Jump to content

Distanta de franare


e-Marius
 Share

Postare recomandată

Salutari tuturor membrilor forumului.

Stiu ca este un lucru relativ irelevant ( cu exceptia cazurilor extreme ), dar totusi as dori sa aflu distanta de franare a unei Skoda Octavia II (si de ce nu chiar a altor modele VAG pentru comparatie :D ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia de 2.0 TDI 140cp frana in 39m de la 100km/h

UPDATE: (multumita quattroruote)

la 60km/h -> 14m

la 100km/h -> 39m

la 120km/h -> 56m

la 130km/h -> 65m

si la 160km/h -> 100m

Aceleasi masuratori (+/- 1,2m) le-am vazut cam la toate masinile din clasa compacta/medie de la vag (adica a3 era identic cu skoda, passat-ul era +/- putin), chiar si mondeo era in aceeasi zona.

Modificat de gallax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi este insa clar ce inseamna distanta de franare. Distanta de franare include si timpul de reactie al soferului (vizualizarea obstacolului - executia franarii - oprirea masinii) sau doar distanta efectiva de franare, din momentul apasarii pedalei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi este insa clar ce inseamna distanta de franare. Distanta de franare include si timpul de reactie al soferului (vizualizarea obstacolului - executia franarii - oprirea masinii) sau doar distanta efectiva de franare, din momentul apasarii pedalei?

<{POST_SNAPBACK}>

Masoara numai performanta masinii, deci este distanta in care se opreste masina din momentul actionarii pedalei de frana!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi este insa clar ce inseamna distanta de franare. Distanta de franare include si timpul de reactie al soferului (vizualizarea obstacolului - executia franarii - oprirea masinii) sau doar distanta efectiva de franare, din momentul apasarii pedalei?

<{POST_SNAPBACK}>

Nu cred ca ar avea cum sa includa timpii de reactie, cat timp acestia difera de la un sofer la altul, deci eu as considera distantele de franare ca fiind cu pedala apasata la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masoara numai performanta masinii, deci este distanta in care se opreste masina din momentul actionarii pedalei de frana!
Asta inseamna ca distanta de franare om+masina este in realitate semnificativ mai mare. Cat sa fie timpul de reactie al unui sofer mediu? 0.7-0.8 sec.? Astfel am putea calcula, in functie de viteza, si distanta parcursa de masina din momentul in care soferul zareste obstacolul si cel in care actioneaza pedala de frana.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testele sunt aproape "automatizate".

Mi se pare ca se fac cu masina incarcata, si se fac de 10 ori (cel putin la vitezele uzuale) ca sa testeze si comportamentul franei "la drum lung".

De exemplu Loganul parca a avut diferente "consistente" in cazul franelor 8,9,10 (ceva de genul 5m, cand abaterea era de 1m), iar alte masini isi schimba lungimea cursei pedalei (chit ca nu se modifica distanta de franare, e vazut ca un element de disconfort).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Michael. Cum a spus si DRAPAR, distanta de franare este cea parcursa din momentul actionarii pedalei de frana. Distanta parcursa din momentul vizualizarii obstacolului, rectiei soferului si apasarea pedalei, din experimente este de aprox 1-3 ori mai mare decat distanta de franare efectiva a masinii. Asta depinde de sofer, evident.

Deci la 160 km/h, daca distanta de franare este de 100m, din momentul observarii obstacolului se vor parcurge cel putin 100-300m + distanta de franare. Deci se ajunge pe la 200-400 m distanta totala de reactie.

Este cam neplacut, nu-i asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distanta de franare care include si reactia soferului este aproape dubla. De exemplu la 100 Km/h masina parcurge 27.7 metri intr-o secunda. Acum ganditi-va cam cat timp ii ia unui sofer sa vada obstacolul, sa constientizeze obstacolul, sa ia o decizie (ocolire, frana.....), sa ia piciorul de pe acceleratie si sa apese pedala de frana, timpul necesar scurs de la apasarea pedalei de frana pana la actionarea elementelor de franare (placute de frana, saboti....) si cred ca sunt mai multe. Dupa parerea mea e mai mult de o secunda. Hai sa luam 1,5 secunde. Deci la 100 de Km/h distanta reala cu reactia soferului ar fi 39m+1,5x27,7=80m. Si cand te gandesti ca un teren de fotbal are 100 de metri. Si cand iarasi te gandesti ca aceste teste sunt facute pe uscat....iti vine sa mergi numai cu 50 :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un exemplu: acum cateva zile un Audi A8 a fost fotografiat de radar pe soselele patriei cu viteza de 247 km/h. Cand a ajuns in dreptul radarului se pare ca avea 177 km/h. Cine stie cate sute de metri i-au mai trebuit sa poata opri in final masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am auzit/vazut Radio/TV si au mai scris baietii cate ceva la "detector radar".

Trebuie sa fii nebun sa faci asa ceva pe drumurile din Ro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Timpul de reactie al soferului difera de la om la om, haideti sa ne limitam doar la distanta parcursa de masina pana la oprire care poate fi masurata fara erori si nu depinde decat de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am auzit/vazut Radio/TV si au mai scris baietii cate ceva la "detector radar".

Trebuie sa fii nebun sa faci asa ceva pe drumurile din Ro.

<{POST_SNAPBACK}>

L-am vazut si eu pe ala la TV, era in judetul Braila parca. Spunea gaborul ca este record pentru carieralui 247 KM/h. Stiti ce a patzit soferul ? I s-a suspendat permisul 3 luni. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un exemplu: acum cateva zile un Audi A8 a fost fotografiat de radar pe soselele patriei cu viteza de 247 km/h. Cand a ajuns in dreptul radarului se pare ca avea 177 km/h. Cine stie cate sute de metri i-au mai trebuit sa poata opri in final masina...

<{POST_SNAPBACK}>

La 247km/h se parcurg 68.6(1) m/s. Nu cred ca vrea cineva sa isi imagineze in cat timp si dupa ce distanta ar ajunge acul vitezometrului la 0 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, lasati omul cu Audi-ul lui in pace si haideti sa revenim la distantele noastre (nu stiu cati dintre noi pot rula la viteza aia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, lasati omul cu Audi-ul lui in pace si haideti sa revenim la distantele noastre (nu stiu cati dintre noi pot rula la viteza aia).

<{POST_SNAPBACK}>

Eu stiu personal pe unul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!