Jump to content

Seat Exeo


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Mi se pare frumusica o prinde bine si culoarea iar stopurile spate parca se incadreaza mai bine cu restul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

emblema putea sa fie putin mai mare...ca aveau loc destul

subscriu parerea lui X-Ecutor.si mie imi place aspectul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu nu comentez prea multe despre interior sau exterior. In general zic ca e ok si era o piesa lipsa in gama SEAT.

Sa-i uram succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cateva poze si de la Salonul de la Geneva. Una peste alta, fiind a 3-a oara cand il vad, pot sa spun ca-mi place. Modelele aduse aveau piele (bej sau negru) si astept cu nerabdare sa vad si celelelte varinate de echipare.

img4504v.th.jpgimg4495.th.jpgimg4496.th.jpgimg4497n.th.jpg

img4522.th.jpgimg4523.th.jpgimg4524.th.jpgimg4525.th.jpg

img4498u.th.jpgimg4499.th.jpgimg4500.th.jpgimg4501.th.jpg

img4502o.th.jpgimg4503.th.jpgimg4512.th.jpgimg4506.th.jpg

img4507s.th.jpgimg4508.th.jpgimg4509.th.jpgimg4510v.th.jpg

img4511.th.jpgimg4478.th.jpgimg4460x.th.jpgimg4461a.th.jpg

img4462q.th.jpgimg4463.th.jpgimg4464.th.jpgimg4465.th.jpg

img4466.th.jpgimg4467r.th.jpgimg4468.th.jpgimg4469z.th.jpg

img4470g.th.jpgimg4471.th.jpgimg4472.th.jpgimg4473f.th.jpg

img4474.th.jpgimg4475.th.jpgimg4476.th.jpgimg4477.th.jpg

img4606.th.jpgimg4599h.th.jpgimg4600.th.jpgimg4601.th.jpg

img4602.th.jpgimg4603.th.jpgimg4604l.th.jpgimg4605.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drive test + training day in Spania la Seat Exeo, apasa AICI pt poze :)).

Atasat si un PDF care este catalogul de prezentare de la noi.

Am sa mai pun si ceva info, de exemplu in varianta cea mai "cheala" Exeo va avea in standard:

Inchidere centr. cu telecomanda,

Geamuri electrice fata/spate

Oglinzi ext electrice si incalzite

Climatronic bi-zona

Bordcomputer

Cotiera spate

Jante otel 16

EXEO_Ro_tipar.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept o lista de preturi... banuiesc ca la inceputul verii se va lansa oficial si in Romania, undeva prin mai sau iunie. Nivelul de echipare Style mi se pare multumitor, cu cateva optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata super bine...depinde si de pret daca pretul e k-lumea:D cu siguranta o sa aiva vanzari

Avertisment verbal

2. Pe l

Modificat de Roger
limbaj de chat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa par cam insensibil, sau sa nu inteleg miscarea "auto emocion" pe noul Exeo - insa nu pricep ce mare motiv de entuziasm poate fi sa descoperi un nou model vechi ?

Daca era macar folosita platforma tehnica, insa cu un alt design la caroserie, usile desenate diferit, ce mai .. cu alte unghiuri, etc. (EX: tripla Polo/Fabia/Ibiza)

Dar asa .. intr'o lumina difuza, alaturate un A4 B7 cu acest Exeo par unul si acelasi model ... iar ca preturi, se poate deja gasi pe seat.es chiar si configura, mai scadeti 1000 - 1500 € si ceva dotari si voila, e pretul pentru RO.

Poate gresesc, dar ma indoiesc ca va avea mare succes in RO ... sau in general, asa - in conditiile in care poti lua un A4 2007 cu f putini km, are si avantajul siglei AUDI direct nu e un wannabe si pretul e cam la 60 % din cat ar trebui sa dai pe EXEO nou.

Modificat de Razvanyke
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-o luam altfel:

- eu consider seatul actual o nereusita.

- Ibiza-ul nou cam la fel.

- audi-ul vechi prea scump

Insa, la 20.000 euro ai

- o masina noua, cu garantie si retea de service (poate cineva nu intelege importanta acestui aspect, in fine)

- aceeasi masina care acum 5 ani costa 34.000 euro lejer (dar lejer)

- o masina care nu pute a fumator de la cel dinaintea ta.

Ca nu e spectaculara? Sunt 100% de acord. Clasa din care face parte nu trebuie sa fie spectaculara. Pentru asta avem R8, lambo, TT-rs, wrx sti si alte cele.

Ca e practica? are cineva dubii? O masina in care bagi catel, purcel, consuma 6/100 si costa 20.000? Heck, la banii aia bati inspre un golf. In care purcelul nu prea incape iar service-ul e oferit de PBN. Mai spun?

Eu personal daca ar fi sa aleg o masina all-round pentru drumuri lungi la bani decenti, as lua-o. Fara dubii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvanyke, vad ca nu ai mai ajuns la Geneva sa-l vezi. Oricum intr-o saptamana, maxim doua o sa apara la dealeri.

Eu unul, dupa ce l-am vazut de 3 ori, si m-am urcat in el, incep sa uit ca e de fapt, un A4 B7. La inceput nu am acceptat ideea, dar se pare ca acest compromis nu e chiar un dezastru. Motorizarile vor fi un pic diferite decat la audi, design-ul mi se pare ok. Imediat ce apare si aici, o sa fac nu unul, ci vreo 3 test drive cu variante diferite. Nu o sa ratez nici o ocazie sa adun cat mai multe informatii despre acest model. Chiar incepe sa-mi placa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost azi la un dealer Seat din Strasbourg si aveau in showroom un Exeo, echiparea Style, negru perlat.

Dupa cum am scris mai sus, o sa insist asupra acestui model, in ideea in care va fi urmatoarea achizitie. Cu toate astea voi incerca sa fiu cat mai obiectiv si sa punem in balanta plusurile si minusurile.

Cel mai mare minus ar fi pretul, dar pana la urma sa vedem daca merita sau nu.

alte minusuri:

- spatii de depozitare foarte putine si mici - aici compar cu Octavia 2, G6, etc;

- spatiul pentru pasagerii din spate cam mic, iar bancheta parca mai trebuia inclinata un pic, sa stai mai comod;

- cotiera este de G4, pusa foarte prost pentru ca daca tragi la maxim frana de mana trebuie sa mai ridici cotiera;

- nu-mi plac ceasurile de bord nici ca design, nici ca pozitionare iar plasticul care le incadreza nu este de calitate;

- vizibilatate redusa in spate. Mi se pare ca e prea mica luneta.

- farul trebuie demontat ca sa schimbi un bec.

- jante aliaj pe 17 Modena cam uratele. De fapt nu prea sunt multe variante.

- ornamente de plastic pe fetele de usi, care imita lemnul: urat si inutil.

Plusuri:

- scaune profilate excelent, ca la G6 HL;

- material textil de calitate;

- panouri usi, bord, consola centrala, volan, finisate foarte atent;

- auditie ok;

- motor CRTDI mai silentios decat PD, cel putin teoretic. Desi sunt fan PD (sa vedem si cum se comporta la test drive);

- pozitie condus foarte buna;

Cam astea ar fi deocamdata.

post-10390-1238000366_thumb.jpg

post-10390-1238000399_thumb.jpg

post-10390-1238000432_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere nivelul de echipare, care nu e de varf, mie pretul mi se pare enorm. E mai mare decat un Passat Highline cu aceeasi motorizare. Nu vad cum ar putea vinde asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 lucruri dl Roger:

a. faza cu farul e clasica la multe masini. La mine manualul are vreo 150 pagini din care 20 sunt cum se schimba becuri... Farurile ca farurile, dar sa vezi stopurile...

b. pretul. Nu va luati dupa un pret aruncat pt early adopters. Stati sa treaca 2 anotimpuri peste masina si mai discutam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

docman:

a. sa zicem ca e de inteles si sa nu-l mai includem la minusuri;

b. ce argumente va avea un salesman cand o sa-l intrebi de ce este asa scump? Astia trebuie sa-l vanda acum, nu peste 2 ani. Sincer ar trebui sa ma uimeasca cand sa-l conduc.

A, si legat de ce vorbeam despre quattro, am facut 2 flotari sa ma bag sub masina si nu stiu daca mi s-a parut, dar sunt multe "goluri" in podea unde ar intra si dotarea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa ne gandim de ce grupul vw a ales aceasta platforma? Clar din punct de vedere economic !

Dar ! Pun pariu ca in urmatori ani Exeo va demonstra (in testele ADAC) ca este forte fiabila. Ganditiva ca timp de opt ani, dea lungul a doua generatii, toate micile defecte care au aparut la A4 au fost studiate si rezolvate. Lasand la o parte ca se fabrica in Spania, teoretic aceasta masina ar trebui sa fie din punct de vedere al fiabilitati forte aproape de perfetiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu aceeasi idee de a achizitiona aceasta masina m-am inscris pentru un drive test la un dealer. Am optat pt 2l benzina. Asta bineinteles pt momentul in care il va aduce la noi. Pretul in Romania va fi mult mai mic, in jur de 26.000 euro pt varianta de 2l, cel putin asa afirma reprezentantul de vanzari. Cat despre vreo varianta de 4x4 aceasta, tot din spusele dealerului, va aparea in toamna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul clar va fi mai mic decat cel din Franta, insa ramane de vazut si cu cat. Promotie la fel, sigur vor baga la el pe criza asta, insa depinde cand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, preturile vor fi mai mici decat in Franta sau Belgia, insa nu va asteptati la minuni. Masina mi se pare ok echipata, mai ales in varianta Style, insa daca nu vine cu un pret destul de mult sub Passat nu vad cum ar fi atractiva pentru piata din Romania, avand in vedere si devalorizarea leului.

Cat despre promotii, am fost acum cateva zile la un dealer, singurele promotii sunt la Ibiza 6L (modelul vechi) si Leon in echiparea Reference, iar in cazul Leon doar la motorizarea 1.6, lucru care mie nu mi se pare normal. Se pare ca nu stiu ca reducand preturile vor putea vinde mai multe masini, astfel ca daca marja de profit e mai mica la o masina, vor castiga mai multi bani vanzand mai multe unitati. E o regula de baza a vanzarilor, insa ei nu stiu asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt socat de pret. :D

Asa nu va vinde Seat nici un Exeo iar daca noi mai trebuie sa asteptam inca 2 ani ca sa putem cumpara aceasta clona la oferta atunci nu mai pot spune ca mi-am luat masina noua, din punct de vedere tehnic. Nu vreau sa scriu mai mult pt. a nu influenta/deranja intr-un fel sau altul viitorii cumparatori.

Cat despre schimarea becurilor stiu ca exista o lege data de catre parlamentul european acum vreo 2 ani(daca nu ma insel) care interzice fabricantilor aceste lucruri. De exemplu: la prima serie de Renault Modus trebuia toata bara din fata data jos pt. a schimba un bec de la faruri, la seria actuala nu mai e nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pretul e intr-adevar cam maricel, oricum trebuie sa avem in vedere faptul ca Seat nu are la ora actuala o limizina, in principal in ultimii ani aceasta marca s-a axat foarte mult pe modele cu caracter sportiv. Masina arata ok, eu sunt un fan Seat, probabil ca daca as avea in jur de 40 ani cu familie si copil as opta pentru ea, si acum hai sa o luam pe aia dreapta :D daca iti place masina cu adevarat nu te mai uiti la cateva sute de euro in plus sau in minus. Cum a zis Docman un pic mai sus si eu sunt adeptul cumpararii unei masini noi.

:D Cristi, regula asta cu: "Se pare ca nu stiu ca reducand preturile vor putea vinde mai multe masini, astfel ca daca marja de profit e mai mica la o masina, vor castiga mai multi bani vanzand mai multe unitati." nu o aplica nimeni in Romania :D multe s-ar scimba daca s-ar aplica regula asta si pe la noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca unul, din Belgia. De data asta e vorba despre motorizarea 1.8T 150 CP. tot Style. Masina a fost folosita, avea in jur de 580 km si este expusa la Contact Center, de langa Bruxelles. Ca o paranteza, ei nu vand masini, ci doar pun la dispozitie masini pentru test drive (vw, skoda, audi, seat) si alte informatii.

Masina au adus-o din Spania dupa ce fost testata, cel mai probabil de jurnalisti, insa nu-mi dau seama cum au putut sa sableze farurile, sigla seat, carcasele oglinzolor, masca radiatorului si vopseaua de pe capota si plafon. Cred ca au mers intr-un mare fel.

In fine, alte observatii:

- atat la modelul asta cat si la cel din Franta lipsesc cele 2 capace care acopera bateria si vasul cu lichid de frana. La salonul de la Geneva existau.

- iluminarea portbagajului e cam slaba.

Am atasat si lista de preturi.

img5217.th.jpgimg5218.th.jpgimg5219u.th.jpgimg5222.th.jpg

img5223.th.jpgimg5224.th.jpgimg5225.th.jpgimg5226.th.jpg

img5227.th.jpgimg5228.th.jpgimg5229.th.jpgimg5230.th.jpg

img5231.th.jpgimg5232.th.jpgimg5233.th.jpgimg5234.th.jpg

img5235.th.jpgimg5236.th.jpgimg5237.th.jpg

post-10390-1238172104_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@Roger: imi pare rau sa-ti spun, dar cotiera de pe Exeo chiar nu este cea de pe Golf4. Cotiera de pe Golf4/Passat B5 este diferita de cea de A4.

Cotiera G4/Passat (mai rotunjita): post-5100-1239034956_thumb.jpg

Cotiera A4 (mai rectangulara): post-5100-1239034974_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!