Jump to content

Vinzare auto proprietate


buzud
 Share

Postare recomandată

Buna ziua as avea si eu o problema ier, am fost la reprezentanta Porshe Bucuresți Nord am vorbit cu un domn, cu care tineam legatura de 2 luni si ceva, dansul si-a achizitionat un T-ROC 1,0 TSI, pe care noi il dorim sa il cumparam. Este prima data cand fac un Act de vanzare cumparare , Dansul mi-a spus ca semnam contractul de vanzare cumparare , iar apoi dupa ce i intra banii in cont imi va da masina cu talon, carte de indentiate, chei, etc. . Problema ar fi urmatoare domnul mi-a spus ca daca pana vinerea aceasta i intra banii in cont ne v-a da masina, dar contractele ne-a spus ca ni le inmaneaza abia luni ca nu are timp vineri sa mearga la Directia de Taxe si Impozite. Problema ar fi urmatoarea peste tot am citit sa nu dau banii pana masina nu este scoasa de la FISC. Am vreo garantie, ca daca banii se vireaza prin banca in caz de ceva îi pot recupera inapoi. Am o teama legata de chestia aceasta , Dansul a zis ca ne semneaza pe talon si ne da actele dar contractele ni le v-a da sapt viitoare. Acum intrebarea mea este cum fac si ce pot face. Am incredere in dansul ca lucreaza acolo si mi-sa parut un om serios dar este si o teama mica de aceea! Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat !  Precizez dansul mi-a oferit si talonul si cartea de identitate a masinii sa le fac o copie pentru verificare , dar nu cred ca ma incalzeste cu nimic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o procedura normala, nu ai de ce sa iti faci griji. Sunt unele primarii de sector care te programeaza si dupa 3-5-7 zile sa ridici contractele vizate cu scoaterea/luarea din evidenta. Ca exemplu: la sectorul 3 se face pe loc dar la 5, nu. 

Daca vanzatorul nu are datorii pe care nu le poate acoperii in momentul scoaterii din evidenta a autoturismului  atunci nu ai de ce sa iti faci griji. Dat fiind situatia in care a incasat banii pe masina, iti dai seama ca totul va fi ok! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de semnarea contractului de vanzare-cumparare, vanzatorul trebuie sa scoata de la Directia de Impozite si Taxe Locale un Certificat Fiscal care sa ateste ca nu exista datorii aferente acelui automobil. Altfel, contractul de vanzare cumparare este nul. Pentru contractul de vanzare cumparare, puteti apela la gheretele specializate. Neaparat sa va treaca pe talon "instrainat catre", sa semneze si sa puna data. Transferul de bani se poate face online, va puteti intalni undeva, el vine cu certificatul fiscal, ii faceti transferul, daca e in aceeasi banca se vad banii pe loc, si semnati contractul si va da talonul cu mentiunea de instrainare. Dupa aceea, el se duce si radiaza de la fisc si va aduce contractul vizat cu scoaterea din evidenta. La unele sectoare se dau pe loc, la altele a doua zi etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare

Am si eu o speta care nu cred ca s-a discutat nicaieri si aici pare locul cel mai potrivit.

Doresc sa cumpar o masina de la cineva care se pare ca se ocupa cu vanzari-cumparari auto (are mai multe auto de vanzare in anunturile de pe OLX). Masina a fost cumparata prin auto1.com de catre PFA xxx-yyy cu pretul de zzz EURO (total netto) - am primit contractul respectiv ca si dovada pt nr de km, respectiv pentru VIN.

Ulterior, masina a fost inmatriculata de catre PFA xxx-yyy si vanduta catre proprietarul actual (am omis sa intreb daca s-a vandut catre PF sau catre PFA... dar stiu ca proprietarul actual are si un PFA... nu stiu daca are importanta), insa s-a facut doar contract V-C, inregistrare la Directia Fiscala pe noul proprietar iar talonul si cartea de identitate au ramas pe vechiul proprietar.

Conform OUG nr. 14/2017, in vigoare de la data de 20 MAI 2018, masinii se pare ca i-a fost suspendata inmatricularea (eu am aflat abia azi, dupa ce am facut un drive test...), motivul fiind ca vanzarea s-a facut cu mai mult de 90 zile inainte...

Acum, este vorba de o masina mai veche, nu este o avere, dar nici nu vreau sa arunc cu banii aiurea. Am verificat VIN-ul pe vindecoder.eu si nu a fost furata, voi merge si in service sa o verific din punct de vedere tehnic. Altfel, masina este super ok, dotari, vopsea originala, interior impecabil, in exterior doar mici zgarieturi cat sa imi dau seama ca nu a fost vopsita recent, exista linie la portiere, aripi etc... atat cat ma pricep, pot spune ca e impecabila, absolut nimic de reprosat... 

Intrebarea este, la ce sa fiu atent in acest caz, tinand cont de cele de mai sus? Nu am mai cumparat niciodata auto SH  iar vanzatorul este clar ca se ocupa cu asta frecvent. Mai mult de atat, pretul negociat este usor sub pretul pietei, as zice cam 10-20%. Exista vreun risc sa nu o pot inmatricula sau vreo alta problema?

Multumesc in avans oricui imi poate oferi un sfat in acest sens!

Modificat de Rigips
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!