Jump to content

Achizitie A6 - sfaturi


danike
 Share

Postare recomandată

Parerea mea,e ca te-ai hotarat rau si la motor si la cutie:pana in 2004 2,5tdi este cunoscut pt problemele cu axele cu came si tachetii;cutia iar daca se strica si e destul de sensibila costa o caruta de bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nistor@QMT

    5

  • JigSaw

    3

  • The_Ego

    3

  • Abyss47

    3

chestia e ca vreau automat si 1.9 tdi nu prea am vazut automat.

Chiar e o problema asa mare cu ele? Totusi e un model care s-a fabricat de ceva timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorul de 1.9 nu ai probleme cu axele,pompa poate cadea si la el.

Una peste alta este fiabil dar cam slabut pt.caroseria de A6, chiar daca il remapezi.Tragi de el si in timp il omori.Nu va tine nicicand cit un 2.5

2.5 este un motor care are cuplu de tractor, sunet adevarat, personalitate dar poti avea necazurile descrise mai sus.Depinde de noroc si cum a fost exploatata masina.

Quattro nu gasesti cu 1.9, decit 2.5.

Cauta manuala, nu automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de 2.7 si 3.0 stiti ceva..??

Sunt ceva probleme pe la aceste motoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand 2.5 TDi euro 4 si bineinteles ca cutie manuala si nu automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 2004 s-a pus axe cu came din titan,inlocuind pe cele din otel,problema lui 2,5tdi;in ceea ce priveste cutia,la o cunostinta ia cazut ECU de la cutie,la costat 1500euro,altuia ia cazut toata cutia,l-a costat 3000euro una second,altuia nu-i mai intra in marchariere,a scapat prin vanzarea masinii.Motorul 1,9tdi nu e chiar asa de lesinat precum zicea cineva mai sus,constructorul da pt A4 cu acest motor 9,8sec 0-100km/h,iar pt A6 da 10,5sec;dupa cum vezi,diferenta nu este atat de mare.Pe de alta parte,gandeste-te la taxe,consum,consumabile mai multe,care toate in final costa mult mai mult in exploatarea unui 2,5tdi fata de 1,9tdi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Va salut!

Un prieten doreste sa-si ia un A6, i s-a pus pata pe acest model.

Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e 3.0TDI euro 5 nu ar trebui sa aiba DPF? Intreb pt ca cele cu DPF nu au tevile orientate in jos, iar pe facelift nu am vazut pana acum tevi in jos.

car-483488-7963-6jul13-030jpg0.jpg

Modelul dinainte le avea orientate in jos.

audi__a6_saloon_3_0_tdi_qu__business_luf

Oglinzile sunt de prefacelift, semnalizarea este pe aripa. Ceva s-a intamplat cu masina aia.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu, nu ma pricep la Audi, de asta v-am cerut opinia.

Omul isi doreste un A6, minim 2,7, quattro, an fabricatie minim 2008, suma de bani disponibila pe care o are e in jur de 14-15000.
Daca mai aveti voi ceva sugestii astept cu placere.

Multumesc.

Modificat de cbogdanel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

se gasesc 2.7 TDI quattro, tiptronic. cauta masini dupa 10.2008, adica dupa ce fost facut facelift-ul. daca vrei masina buna, mergi tu personal si cumpara masina din Germania. 90% din masinile care le gasesti la noi aduse din germania sunt "aranjate".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu ar fi sa nu luati multitronic daca masina va petrece mult timp in oras.

90% s-a mers pe E fiind si motorul rece. Oricum este mort la orice demaraj daca nu ii dai S.

2cfqz45.jpg

Initial am crezut ca este o cutie axata pe economie, dar dupa parerea mea scoate consumuri mari in oras.

Este cuplata la un 2.0TDI 177cp.

Extraurban conteaza mai mult motorul decat cutia si acolo scoate consumuri bune.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

microsfat....

 

De la dacie in coace am condus diferite dieseluri si am constatat ca, cel putin pentru felul meu de condus, dieselul mic e lipsit de cuplu si cere schimbul des de ambreiaj. Daca in schimb am condus diesel cu cutie de viteze bine raportata la cuplu motorului: ori esti lipsit de putere ori ai un motor mare 2,5 2,7 3,0 etc....

Tineti cont inainte de achizitionarea unui diesel, de fiabilitatea acestuia nu doar de consumul de carburant!

Actualmente conduc frecvent 1,4HDI, 2,4D si 2,7TDI, iar de acesta ultimul sunt foarte incantat(Audi A6 4F);

 

Salutari si numa' bine!

Sarbatori fericite, si un an nou cat mai bun!


apropos......

prefer tractiune manuala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Am si eu nevoie de cateva sfaturi inainte de o achizitie.

Am pus ochii pe un A6 din 2010, 2.0 TDI, 170 CP, cutie manuala.

Puteti sa-mi spuneti la ce sa fiu mai atent cand o vad si cand o s-o testez ?

Merci, Alex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
Salut,

 

Ce parere aveti de masina de mai jos ? http://www.autovit.ro/audi-a6-C34510933.html

 

Pretul vs Rulaj ? Farurile mi se par un pic diferite fata de ce am vazut prin alte anunturi, ma refer ca nu are led-uri. Daca mai observati si alte aspecte pe care eu sincer nu le-am vazut sau la care ar trebui sa fiu atent.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, nu cred ca vreuna din masinile astea au km reali. O astfel de masina nu ruleaza 20-30.000 km/ an..asta e rulaj de benzinar..sa nu va sperie daca au ~ 200.000 in 2 ani de zile pt ca nu este imposibil. Comparati preturile ( minus ~ 5000 euro profitul samsarului ) masinilor similare de pe autscout / mobile.de si vedeti ce gasiti...musai o verificare la reprezentanta ! Ar fi pacat sa se ia o teapa la banii astia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fost ieri la cardinal(darius) motor ploiesti si am verificat masina. mi.au spus ca a inlocuit uleiul la cutie la 60.000 km in iunie 2014, iar consumabile la 27.000 km in nov. 2013 si la 51.000 km in martie, masina are 76.000 acum. deci, cred ca are km reali. prietenul meu nu a vazut masina fizic si din poze nu prea ar arata ca ar avea ceva, dar pana nu vezi la fata locului nu poti sa.ti dai seama ca ar avea ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai la ce masina zici ca s-au facut verificarile. Cumva la cea de 30,900 EUR?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina de 28700 este foarte OK daca are km reali si daca nu a avut vreun incident major - dar asta nu prea se poate verifica din cate stiu.

Nu prea merge combinatia de gri cu bej dar asta este o chestiune de gusturi, oricum, interiorul este deosebit.

Este bine dotata, uzura foarte mica(cel putin asa reiese din poze),  motorul de 245 cp este perfect pentru masa masinii, jante si cauciucuri ok (atentie la acest aspect, cauciucurile pe 19 costa 1000 - 1100 ron/buc, deci inca 1000 eur daca trebuie schimbate), ar trebui sa va uitati in istoric daca au fost inlocuite placute/discuri si sa comparati cu gradul lor actual de uzura - daca s-au schimbat discurile si totusi sunt f uzate inseamna ca masina are km mai multi sau a fost exploatata mult in oras iar daca nu s-au schimbat niciodata si inca arata bine, inseamna ca masina are km reali + ca km au fost facuti mai mult pe autostrada (franari mai putine) deci uzura mai mica pentru toate componentele masinii.

 

Inca ceva - masina are si suspensie pneumatica? daca da, este o functie care face toti banii, iti ridica/coboara garda la sol in functie de cum o setezi iar asta pe drumurile noastre te va ajuta. Atentie - nu confunda suspensia pneumatica cu Audi Drive Select care doar schimba setarile directiei, raspunsul acceleratiei si al cutiei de viteze. La functia "car" ar trebui sa ai in stanga sus "Raise" sau "Luft" in functie de limba setata pe MMI.

Daca are suspensie S-line nu e prea bine pentru ca foarte joasa si ai toate sansele sa o atingi - am un prieten care are una asa si are probleme in Bucuresti...

 

Oricum pentru a lua o decizie ar trebui verificata si fizic masina la o reprezentanta Audi, ideal in alt oras decat Galati din motive lesne de inteles.....

 

Sper ca ti-am fost de ajutor, succes la cautari!

 

Gabi

Modificat de gabi a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din moment ce a pus omul seria de caroserie o poate verifica oricine doreste 

treaba e ca masina este 2011 dupa serie nicidecum 2012 . Sa nu fi dat omul o serie de masina cu km putini si .... trebuie verificat  . facut poze la serii si apoi mers la reprezentanta . Daca astia sunt km atunci e ok . NU toate masinile au 100 mii km / an . 

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi de forum .Am o mare dilema .

Vreau sa achizitionez un A6 Avant si nu stiu ce motor sa aleg .2.0 , 2,7, 3,0 diesel .

la un pret aproximativ de 11 000-12 000 euro .

Mentionez ca masina o inmatriculez in Germania deci taxa iese din discutie .Astept va rog ceva pareri si sfaturi .

           Va multumesc anticipat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!