Jump to content

Porsche Bucuresti Nord


b27ctl
 Share

Postare recomandată

Bine, cu turbina de 1.8T e mai complicat. Paletii rotorului trebuie schimbati si inca ceva care din pacate am uitat (am fost cu un prieten sa si-o repare dar acum 2 ani).

Despre Midocar, eu, inca nu am auzit nimic rau. Numai de bine, la vanzari(prin multe reduceri), pentru ca incearca sa fie competitivi pe piata un Porsche e lider.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ce am auzit este ca de fapt nu prea exista concurenta reala intre Porsche si Midocar . De fapt ar fi cam acelasi lucru ! (vorbeste lumea ..)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost dimineata la poro. Unul dintre consultanti a facut un test si a recunoscut ca nu are deloc demaraj. Am intrat cu masina in service. Era o treaba "minora". Un fortunel din zona filtrului de aer a fost uitat in "aer". Au reconectat furtunul si acum merge ca si inainte, adica perfect.

Referitor la ornament l-au impins cu mana, cum am banuit si cum am facut si eu de cateva ori, insa din pacate a iesit in continuare.... Pentru asta m-au taxat joi cu peste 200 mii lei. Pentru un singur pumn. Acum vroiau sa mi-l schimbe cam cu 1,2 mil. Am zis pass! Gasesc eu o modalitate sa-l fixez.

Cred totusi ca o sa trec la Avia!

Multumiri pentru toata lumea!

PS Domul Voinea, m-ai ramane valabila oferta cu VAG-COM-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai degraba era conectorul electric al debitmetrului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BogMW, Metrotehnica e service Seat si nu pot merge acolo cu un VW in garantie.

Merci pentru link! Din pacate nu ma ajuta cu nimic. Nimeni nu zice de vreun service din Bucuresti care ar merita sacul de bani dati pe o revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost ieri la PBN cu un prieten sa isi lase Audi-ul lovit la reparatie=> cei mai scarbosi consultanti pe care i-am vazut in vreun service vreodata + dezorganizare totala. In schimb, showroom de nota 10.

Am asteptat 2 ore sa ni se faca constatarea ! In timp ce asteptam venise cineva cu un Golf, la care nu mai functiona una din duzele de spalat farurile. Ii lua 2 min la orice mecanic sa se uite l-a ea. In schimb, l-au trimis 'politicos' acasa si i-au zis sa revina. Cand omu' a vrut sa faca o programare sa nu vina degeaba, i-au zis ca nuu se poate (?) si ca sa vina dimineata la 8.30 si o sa il ia un mecanic.

...btw, consultantul nu auzise in viata lui de Folf R32 si nici nu stia macar ce motor epe Golf GTI. Nu spun ca e obligatoriu sa stie (el doar plaseaza masinile), dar macar asa de bun simt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BogMW: LOL !!! Ai dreptate. Dar daca voi nu-mi puteti sugera alceva in alta parte nu prea as avea curaj sa ma duc. Sper sa nu o patesc si eu ca altii! Pana acum in ceea ce ma priveste au fost mai mult decat ok. Iar daca o sa ma prind ca mi s-a schimbat ceva o sa fie f f f f f neinteresant! :)

<{POST_SNAPBACK}>

Solutia mea este pe cat de penibila pe atat de eficienta:

O J A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ventoCLD Am vazut si eu masina lui Doru ieri! :)

Problema la service PBN este ca trebuie sa faci programare. Nu este asa simplu sa vii cu o problema, sa te ia in primire si sa te bage in fata in service. Trebuie foaie de intrare...ca asa toti avem probleme... Badarania este, cand ai programare, ca duci masina la 8:30 si ti-o ia in primire la 13-14 si e gata la 17-18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Dupa cum spuneam in alt topic am avut ceva probleme cu furtunul de la turbo.

Asa ca am mers sa cumpar unul nou de la PBN.

Am ajuns acolo in jurul orei 12,50. Am vorbit cu baiatul de la magazie, am identificat piesa, mi-a zis sa merg la casa sa o platesc. Era ora 13,01. Doamna de la casa a incuiat si a plecat. Motivul : la ora 13,00 fiind sambata incetau activitatea.

Pana la urma am lasat banii la baiatul ala ........................................

E primul meu contact cu PBN. Cred ca si ultimul.

La intalnirea de la Cheia, se vorbea de o crestere a calitatii serviciilor PBN. Nu cred ca sa printezi o factura dureaza atat de mult. :confused: :confused:

Modificat de dogarel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu merg la Porsche ci la Avia. Desi am destul de multa incredere in mecanicul care se ocupa de masina mea, stau langa ei pe toata durata reviziei ( 2-3 ore ) !!!

<{POST_SNAPBACK}>

Si te primeste Avia sa faci revizia la Golf...? Nu de alta, dar ma gandisem si eu la varianta asta, insa stiam ca nu primesc decat Skoda in service (si mai nou Seat)...

Edit: Intrucat tot se discuta despre calitatea serviciilor oferite de PBN, am o intrebare catre cei care au interactionat cu acest service - nu exista vreo alternativa IN TARA la acest service? Adica un service care sa ofere servicii ok, unde sa se respecte programarile, si sa poti sta in service langa masina? Eu unul as fi dispus sa merg o data sau de 2 ori pe an pana la Cluj (de exemplu), dar sa stiu ca revizia se face ok, ca nu mi se inlocuiesc piese, etc. De acord, nu rezolva problema cu tinichigeria, insa e mai putin probabil sa am nevoie de tinichigerie...

Modificat de Laurentiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pt mine e un mare nu pt PoRo. Relatia cu clientul, de service nu mai vorbim...Aveam de schimbat 1 bec, la inceputuri si am stat 1ora si 30 minute, cand se rezolva in max 1 minut......in fine, eu ma duc numai la Brady Trade. Si cu audi-ul tot acolo voi incerca.

Cat despre vanzari, te contrazic vladMHL. Un prieten, in concediu s-a dus in trening sa ceara detalii despre O2. Astia l-au intrebat daca are banii la el. El a zis ca ii are acasa. I-au aruncat un pliant si i-au spus "reveniti cand aveti banii la dvs si discutam". :P :D :P

Si-a luat Citroen C5 1,8 SX . Ca tot era in zona :P :D :P

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde se poate face revizia la un VW in garantie? Un service autorizat de Porsche Romania aproape de Bucuresti in care sa poti asista/supraveghea mecanicul cand iti face revizia.

Dupa ce am citit acest topic, nu vreau sa mai fac revizia la PBN sau Midocar. Si astea sunt singurele service-uri autorizate pt VW in Bucuresti.

Nu credeam ca voi astepta cu atata nerabdare sa mi se termine garantia ca sa ma pot duce si in service-uri "neautorizate" de PoRo dar undepot primi servicii de calitate :D

Alternative la PBN si Midocar pt service in perioada de garantie exista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deoarece cele spuse pot aduce intr-o anumita masura o lumina neplacauta asupra PBN, simt nevoia sa fac anumite clarificari, tocmai in dorinta de a evita anumite animozotati si posibile consecinte ulterioare neplacute..

1. Cele relatate mai sus nu sunt pura fictiune, este exact ceea ce s-a intamplat din pacate.(putinii membrii care ma cunosc, pot spune ca nu sunt tipul reclamagiu, imi vad treaba si nu ma aflu si eu in treaba asa aiurea).

2. Ceea ce este revoltator si aici sper sa ma fac inteles, este atitudinea celor de la casierie.

Va multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat.

Pe viitor am rugamintea (ma refer la toti userii) sa mai treceti odata ceea ce vreti sa scrieti prin filtrul dat de mama natura.

Multumesc.

Dogarel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

warranty_4_cars

Sunt foarte curios in ce domenii lucrati !

Oare toate service-urile presteaza lucrari de proasta calitate ?

E foarte usor sa arunci cu noroi si sa tragi concluzii despre altii !

Midocar nu e bun, PBN nici atat, AVIA ce sa mai vorbim, maine o sa se trezeasca unul ca Metrotehnica e cel mai prost atelier de reparatii pentru ca nu i-a rezolvat problema cat ai bate din palme !

E corect ?

Toata lumea astepta, civilizat sau mai putin civilizat la coada, in speta la programare ..... dar in momentul in care soseste un proprietar de VW,AUDI sau SK or SEAT, cumparat din nu stiu ce tara, la a n-a mana, toate atelierele DREPTI ....

Aici poate scrie orice persoana nemultumita de serviciile prestate de un anumit dealer, atelier, service ... ca nu a fost bagat in seama cand avea nevoie de inlocuirea unui bec sau orice altceeva ..... lasand toate persoanele ce au asteptat poate 2-7 zile la programare ....????

Astia suntem ... nimic serios .... poti sa dai ... tot anul dar daca in a 364 zi nu dai inseamna ca esti zgarcit ..... cam asta e proprietarul de auto strain .... aici intrand nu numai VAG !!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal nu am fost in service la PBN si nu am cerut nimanui sa stea drepti cat ai bate din palme.

Cred ca aici gresesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot vorbiti de service-uri si intamplari neplacute (observati ca n-am zis service-uri proaste), sa va povestesc patania mea din aceasta vara, care de fapt, inca se mai continua ca o adevarata epopee.

Pe 4 iulie (de ziua Americii-hihi), am fost lovit perpendicular in roata din fata de un tramvai. Caroseria nu a fost afectata, dar roata s-a strambat si probabil si axul rotii (si bineinteles directia s-a dus dracu`).

CASCO il am la ALLIANZ-TIRIAC, iar de la service-ul meu de cartier mi-au zis ca pot sa faca constatari doar pt. reparatii minore, asa ca am transportat masina la sediul celor de la asig care e pe Buc.-Ploiesti imediat dupa Aero Baneasa pentru constatarea de rigoare.

Sediul celor de la asig e in aceeasi incinta cu service-ul Mit Motors. Intrucat sediul acestora mi-a inspirat incredere si era si f dificil sa transport iarasi masina in alta parte am decis sa o las la Mit Motors.

Deci, am lasat masina in service pe data de 05 iulie`05 si am reusit sa o recuperez pe data de 10 sept`05. CUM? Nu va mai spun...am incercat chiar sa-i dau in judecata pt. ca nu mai vroiau sa-mi returneze masina pe motiv "ca nu e gata". In final, cand am recuperat-o, am descoperit ca era la fel ca inainte, doar janta schimbata (si poate si alte piese care n-aveau legatura cu accidentul-lol). Pana si devizul, care s-a ridicat pe la vreo 30 mil. consta (pe langa janta) numai in manopera si schimbarea unei fusete.

Cam asta a fost experinta neplacuta.

Acum am reusit sa ii conving pe cei de la Tiriac de ce s-a intamplat si mi-au deschis un nou dosar de asigurare, in care imi inlocuiesc tot ce tine de directie (bieleta, caseta, cap de bara, etc).

Tineti-mi pumnii, ca zilele astea o duc la Porsche. (Si, credeti-ma, nu ma mai intereseaza cat mai astept si la astia, dar macar sper sa mi-o dea reparata. Voi ce ziceti?)

Modificat de Stecheru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte curios in ce domenii lucrati !

...

Astia suntem ... nimic serios .... poti sa dai ... tot anul dar daca in a 364 zi nu dai inseamna ca esti zgarcit ..... cam asta e proprietarul de auto strain  .... aici intrand nu numai VAG !!!!!

<{POST_SNAPBACK}>

Pe undeva ai dreptate. Imediat ce un service nu ne trateaza corect suntem suparati. Inteleg ca a gresi este omenesc dar marea problema a service-urilor este NESERIOZITATEA si LIPSA DE RESPECT. Daca iti faci programare la ora 9:00 si iti primeste masina la 13:00 asta nu inseamna nimic altceva decat nesimtire din partea service-urilor.

Sa va spun intamplare care demonstreaza lipsa de respect si lipsa de responsabilitate din partea mecanicilor. S-a stricat incuietoarea de la hayonul masinii. Cand se actiona inchiderea centralizata hayonul nu se incuia. Ma duc la PoRo se uita un tinichigiu 1 MINUT la ea si spune: "E stricat motorasul trebuie schimbat". Dupa ce s-a schimbat a observat ca defapt nu era motorasul ci era rupt un fir din burduful care face legatura cu hayonul. Eu nu pot sa cred ca acel mecanic nu l-a dus capul sa se uita sa vada daca nu e firul rupt. Efectiv l-a durut undeva de aceasta interventie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@warranty 4 cars : Eu pot sa-ti spun ca toate reparatiile si reviziile pe care le-am facut la PBN ( si la masinile de la firma si la a mea personala ) au fost de proasta calitate. Sa nu mai vorbim de programarile care se fac la 3 saptamani; sa nu mai vorbim ca pentru o revizie normala vii cu masina la service la ora 8 cand esti programat, o baga pe rampa la 13 si e gata la 20; sa nu mai vorbim ca dupa ce o iau din service (de fiecare data) trebuie sa ma duc sa-mi curete tapiteria din cauza degetelor murdare ale mecanicilor; si pot sa continui mult si bine aici cu exemplele; sa mai amintesc ca discurile de frana nu sunt acoperite de garantie, nici alea pe care le cumperi de la ei si le montezi tot la ei in service ulterior.

Si toate astea le-am trit pe pielea mea. Si mai sunt multi ca mine.

Si atunci, te intreb eu pe tine asa ca de la om la om : Ti se pare normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca lui i se pare normal, ca noi vorbim aici din auzite..... dar el tot la parerea lui ramane " astia suntem...." :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca warranty e stresat ca numai el e bun pe lumea asta si e inconjurat de mincinosi. Taica, daca trei iti spun ca esti beat du-te si te culca. Ai impresia ca numai mecanicii sunt buni si noi astia care marcam banu' la service suntem prosti. S-au dus vremurile alea. Acum de banii pe care-i dau vreau calitate si corectitudine. Nu sa ma tiganesc cu toti pe acolo si sa ma rog de unu si de altu sa-mi schimbe ce trebuiau ei sa faca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ca raspuns la topic, parerea mea este ca DA, PBN are mari probleme in general, si nu numai cu service-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!