Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Pune drl pe fog lights (lasi activ Scandinavia), dupa care setezi intensitatea proiectoarelor de ceata la 0% si faza scurta nu o sa se mai aprinda, ci numai pozitiile, daca nu ai proiectoare de ceata nu stiu daca merge, dar poti incerca. Legat de ledurile din bara, poti merge la un electrician sa le monteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am proiectoare, imi pun doar lampi cu 6 leduri fiecare in grila de proiectoare dar vroiam ca ziua sa stea aprinse doar pozitiile si lampile din grila ,nu si faza scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta a spus si colegul mai sus, daca faci cum a zis el, poti sa mergi ziua pe pozitii + proiectoare(implicit drl) si faza scurta nu o sa stea aprinsa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iaca ma bag și eu în discuție. Știe careva dacă centrala electrică miroase becuri de proiector arse?  Sau de altă factură decât standard?  Eu nu am deloc proiectoare dar centrala electrica este una dintre cele care ar suporta proiectoare. Mi-aș pune niște lampi cu leduri legate în locul proiectoarelor, în centrala electrică,  sa le folosesc doar pentru drl si cornering. Via fog lights. Fără să mai schimb și switch-ul de comandă. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, default stie de avertizare de bec ars la proiectoare

la mary - daca pune lampi led in locul proiectoarelor, depinde de consumul acestora - e foarte posibil sa le stinga si sa dea eroare de bec ars, daca ai consum mic pe ele.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , consumul este de 10 w, crezi ca simte centrala ca nu sunt proiectoare? Oare as putea sa le leg (lampile led din grila) direct din lumina de pozitie din far ? Sau se formeaza un consum mai mare pe pozitie si iar nu este bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă le legi cu poziția în paralel posibil sa nu le simtă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le poti lega linistit de pozitie far.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci problema rezolvata. Multumesc tuturor ptr. comentarii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la ce am scris mai sus (bec led vs. xenon), cred ca mai avem de asteptat pana cand posesorii de passat b8 echipate cu led vor trebui sa inlocuiasca becul/farul.

Ce nu inteleg este ca am vazut pe piata (am si eu acasa) lanterna cu LED, dc nu se aplica acelasi principiu si becurilor cu led?; Lumineaza de rupe - daca am avea asemenea leduri (dar culoarea maxim 4300k) pe proiectoare ar fi perfect (bineinteles sa fie reglate sa nu bata in ochii celor din fata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna colegii imi poate spune si mie ce ar putea avea palasolarul din dreapta de nu se aprind becurile la oglinda aceea dupa ce tragi protectia.In partea stanga merge ok se aprind se stang,ce trebuie sa verific pe unde si cum,tot m-am uitat eu pe acolo dar nu am vazut de unde se declipsesaza sa vad becurile sau ce are pe acolo.Va multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bec ars. Intrerupator culisabil defect, intrerupator basculant defect. Fire intrerupte. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A inceput sa-mi palapaie usor unul din becurile xenon, semn ca in curand va trebui sa le schimb. Are cineva montat si cat este de multumit cu vreunul din modelele urmatoare?: OSRAM D1S NIGHT BREAKER UNLIMITED XENARC, PHILIPS D1S X-TREMEVISION sau PHILIPS D1S WHITEVISION (este un model mai nou). Astea ar fi cele trei modele din care vreau sa aleg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, DiLivio said:

A inceput sa-mi palapaie usor unul din becurile xenon, semn ca in curand va trebui sa le schimb. Are cineva montat si cat este de multumit cu vreunul din modelele urmatoare?: OSRAM D1S NIGHT BREAKER UNLIMITED XENARC, PHILIPS D1S X-TREMEVISION sau PHILIPS D1S WHITEVISION (este un model mai nou). Astea ar fi cele trei modele din care vreau sa aleg.

Eu zic sa nu te iei dupa povesti de marketing de genul 70% mai multa lumina, etc. Nu se justifica diferenta de pret. Eu am de 2 ani (cam 60 mii km) 2 becuri standard si sunt foarte multumit. Comandate de la Emag: http://www.emag.ro/bec-auto-xenon-pentru-far-osram-d1s-35w-1-buc-66140-01c/pd/DX3LLBBBM/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti. M-am confruntat si eu cu problema iluminarii parasolarelor duble. Am decis sa mesteresc putin in interiorul lor si pot confirma ca acel microintrerupator este responsabil cam de fiecare data. Am reusit sa il desfac si sa apropii putin lamelele metalice care fac contact pt. a inchide circuitul, becurile functioneaza acum dar exact cum a spus alt coleg mai devreme in topic, chenarul din jurul oglinzii o sa aiba de suferit, nu se poate scoate fanta si plasticul acela alb fara a-l rupe putin.

Are cineva solutii pt. mascarea zonei afectate? Parca nu as da 1000 de lei pe 2 parasolare noi. :tuktuk:

parasolar.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu ceva folie autocolanta de culoarea parasolarelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau altul SH....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu folie nu cred ca iese ceva decent, mai degraba cu un spray gen plasti dip. 

Sh nu stiu unde sa gasesc, sunt rare cele care au parasolare duble...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cipri si eu am aceeasi problema la dreptul.Nu cumva se poate detasa cel mic acolo la prinderea cu surub in plafon.Eu nu am timp si vremea este urata si eu vreau sal desfac sa vad.Imi poti spune cum ai scos plasticu de ai dat de micro acela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate scoate pe altundeva. Plasticul alb din jurul oglinzii il scoti tragandu-l spre tine, e prins in cleme. Usita la fel, o tragi spre tine sa iasa de pe caneluri. Problema e ca o sa se rupa la fel ca la mine pt. ca respectivele piese sunt mai mari decat fanta prin care ies.

Am inlocuit locul unde se afla microintrerupatorul.

micro.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pentru ca am citit mai bine de 10 pagini in urma si nu am gasit nimic concret, fiind deja destul de vechi informatiile, vin si eu cu intrebarea:

- ce becuri bune (sau foarte bune) H7 recomandati pentru faza scurta, tinand cont ca nu am xenon.

Ultima data am avut ceva de la Philips (Xtreme Power parca) si nu am fost foarte incantat de ele.

 

Va multumesc pentru informatii,

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Cristi. Mergi pe osram night breaker plus sau unlimited. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, cridaia said:

Pentru ca am citit mai bine de 10 pagini in urma si nu am gasit nimic concret, fiind deja destul de vechi informatiile, vin si eu cu intrebarea:

- ce becuri bune (sau foarte bune) H7 recomandati pentru faza scurta, tinand cont ca nu am xenon.

Ultima data am avut ceva de la Philips (Xtreme Power parca) si nu am fost foarte incantat de ele.

 

Va multumesc pentru informatii,

Tinand cont ca am avut si Philips Xtreme power +130% si Osram Night Breaker unlimited. Nu cred ca exista bec cu halogen mai bun decat Philips Xtreme Power +130%. Probabil esti nemultumit de el deoareje plasticul farului este "matuit" ( ma refer la acele crestaturi ca panza de paianjen ce nu ies la polish si nu sunt nici prin interior , pur si simplu datorita caldruii, plasticul s-a incalzit si au aparut ca niste mici crestaturi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti grija ce becuri puneti in faruri, va arat un TT din 2006 la care, in loc de bec H6W omul a pus un H21W, soclurile lor fiind identice.

IMG_0560.JPG

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Stie cineva ce tip sunt becurile ambient din plafoniera? (cele 2 mici).

Multumesc,

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!