Jump to content

placute frina


cristinel
 Share

Postare recomandată

ar trebui sa-mi schimb placutele de frana si mi-a fost recomndate placutele trw-lucas.Set fata 180ron,set spate 130ron.Ce sfat imi dati?

Modificat de cristinel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simer 130 ron fata 70 ron spate is mai bune ca trw sau daca mergi mult si vrei sa tina remsa is cele mai dure

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sa intrebi si de textar e o firma de care am fost foarte multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce va zgarciti cand vine vorba de un element de siguranta cum ar fi franele ... In cazul placutelor pe producator, data viitoare vei schimba si discurile si placutele, pentru ca cele pe producator sunt mult mai dure decat cele originale si vei face santuri in discuri.

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

si care sunt cele de la producator? cu ce firma vin vw-urile din fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am tot incercat sa aflu ce fel de placute de frina se folosesc pe original de fabrica.

pt am vrut sa iau textar dar am inteles ca nu sunt prea bune.

daca stie cineva sa ma ajute pt ca a venit vremea schimbarii.si astea ce le am parca suna tot mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa e.

dar inca nam vayut specificat pt touran.banuiesc ca merg de pe passat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde ai gasit ate.si eu gasit textar dar nu prea as vrea sa imi pun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ca Textar sunt super placute, de ce nu ar fi bune? Textar+discuri Brembo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ca Textar sunt super placute, de ce nu ar fi bune? Textar+discuri Brembo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu personal am avut placute textar si am fost multumit. E adevarat luate din Germania, dar nu cred sa fie si falsuri, sper...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da adifox dar le luam si eu din italia.ce am acum cica sunt cele care se folosesc la mercedes si suna la frinare.

deci..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aici este un site cu piese de origine VW la preturi foarte bune din punctul meu de vedere...

Tocmai mi-am comandat tot kit-ul de revizie ulei, filtre etc.

http://www.ahw-shop.de/

Numai bine!

P.S. Am uitat sa mentionez ca nu au Romania in lista de expediere dar se rezolva cu un mail, sunt foarte seriosi!!!

Modificat de cosmindjc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu mi-am montat placute TRW made in de (230 setul doar pe fata ) , pe manopera am dat 40 de lei (data viitoare le voi monta singur este f simplu ). Pana acum se comporta bine masina si la frane crunte si la frane moi , o sa vad cat ma tin , ca cele vechi nu le schimbasem de cand am luat masina , de aproape 2 ani jumate :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Mare atentie cand schimbati placutele si discurile de frana. sfatul pe care l-am primit eu a fost sa le schimb pe amandoua de la aceeasi firma/marca (dicuri textar cu placute textar, ate cu ate etc.). placute brembo nu se gasesc la noi, doar discuri iar eu mi-am comandat discuri brembo cu placute originale (acuma nu stiu care or fi, dar am inteles ca e bine. Atentie deci la schimbul de placute pentru ca sunt de duritate diferita si pot dauna grav discurilor, adica le schimbati inainte de vreme.

Dupa ce am rascolit internetul si am sunat la 4 firme, concluzia este ca Textar sunt foarte bune (discuri cu placute), pret aprox 500 lei discuri fata si 400 lei placute fata, pe locul doi ar fi Brembo discuri pe care le-am gasit si la 350-400 lei fata cu placute originale fata 200 lei (pret preferential, le puteti gasi la pret dublu la dealer vw) si in cele din urma ATE discuri fata 440 lei si placute fata ATE 480 lei. Brembo 230 lei discuri spate. Alte firme si preturi : SBS 380 lei discuri fata, FEBI 380 lei fata, ROAD HOUSE 320 lei fata, ROAD HOUSE 200 lei discuri spate, SBS discuri spate 190 lei, FEBI discuri spate 250 lei. Placute REMSA fata (4 buc) 180 lei, PAGID 184 lei, ROAD HOUSE 220 lei, FERODO PREMIER 265 lei, Placute frana spate REMSA 65 lei, ROAD HOUSE 90 lei, Textar 140 lei, PAGID 150 lei, FERODO PREMIER 200 lei - Toate placutele contin senzori.

* Firmele de la care am luat preturile sunt: AUTOKARMA, UNIX, VOLKSPARTS, NURVIL

** Preturile afisate sunt pentru VW SHARAN 2 ( 2000 -> ) MPV , 5 USI ; 1.8 T 20V ; 1781 ; 110 / 150 ; AWC

*** Marime discuri fata ventilate 288mm, spate plin 268mm

*** Manopera la un service VW - 350 lei (schimb discuri + placute fata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

tocmai astazi mi-am schimbat discurile si placutele de frana,pe fata si spate de la ATE, pe fata am pus ATE POWER DISC iar pe spate ATE normale,am reusit de am vopsit si etrierele de frana cu galben vopsea de la FOLIATEC .costuri: 270 Euro cele 4 discuri si placutele de frana ptr fata -spate,plus vopseaua FOLIATEC 30eu,manopera executata de mine . a iesit foarte bine,culoarea galben scoate in evidenta rotile ,sunt f.multumit de achizitia facuta.discurile ,placutele,vopseaua le-am comandat de pe un site din Germania si au ajuns in 7 zile de la momentul platii ,au preturi f bune, recomand cu incredere dar ptr a nu se considera reclama linkul doar privat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e un deranj prea mare, as dori si eu link-ul respectiv (ori link-urile) pentru ca sunt in situatia de a fi nevoit sa schimb discurile pe fata. Operatiunea o voi face eu, mai mult si din pasiune. Multumesc, Dan M.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cosmindjc cat ai dat pe transport pana in romania,cum ai facut plata si prin ce le-a trimis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi am mai vazut trimiteri catre linkuri de aceea am sa va dau linkul de unde am cumparat eu piesele sunt f seriosi mi-a ajuns coletul in 6zile de la data platii,am platit cu paypal : http://shop0443-01.carlakatalog.de/index.php/search dati clik unde scrie HERSTELLER si acolo selectati ce marca aveti apoi se v-a deschide o fereastra ptr model si mai apoi inca o fereastra ptr a selecta motorul apoi in partea stanga a pagini aveti categoriile de componente si piesele care se gasesc la ei ,eu am cumparat 2 discuri frana fata ATE POWER DISC, 2 discuri spate ATE, cele 4 filtre de la MANN ulei, motorina, aer, habitaclu(polen)+un set 2 buc de stergatoare BOSCH aerotwin de 700mm si cu transport inclus a fost 257euro. eu zic ca a meritat. se poate face un calcul la piese fara sa va inregistrati .inregistrare la ei pe site va trebuie in momentul cand bagati in cosul de cumparaturi produsele ce vreti sa le cumparati si care trebuie platite atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmindjc cat ai dat pe transport pana in romania,cum ai facut plata si prin ce le-a trimis?

Am dat pe transport 35 EUR, au sosit prin DHL la usa iar plata Paypal (mai sigura).

Penultimul pachet a avut vreo 15 Kg si am platit tot 35 EUR.

edy2172 ... Este ok site-ul doar ca nu sunt de origine si sunt cam maricele preturile la ce am vazut la repezeala...

Modificat de cosmindjc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie nu mi sau parut mari preturile de aceea am comandat de la ei, nu tin neaparat sa fie piese originale care totusi sunt mai scumpe , discurile si placutele luate de la ei sunt de la ATE cu care cred ca se echipeaza masina din fabrica,filtrele am luat de la MANN care cred ca sunt producatori ca filtre originale ptr vw, de aceea nu cred ca piesele au o calitate mai proasta ca cele originale care nu-si justifica uneori pretul,totusi in comparatie cu alte firme au preturi bunishoare in RO pe ATE POWER DISC ptr fata mi-a cerut 530ron, le-am cumparat cu 106euro de la ei,pe spate mi-au cerut 310ron le-am cumparat cu 61 euro,plus ce am mai luat zic ca am scutit vreo 50-60 euro cu aia 24 euro inclusi in transport deci ptr mine a meritat.cele bune voua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!