Jump to content

Achizitie A6 - sfaturi


danike
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Intenționez să cumpăr Audi A6 din 2005/2006 cu maxim 150 000 km.

Sunt indecis la motorizare..

3.2 Patrol sau 3.0 Diesel.

Indiferent dacă este berlină sau break.

Vă rog, să mă ajutați cu ceva sfaturi. La ce anume să țin cont pentru o alegere cât mai bună. Vreau sa fie automată!

Am găsit multe sfaturi despre 3.0d, dar mai nimic despre 3.2 benzină.

Nu știu de ce..

Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nistor@QMT

    5

  • radudrc

    3

  • The_Ego

    3

  • mihai ploiesti

    3

Salutare.

sunt pe cale sa achizitionez un Audi A6 3.0 quattro din 2006. Nu stiu foarte multe despre motorul asta, daca are ceva bube, va rog sa-mi dati un sfat.

masina este a unui prieten...obsedat de perfectiune. Merge ceas.... teama mea este pe viitor, daca exista riscuri ..ceva!

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.

cu totii ne dorim sa stim ce rezerva viitorul...poate ar trebui sa mergi la un fortune teller... daca imi permiti gluma :)

s-ar putea sau nu sa iti pice o axa cu came sau amandoua. de asemeni, s-ar putea sau nu sa cada 1 injector sau mai multe, poate chiar toate. si turbina e posibil sa plesneasca. cati km are masina? i-a schimbat ceva vreodata? cum a mers cu ea? subturat preponderent urban, pe autostrada preponderent? cine poate sa stie?...

Modificat de stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut din nou.

nu m-am exprimat cum trebuie, eu ma refeream la ceva bube cunoscute ale motorului, daca exista. ca normal ca nu ai cum sa stii ce-ti rezerva viitorul. dar oricum a picat achizitia pt ca nu are taxa platita. este inmatriculata, dar nu a platit taxa.  oricum masina est bestiala. are 180 000 km carte service, etc... o sa intru de pe tel sa arunc si niste poze aici.  dar 3500 euro nu platesc niciodata la stat pentru a inmatricula masina. as putea sa circul pe numerele lui si sa fac un contract de comodat, nu ma deranjeaza , dar eu sunt mai mult plecat din tara si nu stiu pe la vama pe la vreun control ceva..ce fac??

asa ca mai astept si caut ceva 2008...2009 motor mai mic si nu platesc atata taxa!  bafta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum am zis, am revenit cu poze, care vorbesc de la sine

 

 

 

 

 

10901441_606149689516852_2089021261_o.jp

 

10907143_606149819516839_1388635525_o.jp

 

10909320_606149792850175_542514526_o.jpg

 

10909723_606149719516849_595699990_o.jpg

 

10918340_606149759516845_1027907434_o.jp

 

10918899_606149802850174_2092872269_o.jp

Modificat de OctaviaVRS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu nevoie de cateva sfaturi inainte de o achizitie.

Am pus ochii pe un A6 din 2001, 1.8T, 150 CP, cutie tiptronica.

129.000 km, masina este full option

Puteti sa-mi spuneti la ce sa fiu mai atent cand o vad si cand o s-o testez ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ha-ha-ha auzi 129.000 de km, dupa 14 ani de folosinta....iti dai seama ca are muuuuult mai multi km si automat alta uzura....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depidne de masina...poate unii au mai multe masini, poate le folosesc din an in paste, poate daca nu are enspe proprietari pe carte chiar are km aia ; am in familie o rudca care are X5 din 2002 si are 55.000 km reali ; cumparata personal in 2004..si daca o vinde sigur nu-l crede nimeni ; altul are passat B5.5 din 2003, ~70.000 km reali, a mea din 2007 are 42.000 km reali...lista poate continua..omul a intrebat cu totul si cu totul altceva..si decat sa vorbim doar sa facem niste posturi, mai bine l-am ajuta cu ce ne-a rugat, ca sa nu isi ia teapa ; eu personal nu ma pricep la acea masina ; dar nu as cumpara 1.8T din acei ani cu cutie automata pt ca ii limiteaza destul de mult performantele, iar consumul va fi WOW...mi se pare mult mai fun o benzinara turbo cu manuala ; plus ca la vechimea aia trebuie sa iei in calcul ca turbo este un consumabil, la fel si cutia..mai ales daca nu a avut schimburile de ulei facute la timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are 129.000 reali...cunosc persoana, schimburile le are facute la timp omul e maniac de perfecțiune :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca stii persoana de ce mai ceri sfaturi la ce sa fii atent? un om care tinde la perfectiune e clar ca e proprietarul perfect de la care sa cumperi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...dar vreau sa stiu detalii despre motor ...sau cutie chestii de genul cum se comporta in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am gasit la Porsche varianta de mai jos, iar la pret pare a fi rezonabila. Voi ce parere aveti cu privire la pret vs dotari vs alte aspecte cunoscute de posesori A6. Orice informatie e binevenita.

http://www.autovit.ro/audi-a6-C35665399.html

Multumesc
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Imi puteti spune ce model de cutii viteza automate s-au folosit pe 3.0TDI 245 quattro, modelul C7 si care sunt cele mai fiabile?

In toate testele iese mai bine seria 5 dar eu parca ma incapatanez la acest model :-)

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!