Jump to content

Faruri aburite


Bobo Chill
 Share

Postare recomandată

Va salut si imi cer scuze daca am facut un topic nou pe un subiect deja abordat dar nu am gasit nimic care sa ma ajute la search.

Intr-un final dupa "batalii" cu cei de la PBN si Astra am reusit sa-mi ridic masina din service careia i s-a schimbat bara fata niste plasticuri etc. Pe langa faptul ca un far este montat prost (iese cu aprox 1 cm in afara masinii) ambele sunt aburite si au facut un condens grav. Nu stiu cum sa rezolv asta aveti idei? Am mers cateva ore cu xenon aprins si s-a dezaburit doar in raza becului iar semnalul si faza lunga tot au picaturi de condens pe interior. In orice caz arata urat si nu stiu ce sa-i fac. Ce-mi sugerati?

Iar in legatura cu farul montat prost, mai in afara, se poate regla sau trebuie dat jos si pus ca lumea? Sincer nu vreau sa mai raman iar fara masina eu stiu cate zile si pt un rahat ca asta. Multumesc

Modificat de iLL One
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Te sfatuiesc sa scoti capacul din spatele farurilor si sa incerci sa bagi feonu(obisnuit de usact parul) acolo.Se va rezolva.Daca mergi cu ele aburite , o sa-ti ramana pete pe lupe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Du-te luni peste ei, teoretic ar trebui sa te rezolve pe loc.

Daca vrei sa rezolvi acum, in weekend, poti si singur. Condensul la faruri se datoreaza faptului ca, masca spate a farului, ce contine garnitura de etansare, nu este pusa bine.

La fel, daca slabesti putin suruburile care tin clemele de sus, poti impinge farul in interior 1 cm. Reglajul directiei fasciculului se face la perete, e un articol pe forum. Sau la ochi, o sa iasa cam la fel de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Incearca si pasii descrisi de Rapier aici, cred ca ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel, daca slabesti putin suruburile care tin clemele de sus, poti impinge farul in interior 1 cm.

Imi poate arata cineva o schema a farului G5 fara lupa cum am eu? ca sa vad toate cele ca acum la masina e apa peste tot si nu-mi dau seama. Vreau sa merg pregatit ca sa stiu tot.

@Dudu: am citit topicul acela si am urmat pasii aia si nu am nimic decat gaura xenon aftermarket dar sa sti ca am avut alea timp de 3 luni si deabea acum brusc cum am luat-o din service s-au aburit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca merg fara unul din capacele acelea spre exemplu cel de la faza lunga, credeti ca se va ventila destul incat sa scap de condens? deja incep sa se uneasca picaturile una cate una si cred ca in scurt timp se va face balta in far :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa incerci sa mergi un pic fara capacul respectiv. Dar nu prea mult si nu daca ploua ... Teoretic ar trebui sa se usuce cat de cat asa, depinde cat de mult condens s-a facut, dar asta nu poate fi o solutie permanenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca nu e ceva permanent dar chiar nu stiu ce sa-i fac. Au inceput sa se scurga picaturila intr-o mini balta la semnal si ma dispera. Incerc maine cu feonul dar mi-e frica sa nu il tin prea mult si sa topesc ceva din far vre-un plastic. pff...mda

revin cu raspuns daca s-a rezolvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat condensul din far cu feonul. Am bagat aer in el prin spatele farului pe unde se schimba becurile cam 20 minute pana s-a uscat toata apa de acolo. Pana acum nu a mai revenit. Ramane de vazut la urmatoarea spalare daca apare iar. Deci daca aveti problema asta incercati asa cu feonul, la mine a mers. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai faruri cu Xenon din fabrica(adica cele cu lupa)??

Fenomenul de aburire este normal pentru ca farurile au niste ''fante'' pe unde ''respira'' insa daca se ajunge in stadiul in care este apa in el inseamna ca ceva nu e bine,si nici nu e bine ca fenomenul de aburire sa se repete destul de des!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt fara lupa iar fenomenul meteorologic se intampla numai intr-un far ... de ce nu stiu. repet ca nu mi-a facut asa deloc deloc in 3 luni cat am avut masina si mi-a facut in secunda doi cand am scos-o din service la pbn. tind sa cred ca mi-au schimbat farul...dar chiar daca e sau nu, nu pot sa demonstrez nimic. si nici sa ma duc sa le spun sa-l fac pt ca o sa-mi zica virgula ca am dat gaura in capac pt xenon aftermarket si de la asta e...probabil asta imi vor spune, si ca am pierdut garantia.

apropo mi-au mai ramas 2 3 picaturi jos jos in semnal pe care nu am putut sa e usuc si din cauza lor cred a inceput iar sa se abureasca asa doar o parte din semnal...

o sa incerc sa bag jet de aer cald in far cu un furtun si sa dau pe ele ca sa se usuce de tot si daca tot mai apare si dupa aceea n-am ce sa fac voi fi nevoit sa merg la porsche sa le dau ceatza daca ei imi dau aburi.

Cu cea mai mare placere daca mai aveti solutzii si sfaturi, vreau sa le stiu. (inafara de decapsulat far etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in momentul in care ai gaurit capacul care etanseaza farul(ca ai pus xenon AM) normal ca se aburesc..eu zic ca de acolo se trage problema! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am luat masina la 2-3 zile mi-am pus xenon. de atunci si pana cand mi-am bagat masina in service si s-a aburit farul, am mers pe ploaie, am spalat masina de nenumarate ori timp de 3 luni si nu s-a aburit nici o singura data macar. cum iti explici? si daca de la asta e problema de ce se intampla numai la un far si nu la ambele? hmm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu asa te-ai exprimat.Atunci inseamna ca dupa ce ai scos masina din service de la ei farul a inceput sa se abureasca...explicatia e simpla... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ti-au schimbat farul .. la noi se practica lucrul asta:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu...altfel nu se explica de ce mi-au demontat si instalatia de xenon pe farul ala si au pus-o inapoi naspa cu sarmele si blasteru balanganindu-se cand in prealabil fusese prins cu soricei ca lumea. sa fie sanatosi, eu nu mai trec pe acolo. mi-am rezolvat farul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mai uita-te sa nu-ti fi schimbat si altceva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare!

Odata cu ploile de la sfarsitul saptamanii, Bucuresti-ul s-a si inundat, fapt pentru care a trrebuit sa trec pe un drum cu apa masurand cam 50 cm. Am trecut fara probleme, insa a doua zi am constatat ca farul de ceata de pe partea dreapta este aburit. M-am uitat mai atent si am ceva apa in el.

Am aplicat o metoda mai veche de a merge cu proiectoarele aprinse, s-a dezaburit pe moment, dar acum e iarasi la fel.

Ceva solutii? Se poate demonta doar geamul farului de ceata?

Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate si tu proiectorul si usucal bine in casa cu feonul. si scapi de probleme daca nu crapat sau spart.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se scoate proiectorul? Este cel din dreapta, am inteles ca se scoate mai intai grila (aceiasi modalitate prin care se instaleaza carligul de remorcare), dupa care am vazut inca un surub tip 'imbus'. Acela trebuie desfacut?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@uri, este foarte simplu sa scoti un proiector!!

Dai grila jos, (vezi ca are un clips intr-o parte) si pe urma sunt 2 suruburi. Desfaci surubelele si tragi de el usor intr-o parte..(in exterior mai exact)

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi!

M-am chinui cam 10 minute sa scot masca - are 2 clame pe partea superioara si inca una pe partea inferioara (am vazut ceva explicatii si in cartea masinii), dupa care proiectorul a 'cazut' imediat!

L-am desfacut, acum inca este la uscat. Pe seara il pun la loc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usuca-l bine si asigura-te ca nu are gurile de aerisire astupate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
florianristea

salut eu am patit la farul din stanga nu cel de pe haion cel ce face "parte " din masina e aburit ,si nu situ ce sa ii fac.daca are cineva vreo idee sa imi dea si mie niste sfaturi.Ps : nu am habar sa desfac nimic :-??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!