Jump to content

Faruri aburite


Bobo Chill
 Share

Postare recomandată

Neata, baieti!

Am si eu o problema. Dintr un motiv care ma depaseste, la farul din dreapt (pe faza scurta) nu mai am capacul din spate care face farul etans.

Si in mod normal, cu ploile astea, mi s a aburit farul.

Am avut o in service sa mi se schimbe placutele de frana si probabil baietii au umblat pe acolo.

Ca alta explicatie nu gasesc.

In fine... va rog sa ma ajutati.

Vreau sa fac rost de unul. Va rog sa ma ajutati!

Nu mi trebuie garnitura de caucic care se afla pe faza lunga/pozitie, ci capacul de plastic ce se prinde prin infiletare la faza scurta. Cine stie cunoaste.

Merci frumos pentru atentie.

Va multumesc anticipat.

Drumuri usoare! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe la dezmembrari ai cautat? (Popesti-Leordeni, spune ceva?) :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Functie de tipul farului (producatorul) ai:

1K6 941 607 A - hella cover cap 4 low beam

1K6 941 607 B - visteon cover cap 4 low beam

Asta am dat "la cautare" cand mi-am schimbat aceste capace

Da aceste coduri oricarui prestator de piese si accesorii si le vei primi - pret aproximativ 50 lei perechea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Florin1up: Da, am cautat pe la dezmambrari. Fara rezultat. Am cautat si prin Autovit. 0 sanse. Intre noi fie vorba se uitau cam crucis la mine.

dudu: Ai mare dreptate. Am comandat la Serpico Craiova, care este dealer VW in Dolj si mi au dat capac Hella (pe care scrie Made iN Germany), care desigur nu se potriveste. Eu intr adevar am Visteon (Made in Czech Republic). PE cel care l am luat am platit 20 ron. Deci pretul aproximat de tine e corect.

Merci mult de informatie! O sa caut sa comand piesa dupa codul trimis de tine.

Aveti cuva idee unde as putea sa l comand ca sa l obtin cat mai usor? Ca sunt unii care au zis ca ei comanda doar intregul bloc optic. :lol:

Drumuri usoare!

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ei comanda intreg blocul optic din motive economice, doar cu acele capace si garnituri nu catiga mai nimic..asa cum nu se gasesc de multe ori doar piesa de plastic/cauciuc care se uzeaza, doar impreuna cu intreg ansablul.

nu este normal sa se abureasca farul, indiferent daca mergi pe ploaie sau daca speli masina zilnic, dar daca se desface acolo si nu se monteaza la locul totul etans este evident ca patrund acolo vapori de apa care apoi dau impresia ca farul a fost la sauna.

uscarea interiorului farului fara rezolvarea problemei de etanseitate este pierdere de vreme pentru ca problema se va repeta cu prima ocazie.

la dezmembrari e greu de gasit un far in mintile lui, pentru ca de regula acele masini ajung acolo in urma unor accidente.

bafta multa.

Modificat de ondin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata, baieti!

Am si eu o problema. Dintr un motiv care ma depaseste, la farul din dreapt (pe faza scurta) nu mai am capacul din spate care face farul etans.

Și mie mi s-a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Si eu am in contiunare aceasta problema se abureste farul din cauza prostiei mele am schimbat becurile si din garba la unul din faruri am uitat sa pun capacul acela de plastic ghici ce sa intamplat mi sa aburit farul abia atunci m-am utat la el si am vazut ca nu mai am capacul cam la 2 saptamani dupa ce am montat becurile deci l-am pierdut ,acuma cum fac rost de un alt capac stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci sper sa rezolv problema cu aburitul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
doru.tanasoiu

La mine au inceput sa se abureasca de cand mi-am montat xenonul after market si gaurile din capac nu erau perfect rotunde....mai mult ovale...Solutia:am pus banda de izoler atat cat a trebuit ca sa fac cercul acela rotund.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircea Victor

Solutia pentru cei ce si-au pus Xenon aftermarket este sa izolati acea gaura ce strapunge capacele de cauciuc/plastic din spatele farului cu silicon pentru instalatii sanitare sau picurati 2-3 puncte de silicon de prindere pentru fire electrice (exista un pistol electric care incalzeste un tub sau baton de silicon pana se transforma in picaturi) altfel mai devreme sau mai tarziu va veti bucura de placerea anotimpurilor nu doar in exterior ci si in propriul far. Spalatul motorului poate fi de altfel un alt motiv de condens ,iar solutia cu mersul fara acele capacele nu este deloc viabila deoarece praful sau impuritatile atmosferice in combinatie cu picaturile de condens deja existente vor intra in far formand un amestec de invidiat (asemanator cu noroiul).Uscatorul de par si pistolul cu presiune de la compresorul de aer (pe la vulcanizari) ramane prietenul de incredere in situatie existenta si descrisa mai sus. Incercati sa remediati problema imediat ce ati sesizat aparitia condensului pentru ca umiditatea si condensul scurteaza viata becurilor. (halogen sau xenon) Numai bine tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti-mi si mie cat de grav vi s-au aburit farurile.

Eu am xenon din fabrica si uneori se intampla sa gasesc dimineata farurile aburite in dreptul "buzei" inferioare, cea cu lampile de semnalizare/pozitie.

Voua vi se abureste intregul far (urca "pata" inspre becurile de faza scurta/lunga)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircea Victor

Colegul de mai sus sustinea ca farurile sale sunt aburite pe toata suprafata lor si in partea de jos cum spui tu „buza” cea cu semnalizarea avea o mica acumulare de apa dar in orice caz problema se rezolva cum am spus-o si eu si au spus-o si alti colegi cu un uscator de par si nu incercati asa cum am mai auzit cu pistol cu aer cald pt instalatii sanitare deoarece degaja o temperatura foarte mare(lipeste prin topire doua mase plastice considerabil de groase)si v-ati putea trezi cu bombarea sau de ce nu cu o gaura in far prin topirea lui si cred ca nici kitul siliconic nu va rezista la aceasta operatiune (care lipeste geamul de plastic de carcasa farului).Am pus si cateva poze ca sa-ti faci o idee si daunele pe care le provoaca condensul excesiv in far ca sa nu mai vorbim oxidarea contactelor care duce la contact imperfect - deschide capacele din spatele farului si actioneaza cu un uscator de par pana obtii rezultatul dorit . Spor la treaba si numai bine tuturor !

post-51074-1267791956_thumb.jpg

post-51074-1267791971_thumb.jpg

post-51074-1267791985_thumb.jpg

post-51074-1267791996_thumb.jpg

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare. Am si eu o problema , mi-am pus niste faruri tuning cumparate de la un coleg de pe forum si nu am acele capace de la faza scurta deoarece cele de pe farurile mele nu se potrivesc . Cine ma poate ajuta cu o poza a capacului pentru diferiti producatori sau eventual o intalnire sa probez pt ca sunt 3 modele din ce am inteles si nu stiu de care imi trebuie la aceste faruri. Sunt disperat mi s-au umplut farurile de praf si nu am gasit capacele pe nicaieri.

Eu am avut farurile de pe masina AL iar acele capace sunt cu 6 prinderi . Mie imi trebuie ceva cu 4 si sunt unele dintre hella si visteon .

Daca ma puteti ajuta ma deplasez eu oriunde in Bucuresti pt a proba .

Va multumesc mult pt ajutor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat , am cumparat cate unul din fiecare de la dealer . Imi trebuiau hella . Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! nu stiu cat este de corect sa postez aici dar cred ca se potriveste cel mai bine si nu as vrea sa deschid un topic nou pentru o intrebare...

se poate schimba sticla de far la g5 sau jetta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista reper de schimb.

Dar se poate desface (greu) si inlocui cu una de la un far avariat spate/urechi :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai inlocuit tu? se poata da de pe far fara si pune alta fara a strica carcasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a fost mai simplu sa-i spun sticla decat altfel pentru a va da seama la ce ma refer.. partea de plastic clara, situata in partea frontala a farului prin carese propaga lumina becurilor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut ! Problema mea la Leon 1P poate fi un pic mai simplu de remediat, insa am nevoie de sfaturi avand in vedere ca farul dreapta fata ( doar )a inceput sa se abureasca dupa montarea bixenon ului cu lupa AM. Am incercat ultima oara cand am dat bara jos sa mai adaug silicon pe marginea sticlei exterioare, insa surpriza : acum se aburesc mai tare ca inainte, practic e full aburire (observabila dupa spalatorie sau la ploi puternice) . Ideea ar fi ca in cateva zile de tinut masina la soare dispare, insa fenomenul ma enerveaza groaznic ! Aveti idee cum as putea remedia asta ? Eu banuiesc cleme rupte sau neetaseitate intre sticla si plastic pe undeva ! Stima !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut, am si eu o problema, mi se abureste farul din dreapta spate, cel din haion, de marsarier daca nu ma insel. O pot rezolva in vreun fel "acasa" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sergiule, dupa ce ai intarit lipitura ,,geamului" ai verificat daca ai orificiul pentru aerisire din spatele farului liber si nu infundat ?!

 

Andreianu, incearca sa faci o proba cu lampa scoasa si scufundata cu fata in apa ca sa vezi pe unde patrunde umezeala, iar dupa corectare (cu silicon) verifica si daca garnitura etanseaza peste tot intre lampa si tabla caroseriei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am desfacut buzunarasul din plasticul hayonului ca sa ma uit la bec. E normal ca sa pot vedea direct becul ? Suportul becului are o mica gaura, in forma dreptunghiulara. M-am uitat si in cealalta parte si este la fel. Precizez ca pe partea unde mi se abureste, plasticul hayonului nu se lipeste perfect de tabla, asa cum o face pe partea unde nu se abureste. Sa fie asta problema ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!