ca au rezolvat problema: murdarie prin zona amortizorului acumulata... s-a rezolvat cu jet de apa.

M-au pus sa si platesc 74 ron, pentru ca nu pot dovedi ca ar fi din cauza interventiei lor.

Cam asta e experienta mea cu Midocar... incompetenti, nepunctuali, aroganti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

se pare ca asa este peste tot.

Cautand pareri despre midocar.....ma intereseaza deoarece vreau sa schimb service-ul, am gasit postul....naspa.

Unde sa ma duc cu masina?

Hai sa va spun si eu ce am patit cu masina la revizie.

Prima revizie..de 10000km am facut-o la PBN, nu am avut nici o problema, in afara de o zi pierduta. aglomeratie mare acolo.

Pe urma...am incercat la PBV1...si aici am patit prima chestie.

Am plecat cu masina..dupa revizie, nu am ajuns la gorjului...si POC: pe bord imi apare ceva: Pressure oil...ceva de genul....trag imediat pe dreapta, cobor, ma uit la motor, plin de ulei. Norocul meu ca tocmai luasem carti de vizita si aveam nr. de tel. Ii sun..astept juma de ora si vin baietii si mi-au luat masina pe platforma. Ce au constatat? nu era pusa bine o garnitura la filtru de ulei. hmmm...eu cred ca nu l-au strans bine.

mi-au pus ulei...au spalat motor...scuzele de rigoare...etc.

ok....m-am gandit ca am avut ghinion.

M-am dus sa fac a 3-a revizie..tot la PBV1...

toate bune....pana cand dupa vreo 2 zile...vad niste pete pe jos. mi-a cazut cerul in cap....m-am gandit ca iar e uleiul.

de unde...cand i-au si miros......motorina.....hooopaaa...na belea....desfa caopta..ma uit ..si ce sa vad, pe la filtru de motorina mustea draga de ea...fara nici o jena :lol:.

Eram pus pe scandal....dar cand am ajuns acolo..m-am gandit ca nu are sens....sa o faca si "la revedere" nu mai dau pe acolo in veci.

Deci....acum ar cam trebui sa schimb placutele de frana...am vreo 35000km cu masina.

UNDE????

Care service..e mai de doamne ajuta?

Ca le-am zis alora...ce dracu sa fac? sa ma duc in germania pentru o revizie de bun simt?

Poate am sa incerc la midocar, sa-mi fac o parere si despre ei. (sper ca una buna)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine imi poate spune si mie cum gasesc modocar vitan, un reper ceva,

service nu vreau la ei , am auzit numai balarii despre ei, pana si la birouri sunt oameni incapabili

vreau un simplu breloc cu VW :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea asta e de baraj. Sa intri pe un forum sa intrebi de un dealer.

Browser-ul Mozilla iti cauta automat pe google daca scriai midocar vitan si ti-ar fi returnat asta. Si IE iti face automat cautare si ti-ar fi returnat tot asta. :D

Modificat de catalin_u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:biggrin: ms pt linkuri , le stiam deja, am zis un reper , adica ceva mai important pt ca nu am gps, si nici bucurestiul nu il cunosc foarte bine . hai ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de le targul de masini autovit spre autostrada ..numai ca pe cealalta parte :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa te uiti pe aici, de la targ in amonte.

Poti sa mai cauti si dupa nr. strazii pe hart(z)ile primariei.

Totul e sa vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

revizia de 15k pentru masinadin semnatura, la midocar vitan - 420 RON. Durata reviziei comunicata de cei de acolo o ora si jumatate si asa a fost. nu vreau sa le fac reclama. doresc sa prezint doar realitatea.

Modificat de marinush35
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi am fost pentru prima si ultima data in service-ul Midocar Vitan, pentru revizia de 30.000 km. M-am gandit ca sunt vremuri de criza si ies mai ieftin decat in alte service-uri, cum ar fi Porsche. Credeam ca cei 850 de lei platiti in februarie la PBN la revizia de 15.000 km au reprezentat un scor mare, dar m-am inselat profund. La Midocar am dat nu mai putin de 1.000 de lei pentru practic aceleasi operatiuni si materiale ca si la revizia de 15.000 km (si atunci si acum am schimbat toate filtrele).

O alta bila neagra: timpul de asteptare. La PBN am intrat in service la 7.00 si am plecat la 9.15, iar la Midocar am intrat tot la 7.00, dar am plecat la ora 11.00. Repet, operatiunile au fost, dupa parerea mea, aceleasi. Ceea ce ma face sa ma indoiesc ca s-a lucrat tot timpul la masina mea in tot acest interval orar.

Concluzia mea: pentru revizia de 45.000 km voi alege alt service sau ma voi intoarce la PBN.

P.S.: Daca cineva doreste detalii legate de factura, sunt dispus sa i le ofer (chiar sa o scanez si sa o atasez aici).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Administrator

mers si eu la Midocar Vitan cu R32ul (principalul argument ar fi locatia in zona casei / serviciului meu). Dupa ce am zis ca am venit pentru inlocuit 4 filtre + uleiul la service rapid si am fost refuzat ca poate nu sunt disponibili la service rapid. In urma unei negocieri verbale cu consilierul service acesta a dat un telefon si surpriza era disponibil "un baiat" sa faca lucrarea (eu verificasem pe geam in service si chiar era destul de gol la ora 15 cand am venit eu la ei). Mi-au comfirmat ca au in stoc toate cele necesare pentru masina mea (inclusiv uleiul long life VW) si le-am dat masina sa o bage. Dupa 50minute erau gata (m-am uitat pe geam din cand in cand si chiar se misca repede baiatul lor venit acolo de la porsche vest Seat (inca mai imbraca salopeta de porsche vest + tricou rosu cu SEAT ... urat din partea lor ca nu i-au facut cadou la angajare si o salopeta de lucru).

Pret total putin peste 1000RON. Aici nu includem diagnoza cu VAS sau orice alta dorinta a lor de verifica. Doar 4 filtre inlocuite + uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturor.

In ciuda review-urilor citite aici in majoritate nefavorabile, dati-mi voie sa va spun ca eu am avut o experienta foarte placuta la Midocar Vitan.

Dupa ce mi-am gasit masina zgariata in fata blocului, am fost la asigurari, dupa care m-am prezentat la service pentru revopsire capota fata, haion, usa dreapta fata. Am lasat masina marti dimineata la ora 8:00, si surpriza placuta, miercuri pe la 13:00 primesc telefon: "e gata masina, puteti veni s-o luati". Adica in nici 2 zile, treaba a fost gata. Incredibil. Acum, ca o fi din cauza "crizei financiare" si or avea program mai lejer, ca o fi din cauza decontarii directe cu asiguratorul, sau ca oamenii de acolo (cel putin de la tinichigerie) isi iau munca in serios, nu stiu. Cert e ca personalul mi s-a parut foarte amabil. Recomand pe dl Bogdan Nicu - Consilier Atelier Vopsitorie Tinichigerie, foarte cumsecade, cu care te poti intelege, fara sa fii nevoit sa inghiti fitele pe care le-am intalnit la nenumarati alti cosilieri de la alte service-uri.

Pe parte de mecanica nu pot sa exprim opinia. Ce pot sa spun, e ca la "Receptie Mecanica" erau cativa oameni (6-8) care asteptau, desi nu stiu cat de relevant e pentru calitatea servicilor la Mecanica.

Cam atat momentan. Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut masina saptamana asta la ei pt schimbat bara si vopsit Super ok oamenii rapizi A durat o saptamana toata distractia insa asiguratorii au inceput sa traga de timp si 3 zile am stat dupa plati

Lucian Stoian baiatul de la tinichigerie super ok A uitat el sa vopseasca un reper insa asta e :D reparatiile de pe garantie se mai uita Mi-a dat o foaie ca pot venii oricand si o fac gratis

Spalat masina inainte de predare nu a vrut sa ia spaga Lucru pe care nu l-am mai intalnit Vopseaua a iesit super nu se vede Si inca ceva baietii de la piese m-au impresionat deschisi la discutii au vazut sigla vwforum si au fost foarte receptivi Chiar daca nu stiu codurile isi dau interesul te mai intreaba si pe tine daca il stii am schimbat cateva piese pt ca au comandat alceva partial si vina mea poate

Per total eu m-am simtit bine la ei pe parte de tinichigerie Pe parte de mecanica revizie de 2 ani 20 de mil cat vroiau ei nu o sa le dau niciodata:) Si au inteles asta e alegerea mea

Legat de cei ce scriu pe aici am mai intalnit problema asta unii se plang altii sunt multumiti In momentul asta au una din cele mai bune vopsitorii Am fost si la PMB cu masina acolo e bataie de joc la tinichigerie

iar la preturi tot timpul PMB a fost mai sus la orice Piese tempomat pmb 360 ron midocar 320 cablaje diferente de 50 ron Vopsitorie diferente de 5 mil per total Am si devize Nu e un service ff bun dar e ok macar are oameni si isi dau interesul Nu stiu daca e criza sau le e frica de reclamatii Partea misto e ca stikerul cu vwforum atrage atentia si se pare ca lumea a inceput sa stie de aceasta comunitate

Modificat de r_dragon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveam o parer buna despre ei; din auzite; si aveam de gand sa vopsesc niste repre la ei; dar ati reusit sa ma razganditi :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ceva noutati privitoare la Midocar Vitan?

Am o dauna si ei au decontare directa cu Asiguratorul. E vorba de tinichigerie/vopsitorie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost eu acum 2 sapt la Midocar Vitan pt un schimb de ulei +filtru la Haldex.Am fost programat la ora 7:00 ..la 7:10 era masina in service..singurul lucru care m-a deranjat daca se poate spune asa este acela ca m-a costat cu 70 ron mai mult decat mi s-a spus la telefon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am facut prima revizie de 15000 de km la Scirocco. Programarea a fost facuta pentru sambata ora 9(eu i-am si cronometrat). Am cerut sa vad ce mi se face la masina si mi s-a raspuns ca nu se poate sa intru in service, insa poate sa bage masina unde am vizibiliate la ea in timp ce se lucreaza.(bravo vedeti ca se poate, asa .. putina bunavointa).

La 9.05 am predat talonul si am facut fisa de intrare. La 9.13 baiatul din service a inceput lucrul la ea(eu eram abtipild pe geam). La partea cu schimbul uleiului mi-a placut ca a sters tot timpul surplusul de ulei de sub motor, de pe maini etc pentru a nu murdari masina. A verificat cam tot ce era de verificat; nici nu au existat alte probleme. Domnul de la receptie si mecanicul au un 10+ de la mine. In schimb, in timp ce mecanicul verifica masina a trecut un "sefulet" pe acolo si i-a spus ceva acestuia, legat de jantele mele de iarna apoi consilierului de la receptie(am inteles ca era vorba de jante, dar nu am auzit exact, ca eram de partea cealalta a geamului). In fine, la 9.41 mecanicul a terminat; la 9.43 masina a iesit din service. Nota 10 +

In timp ce semnam hartiile observ pe factura scrisa mentiunea: "auto ruleaza cu jante neoriginale, se recomanda inlocuirea cu jante VW". Abia apuc sa citesc ca apare si sefuletul respectiv care imi zice: "ce et au jantele dvs ca ies cam inafara si ca nu e in regula cu ele" Ce et au avut jantele originale?"(habar nu avea ce et au interlagos si intre noi fie vorba nu ies deloc in afara fiindca oz-urile et 35 sunt drepte ca design, interlagosul et 41 e concav; de aici poate sa deduca oricine ca diferenta de 6 e perfect justificabila). Am fost extrem de politicos cu individul raspunzandu-i, ca jantele mele au et 35 sunt jante originale OZ ultraleggera au certificat TUV sunt admise in toata UE si ca au certificat ca se potrivesc perfect pe modelul meu masina, conform indicatiilor producatorului si au si aceiasi latime cu cele originale. Apoi ma intreaba de J ? spunandu-mi ca e prea mare. Ha ha... nu stia ca j-ul e buza jantei si nu latimea. Si da-i si explica, ca defapt cifra dinaintea literei e latimea, etc. Ba mai mult iese unul dintr-un birou din dreapta si incearca sa-i sustina prostia celuilalt. Ca sa inchid discutia, le-am zis sa caute pe internet si sa se mai documenteze si o sa gaseasca ce incerc sa le explic eu(deja nu mai aveam rabdare sa le ascult ineptiile si nici sa le explic eventual ce inseamna concav sau convex sau alte detalii) si nici sa le explic ca jantele mele mai usoare cu vreo 5 kg/buc..ii va scutii pe ei sa schimbe in garantie antricoate, etc. Tipul de la receptie se prinsese despre ce e vorba si nu mai zicea nimic(nota 10 ). Concluzia: daca nu stii despre ce e vorba, habar nu ai pe ce lume traiesti, mai lucrezi si la ditamai reprezentanta, mai esti si vreun responsabil, sefulet: abtine-te ori, da-ti demisia omule!!! (sper ca citeste cineva de la ei chestia asta). Le dau si un link de informare, poate e greu cu search-ul pe net: http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg4.html ).

Concluzia finala: la receptie consilierul si mecanicul la revizie nota 10 +; restul bagatorilor de seama, ma abtin.

Per ansamblu daca nu apareau cei 2 "inteligenti" feedback-ul era complet pozitiv!

Bafta!

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!