Jump to content

Audi A4 cu motor de 2000 - tremurat la ralanti


silkworm
 Share

Postare recomandată

Ok, o sa incerc totusi sa vad ce valori imi da cu VAG-ul... dar momentan e la reprezentanta (divizia de tuning), unde i se schimba navigatia originala cu un Kenwood... deci o saptamana nu am acces la ea.

Nu stiu ce intelegi prin "spalare de injectoare"... eu am intrebat de curiozitate la reprezentanta ce s-ar intampla in cazul in care un injector e obosit, si mi-au spus ca injectoarele se schimba foarte rar, pentru ca mai intai se incearca o curatare a lor, care e foarte eficienta, fiind un procedeu destul de complex - se baga intr-o solutie si se lasa acolo o zi intreaga, timp in care se "bombardeaza cu ultrasunete"...

Cat despre solutii gen Duralube, Metabond etc. - le-am incercat si eu, pe toate masinile pe care le-am avut... nici la mine n-au facut minuni, in ciuda asteptarilor si laudelor aduse pe diverse forumuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

silkworm...aici pot sa te contrazic putin poate chiar si pe cei de la reprezentanta deoarece injectoarele PD nu se pot curata cu ultrasunete...singura solutie este schimbarea acestuia. Credeti-ma ca in 15 mii km am pus tot felul de solutii in motorina mai putin vestitul WYNN'S care cica face minuni. Eu am aflat mult prea tarziu de aceasta solutie adica dupa ce deja am schimbat injectorul PD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am si eu de curand un A4 2.0tdi tot cu motorul BLB si are aceleasi simptome, adica vibratii la relanti, dar nu mereu. Daca ai gasit o solutie pentru aceasta as vrea sa o stiu si eu. As vrea sa stiu daca acest motor mai are si alte probleme(am inteles ca unele motoare 2.0 tdi au probleme cu pompa de ulei si chiulasa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca sa adaugi o solutie de la SONAX in filtru de motorina si sa lasi motoru sa mearga cu acel lichid (combustibil) care cik ar face minuni. Nu am incercat deoarece am aflat si eu de el dupa ce am schimbat un injector iar acum nu mai am nici un fel de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu BLB pe un A4 avant 2005 ... a fost o catastrofa de motor, ii mai facusem si un cip la 170 ... tragea de rupea asfaltul dar...eram in reparatii cu el zilnic... ba una ba alta ,,, tremuratul era cel mai mic of , doamne ajuta ca am scapat de masina aia ... si unde mai pui ca motorul asta a mai fost pus si pe A4 si pe A6 dar nu mai mult de 08/2005 cand a fost scos complet din fabricatie . (probabil ca era f bun si fiabil si sa nu fure si alti constructori patentul).

eu cand aud de combinatia asta de 3 litere BLB .... fug unde vad cu ochii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut..si eu aveam probleme cu un injector pd la mine..si am folosit winn's pt curatare(aveam valori de 0,2 0,1 si -1,6..deci dupa suratare is toate la 0,2)..si mia revenit la valorile normale...deci folosit cu incredere..(scuze pt ca nu am audi 2.0..)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
eduard anghelovici

Salut,
Am citit problemele voastre si sincer trebuie sa spun ca si eu m-am lovit de problema injectoarelor. Precizez ca am un AUDI 1.9 pd motor AVF si pana acum toata lumea mi-a zis ca nu se repara injectoarele. Minciuna, m-am dus cu masina la Pitesti (DL' DINU DANUT idul fiind vdinudanut) cu toate 4 injectoare cu valori mari, ce-i drept doar 2 erau rele si va spun, omul a facut-o, le-a desfacut, le-a curatat, le-a reglat. Sincer va zic, stau in Bucuresti si nu am nici un interes, mai ales ca cel care le-a reparat sta in Pitesti.
Omul este o enciclopedie in materie de grup VAG si face treaba super bine, ca la carte. Nu dati bani aiurea pe injectoare pentru ca nu merita, mai ales ca a fost si cheap la bani, super cheap. Cu tot respectul Eduard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare tuturor! Vad ca nu s-a mai scris nimic de ceva vreme, asa ca va supun atentiei o problema ciudata. Acelasi motor (blb) cu trepidatii la relanti, partea ciudata este ca se manifesta doar cand are chef si am remarcat ca in acele momente consumul instant sare pe la 30-40l. In afara de trepidatia asta mai are faimoasa zona 1700-2000rpm in care o balbaie, si acolo e tot manifestare atipica. Poate a mai patit careva asa ceva si imi puteti da sugestii... Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!