Jump to content

Set brate AUDI A6 Avant


zaxas
 Share

Postare recomandată

salut,

as dori sa stiu ce producatori recomandati pentru setul de brate pt rotile fata la un audi a6 avant din 2001, 1.9 tdi.

am inteles ca sunt seturi cu toate cele 16? piese pentru bratele fata.

In aceste seturi sunt incluse si bucse, bara stabilizatoare?

mentionez ca de curand am schimbat arcurile si amortizoarele si in acest moment pe partea dreapta se aude un fel de cloncanit cand trec cu viteza mica peste gropi.

Cand am schimbat amortizoarele, cei de acolo nu au reusit sa desfaca bratele, au dat si cu spary degripand, au zis ca s-au sudat si ca vor trebui taiate ca sa fie inlocuite.

ma gandesc sa schimb toate piesele (brate,bucse..)

Imi poate spune cat ma costa un asemnea set? am inteles ca as iesi mai ieftin daca iau tot setul decat sa cumpar pe bucati.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

as dori sa stiu ce producatori recomandati pentru setul de brate pt rotile fata la un audi a6 avant din 2001, 1.9 tdi.

am inteles ca sunt seturi cu toate cele 16? piese pentru bratele fata.

In aceste seturi sunt incluse si bucse, bara stabilizatoare?

mentionez ca de curand am schimbat arcurile si amortizoarele si in acest moment pe partea dreapta se aude un fel de cloncanit cand trec cu viteza mica peste gropi.

Cand am schimbat amortizoarele, cei de acolo nu au reusit sa desfaca bratele, au dat si cu spary degripand, au zis ca s-au sudat si ca vor trebui taiate ca sa fie inlocuite.

ma gandesc sa schimb toate piesele (brate,bucse..)

Imi poate spune cat ma costa un asemnea set? am inteles ca as iesi mai ieftin daca iau tot setul decat sa cumpar pe bucati.

Multumesc.

dupa parerea mea cred ca lemforder sunt cele mai bune dar sunt si cele mai scumpe.setul cred ca contine 12 piese 8 brate,2 capete de bara,2 bielete antiruliu si toate suruburile.acum nu stiu sa-ti zic un pret dar sigur lemf sare de 2000,00 ron in magazin.stiu ca cineva a dat 2200,00 ron dar depinde de unde esti poate preturile la tine sunt mai mici sau mai mari.nu sunt incluse bucse in set doar alea de pe brate.AI SI PM

Modificat de audia6tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sall cauta mai bine pe ebay eu de acolo mi-am luat de 3 luni si a costat tot setul din poza 339 euro +16,90 transportul

succes :)

post-1417-1225214485_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat 1200lei pe bratele superioare,inferioare,bielete,pt a4 b5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sall cauta mai bine pe ebay eu de acolo mi-am luat de 3 luni si a costat tot setul din poza 339 euro +16,90 transportul

succes :icon_thumright:

ce marca sunt bratele astea si unde sunt facute?

Eu am dat 1200lei pe bratele superioare,inferioare,bielete,pt a4 b5.

ce marca sunt bratele.sunt f multe marci in comert am vazut si mai ieftine.nu intreb pe toata lumea sa fac posturi.sunt si eu interesat ca stiu pe cineva care vinde asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea ca arunci banii daac vrei sa schimbi toate elementele la directie.

Ce rost are,daca sunt bune?

Schimba doar ce este uzat si vezi de drum..

Sanatate..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea ca arunci banii daac vrei sa schimbi toate elementele la directie.

Ce rost are,daca sunt bune?

Schimba doar ce este uzat si vezi de drum..

Sanatate..

Luigi Vicol

[/quot

de aceeasi parere sunt si eu.dar depinde si de fiecare masina.daca masina a rulat multi km in tara si nu s-a schimbat mai nimic la ea sigur o sa cada ceva cat de curand.adica dupa ce schimbi un brat mai trece o luna-doua si mai schimbi unul si tot asa.nimeni nu a spus ca trebuie schimbate toate odata asa degeaba...eu asa am patit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Masina are 200.000km la bord.

audia6tdi are dreptate, pe piata kit-ul de brate lemforder costa 2000RON.

Vreau sa schimb toate piesele, pentru ca in momentul in care am schimbat arcurile si amortizoarele, cei care le-au schimbat nu au putut desface nici un brat, au spus ca s-au "sudat" si ca la schimbare vor trebui taiate.

Pe partea stanga nu am probleme, dar ma gandesc sa nu apara probleme mai tarziu.

In plus de asta, am inteles ca daca iau piesele pe bucati ies mai scump decat daca cumpar tot kit-ul.

Astazi a aparut o alta problema, pe langa cloncanitul acela cand iau o groapa cu roata din dreapta, parca se transmite si o vibratie pe toata puntea fata in momentul cand iau o groapa .

In plus, la drumurile astea din Bucuresti...fac zilnic 40km .

Marca Lemforder am inteles ca este de buna calitate. Nu mai stiu alte marci.

Multumesc.

Vali

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am achizitionat tot setul de brate cu tot cu suruburi la 1200 ron. Sunt Febi Bilstein. Dar asta a fost anul trecut. Spre surprinderea mea nu am avut probleme cu desfacutul suruburilor de la bratele superioare care am inteles ca sint cu probleme. In acel moment, aceleasi piese la PBV1 erau 4400 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.Nu am A6,dar am intampinat si eu probleme cu bratele superioare.Tot asa bateau cand luam gropi cu viteza mica.M-au costat cele doua brate superioare pe dreapta 700 ron cu manopera lemforder.In primul service in care am fost,nu mi-au putut schimba bratele tot din cauza suruburilor,blocate.Am fost in alt service si le-au schimbat fara probleme.Se desface piulita(fara probleme)apoi se baga o cheie pneumatica(cum au la vulcanizare)si se invarte fara oprire surubul,iar in acelasi timp se bate cu ciocanul capatul celalalt al surubului.Cand a iesit putin se introduce o cheile intre surub si brat si se faca parghie.pe masura ce surubul iese se tot introduc chei una langa alta si se face parghie.Pana la urma iese fara probleme.La mine a durat 15 minute toata treaba.Mie mi-au dat cu vaselina grafitata pe surubul nou pentru a nu se mai oxida(surub de otel,brat si fuzeta de aluminiu si oxideaza),dar nu stiu daca este bine.In orice caz,au picat bratele dupa 100 de mii km in Bucuresti.Acum am 110 mii km si cele de pe stanga inca nu bat.Recomand sa schimbi doar ce este necesar.

Modificat de SuntZmeu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

in mod normal nu e nevoie de toata articulatia pe fata daca aveti probleme la unul sau la doua brate, dar daca sunt mai multe brate e de recomandat sa luati tot setul pentru ca e mai ieftin, undeva la 1750 ron pe swag (la fel de bun si de nemtesc ca si lamforder care aste ceva mai scump, 1950 ron) care contine toate 8 bratele de pe ambele parti, capatele de bara si bieletele antiruliu cat si suruburile de prindere pentru fiecare!

in ceea ce priveste problema cu suruburile de la bratele superioare care nu se desfac foarte usor, cu putina vointa ies relativ repede si la montare e intradevar recomandat sa se dea cu vaselina sa nu se mai intepeneasca

post-13178-1230153151_thumb.jpg

Modificat de Rapier
Este interzisa reclama in ariile tehnice
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
catalin tanasescu

eu recomand sa schimbi toate bratele in set nu vin numai bucse pt bara stabilizatoare ci bielete

cloncanitul poti sa l ai de la surubul de la bratele superioare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Mai exista si producatorul Talosa(Made in Spain...)...sunt importate de Materom(tg-mures/iasi/timisoara..etc).Tatal meu are un service auto in Tg-Mures si pune seturi talosa de peste 1 an jumate si nu a intampinat probleme...dar tot TRW este mai bun si ca Talosa si ca Febi Bilstein si ca Lemforder ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Mai exista si producatorul Talosa(Made in Spain...)...sunt importate de Materom(tg-mures/iasi/timisoara..etc).Tatal meu are un service auto in Tg-Mures si pune seturi talosa de peste 1 an jumate si nu a intampinat probleme...dar tot TRW este mai bun si ca Talosa si ca Febi Bilstein si ca Lemforder ;)

Salut,

Deci eu daca am problema cu 2 brate roata dreapta fata, trebuie sa le schimb toate bratele la roata stanga si dreapta fata? sau cum este recomandat? Am fost la un service si mi-a depistat 2 brate la roata fata dreapta uzate (se ude un troncanit usor la gropi) si mi-a recomandat sa le schimb decat pe alea 2...e normal? cum se procedeaza? cate brate are o singura roata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura stanga cu dreapta.

Schimba doar bratele care bat, nu da banii pe altele.

In tandem se schimba doar amortizoarele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!

Care este procedura exacta la schimbatul bratelor(tot setul).In sensul daca este necesar sa fie montate cu masina pe roti,sau este ok si montajul pe elevator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Cel mai indicat este sa iei un set complet chiar daca nu schimbi acum tot. Asta dpdv al costului pt ca mai devreme sau mai tarziu vor ceda pe rand. Pe mine asa m-au sfatuit la service, din pacate n-am avut la momentul respectiv banuti pt tot setul si intr-un an am ajuns sa le schimb pe toate, pe rand si sa ma coste si mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai inteles intrebarea mea! Eu le-am schimbat deja pe toate,mai degraba tin piesele care sunt inca bune si schimb daca dau in ceva crater si rup ceva... atlfel piesele vechi care sunt mai moi,vor incarca prea tare pe cele noi si se vor uza mai rapid.

Dilema mea este procedura de montaj,mecanicul care le-a montat mi-a spus ca si in fabrica se monteaza pe elevator,fara roti montate,eu insa sunt de parere ca e mai bine sa se stranga suruburile cu rotile pe pamant,pe punte sau din groapa,astfel nu se tensioneaza excesiv gumele bratelor.Stie careva procedura exacta?

Modificat de silviu8x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu recomand SWAG, am schimbat tot setul si sunt foarte multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutari dragi colegi , trebuie sa schimb si eu setul de brate si sunt indecis ce sa pun , am auzit pe colegul edge ca zicea de TALOSA , am gasit si eu la mine in oras la un magazin la 950 lei tot setul...a pus cineva pe masina? cum se comporta? precizez ca nu vreau un set de brate sa ma duca 100k km , vreau un set modest sa ma duca 40-50k km , km pe care ii fac in vreo 3-4 ani ...mai mult de atat nici nu cred ca o sa tin masina deci mi se pare inutil sa dau 2000 lei pe un set lemforder sau trw...

SWAG am vrut si eu sa pun initial , gasisem la 1200 setul ...dar apoi sa modificat la 1370 ceea ce mi se pare un picut cam exagerat..cu SWAG cat ati mers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SpotlessMind

Eu am pus SWAG si m-a ajuns 1200 setul de 12 piese. Bieletele de directie le-am cumparat separat pentru ca nu sunt incluse in set. Atentie insa la SWAG si la oricare alt producator nu stiu daca si la A4, dar la A6 sunt doua marimi la brate cu fi mare si fi mic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sunteti sigur ca ati gasit SWAG veritabil la banii astia ? Nu vreau sa va jignesc insa eu stiu ca SWAG , lemforder . TRW sunt branduri pe care nu prea le gasesti sub 2000 de lei setul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da SWAG si FEBI se invart in jurul pretului de 13 mil.Acum s-au actualizat preturile si sunt identice si la pachet cu conul mare si la pachetul cu conul mic.Era o diferenta de 100 lei intre ele.LEMFORDER e foarte scump in jur de 3000 lei.Ca varianta ieftina e MASTERSPORT facute in germania la 950 lei pachetul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!