Jump to content

Pozitionare senzori parcare spate


speedway
 Share

Postare recomandată

fie un senzor de viteza (sa fie activi de la 1 la 5km/h) sau un contact care sa se activeze cand bagi in treapta 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 209
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    21

  • F l o r i n

    16

  • soila

    14

  • Muale

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

F l o r i n

treaba cu senzor de viteza - e aiurea - pai ar bazai tot timpul, cat mergi la pas in aglomeratie - si e foarte greu de facut la G4.

Eu zic sa-i pui la buton - pe cei pe fata.... asa e si la cei OEM - la mine apersi butonul, daca vrei sa activezi doar fata. Cand bagi in marsarier, se activeaza toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la buton ma gandeam si eu

vreau sa pun pe alta masina, si cautam niste idei :) deci oem tot pe buton functioneste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Dar poti sa-i legi la marsarier si pe cei de pe fata ca mai mult atunci iti trebuie, cand faci parcare laterala. Ca sa-i legi la senzorul de viteza, presupun ca ar mai trebui confectionat un releu care sa le taie curentul dupa o anumita viteza, dar si-asa tot cu buton trebuie ca altfel iti bazaie in cap cand stai in coloana...Mi se pare dificil de montat asa ceva...Singura solutie din punctul meu de vedere e sa-i legi tot pe marsarier.

Modificat de alexanderdj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e logic, eu dau in fata si vreau sa stiu cat mai am efectiv, fara sa ma benoclez :)

am pe cineva care parcheaza in astfel de locuri stramte si vreau sa-l ajut cu montarea unui kit din asta de 100 de lei

util ar fi daca as putea lega cei 8 senzori fata/spate la un singur ecran cu leduri.. astfel sa arate pe rand in functie de nevoie, ori fata ori spatele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

N-ai cum sa le legi pe-amandoua pentru ca sunt facute kiturile sa mearga doar cu cati au in dotare. Poti cauta un kit cu 8 senzori si sa te imparti cu ei, dar nu stiu daca exista asa ceva. Vezi ca sunt foarte proaste kiturile astea la 100 de lei, ai mei au luat-o razna fara sa-i ating vreodata. Plus ca s-a topit plasticul display-ului de la caldura. Ma refer la porcaria aia care cica iti arata distanta ramasa pana la obstacol in metri.

Cu cei din fata legati la marsarier, m-am referit sa nu atingi colturile botului cand te bagi pe langa masina din fata. Multi aici gresesc cand parcheaza.

Atunci ii bagi continuu la curent si pui un intrerupator. Sau folosesti avariile pe post de intrerupator pentru astia din fata. Astfel trebuie doar sa pui avariile ca sa-i activezi, lucru pe care oricum il fac majoritatea. Ce zici de ideea asta? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa-mi montez si eu senzori de parcare aftermarket si am auzit mai multe variante de amplasare al lor. intrebarea mea este daca pot sa-i montez pe bandoul de pe spoilerul spate. (tinand cont ca bandoul e negru si senzorii la fel , nici nu o sa se observe.)

am vazut ca sunt si pe forum de vanzare la colegul @IOJI 05 BLD cu 100lei si am mai gasit ceva cu display LCD cu 160 lei .

care m-ati sfatui sa-i iau ? si cat ar costa un set de senzori OEM ?

orice parere/sfat e binevenit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu recomand in bandouri.. mai bine in fusta.. usor de montat si chiar asa vin cei OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Vezi intai unde ai loc...s-ar putea sa ai nevoie de spatiu in spatele fiecarui senzor de minim 3-4 cm. Nu i-as pune in bandouri, s-ar putea sa fie prea sus si sa nu-ti vada vreo bordura inalta sau mai stiu eu ce obstacol mic.

Eu am pus senzori spate aftermarket la Corolla, dar am avut sabloanele originale cand am dat gaurile. Le-am vopsit in culoarea masinii (am comandat spray in culoarea masinii + lac), am dat 3 straturi de vopsea si 3 de lac. Senzorii merg perfect si acum, dupa vreo 5 ani de la montare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in fusta o sa se vada naspa deoarece masina este gri-argintie si cu senzorii negrii o sa arate urat. in + , daca gasesc vreo bordura mai inalta si vreau sa o urc cu spatele , poate se agata de ea si se rup ...

mai astept pareri/sfaturi de la cei care au montat pe mk4 , sa vad cum se comporta mai bine senzorii (fusta sau bandou)

mersi @soila si @dinu_s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Daca decizi sa le montezi pe o suprafata vopsita, atunci vopseste-i neaparat, altfel arata urat rau mai ales pe argintiul tau. Senzorii mei sunt Waeco, daca te ajuta la ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un set de senzori OEM e foarte scump. Din ce am inteles eu e 50 EUR senzorul (si iti trebuie 4) + unitate + cablaj + fusta spate. Eu am pus senzorii in bandou. Bandoul e cel mai inapoi element al masinii. In fusta nu merg montati deoarece o sa bata in jos si probabil o sa sune incontinuu. Singura varianta ar fi o fusta oem pentru senzori. La golf4 fusta cu senzori oem difera fata de fusta care nu are senzori!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in semnatura mea,am pus poze cu senzorii in bara.

Sunt multumit cum bat, cand intru in parcare urc cu spatele o bordura de 2-3 degete pe care senzorii o simt!

Nu lua display,nu il folosesti. Eu nu ma uit la unitatea aia de indica distanta,doar ascult bip..bip.

Cei la 1mil sunt ok. Cei OEM...decat daca gasesti prelungire si toata partea electrica la dezmembrari la un pret bomba.

Noi nu merita sub nicio forma!

Sent from my HTC using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok , m-ati lamurit . o sa-mi pun senzori la 100 lei si gata . are un display mic care se poate pune deasupra oglinzii .

am cautat si senzori OEM , am gasit second pe o masina din dezmembrari cu 400 RON . cu banii astia imi cumpar un scut de metal si sunt mai multumit.

mersi @muale pt sfaturi . urmeaza poze cu masina dupa ce montez senzorii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am montat pe bora asa ...

iar colegul PHPcore le-a montat asa ..

de fiecare data recomand legarea firelor de alimentare (al kitului de senzori) pe becul de marsarier.

la bora (deci presupun ca si la golf 4) firul de + e negru cu dungi albastre iar - e un fir mai gros de culoare gri

te poti lega usor de firele originale cu un clips din asta. quick splice yellow.jpg

post-67963-0-22217600-1337271886_thumb.j

post-67963-0-23139900-1337271892_thumb.j

Modificat de scott
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bordurile sunt invizibile in astfel de pozitionari :) dai cu spatele pana in fusta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adevarat. dar........

1 nu cred ca bordura ti-ar lovi bara. daca da inseamna ca nu mai e bordura ci gard :))

2. uita-te la masinile noi. aproape toate au senzorii in bandou sau chiar deauspra. inclusiv gama vag... gm... presupun ca stiu ce fac mai bine decat noi asa ca eu ma iau dupa ei. :)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c0/Silver_Audi_S6_rear.JPG

http://www.lincah.com/wp-content/uploads/2009/07/2009-Sportec-SC-200-Volkswagen-Golf-VI-Rear-Angle-View-588x392.jpg

http://skodacars.net/wp-content/uploads/2012/03/Skoda-Octavia-rear-View.jpg

http://www.lincah.com/wp-content/uploads/2008/12/2009-opel-insignia-5-588x441.jpg

http://bkkautos.com/files/2011_BMW_5_rear.jpg

Modificat de scott
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus si eu astazi senzorii de parcare si merg super bine . nu bipaie la bordurile joase dar nu-mi fac probleme.

doar am dat bandourile jos si gaurile in bara erau facute. am gaurit bandoul , am legat senzorii si gata. pun si 3 poze pt cine mai e interesat sa puna senzorii in bandou si nu in fusta .

post-105411-0-40106700-1337692509_thumb. ....... post-105411-0-27769800-1337692525_thumb..........post-105411-0-94981800-1337692531_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

O sa regreti mult alegerea facuta. In primul rand ca se vor buli de bunavoie fara sa-i atingi si mai ales ca bipaie infernal.

Partea cea mai naspa e ca display-ul e dintr-un plastic foarte ieftin si se topeste de la soare. O sa-ti fac o poza sa-ti arat cum s-a facut la mine. Zici ca l-am topit cu bricheta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai da`l naiba . doar nu bate soarele asa tare incat sa topeasca plasticul . e prima data cand aud tampenia asta. am un prieten cu acelasi sistem de senzori si il are de 4 ani si nu a avut nici o problema cu el . foarte multi sunt multumiti de aces sistem de senzori. nu stiu ce s-a intamplat la tine , dar te contrazic categoric .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ai dat pe el cu ceva solutiivde s-a topit. Eu il tin pe bord si nu are nimic.

Poate daca parchez masina in spatele rachetei se topeste display-ul. Dar si masina... :)

Eu nu vad de ce sa regrete;de ce se strica ?

Sent from my HTC using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

plastice si plastice.... nu inseamna ca daca seamana, sunt facute din acelasi material.

Isi fac treaba si cele AM... in stilul lor, dar isi fac treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se mai fac lucruri cum se faceau.. indiferent ca sunt masini, telefoane, calorifere, sau sosete..

acum totul se face cat mai ieftin posibil..

Mickey20 eu nu stiu de ce ti-ai mai pus senzori daca ai carlig :D eu nu-mi faceam griji de dat in inapoi :))

la golf ce-i drept fac manevre, dar la t5, e atat de mare carligul incat mai mult mi-e teama sa nu ating pe vreunul in spate, ca la mine oricum se opreste in carlig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus senzori nu pt ca am nevoie , pt ca atunci cand urmeaza sa o vand e un avantaj . si fara carlig nu`mi fac probleme. gandeste-te ca sunt sofer pe TIR si nu e tocmai simplu sa dai cu spatele sau sa intorci remorca de 18 de metri :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu pricep la ce se refera colegul alexanderdj cand zice ca se vor buli de bunavoie si ca bipaie infernal!! La urma urmei asta e rolul lor sa bipaie cand dai cu spatele. Si a mei sunt amplasati la fel si cu display'ul tot pe oglinda. Anul trecut a stat masina 10 zile parcata in soare fara sa o misc si nu s-a topit nimic!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!