Jump to content

Viteza / rpm


Vially
 Share

Postare recomandată

Diferentza de cuplu mare intre 1.4 MPI si 1.4 TDI provine si din faptul ca a doua beneficiaza si de o turbina. Totusi chiar si la aspirate diesel-ul are cuplu ceva mai bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La TDI cuplul mare provine din cursa lunga a pistoanelor si din injectia de motorina care se prelungeste 10-30grd ATDC (in functie de sarcina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand e normal ca dieselurile sa aiba cutia mai lunga ca benzinarele deoarece se lucreaza in plaja de turatie joasa unde ai rezerva de putere pe cand la benzinare plaja de turatie e undeva pe la 3500-4500....iar voi nu intelegeti sau nu vreti sa intelegeti ca vit max se obtine la momentul maxim al motorului adica fabia mea atinge 185 la 4900rpm unde isi dezvolta puterea maxima....mai mult nu merge decat daca o scoti din viteza si prinzi o vale....dieselu e normal sa mearga mai mult deoarece are cursa mai lunga.....dar niciodata nu va face un diesel un benzinar la capitolul viteza-sprint....nu de alta dar pana ajunge dieselu la viteza maxima benzinaru e deja la destinatie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai asa ca nu-i asa. Cum adica viteza maxima o atingi la 4900 de turatii? Pai vrei sa spui ca daca o duc pana la 5000 de tuartii o sa-i scada viteza, sau ce? :)

Ce vrei tu sa spui poate e altceva. Ca la turatia aia ai puterea maxima si in conditii neprielnice (si nu numai) cum ar fi vant, drum inclinat etc. la turatia aia e maxim ce poti sa scoti. (ma rog, poate nici exprimarea mea nu e 100% corecta, dar nu gasesc acum una mai elocventa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin: Viteza maxima se obtine la putere maxima, adica la "capatul" motorului, adica la turatie maxima. Cuplul maxim este cu totul altceva. Daca te uiti atent, ai putere_max/turatie_p si cuplu_max/turatie_c, unde turatie_p > turatie_c.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am referit ca la o anumita turatie nu mai accelerezi si atata poate motorul se blocheaza la turatia si viteza respectiva....mai repede de atat nu ai cum sa mergi pt ca motorul si-a atins capacitatea maxima(cuplu sau hp-nu stiu sigur) si ca sa fac o paranteza.....nu stiu daca ati observat sau stiut ca daca turezi masina pe o treapta pana la 6200 cand iti taie alimentarea nu e acelasi lucru daca ai schimba la 5500 si ai obtine o accelerare mai buna(ideea e ca dupa o anumita turatie motorul isi pierde din putere si e irelevant sa il fortezi.....si sunt sigur ca pe ultima treapta in mom in care isi atinge mom max nu mai accelereaza.....la mine este pe la 4800-4900 -185km/h pe bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se atinge puterea maxima. La putere maxima atingi si viteza maxima.

Peste acel punct, degeaba accelerezi, ca nu faci decat sa consumi combustibil de pomana. Dupa depasirea turatiei de cuplu maxim, masina va accelera in continuare, dar nu liniar, cum a accelerat pana la cuplu maxim, ci pe alta curba, adica turatia motorului va reste, va creste si cputerea, dar cuplul va scade, iar consumul va creste aproape exponential. Deci nu vei mai simti acea crestere puternica a vitezei, ci una mult mai lenta (vei atinde vmax pe o dist de 2-3km). daca ai fi in vid, ar fi cam la fel cresterea, dar aici intervine rezistenta aerului, care creste odata cu cresterea vitezei (dar nu liniar).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Poate cineva sa comenteze si masinuta mea din semnatura cu 140 caluti?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in treapta a 5a, acele stau perfect paralele, la orice viteza, deci poti aproxima dupa poza anexata.

Eu de 2 ani fac de 2 ori pe an cate 2000 de km aproape nonstop, ore intregi pe autostrada cu 4400-4700 de ture... oare motorul meu (53.000 de km) e gata ?

Din poza atasata inteleg ca la 120 consuma 5%. Mie mi se pare foarte bine. Si nici macar nu ajunge la 4000rpm. Eu am aceeasi masina cu a ta numai ca este hidramata si poate consuma cu max 1l mai mult, dar oricum mi se pare bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca masina lui rvacaru e de 101CP ca si a mea.

Nu stiu care e diferenta de consum intre cea de 75CP si cea de 101CP. Oricum eu la mine am observat ca la 120km/h constant consuma in jur de 5,4l/100km.

Cam acelasi consum ca la 100km/h. (am mai scris despre aceasta 'curiozitate' intr-un alt post aici pe forum.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 120km/h consuma 3,8-4,2l/100km cu 2 persoane, la 170km/h 6,5 max. 7l/100km tot cu 2 persoane, plus bagaje si rezervorul cred ca la jumatate (toate acestea dupa ce am schimbat maf-ul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!