Jump to content

update soft


lucaflo26
 Share

Postare recomandată

un urma cu ceva timp am facut la vw la reprezentanta un update la masina dupa care masina mergea foarte bine.aveam accea problema cu tremuratul motorului la relanti

.urmatoarea mea intrebare e daca ar fi posibil sa ai fac un alt update cu un soft de 2.0 l de 103 kw si 140 de cai

ar avea repercusiuni asupra softului actual care e de 100 kw si 136 de cai?

e vb doar de 4 cai si 3 kw diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ii poti pune softul de pe motorul de 103kw pe al tau. E alt cod motor. Ii poti mari puterea doar prin chiptuning. Si atunci e puterea mai mare, in jur de 160-170cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da cata stiam si eu ca ai pot face cip tuning.si il duce cu vreo 30 cai in plus.dar eu as vrea sa ai fac doar update cu nu cip .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai care ar fi scopul acestui update?

Daca masina merge bine, de ce sa te complici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta e problema.am tremuratul acela la relanti care dupa ce i-am facut un update in urma cu ceva timp a disparut.dar de putin timp am observat ca a reaparut si asta dupa ce am avut probleme la egr..am citit pe forum ca au fost colegi care au facut si de 2-3 ori update la soft pt rezolvarea problemei.si se simte tot mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vezi sa nu fie problema ta de la altceva.

Odata facut update-ul de soft... paramatrii aia raman acolo; nu este necesar un update decat daca exista o versiunea mai noua care imbunatateste acesti parametri.

Succes. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da mersi .asta era si intentia.pt ca am inteles ca la 2.0 de 140 cp este versiune mai noua dar la 2.0 de 136 cp nu este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.dar eu as vrea sa ai fac doar update nu cu cip .

Pai si tuning-ul despre care te sfatuiau colegii este, practic, tot un update de soft. Eventual, ca sa fii mai relaxat, poti face un tuning low-stage, mai cuminte, personificat pentru masina ta si pentru eventualele probleme pe care le reclami, obtinand, astfel, si rezolvarea acestora (in cazul in care asta ar tine de soft) si un comportament mult mai bun al masinii.

Vezi ca sunt mai multi colegi pe forum care te-ar putea ajuta cu acest lucru.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati o secunda.

Nu cred ca poate sa faca "update" de soft la 140cp pentru ca este motorul total diferit. Motorul de 136cp este 8v iar cel 140 16v.

Pe langa asta bag mana in foc ca difera si ECU fizic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu ma refeream la update la alta versiune (soft pentru alt cod motor).

Asta intreba el, eu i-am sugerat sa-si refaca update-ul (pentru codul sau de motor) doar daca exista o versiune mai noua, nu sa o scrie din nou pe cea deja existenta. :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alextz si al meu are tot 16 v.de asta sunt sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma uitam pe topicul unui coleg cu golf v gti, care si-a facut chip si ii lauda pe baieti pentru profesionalism si calitatea performantelor. Drept pentru care am aruncat un ochi pe situl lor si am gasit urmatorul link. Este mai scump, dar cred ca merita

superchips . Se pare ca sunt number 1 in England pe partea de tuning. Iti dau un device pe care tu in bagi in canbus sub bord si isi face singur chip tuning. Ba mai mult il poti folosi si pe post de tester, sa iti stergi erorile atunci cand apar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nadir@boosted.ro

update de soft original se face in functie de seria de masinii si pt fiecare masina care face parte dintr-un anumit lot se pot face sau nu update`uri. sa iti faci tu update de nebun nu se poate doar daca fabrica a lansat asa ceva.

Poti afla daca fabricantul are vreo chemare la update sau sa iti schimbe ceva fizic la masina doar daca te duci cu masina la cel mai apropiat dealer vag si il rogi sa verifice daca exhista vreo chemare sau update pt masina ta.

cat despre soft si jucaria de care spune colegul Croco jucaria se numeste "bluefin" si este valabila doar pt anumite masini, dar chiar daca este sau nu valabila orice dealer Superchips iti poate face soft si cand te-ai plictisit de el sa te duci si sa til de ajos gratis.

partea frumoasa la softurile superchips este ca nu incrementeaza counterul si ca poti beneficia de garantie in continuare. softul nu este detectabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles nadir ce zici tu.da croco m-am uitat acolo.e interesant.dar eu cind i-am facut update era cu softul actual adica exact ca si cel de pe masina.

am sa urmez sfatul lui nadir.ma duc la vw cluj si sa vedemce imi spun acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu tremuratul la relanti am scanto si nu mi-a dat nici un cod de eroare Am intrebt la reperezentanta daca exist un update de soft? omul a zis ca nu a auzit de asa ceva :blah: desi nu prea cred ca nu exista sau cine sti...? motorul e de 1.9PD AXR oare chiar nu exista un update pentru motorul respectiv ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu aceasta problema cu un usor tremurat la relanti, dar turatiile nu oscileaza. Doar un usor "soc" se simte in scaun. Se poate rezolva cu un update de soft (motor BKD 2.0 TDI 16V 103KW) ?

Am schimbat filtrele / uleiul si acum alimentez de la OMV / Rompetrol sa vad daca motorina influenteaza in vreun fel. Pana acum alimentam la PETROM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca schimbarea filtrelor si a motorinei (OMV Sprint Diesel / OMV Alpin Diesel) nu au schimbat situatia. Nu am gasit prea multe informatii despre acest posibil update de soft. Este vorba de un tuning ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tremuratul aparea numai dupa ce temperatura apei ajungea la 90 grade. Dupa al doilea plin efectuat la OMV, parca nu se mai simte sau prea putin. Nu stiu ce sa cred: e vorba de soft, calitatea motorinei, suportii motor sau alte cauze. Tind sa cred ca este vorba si de calitatea motorinei, pentru ca azi nu am mai simtit deloc acel tremurat cand stationam la semafor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nici cu tuningul nu rezolvi nimic, la mine tremura si atunci cand am luat masina (69000km) si acum dupa tuning uneori face acele mici intreruperi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Am inteles ca multe motoare 2.0 TDI care echipeaza VW Golf, Passat, Touran si Audi A4, A3 au acest tremurat. Pot sa spun ca exista diferenta intre frecventa si puterea tremuratului cand alimentez de la Petrom (mai des si mai puternic) si OMV (mai usor si mai rar). S-ar putea sa fiu subiectiv, dar asa mi se pare. Pe de alta parte, si alte modele de Touran 2.0 TDI cu care am mers in Germania prezentau acest tremurat la relanti (la stationarea la semafor se simtea) si acolo nu cred ca era motorina de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am acest tremurat pe motorul de 1.9.

Se pare ca e o problema des intalnita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

si eu am tremuratul acela, cel mai probabil din cauzei barei stabilizatoare

am motorul de 100kw, si am facut un tuning +30 cp, care se simte din plin: curba acceleratiei urca mult mai constant si trage mult mai bine; cat despre consum, approx la fel: 8,5% in bucuresti, 6,2 - 6.4% in afara, mers lin si fara smucituri, dar nu incet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare....acel tremurat il mai aveti daca apasati pedala de ambreiaj in timp ce stationati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!