Jump to content

Senzori de parcare - Probleme & Retrofit (Touareg 7L)


ANSWERS
 Share

Postare recomandată

cum fac sa modific unghiurile de la niste senzori parcare la un touareg ? am montat un bullbar si tiuie senzorii continuu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu stie nimeni daca se poate face asa ceva si cum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am un Touareg fara senzori de parcare si as vrea sa ii pun senzori si pe fata si pe spate.

Ceva recomandari de firme care vand asa ceva si le si monteaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand Falcon (sunt pe Bd. Magheru). Monteaza senzori de parcare de la Directed Electronics.

Eu mi-am montat la ei. M-a costat 7mil tot kitul+montaj (4senzori,cutie de control,ecran). Senzorii sunt cei mai estetici vazuti de mine pana acum (si am vazut multi). Si detectia este foarte precisa.

Oricum eu n-am avut incredere sa cumpar procarii de-alea la 1mil din metro/selgros/carrefour/etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...m-a costat 7mil tot kitul+montaj (4senzori,cutie de control,ecran)...

Da, dar 4 senzori nu sunt doar pentru o spate (sau fata)

Adica Ovidiu nu ar trebui sa-si ia 8 pentru fata-spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact, mie imi trebuie 8 senzori, pt fata si pt spate...

si sa pun 2x4 senzori inseamna 2 ecrane si nu vreau sa impopotanez masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu neaparat. Sunt si kituri, cu cate 8 senzori. Eu as alege un kit cu opt senzori, fara nici un display, doar cu beep'uri :) trebuie doar sa cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

vezi si la Code Alarm - sos. Dudesti-Pantelimon 44 (cladirea antilopa). Ai reducere 10% acolo ca membru vwforum.ro - 021/2550166

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Salut,

Pe un Touareg cu senzori din fabrica am o problema cu senzorul nr 4. Tot da eroare, merge 2 ore apoi nu mai merge. Se pare ca masina a fost atinsa f usor chiar in dreptul senzorului (pare o zgarietura mica pe plasticul din jur - pesenzor nu se vede nimic). Banuiesc ca de la asta ar fi.

Senzorul se poate inlocui? Cu ce senzor se inlocuieste? de unde il pot lua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Este posibil sa ai firele rupte sau mufa slabita.

La un service VW iti vor face un test si remedia problema / inlocui senzorul (in acest caz te costa cam 150 ron, insa iti recomand sa intrebi inainte).

Bafta!

by the way...

in cazul unuia dintre exemplele de mai inainte, in masina se vor aprinde numai ledurile rosii impreuna cu un bip lung, diferit de sunetul obisnuit al utilizarii parktronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa face. Am pus-o pe tester si l-am gasit senzorul cu problema. Idee e ca daca sterg eroarea apare inapoi.

Oricum o sa ma uit la fire/mufa(sper ca de acolo sa fie problema).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ca sa verifici mufele senzorilor de parcare nu trebuie demontat buclierul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sautare!

Am si eu senzori de parcare pe masina din semnatura(asa am luat-o). Are aceeasi functionare ca si la d_ovidiu doar ca uneori nu functioneaza deloc(intra bipul mai lung) , iar uneori intra in functiun doar pentru cateva secunde apoi intra bipul mai lung. Am verificat mufele ,filrele daca nu sunt intrerupte dar sunt ok. Pe tester arata ca 2 senzori ar fi defecti . i-am luat jos si functioneaza la fel si fara ei(ma asteptam sa nu functioneze deloc daca sunt legati 2 senzori). Un senzor nou original e undeva la 350 lei. Se poate sa fie problema cu cei 2 senzori sau cu modulul??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

by the way...

in cazul unuia dintre exemplele de mai inainte, in masina se vor aprinde numai ledurile rosii impreuna cu un bip lung, diferit de sunetul obisnuit al utilizarii parktronic.

Asa se aprindea la mine cand am spalat masina, cand dadea cu jetul pe masina si cred ca pe senzori, se aprindeau doar becurile rosii si scotea un sunet diferit. este normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da cristi.... exact asa face si la mine de fiecare data cand intru cu ea in spalatarie...cred ca este de la vapori...in rest functioneaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am si eu o problema cu senzorii de parcare , nu mai functioneaza deloc . se aprinde doar un punct rosu si atat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Cum ati rezolvat problema senzorilor pana la urma? Se pare ca dupa ultima spalare am ramas si eu cu ei "zapaciti" ( se aprind doar marginile rosii). A mai facut de cateva ori in trecut dupa spalare, dar isi revenea in 5 minute. Acum dupa 2 zile e la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am avut probleme cu senzori dupa ce am instalat Xenoane AM pentru proiectoare,erau foarte aproape droserele de senzori si cred ca interactionau in vreun fel,dar le-am mutat mai in spate si nu mai sunt probleme.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut

am si eu o problema cu senzorii, adica nu se mai aude nici un sunet cand ma apropii de ceva.

Ledurile merg si pe fata si pe spate dar nu mai bipaie

stie cineva cum se activeaza?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare !stie cineva unde este situata sonda de mers inapoi ptr touareg r5 an 2005 cutie manuala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Master Auto System

Buna!

Asta ma impiedicat si pe mine sa pun bullbar pe touareg din cauza acestor senzori.

Singura metoda este sa anulezi din senzori din consola.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau sa-i muti, oricum trebuie marita distanta cu ceva cm din vagcom tinand cont de noile dimensiuni ale masinii, eu la carlig in spate asta am facut, pe rosu maxim deja atingeam cu el una alta...de modificat unghi nu se poate decat din senzorul propriu-zis ceea ce mi se pare greu daca nu imposibil, eventual schimbati cu altii cu unghi mai mic poate ar fi vreo chestie. pana ana alta muta-i parerea mea.

succes

Modificat de katalinscrob
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
oricum trebuie marita distanta cu ceva cm din vagcom tinand cont de noile dimensiuni ale masinii

Poti sa-mi spui, te rog, cum ai facut asta?

Sau sa ma indrumi spre un link cu informatii ceva?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!