Jump to content

2.0 TFSI/2.0 TDI - Brake upgrade


fuscobal
 Share

Postare recomandată

Marcile si modelele avute in vedere :

Golf V GTI

Golf V Edition 30

Golf V 2.0 TDI

Seat Leon 2TFSI

Seat Leon Fr

Seat Leon 2.0 TDI

Seat Leon Cupra 2

Audi A3 2TFSI

Audi S3

...

Sistemele de franare OEM

Audi S3 | Audi TT (3.2l) | VW R32 | Seat Cupra 2

Frane fata > 345mm x 30mm, discuri ventilate, etrier cu un piston

Frane spate > 310mm x 22mm, discuri ventilate

Audi A3 (2.0l TFSI) | Audi TT (2.0l TFSI) | VW Golf GT/I (2.0l TFSI | 2.0l TDI) | Seat Leon FR (2.0l TFSI | 2.0l TDI)

Frane fata > 312mm x 25mm, discuri ventilate, etrier cu un piston

Frane spate > 286mm x 12mm, discuri solide

Audi A3 fwd/awd

Frane fata > 288mm x 25mm, discuri ventilate, etrier cu un piston

Frane spate > 286mm x 12mm, discuri solide

Audi A3 fwd

Frane fata 280mm x 22mm, discuri ventilate, etrier cu un piston

Frane spate 255mm x 10mm, discuri solide

Nu am date despre modelele 1.4 TSI, GT, ... de la Golf dar este posibil ca sistemul de prindere sa fie acelasi cu cele mai sus mentionate.

Stage 1 >

- placute de frana performante > Mintex, EBC, Hawk...oricat de stupid ar parea Ferodo nu a scos inca un set

- discuri de frana perforate/santate sau pline de inalta performanta ( aici este mai mult marketing decat adevar) > Zimmermann, Stoptech, AP racing, Brembo...

- furtune metalice > Goodridge, Neuspeed, ECS...daca nu ma insel tot Goodridge le face si pentru ceilalti

- lichid de frana de inalta performanta > Motul RBF600 sau Castrol SRF

Stage 2 > se aplica tuturor modelelor, exceptand prima categorie (S3/R32/TT 3.2L/Cupra 2).

Sistemul de franare fata de S3/R32/TT 3.2L/Cupra 2 este considerat a fi unul foarte eficient, comparabil chiar cu sisteme aftermarket renumite. Componentele sistemului :

- brake caliper left blue > 1K0 615 123 G

- brake caliper right blue > 1K0 615 124 G

- caliper carrier blue > 1K0 615 125 F

- retaining spring > 4F0 615 269

- brake disc ventilated 345x30 5/112 > 1K0 615 301 M

- splash shield for brake disc left > 1K0 615 311 C

- splash shield for brake disc right > 1K0 615 312 C

- brake pads with wear indicator > 1K0 698 151 B

- hexagonal head bolt M8x12 > N 907 186 02

- brake hose > 1K0 611 701 N

- brake pipe hose from brake hose to piston housing left > 1K0 611 763 A

- brake pipe hose from brake hose to piston housing right > 1K0 611 764 A

- retaining clip > 191 611 715

- bracket for brake hose left > 1K0 611 841 A

- bracket for brake hose right > 1K0 611 842 A

Durata de instalare este de aproximativ 3 ore (depinde si de aerisirea sistemului de franare)

PS : codurile etrierelor difera intre S3, R32 si Cupra doar datorita culorii. Eu i-am luat pe cei de R32 pentru ca erau cei mai ieftini si i-am vopsit ulterior

Stage 3 > se aplica tuturor modelelor

FRONT

- Movit > 322mm x 32mm

Movit 4 piston caliper Big Brake upgrade

Comes with: 2 piece Rotors with cast holes and ventilation slots, aluminum hats, 4 piston calipers, brake pads, brackets, steel braided brake lines and bolts to mount the kit. The only thing that's not included is brake fluid. Black or Red calipers standard, other colors: $299 extra

- Brembo GT > 328mm x 28mm > $2595+

Comes with: 2 Piece 328x28mm Slotted and Drilled Vaned Rotors, 4 Piston Calipers, Caliper Mounting Brackets, Stainless Steel Brake Lines (Front Only), and Street Performance Pads (Front Only)

Requires: 17"+ wheels

- Stoptech > 328mm x 28mm > $1895+

Comes with: 2 Piece Floating Directional 328x28mm AeroRotors (comes drilled or slotted and/or zinc coated, 4 Piston ST-40 Calipers, Caliper Mounting Brackets, Stainless Steel Brake Lines (Front Only), and Street Performance Pads (Front Only)

Requires: 17"+ wheels

- Stasis Monobloc4 > 328mm x 28mm

Comes with:ALCON 4 Piston Monobloc Calipers, ALCON 328mm x 28mm(14") Floating Rotors, STaSIS Caliper Mounting Bracket & Hardware, Goodridge Stainless Steel Braided Lines, Motul brake fluid, SBS Hi Performance Brake Pads

Requires: 17"+ wheels

- AP Racing 6 piston Caliper > 330mm x 28mm

Comes with: 2 Piece 330x28mm Slotted Vaned Rotors, 6 Piston Calipers, Caliper Mounting Brackets, Stainless Steel Brake Lines (Front Only), and Street Performance Pads (Front Only)

Requires: 18"+ wheels

- AP Racing 4 piston Caliper 330mm x 28mm

Comes with: 2 Piece 330x28mm Slotted Vaned Rotors, 4 Piston Calipers, Caliper Mounting Brackets, Stainless Steel Brake Lines (Front Only), and Street Performance Pads (Front Only)

Requires: 18"+ wheels

- Brembo GT > 330mm x 28mm > $1895+

Comes with: 1 Piece 330x28mm Slotted or Drilled Vaned Rotors, 4 Piston Calipers, Caliper Mounting Brackets, Stainless Steel Brake Lines (Front Only), and Street Performance Pads (Front Only)

Requires: 17"+ wheels

- Eurospec Sport > 330mm x 28mm

Comes with:Eurospec 4-piston calipers, adapter brackets, pads, Goodridge stainless steel brake lines, and all mounting hardware

Requires: 17"+ wheels

- Ksport > 330mm x 28mm

Comes with:2 Piece 330mm Slotted Vaned Rotors, 8 Piston Calipers, Caliper Mounting Brackets, Stainless Steel Brake Lines (Front Only), and Street Performance Pads (Front Only)

Requires: 17"+ wheels

- RPI Equipped > 330mm x 30mm > $1895+

Comes with: 2 Piece 330x30mm Slotted and Drilled Vaned Rotors, 4 Piston Wilwood Calipers, Caliper Mounting Brackets, Stainless Steel Brake Lines (Front Only), and Street Performance Pads (Front Only)

Requires: 17"+ wheels

- Movit 4 piston caliper > 342mm x 34mm

Comes with: 2 piece Rotors with cast holes and ventilation slots, aluminum hats, 4 piston calipers, brake pads, brackets, steel braided brake lines and bolts to mount the kit. The only thing that's not included is brake fluid. Black or Red calipers standard, other colors: $299 extra

- Movit 6 piston caliper > 342mm x 34mm

Comes with: 2 piece Rotors with cast holes and ventilation slots, aluminum hats, 6 piston calipers, brake pads, brackets, steel braided brake lines and bolts to mount the kit. The only thing that's not included is brake fluid. Black or Red calipers standard, other colors: $299 extra

- Stasis 4 piston caliper Big Brake upgrade > 355mm x 28mm > 2995$

Comes with:ALCON 4 Piston Monobloc Calipers, ALCON 355mm x 28mm(14") Floating Rotors, STaSIS Caliper Mounting Bracket & Hardware, Goodridge Stainless Steel Braided Lines, Motul brake fluid, SBS Hi Performance Brake Pads

- Brembo GT > 355mm x 28mm

Comes with: 2 Piece 355x28mm Slotted or Drilled Vaned Rotors, 4 Piston Calipers, Caliper Mounting Brackets, Stainless Steel Brake Lines (Front Only), and Street Performance Pads (Front Only)

Requires: 17"+ wheels

- Eurospec Sport Big Brake upgrade $

Comes with:Eurospec 4-piston calipers, adapter brackets, pads, Goodridge stainless steel brake lines, and all mounting hardware

Requires: 18"+ wheels

- Ksport Big Brake upgrade $

Comes with:2 Piece 356mm Slotted Vaned Rotors, 8 Piston Calipers, Caliper Mounting Brackets, Stainless Steel Brake Lines (Front Only), and Street Performance Pads (Front Only)

Requires: 18"+ wheels

- Autotech/AP Racing > 362mm x 32mm > $2995+

Comes with:6 piston calipers, 362mm x 32mm directional vaned rotors, lightweight 7075 aluminum rotor hats, caliper brackets, pads and brake lines

Requires: 18"+ wheels and Installation (spacers may be required depending on wheel offset)

- Stasis 4 piston caliper Big Brake upgrade > 370mm x 28mm > 3395$

Comes with:ALCON 4 Piston Calipers, ALCON 370mm x 28mm (14.5") Floating Rotors, STaSIS Caliper Mounting, Bracket & Hardware, Goodridge Stainless Steel, Braided Lines, Motul brake fluid, SBS Hi Performance Brake Pads

- Movit 4 piston caliper Big Brake upgrade > 380mm x 32mm

Comes with: 2 piece Rotors with cast holes and ventilation slots, aluminum hats, 6 piston calipers, brake pads, brackets, steel braided brake lines and bolts to mount the kit. The only thing that's not included is brake fluid. Black or Red calipers standard, other colors: $299 extra

- Movit 6 piston caliper Big Brake upgrade > 380mm x 32mm

Comes with: 2 piece Rotors with cast holes and ventilation slots, aluminum hats, 6 piston calipers, brake pads, brackets, steel braided brake lines and bolts to mount the kit. The only thing that's not included is brake fluid. Black or Red calipers standard, other colors: $299 extra

REAR

- Audi S3/TT 3.2l/VW R32 310mm Rear Big Brake Kit > 310mm x 22mm > $695+

Comes with:OE rotors, calipers, carriers and Mintex brake pads

Requires: 17"+ wheels

Pentru majoritatea cazurilor, sistemul de franare fata de pe Audi S3 este suficient. La puteri de peste 300CP sau condus in regim de circuit pe perioade lungi de timp se justifica upgrade-ul si la sistemul spate de franare, respectiv la kiturile aftermarket mai mari. Cei ce cred ca un kit de franare compus din etrieri cu 8 pistoane si discuri de 380mm va frana in jumatate din distanta unui sistem de franare OEM se inseala. Distantele de franare vor fi reduse cu maxim 2-4 metri, doar fade-ul se va imbunatati considerabil. Prin comparatie daca un GTI cu frane stock franeaza in 40m de la 100kmh, un Porsche GT3franeaza in aproximativ 35m de la aceeasi viteza. O reducere mai mare a distantei de franare nu se face decat in regim de curse unde un set de placute/discuri/cauciucuri trebuie sa tina

cateva sute de kilometri ! O alta observatie ar fi aceea ca "franare buna" si "durata lunga a placutelor/discurilor" nu merg impreuna.

Imagini de la instalarea sistemului de franare fata OEM de Golf R32/S3

post-73-1222812441_thumb.jpg

post-73-1222812517_thumb.jpg

post-73-1222812537_thumb.jpg

post-73-1222812654_thumb.jpg

post-73-1222812673_thumb.jpg

post-73-1222812692_thumb.jpg

post-73-1222812712_thumb.jpg

post-73-1222812727_thumb.jpg

post-73-1222812743_thumb.jpg

post-73-1222812761_thumb.jpg

post-73-1222812776_thumb.jpg

post-73-1222812793_thumb.jpg

Modificat de fuscobal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si #2 din seria "Fuscobal strikes again!". :beer:

Nu am apucat sa te mai intreb: s-au mai rodat franele? Musca bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incep sa prinda. peste inca vreo 100km ma astept sa ajunga la potential !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nota 10 pt informatiile oferite.

Cat au fost piesele OEM pentru conversia fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am contorizat exact suma dar in jurul sumei de 1000-1200E !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru upgrade, dar si pentru informatiile frumos furnizate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

se pot monta doar etrierii de R32 pe discurile fata de GTI? am impresia ca am vazut pe golfmkv.com o chestie de genul asta, dar nu imi aduc bine aminte ce si cum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu pentru ca n-am incercat dar trecerea intre etrier si disc o face acea agrafa (carrier). Totusi nu vad sensul in a pastra discurile de 312 daca tot iei etrierii de R32 ! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o mentiune, TT-ul 3.2 nou (al meu cel putin) are 340 pe fata nu 345, masina fiind mai usoara decat un S3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super articolul, ca de altfel si celelalte "produse" de tine. Mai atrage tpotusi atentia si sa se monteze discurile obligatoriu conform indicatiilor/procedurilor de montaj, urmand TOTI pasii. Aici ma refer la indepartarea stratului anticoriziune de pe discuri, INAINTE de montare (dupa este mai delicat) si in functie de ce zice producatorul (la discurile striate nu se sterge, la cele pline da). Ca o sa aiba altfel o "surpriza" dupa montaj si cand se va astepta cineva sa franeze bine si se duce "sanie"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
nadir@boosted.ro

si cand te gandesti ca acum avem nu doar aceleasi sistem de franare

avem si aceleasi placute Ferodo DS 2500 si mi se face mila de discuri dar placerea la franare nu se compara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nadir, pt S3 exista DS2500? ca pt GTI stiu ca nu apareau in catalog...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte folositor topicul, felicitari Fusco.

Se potrivesc franele de R32 pe o Skoda Octavia 1 RS?

Acum le am pe cele standard de 312x25 mm discuri ventilate, etrier cu un piston si pe spate 288x25mm discuri ventilate.

In scurt timp trebuie sa schimb discurile si placutele si ma gandesc ca ar fi bine venit un upgrade.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai poate de R32 MKIV sa mearga la tine, ca R32MKV are alte prinderi.

tu sigur ai 312 pe fata si 288 pe spate? ca ai mai mari decat am eu pe spate si eu am 4x4...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat acum prin toate facturile de la fostul proprietar si am gasit cu 288x25 mm discuri ventilate spate.

Care sunt dimensiunile discurilor de R32MKIV?

Am gasit kit-ul Brembo GT , merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesanta oferta, sincer, dar nu cred ca se potrivesc pe agregatul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

etrierii se potrivesc sigur problema este ca nu ai discuri de 345 mm cu prindere de 5x100 :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ale tale ce prinderi au? 5x100 sau 5x112?

Eu acum am 5x100. A/S/RS4 B6 nu are prinderi 5x112?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ar fi mai bine sa vb pe PM :icon_rambo:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te refereai la mine vb pe mess ca eu te am in lista :icon_rambo:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele mai mari gasite de mine cu prindere 5x100 au fost cele de la brembo de 323x28 si de 335 x 32mm facute de COMPBRAKE LTD :icon_rambo: . Acum nu stiu cat de eficiente sunt cele din urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!