Jump to content

Schimb kit distributie Golf 1.4 16 V


AndreiCC
 Share

Postare recomandată

..cel mai simplu o schimbi acum si dormi linistit :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ 66 JOK, dupa schimbarea de la 90.000km, se verifica la fiecare 30.000km, si se schimba la 60.000km

adica o verifici la 120.000km, si o schimbi la 150.000km, 210.000km etc :P

@ mr.VW, la tine se cam apropie de a doua schimbare a curelei... daca a fost schimbata la 90.000km evident ca urmeaza cea de la 150.000km, eu nu m-as risca, unui coleg i s-a rupt, si a rupt si alte piese, l-a costat 2500 lei toata distractia.... si masina avea 140.000km

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut un Golf 1.4-16v. Dragi colegi de forum, nu va jucati, kitul de distributie (inclusiv pompa de apa) se schimba la 4 ani sau 60.000km.

Mai jos aveti paragraful referitor la motoarele din grupul VAG de acest tip (pe Polo, Golf, Fabia etc) de pe unul din cele mai profesionale site-uri auto: http://www.honestjohn.co.uk. Este o problema larg discutata pe forumuri afara si din nefericire nerecunoscuta de VAG.

"1.4 16v and 1.6 16v engines have plastic timing belt pulleys which can shatter after about 40,000 miles, throwing off the belt, now failing regularly, though fortunately the belts are rarely flung off when this happens. (Led to advice from VAG to change timing belts and tensioners and pulleys at 4 years or 40k miles). Alarming number of water pump failures on 1.4 leading to timing belt failure as early as 4 years and 37,000 miles. "

Si inca ceva...17 inch pentru un micut motor de 75 cai si ditamai caroseria pur si simplu il face sa se comporte ... lamentabil. Dar deh, imaginea conteaza ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mc mult baieti de sfaturi si am vb la service iar totul ma ajunge undeva in jur de 10 mil cu distrib de la continental si pompa Hepu ; acuma vreau sa va intreb cam astea is preturile sau imi iau teapa la ei ... !? mc incaodata :exclaim:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat distributia la 1,4 16V, motor BCA, la 54.000 km, 6 ani (am facut schimbul datorita varstei). Toate pareau ok, la curele nu am vazut nici un fel de crapaturi, cat de mici, doar ca mi s-au parut putin mai rigide decat cele noi. Rolele nu aveau nici un fel de joc. Toate erau originale (primul schimb).

Nu-mi pare rau de investitie, acum merg linistit.

Intr-adevar, pompa de apa avea turbina (elicea) din plastic negru, dur. Mecanicii au spus ca au intalnit la altele de tipul asta (plastic) probleme mari, dar asta arata ca noua. Pompa noua avea elicea metalica.

Totul, adica kit-ul complet de distributi (2curele si 4 role), cureaua de la accesorii si rolele, schimb ulei si cele 4 filtre (ulei, aer, habitaclu, benzina), antigel schimbat, un burduf de bieleta plus manopera m-a costat 1800 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am schimbat si eu distributia acu o luna la un golf 1.4 16v, in service (distributia + ulei + filtre + un tampon la motor) si m-a costat in jur de 1850 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am schimbat kitul la 119.000km... mecanicul a spus ca inca arata bine cureaua ... in jur de 1100 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citesc tot felul de pareri care mai de care mai intresante. Sa spun sincer eu ma pricep prea putin la mecanica, motiv pentru care am o nelamurire: masina mea are cam 2 ani si jumatate si putin peste 26000 km (reali). De cand o am (adica de aprox. 3 luni) am mers cam 1000 de km. Sa inteleg ca in aprox un an si jumatate ar fi indicat sa schimb distributia, desi masina va avea undeva in jur de 35000 (adica destul de putin), dar 4 ani?

Mentionez ca am rotile pe 16. Inca ceva: va rog sa-mi spuneti ce se schimba de fapt la distributie, in afara de role, curele si pompa de apa (si eventual filtrele) mai trebuie ceva schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
salut,

Intr-adevar, distributia se schimba la 90.000km, insa recomand sa se schimbe putin inainte de asta pt ca se tine cont si cati ani are masina, pentru ca uzura curelei e datorata nu numai de functionarea masinii ci si timpul cat ea a functionat sau nu. Eu am schimbat la masina mea G4 1.4 16V motor AXP distributia la 85.500km si mecanicul a gasit o rola crapata, (am citit pe forumuri ca acest motor are probleme cu rola aceea) efectiv plasticul de pe rulment era crapat, ma rog, am fost fericit ca am scapat fara probleme,...din pacate dupa 2000km mi s-a rupt cureaua mica, asta in conditiile in care am schimbat totul kit-ul de distributie inclusiv pompa de apa, a fost nasol, a trebuit refacut motorul, (pe banii celor de la service), tin sa mentionez ca si kit-ul si cureaua mica, care nu vine odata cu kit-ul au fost de cele mai buna calitate, (nemtesti), dar asta e...ghinion, a trebuit sa schimb 8 supape, garnitura de chiulasa, rectificat chiulasa si schimba cureaua cu probleme. ..cureaua efectiv se destrama, cauciucul era casant, nu situ ce naiba o fi avut. Tot ce recomand, tuturor de aici, schimbati-va distributia la un service, si schimbati totul, nu doar pe bucati. Piesele costa cam 7mil. (cu tot cu pompa de apa) iar manopera cam 3mil. Acum, ramane la atitudinea voastra, insa daca sunt probleme...costa!

O zi faina va doresc si condus fara incidente.

salut,

As vrea si eu sa te intreb unde ai schimbat distributia.Ca eu am vorbit la pitstop sa-mi faca un deviz(kit complet+manopera) si zicea k ar fi cam 1700 lei...cam mult dupa parerea mea.Ceva recomandari?

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
bobailaflorin
Distributia se schimba prima data la 90000 km, apoi 60000 km deci la 150000 km. Daca nu faci km multi cu ea distributia se schimba la 4 ani. Bafta.

salut.

eu am un golf 4 1.6 16v (bcb) din 2002 . are 100 si ceva de mii de km , cu distributia din fabrica . merge ceas. sg problema e ca ambreiajul prinde prea sus( aproape la capat de cursa) si are lag la demaraj (presupun ca datorita rotilor 205/55/r16).

am fost la service p l 90k: cica a verifcat cureaua si e ok, si la ambreiaj asa tre sa prinda .

mai mult ca sg ca tre schimbat kitul de distributie, dar imi poti spune cam ce pb as putea avea daca o mai intind asa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce trebuie schimbat cand schimbi pentru prima data distributia?adica role,curele etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se poate verifica daca distributia este pusa bine la punct. Din cate am vazut se da capacul protector dar apoi cum vad daca este sau nu la semn. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut in primul rand conteaza cati bani ai si.daca.esti.dispus.sa.schimbi si pompa de.apa care.ar.fi indcat sa o schimbi apoi mai ai doua curele si o rola intinzatoaredar daca te duci la magazin sa cumperi o sa stiu ei ce sa iti dea.si in legatura cu marca pieselor ar fi bine sa le pui originale si anume curelele de la contitech si pompa de apa hepu. anu acesta toate m.auajuns cam zece mil cu tot cu manopera .spor

Modificat de Mr VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@golf 416 - o metoda mai simpla de a alfa este : mersul motorului daca este rotund , normal si trage la fel , si daca nu ai vreo eroare pe vag com :P gen camshaft nu mai stiu ce :) daca nu ai nici un simptom si nici erori e pusa bine :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.Am urmatoarea problema la masina din semnatura si anume cand motorul este cald cand accelerez mai ales cand e un pic subturata si e in sarcina face un zgomot oribil chair daca apas ambreiajul la fel face si daca accelerez in gol tot la fel da nu chiar asa.Eu banuiesc sa nu fie ceva de la distributie ca face numai cand e cald motorul si accelerez mai puternic.De la ce poate fi ca ma dispera acel zgomot.Astept niste sfaturi de la voi.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mr VW: erori nu am nimic, de merge rotund, numai ca se pierde la viteze mari si turatii ridicate. Parca nu trage cum trebuie, si am obs ca daca apas pedala la fund se accelereaza greoi, iar cand incep sa las din pedala atunci accelereaza mai puternic. pare ciudat, poate fi si de la filtrul de combustibil?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceeasi problema pentru Skoda Fabia din semnatura: La revizia din iarna mi-au recomandat sa ii schimb si distributia, care e pe curea de cauciuc. Nu pentru ca as fi facut 40.000 Km (am realizat doar 26.900 Km), dar pentru ca a implinit 4 ani.

In vara, am intrebat prin targ si am aflat niste preturi: un schimb de distributie, cu manopera si cu piese originale costa la Avia in jur de 1.300 lei. Cu alte piese omologate, cu 3-400 lei mai putin.

Am intrebat si la Brady. La Valea Oltului, mai scump: in jur de 1.800 lei cu piese originale. Dar surpriza vine de la Iuliu Maniu: doar 754 lei, cu manopera si piese originale, plus TVA. Atentie, la toate, insa, fara pompa de apa (ca nu a carat prea multa apa in 30.000 Km). Cand am intrebat de ce asa mare diferenta la aceeasi firma, mi s-a raspuns ca au "Management diferit".

Totusi, cei de la Avia Militari mi-au propus sa fac mai intai o verificare a starii curelelor de distributie. Am fost si sunt OK. Asa ca, mi-au zis sa mai vin pe la ei la anul sa le vada din nou atunci. Si astfel am scapat si mai repede si mai ieftin pentru inca un an.

Modificat de Daniel 57
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut.La masina din semnatura am verificat cureaua de distributie si am constatat ca trebuie schimbata numai ca problema e alta si anume banii.In primul rand curelele sunt varza si vreo 2 role de la cureaua de la accesorii la fel si bineinteles am incetat sa mai merg cu masina preventiv ca sa nu am necazuri la motor ca stiu ca daca se rupe acea curea e grav pentru motor,in fine intrebarea mea e daca e neaparat sa schimbi tot chitul de distributie inclusiv pompa de apa sau numai ce e mai uzat???Astept o parere.multumesc

si am uitat distributia a fost schimbata la 86 000 si acum am 136000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Ca sa fii sigur ca e totul in regula,e de preferat sa schimbi tot kitul,risti sa dai mai mult daca se intampla ceva,doamne-fereste!

Modificat de cogdao
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbi si pompa ca pe urma daca ai belele la ea mai platesti odata manopera.Daca nu ai bani si de accesorii(numai intainzatorul e vreo 200 ron),schimba macar curelele de la distributie si pompa de apa...~500ron+manopera.Daca doamne fereste,iti sare cureaua,reparatia costa de vreo 4-5ori mai mult.Sunt niste cazuri pe forum cu distributii sarite.Normal ar fi trebuit sa te mai duca 60k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare.

tra sa schimb si eu la masina lu taica-miu distributia si .... am primit urmatoarea oferta de la service Quark Timisoara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-a dus la 1000 ron cu tot cu manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, am un golf Iv 1.4 16V BCA 2002 , am citit toate postarile din acest topic despre schimbul distributiei la acest tip de motor si am inteles asa : primul schinb al distributiei la 90K verificat din 30K in 30K si al doilea schimb la 60K sau la 4 ani ,(am schimbat distributia la 83.531) dar daca poate sa imi explice si mie cineva ce intelege din tipla de la motor in legatura cu distributia ,atasata in poza urmatoare. Multumesc.

change the toothed belt every 75000 M (mile) = schimba cureaua dintata la fiecare 75000 M (120000 km)

post-73171-0-37041200-1312718188_thumb.j

Modificat de adellyn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica din ce scrie acolo,ar vrea sa zica, sa schimbi distributia(curelele cu dinti) din 120 in 120....ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta nu inteleg...mai are cineva acel stiker la motoarele 1.4 16 V 2002 BCA ? poate lamurim problema.

post-73171-0-47183100-1312806169_thumb.j

post-73171-0-23383300-1312806180_thumb.j

Modificat de adellyn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!