Jump to content

intrebari ale unui viitor posesor de A6


hro
 Share

Postare recomandată

subscriu la asta, dar fiind cel care a deschis topicul ma vad nevoit, desi nu sunt moderator, sa va amintesc ca suntem off topic.

ideea e ca nu am renuntat la a6, dar ma gandesc din ce in ce mai serios sa imi iau 2.0 la care de 3 ori taxa ar fi vreo 1400 - 1500, daca cumva ramane asa, in cel mai rau caz.

mentionez ca merg 80 % in oras si ca m-ar aranja si cu consumul si taxele..am facut o socoteala si la 3.0 platesti vreo 2000 ron pe an doar impozit si rca...

singurele dubii sunt date de lentoarea motorului 2.0. acuma, sigur, depinde si de cine o interpreteaza, eu am avut passat 1.9 131 cp, 310 nm, nu mai stiu ce greutate avea, dar am citit cateva posturi care ziceau ca a6 2.0 are doar vreo 1600 kg, ca e usor, cu capota din aluminiu si aripile din plastic. iar cuplul ar fi 320 nm...poate cineva cu acest model ma poate ajuta cu impresii...

am mai vazut ca cel de 140 de cai are cutie multitronic, unele chiar cu 7 trepte....o chestie misto , cred eu, mai ales in oras, menita sa scada consumul....

in general merg pe autostrada cu 140 -150, am mai tras eu cate o repriza de 200 la ora, dar rar, in concluzie sunt sau doresc sa ma transform intr-un baiat cuminte, cu 2 copii si 40 de ani, deci un motor 2.0 ma va ajuta sa ma potolesc...

astept impresii

Modificat de hro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 pe A6 ? Neahh mersi. :(

De ce ai mai vandut PASSATUL ?

Daca tot schimbi masini sa fie chiar ceva diferit si in bine. Oricum fata de masina anterior avut audi cu motor 2.0 motorina o sa ti se para slow.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai ai si tu rabdare sa faca astia guvernul ca ziceau ca o sa o scoata...ca Tariceanu era cu taxa auto...Tariceanu si guvernul lui nu o sa mai fie de la 22 decembrie.2.0 de 140Cp e putoros pe A4 dar pe A6...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca esti putini pe care ii aud ca 2.0 tdi de 140 cai e puturos pe un A4, dar fiecar ecu parerile lui. E drept ca pe A6 e mai lent dar nu e de aruncat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur sa aud asta.in fond de ce ar fi pus pe audi ceva superputuros ? si-ar fi luat-o....m-am potolit, vreau motor cuminte, consum mic, taxe mici etc

poate mi-o gaseste saptamana asta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce ar fi pus ceva superputuros?pai motorul ala e cel mai prost de pe A6....mai mic nu se poate...probabil e pus ca sa fie mai accesibila masina...habar nu am...dar ca performante nu pot sa-ti zic una singura.parca nu are putere...mai ca are putin si moare motorul cand pleci de pe loc...din cate am inteles ii place si uleiul...zgomotos (mai zgomots decat 3.0TDI).am mers cu 2.0 si eu am avut 3.0TDI...nu exista termen de comparatie.cu A6 3.0TDI decolam prin depasiri cu A4 2.0 am zis ca mor de cateva ori (sincer).acum 2.0 asta pe A6 are si quattro?ca ar fi culmea...ala abia se misca pe A4 tractiune fata dar quattro.consum mic?stai sa vezi cat iti mananca si 2.0 ala prin oras...se apropie de 3.0...intretinerea nu costa chiar asa mult...problema ta cred ca e taxa.ca sa nu mai zic ca placerea aia pe care o aveam la kickdown nu o regasesti nicaieri in 2.0.cutie multitronic?adica continua (CVT)?de se tureaza motorul ca ala prostu...o sa-ti blestemi zilele...de nu ai nicio senzatie ca schimba si ea viteza (am inteles ca are avea ceva gen emulator software de face niste schimbari de turatie doar ca sa-ti dea senzatia dar ea nu schimba nicio viteza).din toata gama de motoare de pe A6 as alege 3.0TDI din urmatoarele motive: puternic, silentios, consum mic pentru capacitatea lui si am inteles ca are si viata lunga.eu unu nu as alege 2.0 cu multitronic nici mort.tu stii mai bine...

cat despre ce zicea cineva mai sus:

"asta este. intr-un fel mi se pare normal sa incerce ca banii sa fie cheltuiti in romania si nu in afara. vrei sa cumperi de afara platesti taxe.

a mai fost o perioada cand america a trecut printr-o criza economica si presedintele a lansat un slogan: "buy american" slogan in care americanii erau sfatuiti sa cumpere doar produse made in sua pt a salva economia. americanii sunt patrioti si asa au facut. este f important ca banii sa nu plece din tara. "

america?pai tu compari america cu romania?cate marci de automobile au aia...si majoritatea constructorilor auto au fabrici in america...plus piata SH...ai de unde alege tata.pai eu ce sa fac acum sa cumpar logan ca sa-i sprijin pe francezi sau ce?!ma faci sa rad.iar sa-mi cumpar o masina la mana a doua din romania nu prea imi vine...adica de unde?de la teparii din vitan...dau km inapoi fara numar...nu zic ca nu se da si afara dar parca ma simt mai bine ca ma duc si o iau de la o reprezentanta din germania (mi-o verifica oameni acolo ma mai suna peste 2-3 saptamani sa ma intrebe cum mai merge masina...asa se face si in romania?) decat de la gicu din targ care "sa moara mama atatia km are".sa creasca taxa pentru toate junghiurile alea de acu 10-20 de ani dar nu pentru masina din 2005 euro 4...eu am platit 3.000 de euro pentru A6 3.0TDI cand am luat-o...3.000 de euro frate la stat ca mi-am luat masina?!ce face statul asta pentru mine ca eu platesc sumele astea?!e in stare sa-mi faca si mie o autostrada sa merg si eu cu A6 ala care l-am luat?!nu e...atunci de ce platesc eu sumele astea la stat?ca sa intre la uni in buzunar?astia patrioti poate va strangeti voi multi si puneti bani mana de la mana si ajutati tara asta sa treaca prin "criza economica".nu credeam sa existe sustinatori ai taxei auto...am vazut-o si pe asta...

scuze de offtopic da` nu pot sa ma abtin cand vad pe cineva care sprijina statul asta jegos...astia nu au facut frate nimik pentru nimeni...au furat numai pentru ei si atat (indiferent de partid)...

Modificat de Wayne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai motorul ala e cel mai prost de pe A6....

...mai ca are putin si moare motorul cand pleci de pe loc..

acum 2.0 asta pe A6 are si quattro?ca ar fi culmea...ala abia se misca pe A4 tractiune fata dar quattro.

adica continua (CVT)?de se tureaza motorul ca ala prostu...(am inteles ca are avea ceva gen emulator software de face niste schimbari de turatie doar ca sa-ti dea senzatia dar ea nu schimba nicio viteza).

In primul rand am citit d cateva ori ca sa imi dau seama ce ai vrut sa zici.

in al doilea rand ..argumentele tale lasa de dorit ! --> mai ales aia cu emulatorul (noroc ca ai scris "am auzit" la inceput !)

Ai exagerat ..ca sa te intlegem ..Ok ! :Driver:

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hro , sincer pentru 15k pe an nu merita sa-ti iei diesel !

de ex. iti propun sa "studiezi" si un a4 2.0 tfsi , care cred ca are cateva avantaje in fata unui a6 , 3.0

1) scapi de taxa exorbitanta

2) ai toate sansele sa bati un 3.0 tdi

3) consumul de carburant e cam acelasi , dar performantele benzinei cred ca sunt mai bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu ca am auzit...asa stiu...ca nu schimba nicio viteza...ca are optiune sa simuleze e altceva da asta nu inseamna ca ea schimba vitezele cum schimba tiptronic...sunt controlate turatiile motorului ca sa-ti dea impresia ca shimba vitezele...da nu schimba nimik.ia uite aici: "CVTs operate smoothly since there are no gear changes which cause sudden jerks.CVTs operate smoothly and efficiently, without spending energy to jerk the car during a shift. This can give a perception of low power, because many drivers expect a jerk when they begin to move the vehicle. However, the expected jerk of a non-CVT can be emulated by CVT control software, thus eliminating this marketing problem." cum e cu emularea?exagerez eu?mai citeste si tu despre CVT inainte sa-mi spui ca exagerez...nu sunt vreun mecanic da` am google si nu mi-e greu sa scriu "CVT" si sa citesc 2 minute cum functioneaza.deci daca tu ai CVT si ai avut impresia ca iti schimba vreo viteza...te-ai inselat :D).cat despre motorul de 2.0 imi sustin parerea ca e praf pe A6 mai ales cu multitronic (daca asta inseamna CVT, eu asa stiam ca la audi multitronic e CVT) sa se tureze mereu...cred ca e o placere.as muri de ras daca tu asta de mai sus care ai zis ca nu esti in stare sa intelegi ce am scris ai avea CVT pe 1.9 ala.bafta!

Modificat de Wayne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@wayne multumesc pentru sfaturi, insa cred ca motorul tau de 280 cp te face sa crezi ca 140 sunt jale, e firesc , te inteleg dar la o exploatare cuminte, mers cu 140 -150 afara si beneficiind de confortul audi mi se par argumente pt 2.0.

bineinteles ca si taxa e o problema, nu vreau sa le dau 3000 de euro la astia, insa, oricum, un motor 3.0 cu care merg 85% in oras cred ca nu se justifica pentru mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hro , sincer pentru 15k pe an nu merita sa-ti iei diesel !

de ex. iti propun sa "studiezi" si un a4 2.0 tfsi , care cred ca are cateva avantaje in fata unui a6 , 3.0

1) scapi de taxa exorbitanta

2) ai toate sansele sa bati un 3.0 tdi

3) consumul de carburant e cam acelasi , dar performantele benzinei cred ca sunt mai bune

Iarasi aberam.. cum ai calculat ca 2.0tfsi bate un 3.0tdi sau ce intelegi prin "bati" asta? 3.0tdi este

doar in varianta quattro anyway. La consum 2.0tfsi este peste 3.0 tdi ( din experienta proprie conducand

personal masinii cu aceste variante de motorizare ).

Si btw, va exista un 2.0tdi de 136cp pe A6.. deci se poate si mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic

Thheo asta e parerea mea si nu cred deloc ca aberez ! sincer motoru asta de 2.0 tfsi e al 3-lea an cand ia premiu de cel mai bun motor !!

Am fost pasager intr-un a4 cu motorizarea respectiva si am ramas masca cand am vazut ca omu se pregatea sa-i dea a 4-a pe la 160 (si mai avea inca 2 in afara de aia) , deci la capitolul top speed si acceleratie, tot respectu ! n-am avut ocazia sa vad ce poate si un a6 de 3.0 dar totusi inclin spre un 2.0 tfsi :) , plus ca in toate buletinele tehnice apare 3.0 quatrro cu un consum mai mare decat 2.0 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci eu m-am referit la performantele 2.0 tdi depe A4 despre care s-a spus ca e superputuros in mod eronat. Motorul 2.0 tdi de pe A4 e ff bun si uimeste mereu, eu unu cunoscand un asemenea audi care a baut si un 2.5 tdi de pe un B7 so.... 2.0tdi pe A6 este un motor cuminte insa departe de a fi super puturos si de a muri la plecarea de pe loc. Cateodata nu imi dau seama cand a putut un motor de 140 de cai sa ajunga sa fie considerat un motor lenes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea era ca eu nu cred ca locul motorului asta 2.0TDI 140CP e in A6...nu am zis ca e cel mai prost motor care exista.cat despre 2.0TDI ca bate 2.5TDI...nici asta nu cred.eu am avut si un passat cu motor 2.5TDI de 155CP si nu pot sa compar 2.0 cu el...sincer.am avut probleme cu 2.5TDI dupa cateva sute de mii de km dar ca performante 2.0 nu cred ca bate 2.5.am mers aproape zi de zi cu motorul asta 2.0TDI pe A4 pentru o perioada lunga si stiu despre ce vorbesc.pentru mine 2.0TDI e un motor oarecum lent si nu prea iti ofera cine stie ce satisfactii ce sa mai zic de uimiri...pe mine nu m-a uimit deloc...poate unde nici nu am avut motor mai mic de 2.5 pe masinile care le-am avut cu toate ca eu cred ca am mers cu destule motorizari incat sa pot face o comparatie.nu vreau sa supar pe posesorii motoarelor 2.0TDI...e doar o parere personala.probabil ca atunci cand urci de la motorizari mai mici spre 2.0 te uimeste.singurl motor mic care m-a impresionat a fost 1.8T pe A4...quattro...

PS: intre 3.6FSI care il am acum si 3.0TDI care il aveam pe A6 aleg 3.0TDI ;) si mai mult ca sigur o sa revin la A6 cat de curand...doar sa aiba suspensie pneumatica :D

Modificat de Wayne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aria de A4 e in alta parte. 140 CP nu sunt putini dar la 1650 de kg se simt ca sunt un pic mai "biciuiti". Pana la urma tot ce trebuie sa faca HRO este sa se hotarasca el ca sfaturi a primit destul. Un bun prieten Kiss Lorand imi spunea ca masina cea mai buna pentru tine e masina care tie iti place.

Daca e 2.0 tdi, 3.0 tdi si tie iti place e tot ce conteaza. Gandeste-te ca iti iei o masina pt ceva vreme si trebuie sa fii supersatisfacut de ea zic eu. Eu as ocoli 2.0 pt simplul motiv ca nu ar fi in cazul tau such a big upgrade.

As fi curios sa stiu daca ai mers cu ambele motorizari si care te-a satisfacut ?

Si ai mai avea o optiune bunisoara rau 2.0 TFSI. Sigur o sa iti placa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa va mai spun ceva tare, si anume ca motorizarea 2.0 cutie automata 7 trepte cum vreau eu acum se gaseste doar pe masini 2007 noi sau relativ noi cu maxim 50-60 000 km care costa peste 25 000 euro(cu piele, padele si tot confortul cum o doresc eu, ca asta astept in plus fata de passatul meu...), adica imi depaseste bugetul.....pe de alta parte daca m-as forta as avea masina audi cu tot confortul chiar cu 15 000 km in 26-27 000 euro..

de aici mi-a venit ideea ca daca mi-as alege un 2.7 din 2005-2006 l-as gasi la 20-22 000 plus de trei ori taxa ar fi pana in 25 000 euro....v-as multumi pe majoritatea, as avea 180 cp curati, fara chip dar as avea masina mai veche cu 2 ani....

hm, chiar nu stiu ce sa fac..o sa las soarta sa decida, mai precis cunostinta mea care imi cauta masina in germania...

o a treia varianta , pe care insa o consider oarecum un downgrade, repet, oarecum, este un passat highline 2007 2.0 170 cp DSG, motor common-rail, pe care l-as lua in 22 000 euro cu totul, sub 50 000 km, cu parktronic, piele,trapa, rns 510 etc....dar nu e..Audi

astept critici si comentarii

Modificat de hro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ziceau astia azi la tv ca taxa nu se va scoate, dar se va nuanta...eu interpretez asta in sens pozitiv, si anume ca pentru euro 4 o vor micsora, adica sa nu fie de trei ori....in conditiile astea, avand in vedere ca nu am masina de sarbatori cum mi-am dorit, reconsider serios varianta 2.7.

as vrea sa intreb posesorii daca, din punct de vedere al consumului, 2,7 se apropie mai mult de 2.0 sau mai mult de 3.0 ?

poate cineva sa dea ceva valori concrete ?

va multumesc si nu imi iau passat, vreau AUDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.Am citit toate posturile de aici si nu am ajuns la nici o concluzie,avand in vedere ca as vrea sa-mi achizitionez un A 6 de prin 2005.Am optat pentru A6 de 140 CP, cred ca ar fi suficient pentru mine,luand in calcul taxele astea nenorocite care imbogatesc sau favorizeaza pe unii smecheri din fruntea tarii si nefiind nici un vitezoman,totusi ,as vrea sa stiu din puct de vedere tehnic si calitativ cum sta A6 de 140 .Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai scris pe undeva pe aici, parerea ce mi-am facut-o dupa ce am adus masina unui coleg de forum din Germania - Audi A6 cu motor 2.0TDI. Tot drumul i-am "spurcat" pe cei de pe forum, care, dupa zile de citit despre motorizarea asta, erau sa ne faca sa renuntam la o asa masina pe motiv ca este puturoasa! Cel care spune asta cu atata convingere ca "nu trage - nu e buna de nimic" o face ori sa-si scoata in evidenta sutele de CP ai masinii sale, ori sa-si spuna parerile auzite la o bere de la cunostinte, ori sunt soferii aceia care ii vedem pe la televizor ca depasesc pe contrasens fraierii care stau in coloana in drum spre munte (persoanele "de fata"...adica cele care au scris in topicul asta nu intra in discutie!). Din ce am observat, colegul care a deschis topicul are 40 de ani si 2 copii . Crede-ma ca o sa fii foarte incantat de cum trage masina si de cat de mult are grija de bugetul casei tale. Nu spun ca 2.7 sau 3.0 nu sunt motoare excelente ci doar vreau sa atrag atentia ca nu e de renuntat la un 2.0 pentru ca ar fi lenes. Am scris aici pentru ca am condus 2500 km o masina ca asta atat pe autostrazi cat si in tara si nu m-a facut de ras niciodata sau sa ma puna in dificultate la depasiri! Si mai e un motiv....greutatea unui A6 cu 2.0 tdi nu e asa de mare precum pare ca ar arata-o. ...este la fel de greu ca un A4 2.0 tdi Avant de care sunt super incantat de cum alearga!

Modificat de Leo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu A6 consuma prin oras, la trafic lejer, intre 10 si 13%. In aglomeratie de la 18% in sus ...

De ex. pe primul km parcurs imi arata in bord cam 18%, in al doilea 16%, in al treilea ajunge pe la 14% si tot asa pana la 10% (in trafic lejer si fara sa o calc prea rau).

Masurat la pompa ajung aprox la un consum mediu de 14% prin oras.

Eu unul sunt foarte multumit de zvacul celor 224 de caluti, doar ca ma cam dor plamani de la plecari in tromba :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea are media tot pe la 14 % numai oras. In aglomeratie sare lejer de 18 insa e mai mult consum de stationare(7km in 75 de minute). La drum intins calcata grav nu sare mai mult de 11.5-12. Mers lejer la 160-180 ia in jur de 9-9.5. Sunt ok caii insa masina e ff grea si cutia automata nu da senzatiile corespunzatoare, as prefera o crestere de putere de vreo 40-50 de cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va anunt ca varianta multitronic 2.0 se gaseste foarte greu, e foarte scumpa,gen 27000 cu tva pt ca a inceput sa se fabrice in 2006/09 sau cam asa ceva...se gasesc masini cu 40 000 km sau chiar mai putin cu aceasta cutie, la pretul de mai sus, cu echipare slaba gen mmi basic, asa incat m-am orientat catre varianta 2.7 ce reprezinta un compromis bun.Tipul care imi cauta a primit aceasta ierarhie 1)2.7 2)2.0 3) 3.0 ca ordine a preferintelor.

va tin la curent.

oare 2.7 e tot motor common rail ca si 3.0 ? adica nu are curele de distributie (decat una si o rola, ceva )? asa se spune pe forumul audi.

va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad legatura dintre distributie si tehnologia motorului. La 1.9 tdi pumpe-duse aveai o singura axa de came care actiona atat valve cat si injectoare. Ce treaba are daca e commonrail sau pumpe-duse cu distributia? Din cate cunosc 2.7 e common rail.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.7 e chiar mai avansat tehnologic decat 3.0 ( la modelul pre-facelift ). Este din aceeasi generatie cu noul 3.0 cu 8 duze per injector

si cu un consum imbunatatit. Si da, este common-rail tot V6.

Pentru 2.7 ai varianta manuala sau automata insa la quattro nu ai decat multitronic.

Si completare: 3.0 nu exista decat quattro.. 2.7 e ultima varianta la care poti doar tractiune fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de anul de fabricatie al masinii Theo. In primul rand pe piata la lansare AUDI a oferit 2.7 si la cateva luni diferenta 3.0. Cred ca modele dupa 2007 au ceea ce tu spui. 2.7 e commonrail.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!