Jump to content

Pozitionare senzori parcare spate


speedway
 Share

Postare recomandată

A mai patit cineva ca senzorii sa piue in continuu cand afara este foarte cald ?

Vorbesc de senzori OEM montati din fabrica; pe diagnoza dau eroare doar cei doi senzori de pe centru...

Cand afara se racoreste nu mai fac.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 209
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    21

  • F l o r i n

    16

  • soila

    14

  • Muale

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut, Am un Golf IV 1.9TDI de 101CP varianta scurta (hatchback) si as dori sa achizitionez niste senzori de parcare (mai ieftini) si am gasit pe net un model dinasta 8a73c40a74d6d6aedd89d23e4d6e46da-6946160 

si doresc sa imi spuna cineva daca sunt de calitate si cum as putea sa imi dau seama daca merg. Vreau sa le cumpar de la un tip dar el zice ca sunt noi la un pret de 70 lei.

Am cautat pe net montare pentru golf 4 hatchback dar nu am gasit. 

 

Sunt nou pe acest forum si nu am reusit sa postez in forumul tehnic numit Golf 4 & Bora.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

A pus cineva sistemul original pe masina? Ce piese am nevoie? Eu am inceput sa caut prin dezmembrari....Model hatchback.

Modificat de aditzu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutari, azi am pus sistemul de parcare asta  https://www.google.com/search?rlz=1C1WPZB_enCH707CH707&q=valeo+10R-30+2028&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwiZ5aLFp_DiAhWopIsKHaaHDv0QsAR6BAgCEAE&biw=1440&bih=753#imgrc=jqYh8k486mcKDM: pe masina pe un golf 4 ,  sistemul de parcare are 3 firii (negru, rosu si pink) http://www.partinfo.co.uk/files/TSB PE005 13 Fitting the pink wire in new technology kits.pdf  rugaciunea mea ar fie daca imi zice cineva unde gasesc firul de contact in portbagaj  pentru firul pink?   Deocamdata am lasat firul rosu liber am pus pinkul pe firul de marsarier (fir albastru negru) si negru pe masa. Nu sunt multumit cum functioneaza (bipuie tot timpul cand e in marsarier) p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai contact în portbagaj. Doar sa tragi fir din fata, din panou siguranțe 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam eu, dar mersi mult de confirmare.  Initial am gaurit fusta si montat cele 4 senzori acolo ca sa arata bine. Asa si a fost arata frumos, dar din pacate prea aproape de sol si imediat ce il bagam in marsarier bipuia incontinu tot timpul cand erea in marsarier si ma enerva asa ca am mai facut 3 gauri si in bandou si le am pus senzorii acolo si iata nu mai bipuie incontinuu cand este in marsarier ci numai atunci cand ma apropi de un obstacol. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut!

Pentru un Golf 4 am luat senzori de parcare OEM  cu fusta, releu, buzzer, cablaj tot complet. Masina dupa care a-m luat toate componentele a fost disecata la propriu pe  partea electrica ca sa vad unde merg firele pina si bordul l-am dat jos. Pai da, ca eu nu am treaba cu pinii cu astea. Si acum trebuie sa leg toate firele la masina mea dar nu vreau sa fac macel ca la cealalta , deci ceva  sfaturi ca sa leg firele cum trebuie dar nu sub bord unde le-am gasit eu, mai accesibil un pic.

-Fir maro, legatura comuna cu alte fire de aceiasi culoare ( duce la masa ) 

-Fir negru/albastru, legatura comuna cu alte fire de aceiasi culoare ( un fir care le alimenteaza pe toate, nu l-am gasit, probabil un plus o siguranta ceva)

-Fir negru/albastru ( da, doua fire de aceiasi culoare) , legatura comuna cu un fir ce merge  la lampa de marcharierre.

-Fir alb/gri, tot asa legat la gramada cu alte fire evident de aceiasi culoare ( unul din  fire merge la mufa de la radio)

Daca se poate un sfat dar tot asa mai simplu adica culoarea firului si locatia.

Va multumesc frumos.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, un negru/albastru la siguranță, gri/alb la mufa obd sau ceasuri, este firul K line, pt diagnoza. Celelalte doua, asa cum ai banuit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Bica_Lucian said:

 

-Fir negru/albastru, legatura comuna cu alte fire de aceiasi culoare ( un fir care le alimenteaza pe toate, nu l-am gasit, probabil un plus o siguranta ceva)

-Fir negru/albastru ( da, doua fire de aceiasi culoare) , legatura comuna cu un fir ce merge  la lampa de marcharierre.

 

 

Ai 2 fire negru/albastru legate impreuna si astea duc la sig 5

Si fir negru/albastru care duce la lampa de mers inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

buna ziua si unde se leaga firul de diagnoza de la senzori de parcare oem ? golf 4? direct in calculatorul masini sau ajunge daca leg pe unele de la radio cd tot pe fir de diagnoza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!