Jump to content

intrebari ale unui viitor posesor de A6


hro
 Share

Postare recomandată

Dpf nu au si CR ? Ori e un sistem mai rezistent ? 

Primele CR nu au si ele probleme cu pompa de ulei ? Si pompa de combustibil ce produce pilitura ?

Sau acele motoare nu s au pus pe A6 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CR-urile au catalizator si apoi dpf ,asta lungeste muuult viata dpf-ului .

2010 nu mai are probleme cu pompa de ulei.

5% din pompele de inalte fac span ,preventiv se poate monta pompa cp3 care e mai silentioasa si nu face span

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

#Eexcalade: in legatura cu recomandarea ta de achizitionare a6 dupa 2010... este vorba de modelul facelift c6? Intreb pt ca, din cate m-am documentat, c6 facelift a aparut la jumatatea anului 2008 cu mici modificari fata de modelul precedent, printre care 2 motoare diesel 2.0: 136cp si 170cp...

In concluzie, caut a6 c6 facelift? Model lansat in 2008? Si care din cele 2 motoare amintite mai sus este mai fiabil decat celalalt? Sau este vorba de a6 c7 lansat in 2011?

Modificat de Nickhoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vrei tu numai  sa fie an de fabricatie minim 2010

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, dar nu inteleg...

Pe modelul a6 c6 facelift (2008-2010) s-a adus o modificare din fabrica a motorului 2.0 tdi astfel incat au fost remediate din defectele binecunoscute incepand cu anul 2010 (ultimul an inainte de trecerea la urm model)?

Sau aceste probleme au fost remediate pe modelul a6 c7 (2011-...)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele sunt facute pentru tot grupul vag ,deci anul de fabricatie e important .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

Cochetez si eu cu ideea unui Audi A6 C7 2012-2014 non-FL dar am o nedumerire legata de faruri. De cate feluri sunt si ce stiu sa faca?

Fac analogie la Vw Passat B7 care are faruri cu halogen, cu xenon care sunt si adaptive (stanga dreapta) si xenon adaptive cu DLA.

Pe mine ma intereseaza faruri adaptive care sa aibe DLA insa nu imi e clar la A6 care sunt acestea,  de aceea daca poate cineva sa imi clarifice raman recunscator :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Optiunea  se numeste BiXenon Plus - sunt adaptive, functie all weather, cornering + lumini de intersectie. Cel putin asa e la mine. Eu am si asistentul de faza lunga dar nu stiu daca este direct legata de BiXenon Plus sau a fost independent adaugata.

Vizual nu ai cum sa le identifici, farurile sunt la fel ca optiunea BiXenon.

Diferenta se vede Intr-adevar la faruri cu halogen care automat implica si faptul ca stopurile spate nu sunt cu led si nici numarul de inmatriculare nu are lampi cu led. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare tuturor. Am si eu o nedumerire mare. Vreau sa achiziționez un audi a6 c5 1.9TDI 131cp automat. Problema ar fi următoarea. Cutia. Am auzit ca sunt multe tipuri de cutii pe a6. Sunt unele cu prnd432 care sunt tiptronic. Altele prnds pe 2.5 quattro care sunt tot tiptronic si cele de pe 4x2 care sunt multitronic cvt cu lant. Masina pe care vreau eu s o achizitonez este din 05/2003 si are la manete prnd si +si-. Va rog dacă știe cineva despre acest tip de cutie sa mi spuna si mie cate trepte are si daca este multitronic. Multumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, pe cele cu tractiune fata, cum este si cel despre care intrebi, 1.9 131cp, se pune doar multitronic. +/- sunt pentru modul manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si se pune fara modul sport nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multitronic pana in 2006 sunt foarte slabe, cauta una quattro fiindcă are tiptronic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este cutia cvt cu lant este mult mai buna decat cea tiptronic pt ca nu foloseste presiune de ulei precum tiptronic având lant cu picioare asta insemnand ca nu are timpi morti majori.  intr adevăr tiptronic este mai fiabilă dar la mașina pe care vreau eu sa o iau ă fost schimbată în reprezentanța. multumesc oricum @Adriannnnn si @cogdao pt informatii. raman dator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, intenționez să-mi achiziționez un A6 3.0 Quatro din 2010 și aș vrea să-mi spuneți ce probleme întâmpină acest model. 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt niste masini fiabile însă au mici probleme precum dpf ul (problema întâlnita la aproape toate masinile după 2005) motorasul de pe turbina, voletii de la galeriile de admisie dar se gaseste chit de reparație, pe la un număr mare de km gen peste 300.000km cade cutia de viteze dar dacă n a avut uleiul schimbat poate pica si mai devreme deci cel mai bine sa verifici daca mașina respectivă a avut uleiul schimbat. Alte probleme majore nu sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Buna ziua,doresc sa achizitionez un audi A6/C7/2.0 tdi, S-Tronic.Daca ma duc la reprezentanta sa-i fac un istoric de service, ce fel de vericari face?

Exemple:

-revopsire

-adaugare chit

-probleme motor

-avarii

-etc

Chiar daca nu a fost reparata prin service acreditat Audi.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!
In mod normal/legal nu iti ofera nici o reprezentanta istoricul respectiv (nu au voie nici contra cost).

Daca totusi faci rost de el iti apar toate interventiile facute in reteaua VAG (tinichigerie, schimburi piese, etc). Daca a avut avarii/reparatii in afara reprezentantelor evident nu apare nimic.

 

De verificat nu verifica fizic decat daca vrei/platesti tu o inspectie, dar si atunci nu cred ca iti fac verificare cu tester de vopsea ca sa vezi unde ai chit si strat de vopsea neuniform. Vor pune testerul pe masina si daca sunt erori le raporteaza, dar iarasi nu cred sa faca verificari in mers, sa verifice parametrii cutiei de viteze, injectoare, etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!