Jump to content

Test Drive New Scirocco


Roger
 Share

Postare recomandată

Faza cu concurenta e subiectiva. Eu personal cand am luat masina asta m-am mai uitat la civic tipe R, mazda RX8 si HYUNDAI Cupe.

Personal nu cred ca hot-hache-urile ca gti, focus st, astra opc si altele ca ele sunt modele concurente.Acele masini au fost concepute in primul rand pentru a fi hachuri practice de familie. La H cupe RX8 si scirocco treaba e diferita ,cand au fost concepute designul a fost pus pe primul loc si practicalitatea mai pe la urma.

Parerea mea :icon_thumright:

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • djatomic_ro

    14

  • Dudu

    9

  • spb

    9

  • LYM

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

the_punkreas2003

Aveti idee unde gasesc un 2.0TDI manuala pt drive test?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut....am si eu o intrebare pentru voi....posesorii de scirocco!

sunt pe cale de a-mi achizitiona in luna februarie o noua masina....pana acum m-am gandit numai la golf 6 1,4 TSI 122CP.Dar am vazut ca este oferta la VW Scirocco,1,4 TSI 122 CP....este nu cu foarte mult mai scump ca golf 6.

intrebarea mea este:cat de bun este mototul asta de 122CP pe Scirocco?face fata sau mai bine raman la golf?

astept pareri....multumresc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vezi si tu cat kg are golfu si scirocco eu zic ca face fata este un motor turbo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e diferenta sesizabila la greutate intre scirocco si golf. Acum ramane de vazut ce iti doresti tu, 2 sau 4 usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cam 20 kg mai usor Scirocco, asta conf datelor oficiale...

End OFFTOPIC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am si eu o intrebare sistemul "suspensie adaptiva" e bun de ceva, adik se lasa masina jos sau doar amortizoarele se intaresc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garda la sol nu se schimba doar se intaresc amortizoarele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare stupida : drive testurile costa ?? vreau sa ma duc la un drive cu audi a1 cu motor 1.4 tsi ,122 cp cu dsg . Din cate stiu eu NU costa dar nu vreau sa am ceva surprize si sa ma fac de ras :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu costa, dar vezi ca esti in aria scirocco (vw) nu audi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cat consuma scirocco 1.4 de 160 cp in oras?(inafara de Buc),mers constant,insa nu foarte linistit.

Modificat de street01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat consuma scirocco 1.4 de 160 cp in oras?(inafara de Buc),mers constant,insa nu foarte linistit.

Brasov ...

Ziua 11L mers normal , sport 13-14L

Noaptea , mers constant 8-9L , mers sport .. 10-12L si mai mult .

La drum intins , unde e mers constant , 7-8 L !

Am consum mai mare ca nu e chiar stock masina :) se mai adauga diferite chestii :)

Modificat de Server
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu cautam posturi de genul "Am facut test si mi-a placut"... nu aduc absolut nimic bun discutiei

Ca atare, rog posturi obiective, clare si cu o exprimare corecta ca forma si fond

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am facut si eu un drive test cu un Scirocco 1.4TSI 160CP, cutie manuala.

Trebuie sa recunosc ca m-a pus foarte tare pe ganduri. In sensul ca mi-o doresc neaparat :D

Era echipata cu (dotari optionale):

- Jante Interlagos 18"

- Pachet sport (alcantara pe mijlocul scaunelor + piele pe lateral)

- Volan multifunctional

- RCD 510 + Camera

- Climatronic

- Xenon

Impresii pozitive

1. Tinuta de drum

Suspensia este intr-un fel dura dar deloc deranjant iar fiecare viraj abordat mi-a dat incredere in masina indiferent cat de tare l-am luat. Acum nu va ganditi ca am incercat s-o duc la limita. Nu e cazul. Insa am intrat tare intr-un sens giratoriu (nu f circulat) si nu mi-a intrat ESP-ul deloc iar masina a raspuns excelent la comenzi.

Probabil ca pentru persoanele care mai viziteaza si un circuit de 2,3 ori pe an, ar merge optiune de DCC (despre care nu ma pot pronunta, masina neavand asa ceva)

2. Motorul

Aici eram putin sceptic insa acum, dupa drive test, mi-a ramas o imagine intiparita in cap : si anume cand am decis sa incerc o 'talpa' din viteza a 3-a pana in a 4-a. Masina a tras foarte bine, iar cand am ajuns in dreptul a 5000 de ture (cand eu ma asteptam sa-si piarda suflul) am simtit ca ma baga in scaun masina.

Cand ma gandesc la momentul asta rad de unul singur :blah_:

3. Confortul interior

Aici iarasi am fost lasat fara cuvinte. Eu acum detin un Passat si eram convins ca spatiul interior n-o sa-mi ajunga. Insa surpriza, se sta excelent in masina iar spatiul interior este suficient (pentru mine).

Impresii negative

Nu sunt :blah_: ... dar poate ar merge un sunet mai agresiv al evacuarii.

Asa ca o concluzie, sunt foarte hotarat sa iau masina si cred ca o voi face la inceputul anului viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!