Jump to content

Achizitie A6 - sfaturi


danike
 Share

Postare recomandată

Salutare,

As dori sa achizitionez din Germania un Audi A6 Avant, an fabr. 2002-2003, 1.9 TDI, 96KW/131CP.

Va fi o masina de familie, mai mult folosita in oras.

Stiu ca acest motor s-a fabricat in doua variante: AWX 5 trepte si AVF 6 trepte.

Care sunt parerile voastre? Cam ce costuri implica o asemenea masina la intretinere? Filtre, placute de frana, ulei motor, etc.

Puncte tari, puncte slabe?

Merita banii? Raport pret-calitate?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nistor@QMT

    5

  • The_Ego

    3

  • mihai ploiesti

    3

  • Abyss47

    3

Avand in vedere ca va fi o masina care va circula mai mult in oras motorul de96 de kw e super bun eu detin un asemenea motor awx si e un motor foarte fiabil.Am masina de 2 ani si la motor am anulat egr in rest nici o problema...consumabilele nu sunt chiar scumpe :un set placute de frana pe fata cu senzori marca lucas am dat 200 ron

ulei castrol 50501 4 l -180 ron

filtru ulei 20 ron

filtru motorina 50 ron

filtru aer 35 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

As dori sa achizitionez din Germania un Audi A6 Avant, an fabr. 2002-2003, 1.9 TDI, 96KW/131CP.

Va fi o masina de familie, mai mult folosita in oras.

Stiu ca acest motor s-a fabricat in doua variante: AWX 5 trepte si AVF 6 trepte.

Care sunt parerile voastre? Cam ce costuri implica o asemenea masina la intretinere? Filtre, placute de frana, ulei motor, etc.

Puncte tari, puncte slabe?

Merita banii? Raport pret-calitate?!

ca posesor de audi parerea mea este ca merita sa cumperi o astfel de masina.acum depinde si de pretul pe care il dai.la fel cum a spus colegul mai sus preturile la filtre si la ulei nu sunt asa mari(total in jur de 400 ron inclusiv manopera,filtre mahle care parerea mea ca sunt f bune si 4l ulei castrol).

masina are multe brate asta facand sa aiba un comfort deosebit dar cand vibne vorba de schimbat ceva la cam trebuie sa bagi mana in buzunar.nu zic ca piesele sunt f scumpe dar sunt multe de schimbat.pe fata are 8 brate,2 capete de bara,2 bielete antiruliu,2 bielete directie.nu cad ele nici chiar asa repede.mai sunt si capetele de planetara care se stie ca mai trebuie schimbate si ele daca nu se verifica burdufurile sa nu fie sparte.cam atat pot sa-ti zic.depinde si de starea masinii la cumparare....succes la cumparare

Modificat de audia6tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

ca sa nu deschid alt topic, tema fiind asemanatoare, am ocazia sa cumpar un AKE 2.5tdi 132 kw din 2002 - 180.000 km. pretul este in jur de 8.000 de euro. proprietarul mi-a spus ca a fost o problema cu nu stiu ce furtunase care, din cauza de batranete, ieseau de la locul lor si dadeau motorina afara... de asemenea, are sa mearga cu mine intr-un service autorizat pentru a inlocui tot ansamblul care cuprinde acele furtunase (imi scuzati noob-ia in domeniu, ca sa zic asa :) . am sa merg cu ea, de asemenea, la testerul care am inteles ca este in targul din vitan.

as vrea sa ma ajutati sa imi spuneti pe unde sa ma mai uit, dat fiind faptul ca majoritatea dintre voi detineti un model asemanatorm, si daca o considerati o investitie corecta.

merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu imi dau cu parerea despre masina,in schimb iti spun ca am fost cu un prieten in vitan la testul ala si dupa ce a platit 250 ron pt test,i-a iesit 97% ok.dupa o saptamana a trebuit sa schimbe tot kit-ul de ambreiaj.daca erau profesionisti cred ca trebuiau sa-si dea seama de problemele pe care le avea.3% au scazut din cauza aspectului ca era sarita vopseaua intr-un loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista alt loc (porsche) in care poate fi testat cu mai multa acuratete? chiar daca e mai scump...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CosminB: Fii atent la axele cu came la acel model.

De motorizarea BKD(Euro 4) stiu sigur ca nu mai e problematica dpdv al axelor cu came.

Km par cam putini, a mea e din 11.2004, model 2005 si am 190.000 km la ora asta, luata din Germania in August 2008 la 170.000 km. Dar asta oricum e discutabil, nu zic ca nu pot fi reali aia 180.000 km.

LE: La reprezentanta Audi, un mecanic experimentat trebuie sa fie in stare sa faca diferenta intre sound-ul corect al motorului si sound-ul incorect datorat axelor cu came problematice sau la inceput de... sfarsit.

Modificat de nistor@QMT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[ BKD(Euro 4) stiu sigur ca nu mai e problematica dpdv al axelor cu came...

Corectie: Ma refeream la motorizarea BDH, am incurcat codurile din graba, de abia acum am vazut. BKD e cu totul altceva :blah_: . Deci BDH, 2.5 TDI 179 cp, Euro 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

As vrea sa stiu cum se comporta motoarele de 2500 de pe audi a6 din 2000?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au probleme dese(adica pe multe masini de acest gen) la axele cu came+ pompa de injectie, care au fost rezolvate de abia la motorizarile Euro 4(incepand cu 2003/2004 pana la finalul fabricarii acestui model).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa nu deschid alt topic, tema fiind asemanatoare, am ocazia sa cumpar un AKE 2.5tdi 132 kw din 2002 - 180.000 km. pretul este in jur de 8.000 de euro. proprietarul mi-a spus ca a fost o problema cu nu stiu ce furtunase care, din cauza de batranete, ieseau de la locul lor si dadeau motorina afara... de asemenea, are sa mearga cu mine intr-un service autorizat pentru a inlocui tot ansamblul care cuprinde acele furtunase (imi scuzati noob-ia in domeniu, ca sa zic asa :blink: . am sa merg cu ea, de asemenea, la testerul care am inteles ca este in targul din vitan.

as vrea sa ma ajutati sa imi spuneti pe unde sa ma mai uit, dat fiind faptul ca majoritatea dintre voi detineti un model asemanatorm, si daca o considerati o investitie corecta.

merci!

Buna,

Ai multe sugestii de la colegi.Insa pe mine m-a frapat pretul.Un Audi 180CP,quattro,din 2002 -doar 8,000 eur !Nu stiu dotarile ,dar si asa cu dotari minime pretul este foarte bun.oricum fa-i inainte o scanare cu VAG com.Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut , as avea si eu o intrebare in legatura cu motoarele de pe audi A6 am cautat si nu am gasit un topic referitor la aceasta problema . Care este cel mai bun motor 1.9 TDI sau 2.5 TDI , deoarece am auzit foarte multe pareri cum ca motorul de 2. 5 este mai slab . Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele 1.9 TDI PD 96 KW (131 CP) sunt extrem de fiabile. Au existat 2 motorizari de 2.5 V6 TDI: unul euro 3 pana in 2004 ce dezvolta 155 CP (parca) si cu acesta sunt problemele mai sus mentionate si mai este varianta euro 4 2.5 V6 TDI de 163 CP (daca nu gresesc) la care au fost remediate problemele de la modelul precedent. Este de evitat varianta de 2.5 TDI euro 3 de 155 CP. Celelalte 2 variante sunt foarte bune.

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt, modelul 2.5 V6 s-a fabricat in 3 motorizari: 150, 163 si 179,5 CP. A mea e din 2000 si am in manual toate 3 motorizarile.

Am modelul de 180 CP si am schimbat la 300.000 km setul de axe cu came, pentru ca aveam zgomot la tacheti, din cauza uzurii. Diversi mecanici spun ca aceasta uzura la axele cu came, se poate preveni, schimband uleiul la 7000 km.

Din punctul meu de vedere, nu e un motiv de a nu alege acest motor, un set de axe e cateva sute de EURO, ma gandesc, cand mai fac eu 300.000, ca sa mai schimb inca un set de axe.

Zicea un coleg mai sus, de probleme la pompa de injectie, la modelele mai vechi. A mea nu a avut nici o problema cu pompa, sper nici sa nu aiba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe 2.5 de 163 de cai tocmai ce-am avut problema la pompa de injectie. Este A4 dar tot acelasi motor. Doar ce am inlocuit membrana de la capul hidraulic si un set de garnituri. Chiar nu este o problema cand ai foarte multi kilometri facuti cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa imi cumpar un Audi A6 din 2006/2007 motor 2.0, m-am informat si pe site-urile cu masini si cele de 13000/14000 euro au o suta si ceva de mii de km. Unii zic k de la acest kilometraj incep problemele...Deoarece sunt nou pe forum as vrea niste sfaturi utile in acest sens referior la motor, cutie, etc. Inainte ma gandeam la un passat din 2006/2007 insa raman sa cred ca audi ma va multumi mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am cumparat si eu audi a6 si nu sunt f multumit de el adica pe la vreo 200000 km incep problemele :

axe cu came, pompa motorina, volant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pe mine ma intereseaza A6 cu motor 1.9TDI.Rog pe cei care au asa ceva sa-mi dea cateva sfaturi (pret, probleme ce pot aparea,la ce anume sa fiu atent cand o cumpar,etc).

M-a surprins fatul ca la 100-200mii km apar probleme.E posibil sa fie mai putin fiabile decat modelele vechi?(94-98)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea apar probleme la 1.9 TDI la 100 200 de mii de km, ci la 4-5 sute de mii de km, dati in spate la 100-200 de mii de km.

1.9 TDI PD e un motor ok, reusit. Sa fii atent la fel ca la orice masina: la liniile caroseriei, la aspectul general, functionare, test de drum si neaparat sa-i faci un test computerizat.

Daca te pricepi la VAG-uri, te descurci singur, daca nu, du-te cu cineva care se pricepe si n-ai cum sa gresesti. Oricum, inarmeaza-te cu rabdare pentru ca in Romania, live, multe masini nu sunt ce par a fi in pozele de pe net :study: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz nu cumpar masina din Romania (doar sa cunosc proprietarul).Un pret de Germania?!...(la ora actuala;de la cunostinte care si-au cumparat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum de te-ai orientat pana la urma spre 1.9 si nu spre 2.5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare mai fiabil (la modul general):consum mai mic, asigurari si impozite mai mici.

Am auzit ca motorul ar fi cam mic pentru caroserie,insa optez pentru varianta cu CP mai multi.

Modificat de Kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

SAlutare

As dori sa achizitionez un audi a 6 2002-2003 2.5 tdi - automat.

Ce ar trebui sa verific la el pe langa service si km stare caroserie chestii de rutina :sbine: . Tot vad prieteni cu a6 probleme la cutii etc. Cum se verifica la cald la rece ?

Care e mai bine Tiptronic sau Multitronic*si pe ce modele sunt sau care sunt diferentele.

alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă cutia este multitronic e bine să o verifici şi la rece, dar şi la cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai important e sa te uiti foarte bine la... vanzator. Despre km, se stie deja, masina ta va avea 135.000 km REALI 100%!!! Daca masina o aduci din Germania, ar fi bine sa ii verifici si pe cei 2 batranei-pensionari care tineau masina in garaj si doar duminica mergeau cu ea pana la biserica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!