Jump to content

Vinzare auto proprietate


buzud
 Share

Postare recomandată

Postez si eu o intrebare la acest topic ca nu am gasit altul mai corespunzator.

Am vandut o masina dar in afara de contract de vanzare cumparare nu am facut nimic (mentiune pe talon sau altceva). Actualul proprietar nu vrea sa-l inmatriculeze ca zice ca este prea scumpa inmatricularea si nu merita (dacie din 1995).

Mai pot face ceva sau patesc ca o cunostinta, adica plateste pe un Moskvic impozit din 1990 (atunci la vandut). Pb este ca Dacia peste 2-3 ani o sa termine la dezmembrari sau la fier vechi si sigur ca nu se oboseste nimeni sa-mi inapoieze actele masini numerele de inmatriculare si factura de la fier vechi.

Sunt disperat. HELP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Il poti actiona in judecata pe cumparator si vei obtine prin hotarare judecatoreasca radierea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba este ca tot eu raman pagubas. Judecata inseamna timp si bani si pe astea de unde recuperez?

Chiar nu exista alta cale? Contractul de vanzare cumparare ma scuteste de boacanele facute de el cu masina care este inca inmatriculata pe numele meu.

De exemplu la Unguri te duci cu contractul la un institut (nu stiu exact care) si se iau ei automat de cumparator si ii trimit amenda.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Poti face acest lucru si tu. Depui la politia rutiera o plangere, la care anexezi o copie dupa contractul de vanzare cumparare.

Politia retine certificatul de inmatriculare si placutele cu numere. In continuare, tot tu trebuie sa te ocupi de perfectarea actelor.

Dar in acest caz nu vei putea radia masina, doar il vei pune in imposibilitatea de a mai circula cu ea, pe cumparator.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

intrebare:

procedura este explicata clar in postul 14 dar,

ce sa intampla cand eu vanzator, vreau sa imi pastrez numarul si in cel mai scurt timp sa il pun pe alta masina? conform celor mentionate mai sus ii dai cumparatorului masina cu tot cu placile cu numere.

ala poate sa nu fie de buna credinta si sa mearga cu masina pana se plictiseste eventual nici nu o radiaza

se face mentiunea pe contractul de vanzare cumparare privitoare la pastrarea numarului dar ce se intampla daca ala nu se duce la politie in timp util. eu daca vreau sa inmatriculez cu numarul vechi o alta masina pe numele meu ce fac? ca aia nu o sa imi faca placi chiar daca eu am contract in care mentionez ca pastrez numarul.

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te duci la tribunal si depui o cerere de chemare in judecata pe baza unei copii xerox de la actul de vanzare - cumparare. Cand lui o sa ii vina acasa citatia de chemare in judecata sa vezi ce repede o sa te caute. Acest tip de proces se poate judeca si in lipsa cumparatorului si masina sa va fi radiata din circulatie. Probabil pe baza acestei hotarari judecatoresti tu poti sa iti recapeti numerele atata tot dureaza un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

In Noiembrie 2008 am inmatriculat o masina din Germania pe numele meu. Am facut RCA pe 6 luni (care a expirat ieri) si am vrut sa reinnoiesc pe 12 luni (396 RON cel mai ieftin la EUROINS). M-am interesat putin si am aflat ca daca o inmatriculam pe numele unuia din parinti (amandoi sunt pensionari) as fi beneficiat de reducere 50% la RCA, impozit anual, etc. Acum as vrea sa trec masina pe numele mamei pentru a putea lua cu reducere si RCA si restul care se mai incadreaza insa am cateva nelamuriri. Care sunt pasii de urmat pentru ca atunci cand am inmatriculat-o din Germania am platit la un intermediar din acela pentru inmatriculari si nu stiu procedura.

1. Trebuie sa mai trec RAR-ul inca odata? In ce consta acest lucru daca trebuie? Va testa din nou directia, franele, noxele, etc... tinand cont ca nu au trecut decat 6 luni de cand am facut RAR-ul

2. Trebuie radiata masina, facute din nou numerele de inmatriculare, schimbat certificatul, cartea de identitate, etc ?

3. Orice altceva care credeti ca m-ar putea ajuta (sfaturi) in legatura cu "problema" mea, daca pot sa o numesc asa:)

4. Cunoasteti ceva preturi aproximative la care ar trebuii sa ma astept cu toate aceste schimbari?

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

dar tu stii ce sa faci,

1.faci actul de vanzare -cumparare

2.treci pe certificat numele noului proprietar

3.iti face actul de inscriere

4.scoti de la primarie fisa fiscala pe care i-o dai cumparatorului,

ASTA E!

Completez.

Vanzatorul trebuie sa ramana doar cu o copie a actului vanzare- cumparare si cu Banii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ciprian822 - nu crezi ca din mai pana acum omul a inmatriculat masina?!

Cand postezi, pentru ca vad ca esti instris recent vezi si data ultimului post, dupa aia posteaza !!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

vad ca nu a mai actualizat nimeni topicul asta.

stie cineva daca s-a mai schimbat legislatia cu privire la inmatricularea masinilor sh din .ro ?

daca da, care sunt pasii?

multumesc.

Modificat de whistler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a schimbat nimic.

La intocmirea actelor de vanzare-cumparare, vanzatorul semneaza : contractul, fisa de inmatriculare si pe spatele certificatului de inmatriculare

Cumparatorul semneaza : contractul, fisa de inmatriculare si cererea de inmatriculare.

Fiecare din parti isi vizeaza fisa de inmatriculare la organul fiscal de care apartine.

Identificarea RAR este valabila 60 de zile si nu conteaza sine duce masina la RAR pentru aceasta operatie.

Daca vanzatorul doreste sa-si pastreze numerele, merge la inmatriculari la judetul de unde e el, si face cerere de pastrare. Taxa e 30 lei.

Masina nu se mai radiaza de catre vanzator ci doar la inmatriculare, aceasta se radiaza automat de pe numele fostului titular.

Vanzatorul poate scoate fin circuitul fiscal masina ( de la impozite) in baza contractului de vanzare-cumparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut.

vreau sa stiu si eu ce pasi trebuie facuti pentru a da o masina cuiva si a prelua leasing-ul celuilalt. mai precis vreau sa-mi dau masina(inmatriculata in romania pe numele meu) si sa fac preluare de leasing tot din romania. ce acte trebuie si unde trebuie sa merg pentru a merge cat mai repede treaba?-nu veau sa ma fatai intre institutii aiurea.

va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

rog un moderator sa-mi stearga posturile din acest topic. oricum nu am primit raspuns.

o sa ma mai interesez.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dulamaa99 nu ti s-a raspuns pentru ca este foarte mult de scris ca sa poti intelege si mai ales de explicat. Tu ai doua

lucruri complet diferite de facut si care nu au legatura una cu alta. Ia-le pe rand adica 1 vanzarea si 2 achizitia prin preluare

de leasing (cesionare de contract). Nu suntem rau intentionati dar ca sa intelegi ar trebui sa stau sa scriu cam 2 pagini de

text A4 si sunt sigur ca tot nu ai intelege din cauza ca nu ai mai facut niciodata aceste operatiuni.

Bafta la vanzare si achizitie si o zi buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Revin si eu cu o intrebare legata de acest subiect ( nu am dorit sa deschid alt topic ).

In calitate de cumparator , am luat masina , merg o declar la financiar , ii platesc impozit si tot , dar nu doresc sa o transcriu pe numele meu ( sa scot certificat de autenticitate , politie etc ) pot circula cu masina cu numerele cu care am cumparato , talon + contract de vanzare cumparare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si cum vrei sa circuli tu cu masina inscrisa pe numele altuia :) asa am vrea toti

cu, certificatul de inmatriculare cum ramane ? trebuie sa fie pe numele cumparatorului

declari la financiar, pastrezi numerele, si pe noul certificat esti trecut tu, adica cumparatorul din contractul de vanzare cumparare, asta dupa ce treci pe la RAR in primul rand, si apoi la politie.

P.S. scrie si mai sus de colegi, daca de 10 ori se schimba proprietarul masinii, de 10 ori se trece pe la RAR si pe la politie :D

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o mica intrebare. masina pe care o vand, cand iese de la finaciar de la mine?... cand ma duc si pun stampila pe cartonasu de financiar? sau cand cumparatorul o baga la el la finaciar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cand o radiezi de la taxe si impozite locale. Adica ti se stampileaza fisa de radiere. ;)

LE: Asta in cazul in care nu uita sa opereze in baza de date radierea. :))

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

O intrebare: daca atat vanzatorul, cat si cumparatorul sunt din acelasi judet si nu doresc sa pastrez numerele, care e procedura de inmatriculare? trebuie sa vina si vanzatorul sa consimta ca nu are nevoie de numere sau eu imi vad de treaba si iau ce numere vreau? SI referitor la numere...in cat timp mi se elibereaza? Imi dau numere rosii sau un atestat ceva (dovada) sa pot circula cu masina intre timp? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti da pe loc o pereche de numere din cele disponible ca numerotatie dar si la Politie pe raft.

Numai daca doresti numere la comanda atunci platesti o taxa suplimentara si mai astepti parca o saptamana.Pe aceasta perioada circuli cu nr existente pe masina ,urmand sa le restitui cand pui nr tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Stimati colegi

Am un prieten care vrea sa treaca masina de pe numele lui pe numele unui familiar...as vrea sa imi spuneti care sunt pasii care trebuie facuti unde trebuie mers.

Multumim anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stie nimeni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Se da urmatoarea situatie:

Eu, din Bucuresti, persoana fizica, doresc sa vand masina cuiva din alt oras. Cumparatorul, din diverse motive, nu poate veni in Bucuresti sa facem tranzactia. Se pot face toate actele in orasul cumparatorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu chiar toate. Faci contractul de vanzare cumparare, completezi pe talon la rubrica speciala ca masina s-a instrainat catre ... la data de ... , faceti fisa de inmatriculare, iti faci copii xerox dupa cartea masinii, contract, talon si buletinul omului si ii predai masina cu toate actele.

In ziua urmatoare cu copiile de mai sus te duci la administratia ta financiara si scoti masina de la impozit si ii dai omului certificatul fiscal si fisa de inmatriculare stampilata de administratia ta. i le trimiti prin posta etc.

 

CU alte cuvinte in afara de certificatul fiscal se pot rezolva toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Nu stiu daca scriu in cel mai bun loc problema mea.

Mi-am vandut masina in urma cu 7 luni si mi-am anulat asigurarea anul trecut in octombrie (asigurarea era valabila pana in decembrie 2013). Astazi am cautat putin pe siteul de la CEDAM fostul numar de inmatriculare. Supriza a fost cand am vazut ca numarul de inmatriculare este iarasi cu asigurare valabila.

Pot sa verific cumva pe numele cui este aceasta asigurare? Cunosc datele mele si datele masinii dar nu si ale noului proprietar.

Mentionez ca masina a fost vanduta in alt judet deci slabe sanse sa fie cu aceleasi numere doar ca alt propietar in acte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!