Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Daca veniti la intalnire duminica poate ma ajutati....Nu am reusit deloc ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca veniti la intalnire duminica poate ma ajutati....Nu am reusit deloc :icon_thumright:

Salut!Eu Am faruri cu bi-xenon si am incercat pana acum cam 3 tipuri de becuri W5W pt.o lumina cat mai apropiata de xenon.Acum am Blue vision dar comparat cu xenonul sunt cam galbui.Oricum pot sa-ti spun ca fara ajutor am reusit sa le schimb asa cum au spus si altii becul e montat intr-un soclu rotund si lung de aprox.10 cm care in ultima jumatate a sa este este lat cam de 1 cm(cam ca si betisorul de al inghetata pe bat).si are pe ambele parti niste rizuri sa nu alunece si sa poata fi apucat.Acest soclu nu intra perpendicular in far ci putin intr-o parte,oblic spre exemplu pentru a fi scos trebuie tras putin catre aripa masinii fiind foarte aproape de spatele oglinzii de la becul corner-light.Daca te uiti din spate dintr-o anumita pozitie vei vedea capatul alb/crem care poate fi apucat cu virful degetelor apoi rasucit usor invers sensului acelor de ceasornic(intradevar este putin cam difcil)si tras in spate in acelasi timp spre aripa asa cum am mai spus.La montare se procedeaza invers;dupa ce vei reusi o data vei avea incredere ca o poti face si a doua oara(nu este greu)tot ceea ce ai nevoie este rabdare, atentie si sa "simti" ce faci acolo.Atentie la demontarea/montarea capacului de protectie din spate sa nu rupi lacasurile in care intra capetele sigurantei de sus ce tin capacul respectiv.

Multa bafta! si toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dat jos bara sa schimbi un bec? :icon_thumright: Nu am mai auzit una ca asta...

Exact S-au mirat si cei de la service de asta ,initial au incercat sa schimbe becul scotand capacul din spatele xenonului dar nu au reusit nici macar capacul sa il scoata de tot.La Touareg spuneau ca farul e pe o sina care iese afara si puteau sa fi folosit acelasi sistem dar constructorii nu au facut-o.

post-28008-1234552853_thumb.jpg

Modificat de Adi 36
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dat jos bara sa schimbi un bec? :icon_thumright: Nu am mai auzit una ca asta...

Fotografiile sunt facute cu telefonul mobil si se vad in postul anterior cele 2 suruburi de sus de pe far care trebuie desfacute,iar aici 3 suruburi in partea de jos pe plasticul negru care trebuie scos plus inca 2 suruburi diferite unul tot sub far iar celalalt catre radiator pe lateral,apoi se poate scoate farul.In dreapta nu permite vasul pentru spalat parbrizul si farurile deoarece este pana jos in spoiler de adanc si este prins de caroserie in mai multe locuri,iar in stanga tabloul de sigurante pe care nu cred ca vrea cineva sa il dea jos.

Numai bine fara interventii prea multe la masina.

post-28008-1234554089_thumb.jpg

post-28008-1234554110_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca ai reusit sa le schimbi usor - la masina ta, cu xenon de la fabrica, pozitiile sunt pe mijocul farului si nu pe lateral. Ai acces incomparabil mai usor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata si o poza a becului de la unul din proiectoare facuta cu telefonul mobil:

post-28008-1234564733_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa nu mai fie confuzii atasez urmatoarele poze:

Faruri care vin cu halogen din fabrica:

wnmaz6o57blsmo0e2fk.jpg

Faruri care vin cu bi-xenon adaptive din fabrica:

e89cr1ns0cecmktf2po6.jpg

se observa clar faptul ca la farurile cu bi-xenon adaptive sa schimbi becul de pozitie e floare la ureche, in schimba pt farurile cu halogen acolo e un adevarat test de "contorsionism" pt a schimba respectivele becuri de la pozitie :unsure:

nu mai zic ca in partea dreapta locul de "manevra" este si mai mic datorita tubului de alimentare a rezervorului lichidului de parbriz :D

eu unu va recomand ca in caz ca nu aveti "mobilitatea" necesara aceste operatiuni, sa apelati fie la amici fi la vreun service chit ca o sa considerati ca nu merita sa te duci si sa dai 20 RON la service pt asa ceva, eu va zic ca merita (decat sa-ti julesti antebratele precum colegul victor_blackedition) :cool:

:Driver: safe

Riddler

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am reusit cu pozitiile dar....mi-am montat Xtreme-Power pe faza scurta la intalnirea de la Polivalenta

Abia astept sa le incerc :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-nu a putut nimeni sa le scoata? :lol:)

-sa ne spui daca iti bat bine sau trebuie sa le reglezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai mi s-a bulit si mie un bec de pe pozitie; am faruri Bi-Xenon adaptive. Vedem miine la intilnire cum se schimba, poate facem si poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La farurile cu xenon din fabrica schimbarea becurilor de pozitii este usoara. Sunt la indemana, imediat sub capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi mi-am pus si eu w5w bluevision-urile. Timp de lucru - 15 min (nu eram la prima inlocuire a becurilor, asa ca a fost piece of cake). Multumesc inca odata pe aceasta cale colegului Victor (victor blackedition) pentru becuri.

In sfarsit am scapat de stresul luminilor galbene :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa faca cineva un TOP 3 al celor mai bune becuri pentru inlocuit becurile stock, atat pentru pozitie cat si pentru faza scurta/lunga, cu tot cu denumirea lor comerciala si codul de produs, aferent fiecarui loc de montat. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti pot face eu un TOP1 :) adica cele mai bune (pe care eu le-am montat la masina din semnatura si de care sunt foarte multumit):

-pozitii W5W Philips Bluevision;

-faza scurta si cea lunga H7 ExtremePower de la Philips si

-proiectoare de ceata HB4 Philips Bluevision.

Acum vad bine noaptea si nici nu-i orbesc pe ceilalti participanti la trafic cum fac cei care-si monteaza asa-zisele xenon-uri chinezesti... Precizez ca cele originale, demontate de pe masina, erau marca Philips (la pozitii si cele doua faze) iar la proiectoare marca Silvania-USA. Puterea este aceeasi.

pronet - cu placere, n-ai pentru ce...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Raspuns prompt si la obiect! Acum o sa le cumpar si ca sa nu "ma murdaresc", o sa astept revizia de 30.000km sa ii pun pe cei de la VW sa mi le monteze. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) ii pun pe cei de la VW sa mi le monteze. Bafta!

Vezi sa nu si le "monteze" prin buzunare lor :P

Oricum nu te murdaresti deloc, cel mai naspa e ca daca ai mainiile "medii" o sa injuri de mama focului pana cand reusesti sa schimb becurile de la pozitii :icon_bounce:

Ca o completare al respectivului TOP 3, pe langa pozita NR. 1 care a expus-o victor_blackedition, adaug si eu pozitiile 2 si 3 ale respectivului clasament :cool: :

1. Combinatia:

- pozitii: W5W Philips BlueVision

- scurta: H7 Philips XtremePower

- lunga: H7 Philips XtremePower

- proiectoare: HB4 Philips BlueVision

2. Combinatia:

- pozitii: W5W Philips BlueVision

- scurta: H7 Philips BlueVision

- lunga: H7 Philips XtremePower

- proiectoare: HB4 Philips BlueVision

3. Combinatia:

- pozitii: W5W Osram CoolBlue (5XFS10)

- scurta: H7 Osram CoolBlue (P43T)

- lunga: H7 Philips XtremePower

- proiectoare: HB4 Philips BlueVision

...alta combinatie de becuri DE CALITATE nu prea vad, pt ca foarte multi producatori (alti decat Philips si Osram) desi se lauda cu becuri care mai decare mai bune (durata mare de viata), mai luminose (de la 3200k s-a ajuns sa-ti cumperi becuri si de 5200k), eu unu ma indoiesc de calitatea lor ;)

Cele mai bune exemple sunt becurile care se gasesc in supermarket-uri (Carrefour, Real, etc.) la set de 2 bucati cu 55-60 RON si mai toate au titulatura de "XENON effect" sau "XENON Cold Light" :blink:

:P safe

Riddler

P.S.: eu personal o sa optez pt pozitia a 2-a din TOP :D

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...daca ai mainiile "medii" o sa injuri de mama focului...

Am mainile buturugi (maxi), deci nu ma incumet.

Las sa faca treaba cel mai in masura si bine pregatit. :icon_thumright:

Ps: multumesc de top, dar o sa aleg varianta propusa de victor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ajungi maine in Bucuresti, iti schimba borisake pozitiile. Desi e mai "micut" ca mine, e expert.

Pe aceasta cale ii mai multumesc inca odata :icon_thumright:

Apropo, in seara asta am avut ocazia sa testez faza scurta. Inainte aveam Osram(banuiesc ceva "stock"). Se vede mult mai bine drumul

Iar noile pozitii sunt super :blah:

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am reusit si eu sa-mi montez Blue Visionurile pe pozitie la faruri fara xenon .M-am chinuit un pic mai ales la farul din dreapta plus ca m-am zgariat rau pe mana dar a meritat(trebuie rabdare si sa nu te enervezi).Urmeaza sa-mi montez si pe proiectoare tot bluevision si voi avea combinatia 2 propusa de Ridller pe care o consider cea mai buna si o recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare, poate nu chiar la tema despre faruri, cum am gasit eu aici... daca stie cineva despre lumina de la oglinzile din parasolar... da problema e ca lumina din parasolarul de la pasager nu mai functioneaza... sigur, prietena cred ca la utilizat prea des... :rolleyes:

Cum rezolv si eu aceasta problema nu prea mare, dar foarte sacaitoare la fiecare data cand urca prietena mea...

Astept orice sfat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai parasolar dublu... trebuie schimbat... nu ai alta optiune

Modificat de dm76ro
Te rog nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Foloseste ADD REPLY sau FAST REPLY. Multumesc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca se referea la becul luminii de la parasolar :D

@bankirul: ai incercat sa schimbi becul in sine, sa nu se fii ars (ca pomenesti doar de parasolaru' din dreapta, nu si de al tau sau de restu' luminiilor interioare) ?! :)

Tip-ul de bec care iti trebuie e C5W (se mai numesc si "Sofituri" sau "Festoonuri") de 5W sau de 10W (depinde cat de intensa vrei lumina), iar modalitatea de schimbare e super simpla... geamul respectiv are in stanga-dreapta la imbinarea cu tapiteria din plafon un cant/locas unde puti sa bagi o surubelnita din plastic (daca ai, daca nu una normal dar cu grija sa nu zgarii geamul) si tragi cu un pic de forta pana iese afara geamul fiind prins in cleme

daca nici asa nu merge, atunci sa nu fie de la sigurantele, vreo una sa fie arasa :D

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cel de la sofer (adica al meu) functioneaza... iar cel de la pasager nu functioneaza (nu lumineaza)...

Cat despre sigurante, m-am uitat eu in manual si nu am gasit nimik, si chiar sa fie de la sigurante???, nu prea cred... eu cred ca s-a ars becusorul... parerea mea... si trebuie sa-l schimb si nu stiu cum...

post-42939-1236943299_thumb.jpg

Modificat de bankirul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca e mai complicat decat spui tu Ridller pt. ca la primele modele de passat b6 adica din 2005 cum este si al meu,luminile de parasolar erau optiune adica nu erau standard si ele erau exact in parasolar linga oglinda .Dupa cum se vede si in poza lui el nu are nimic in plafon(in stanga la sofer).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Avand masina in service si toata fata dezmembrata, inclusiv farurile, am intrebat la dealer daca mi se pot pune becuri cu lumina alba (aduse de mine, dar montate de service) si ghiciti ce mi-a raspuns: NU, PENTRU CA LA O EVENTUALA DEFECTIUNE A PARTII ELECTRICE, PIERDETI GARANTIA! Asa incat m-am linistit si decat sa pierd un an de garantie pentru 4 becuri, mai bine ma lipsesc. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!