Jump to content

2.0 TFSI/2.0 TDI - Brake upgrade


fuscobal
 Share

Postare recomandată

daca te refereai la mine vb pe mess ca eu te am in lista :rolleyes:

ma referam la voi doi :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

- Brembo GT > 355mm x 28mm

Comes with: 2 Piece 355x28mm Slotted or Drilled Vaned Rotors, 4 Piston Calipers, Caliper Mounting Brackets, Stainless Steel Brake Lines (Front Only), and Street Performance Pads (Front Only)

Requires: 17"+ wheels

Fusco, poate ma insel, poate nu, franele Brembo 355 nu sunt x 32? , parca 355x28 nu exista sau cel putin eu nu am gasit.

Modificat de MaryS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare.

As dori sa fac un updgrade la sistemul de franare. Respectiv as dorii sa inlocuiesc franele actuale (de pe TSI 122cp) cu frane GTI Stock.

Ati putea sa imi spuneti ce piese trebuie schimbate (pe langa discuri)?

Etrierii se potrivesc?

Mersi

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu Rex, din pacate nu se potrivesc etrierii, ai aproape sigur aceeasi etrieri pe care-i aveam eu pe Gtsportul TDi de 140 cp si nu sunt la fel cu cei de Gti. Daca vrei sa faci un upgrade la frane, va trebui sa o faci cu etrieri cu tot. Diferenta de pret intre franele de Gti (cu etrieri) cu tot si cele S3 (cu etrieri) este mica, de aceea ia-ti de S3, crede-ma merita. Difeenta e foarte mare la franari de la viteza mare si de fade, practic poti frana de la peste 200km/h de zeci de ori si nu ai fade, iar cu ce ai tu acum inceaca o singura data si a doua oara o sa ai pedala moale si frana mult mai slaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te cred :(. Am simtit cum franeaza OvidiuV dupa upgrade la frane de S3 si am ramas impresionat. Acum am 3 variante pt un upgrade la sistemul de franare:

1. schimbat placute cu unule mai racing (eventual si discurile)

2. frane de GTI second (sunt de vanzare) si la pret ar fi ok, in plus pot folosi si jantele de iarna de 16

3. frane de S3 (noi) care sunt mai scumpe (1000 EURO), incomparabil mai bune ca celalate, dar nu mai pot folosi jantele de 16 de iarna (si atunci mai dau bani si pe alte jante sau anvelope)

Pana la urma, cred ca voi alege varianta 1. Cel putin pentru moment, adica cat timp nu depasesc 200 cai :salut: (adica fara turbo upgrade). Oricum eu ma interesam preventiv pentru a vedea in ce sa bag banii alocati masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Etrierii de GTI e posibil sa fie la fel cu ai tai dar suportii sigur difera. Tot sistemul stock de GTI ajunge pe la 700E iar cel de S3/Cupra/R32 pe la 1200E !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Motul Brake Fluid RBF600 si RBF660 nu sunt "racing-only" ? Merg si pe sisteme de franare cu ABS ?

Stiam ca de pe la DOT 5.1 in sus se cam rupe bariera pentru produsele care pot fi folosite ca "factory replacements". Multumesc!

Modificat de LIFEPHORM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RBF600 este folosit de multa lume pe strada. Are punctul de fierbere mai sus dar se recomanda folosirea lui cu furtune metalice !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu RBF660 am si nu am vazut nicaieri pe cutie sa scrie ca e numa ptr racing.

http://www.pegasusautoracing.com/productse...p?Product=MT660

Fusco eu nu am mai pus furtune metalice, alea de la S3 mi s-au ca au deja camasa metalica pe ele. Gresesc cumva?

Modificat de qdonline
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

O mica completare: Franele (discurile) pe spate la Leon Cupra 1P au dimensiunile 286 x 12, comparativ cu celelalte masini amintite in primul post (S3, TT 3.2, R32) care intr-adevar au dimensiuni 310 x 22.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da qdonline, furtunele stock de S3/R32/Cupra sunt deja camasuite si nu cred ca ar fi vreo mare imbunatatire cu altele aftermarket desi am vazut ca se fabrica !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu as vrea la al meu GOLF TDI BKD sa imbunatatesc unpic braking fade-ul. Vreau doar sa-mi iau furtunase metalice si lichid de frana "reising" caci am deja placute de frana "reising". Daca imi puteti, va rog, oferi informatii cu privire la ce piese ar trebu isa comand si eventual, coduriel lor, raman dator! BTW... Care e diferenta intre motul RBF 600 si 660?!? Am fost usor derutat de niste mecanici care spuneau ca 660-le este DOAR pentru frane fara ABS si ca are pucntul de fierbere mai mare fata de 600. Astept raspunsuriel voastre. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RBF660 are punctul de fierbere mai sus si evident asta se traduce prin fade mai putin dar daca nu ai furtune metalice este posibil sa le atace in timp ! In plus, pe strada nu vei vedea niciodata diferenta intre 600 si 660 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc inca o dat fuscobal pentru raspuns. As putea monta doar furtunasele metalice fara a schimba altceva decat lichidul de frana?!? Ce ar trebui sa comand? Merci anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, bineinteles. Cauta la Goodridge furtune de frana pentru franele tale (prin state mai aveau si Neuspeed,...). Pentru lichid de frana ai nevoie de vreo 2L dar cumpara 3 sa mai ai si pentru completari. Cel mai bun upgrade la un sistem de franare se face din placute si pe urma restul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te cred :D. Am simtit cum franeaza OvidiuV dupa upgrade la frane de S3 si am ramas impresionat. Acum am 3 variante pt un upgrade la sistemul de franare:

1. schimbat placute cu unule mai racing (eventual si discurile)

2. frane de GTI second (sunt de vanzare) si la pret ar fi ok, in plus pot folosi si jantele de iarna de 16

3. frane de S3 (noi) care sunt mai scumpe (1000 EURO), incomparabil mai bune ca celalate, dar nu mai pot folosi jantele de 16 de iarna (si atunci mai dau bani si pe alte jante sau anvelope)

Pana la urma, cred ca voi alege varianta 1. Cel putin pentru moment, adica cat timp nu depasesc 200 cai :D (adica fara turbo upgrade). Oricum eu ma interesam preventiv pentru a vedea in ce sa bag banii alocati masinii.

salut

incearca prima varianta a ta placute f bune cu discuri f bune.nu sint adeptul jantelor cu talon f mic pe soselele noastre.nu cit timp asfalteaza casuneanu si altii ca el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RBF660 are punctul de fierbere mai sus si evident asta se traduce prin fade mai putin dar daca nu ai furtune metalice este posibil sa le atace in timp ! In plus, pe strada nu vei vedea niciodata diferenta intre 600 si 660 !

Sa atace ce? Interiorul tot din cauciuc este pentru ca trebuie sa-si pastreze flexibilitatea. Imbracarea in metal doar impiedica ca furtunul sa se umfle la franari bruste cand fluxul de lichid de frana este foarte mare. Eu asta inteleg din furtunele metalice. Pana la urma sistemul de franare tot are niste garnituri cauciucate pe undeva iar lichidul de frana trebuie sa fie compatibil cu ele.

Foarte bun tutorialul fusco!

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thx Toni. Camasuiala aia metalica impiedica umflarea intr-adevar dar la un moment dat am vorbit cu cineva cu experinta in motorsport si spunea ca lichidul de frana racing ataca furtunele obisnuite in timp...poate o fi si altfel de cauciuc pe interior !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello guys,

Se da urmatoarea problema: Octavia doi, 1.9 tdi cu discuri fata daca nu ma insel de 288mm. Pentru ca in curand o paste remaparea(un stage2), as vrea sa stiu daca merge sa pun discuri mai mari cel putin pe fata, din cate am inteles de 312mm, dar sa pastrez etrierii standard. Se poate? Si daca da, orientati-ma va rog catre un producator bun.

Va multumesc :)

L.E. Uitai sa precizez ca am jante de 16" pe care nu intentionez sa le schimb.

Modificat de ThunderBlue
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Stage 1 >

- placute de frana performante > Mintex, EBC, Hawk...oricat de stupid ar parea Ferodo nu a scos inca un set

- discuri de frana perforate/santate sau pline de inalta performanta ( aici este mai mult marketing decat adevar) > Zimmermann, Stoptech, AP racing, Brembo...

- furtune metalice > Goodridge, Neuspeed, ECS...daca nu ma insel tot Goodridge le face si pentru ceilalti

- lichid de frana de inalta performanta > Motul RBF600 sau Castrol SRF

Va salut.

Vreau sa iau niste frane de GTI si as vrea niste placute "racing". Am 2 intrebari:

1. Ati putea, va rog, sa ma indrumati spre niste placute bune? (nu doar firma, ci si modelul)

2. Are rost sa pun placute "racing" si pe spate, sau pe spate sa pun normale? Cam care e diferenta de pret?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru day-by-day use, Ferodo DS2500, pentru Ring, Carbotech XP8. :blah:

Modificat de GtSport
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DS2500 si Carbotech XP8 sunt cam la acelasi nivel si merg decent si pe strada. Pentru circuit, merg bine DS3000 si Carbotech XP10. De asemenea, pe etrierul de GTI ai o optiune la Carbone Lorraine RC6. Totul depinde de buget. Cu cat vrei frana mai buna, o sa dai mai mult pe placute dar o sa le si tocesti mai repede atat pe ele cat si discurile !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu nu ma intereseaza cat de repede se uzeaza. Cel mai important pentru mine e sa iti faca treaba atat pe circuit cat si in afara lui. Daca iau placute numai pt cirucuit, la mers normal voi avea de suferit, franele nefiind la temperatura optima (reci).

Deci, as vrea o solutie de comprimis intre track use si day-to-day use :).

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista placute care franeaza si la rece mai bine decat alea stock iar cand se incalzesc sunt si mai si !!! Printre ele sunt Carbone Lorraine RC6 (s-ar putea sa aiba Nick pe stock pentru etrier de GTI) si Carbotech XP8 sau 10. Marele lor minus este ca scartaie intr-un hal infernal ! O sa ai placerea sa te delectezi cu scartaitul alor mele :) pe tot drumul pana acolo !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Cat de infrenal? Acceptabil sau nu? Depinde daca vrei functionalitate sau liniste, nu :D?

Voi intreba la Nick de ele :ceuameni:.

Multumesc mult de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!