Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Am vrut sa pun si eu Extreme power insa am zis sa fac o treaba buna si sa pun xenon. Nu stiu cum merg XP insa xenonul pus pe minunatul far cu lupa este aproape la fel de chior ca si becurile vechi doar ca difera culoarea.Se vede la fel , o lumina slaba difuza nefocalizata . Nu bat aiurea in sus sau in alte parti insa sunt chioare. Cred ca o sa desfac farurile si sa scot tampeniile alea de lupe ca nu vad nimic cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Cum sa scoti lupele? Asa sunt din constructie... Si eu am fost tare nemultumit de lumina farurilor pana sa pun Xtreme-power (H7) pe faza scurta/lunga iar la proiectoare am pus Philips Bluevision (HB4). Acum ma declar multumit - vad bine in fata. Singurele becuri pe care nu am reusit sa le schimb sunt cele de la pozitii. Galbeneala lor e tare urata. Mi-am cumparat W5W Philips Bluevision dar este imposibil sa reusesc sa-mi bag mainile pana la aceste pozitii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iuly1209: hehe, nu prea poti demonta lupele,pt ca asa este constructia farului, eu iti recomand sa dai jos xenon-ul, sa pui niste becuri Philips XP si dupa sa faci o comparatie intre lumina furnizata de unele sau de altele :P

sau ai putea sa vezi daca cumva farurile tale trebuie reglate... dar ma indoiec, cred ca e mai mult de la vreme... pe ceatza, ninsoare, etc. XENON-ul este 0... tot halogenul isi face treaba mai bine :P

@Victor: saptamana viitoare am drum la bucuresti, asa ca daca vrei ne intalnim si te-ajut eu sa-ti schimbi becurile de pozitii :P ...daca nu, cum ti-am mai zis, roaga un coleg de-aici de pe forum care are mainiile mai de "pianist", sa te ajute ;) (daca nu ai amici care sa se priceapa :icon_thumright:)

btw... parca ai mers la service cand ti-ai schimbat becurile pe scurta/lunga, cum de nu le-ai zis sa ti le schimbe si pe cele de pe pozitii :somnmare:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riddler - cand am fost la service sa le montez pe faza scurta nu le cumparasem pe cele pentru pozitii. Le-am luat intre timp de la Augsburg, cu 13 ron setul. Acum ma uit la ele - mana intra dar antebratul se blocheaza in fiarele masinii :D . Dau o bere (la pachet - cu alcool) daca mi le schimbi. :D Da-mi, te rog un PM cu o zi inainte si stabilim pe unde sa ne vedem.

Referitor la becurile de la proiectoare - grija mare la remontarea grilelor din plastic - este un material de tot rahatu' , plasneste imediat. Eu am reusit treaba asta. Bine ca nu se vede dar trebuie sa ma gandesc sa-mi iau alta grila... :lol: Tot referitor la proiectoare - au un surub (inbus) de reglaj. Este un orificiu prevazut in grila pe unde se poate introduce imbusu' fara sa mai fie nevoie sa dam grila jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei neaaparat le scoti :D se desface farul la cald si le dai afara . oricum nu cred ca o sa ma apuc sa fac asta. o sa incerc un reglaj la faruri mai intai . daca tot nnu merge pun mana pe ciocan :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iuly discutia devine :offtopic: . Daca vrei sa-ti distrugi farurile/masina nu-i mare lucru. Succes, dar mai bine o dai de pomana unui amarat, cu lumanare ca sa ai pe lumea cealalta masina... :P Scopul forumului este sa ne intretinem bine masinile, sa invatam sa le reparam, sa ne ajutam etc... Sau sa deschidem un topic de genul "cum sa ne distrugem eficient, sigur si definitiv masinile?". :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare despre becuri. Am masina din semnatura " Confortline" si nu se aprinde nici un bec in portiere. Sunt lampile dar nu se aprind. Este o setare in BC, e vreo siguranta arsa, sau nu am pur si simplu?

Modificat de Cristi_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta Confortline, nu are aceasta dotare ( in standard cel putin). Acolo este doar un plastic reflectorizant.Nu este nici un bec in interior.De asemenea, in BC nu exista aceasta setare. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este si la mine.am in portiere doar plastice reflectorizante.

dar eu vreau sa va mai intreb un lucru:am observat la skoda octavia ca in momentul deschiderii usii de la sofer se aprinde in oglinda un bec orientat in jos pt iluminarea carosabilului.noi nu avem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspunsuri!

Pentru "adrianharlea" - In oglinzi, daca te uiti de jos in sus mai e o lampa alba aproape de articulatia oglinzii. Este echipare standard la hightline. Se pare ca si cele in portiere sunt tot la acea echipare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nici un bec in interior

-o fii instalatia facuta? ca noi doar sa adaugam becurile ?:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspunsuri!

Pentru "adrianharlea" - In oglinzi, daca te uiti de jos in sus mai e o lampa alba aproape de articulatia oglinzii. Este echipare standard la hightline. Se pare ca si cele in portiere sunt tot la acea echipare

tocmai ca am vazut si nu stiam daca se poate face sa se aprinda sau nu.mersi oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg de ce devine offtopic este vorba de becuri, faruri si tot asa . oricum glumeam nu o sa ma apuc de distrus masina.sper ca am voie sa si glumesc nu?

ma duc cu ele la reglaj si gata daca tot nu se vad ca lumea pun Extreme Power pt ca vad ca lumea se declara multumita cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mers careva cu XtremePower noaptea pe ploaie sau ceata? Ce vizibilitate aveti pe faza scurta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am mers in ultima luna pe toate conditiile (ploaie, lapovitza, ninsoare), iar XP-urile nu m-au dezamagit ;)

la BlueVision-uri, treaba se schimba... mai ales pe mersul pe ploaie, unde am inteles ca lumina devina difuza, se imparte in stanga-dreapta (banuiesc ca din cauza udelii de pe far)

oricum trebuie intrebat un coleg care asa ceva pe scurta (si sunt cam rari, ii numeri pe degete :P)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

XP-urile de pe faza scurta sunt excelente in toate conditiile meteo. Sunt foarte multumit de ele. Pana la urma mi-am montat si pe faza mare chiar daca pe aceasta o utilizez extrem de rar. Pe proiectoare am pus bluevision tot de la Philips - lumina este mai puternica decat cea data de becurile cu care a venit masina (Sylvania fabricate in USA) dar nu cu mult mai mult. Sa zicem cam 10%. Pe pozitii nu am reusit sa le montez... ;) S-au laudat unii ca ma ajuta dar m-au lasat balta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-am zis ca te ajut eu si aia voi face, eu Vineri dupa-masa sunt in Bucuresti si stau pana Duminica dimineatza :P

so, daca nu`i prea tarziu pt tine, lasa-mi un nr de telefon pe PM :)

btw, ai testat BlueVision-urile de pe proiectoare pe ceata sa vezi cum se comporta ?!:( (a fost acum 3 diminetii o ceata faina in Brasov :)) numai buna de teste :(

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BlueVision-urile de pe proiectoare se vad excelent si lumineaza mai bine decat cele care erau montate din fabrica. Sa zicem un castig in luminozitate de 10 - maxim 15%. Pe ceata isi fac treaba destul de bine - nu atat cat as fi dorit eu - dar pentru niste becuri cu halogen eu cred ca este bine.

Multumita lui Riddler am si eu niste pozitii mai de Doamne-ajuta, tot BlueVision, dau o lumina alba frumoasa, dau o nota de eleganta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dupa ce am citit topicul asta si eu mi-am montat XP-uri pe faza scurta si pe faza lunga.Sunt excelente.Pentru pozitii am montat BleuVision care chiar arata foarte bine in combinatie cu XP-urile.Multumesc tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa le stapanesti sanatos si sa-ti lumineze cat mai bine drumurile :))

si ca tot veni vorba de becuri, cum maine imi schimba farul din stanga (vandalizarea lui cu un MARE X intr-o parcare pe 1 decembrie anu' trecut) vreau sa-mi iau X-treme-uri si pt faza lunga sa vedem daca pot dupa sa fac din noapte zi cand dau pe lunga :mellow:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa par Gica contra, dar X-treme Power-urile astea nu mi se par chiar atat de bune pe cat sunt de laudate pe acest forum. Poate ca s-a exagerat putin. Intr-adevar vizibilitatea e mai buna pe faza scurta in sensul ca zona luminata se vede ceva mai bine (asta probabil din cauza temperaturii de culoare mai mare si intensitatii luminoase mai mari pe care o dau becurile) insa de aici si pana la faza cu "up to 80% more light" mi se pare cam exagerata. Pe faza lunga nu stiu cum se comporta pentru ca o folosesc X-treme de rar si imi ajunge lumina data de astea originale. Desi review-urile de pe site-urile straine zic ca becurile sunt X-traordinare, cred ca X-treme power + Passat B6 nu ofera nici pe departe cei 80% de care se zice in reclama. Ca sa fiu stiintific ar trebui sa fac rost de un exponometru si sa vin cu detalii ale masuratorilor. Cred ca in masura in care timpul imi va permite o sa fac si aceste masuratori pentru ca ma roade curiozitatea acum dupa ce am dat banii pe becuri si nu m-au incantat asa cum m-as fi asteptat. Totusi, pentru cei care vor mai multa lumina dar nu vor instalatie de xenon (nu conteaza motivul pentru care nu vor) XP-urile par a fi o solutie de compromis rezonabila. Asa ca o paranteza, XP-urile au ceva gaz xenon in ele, asa ca e posibil sa emita si UV-uri care in timp distrug plasticaraiele de prin zona. N-am aprofundat subiectul asa ca nu merg mai departe cu presupunerile.

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) Asa ca o paranteza, XP-urile au ceva gaz xenon in ele, asa ca e posibil sa emita si UV-uri care in timp distrug plasticaraiele de prin zona. N-am aprofundat subiectul asa ca nu merg mai departe cu presupunerile.

interesante afirmatii :scratch:

daca ai ceva articole/link-uri de unde ai aflat aceste informatii, n-ar strica sa le pui pe-aici ca sigur o sa fim mai multi cei care vor vrea sa le citeasca ;)

oricum, vorba ta pt cine nu vrea XENON, X-trem Power-ul este ce-a mai buna solutie :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lumina albastra vine de la gazul xenon care este adaugat in cantitate mica in halogen. Este stiut faptul ca mai toate becurile cu descarcare in gaz produc radiatii UV. Becurile de tip Xenon au chiar un filtru UV care se gaseste de fapt in sticla balonului exterior al becului. In momentul in care acest balon exterior s-ar sparge, becurile xenon de calitate sunt proiectate sa nu mai functioneze, si asta nu pentru ca nu ar putea - caci lumina se produce in balonasul mic de sticla din interiorul balonului mare - ci pentru a proteja restul componentelor de actiunea radiatiilor UV emise. Plasticul in mod deosebit este afectat de UV - in timp isi pierde transparenta (aici vorbim de farurile din plastic) si devine mai casant. Am zis ca nu intru in detalii pentru ca nu stiu cate radiatii UV sunt emise de XP-uri insa in mod clar mai multe decat un halogen standard. Daca ai vazut faruri de masini de fabricatie '85 sau mai vechi, vei observa ca mai toate au farurile galbui de la radiatia UV incasata (soare + becuri). Nu stiu la Passat daca geamul farului e din plastic sau sticla. Poate stiu altii sa ne lamureasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit au o protectie anti-reflex http://www.xp-lamp.com/more-light.php?lc=en . Si mai stiu ca toate becurile Philips au protectie UV. Mai toate masinile moderne au geamul farurilor din plastic, asa ca o firma care se ocupa cu productia de astfel de echipamente era normal sa se adapteze... Eu unul sunt foarte multumit de becuri, chiar daca nu este vorba de 80% ca in reclama, dar undeva la un 40-50%, tot este...

Si la Passat geamul farului e din plastic (pana si la Logan...). :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Re,

...ca tot m-am confrunt cu o problema "stresanta" de vreo 2 zile, am zi sa intreb si parerea altor colegi de-aici de pe forum

Introducerea problemei:

- acum 2 zile dupa ce-am venit de la intalnirea de iarna si am spalat masina, observ ca pe spate la placuta de inmatriculare unul din lampile care ilumineaza placuta joaca in locas :|

- dupa o mica investigatie observ ca una din clemele de prindere s-a crapat si nu mai sta cum trebuie lampa :mellow:

- dau sa o aranjez in loc si pana la urma ma trezesc cu ea atarnand de fire (s-a rupt de tot o clema), moment in care iau decizia sa ma duc la pe la dealer sa-mi iau alta noua :)

Datele problemei:

- toate decurg fain frumos, s-a nimerit sa o aiba pe stoc, o achit, imi aduce piesa si observ ca a venit cu tot cu becul din interior iar de-aici incepe distractia

- cand dau s-o pun in locul cei care atarna si care l-am fixat cu scoci sa nu`l pierd pe drum, dau sa fac un test sa vad daca merge unde observ ca lumina de la lampa respectiva este mult mai alba, adica o nuanta de ALB spre galben, fata de ce-a din dreapta care este galbena rau :huh:

...studiind site-ul celor de la Philips, aflu' ca becurile sunt de tip C5W (li se mai zice si "sofite") de 12V 5W si aici vine nelamurirea mea

Intrebarea: Unde pot gasi becuri de genul acesta de culoare albastra care sa dea o lumina alba placuta ochiului ?! (in stilul lui Philips BlueVision W5W :rolleyes:)

...cum spuneam, de 2 zile umblu pe la toate magazinele de piese auto si pe la mai toate benzinariile si nu dau peste astfel de becuri :huh:

peste tot aceiasi replica: "nu cred ca se gasesc albastre care sa dea lumina alba" :angry: ...singurul loc unde un tip a inteles ce vreau, era la un magazin anonim de piese, mi-a zis ca au avut un set de 10 bucati la 15 RON, exact cum le vroiam, dar asta acum 3 luni, iar de-atunci n-au mai adus pt ca se vindeau foarte greu :unsure:

in speranta ca vreun coleg mai iscusit, are habar si poate sa-mi zica cam ce magazine dispun de ele sau poate stie link-uri de site-uri ii multumesc anticipat pt raspuns :blah:

P.S.: anticipez ca o sa mi se recomande si variante de beco-leduri, numai ca nu prea imi plac mie alea, deoarece e prea multa improvizatie (cu rezistente/diode/etc. pt a pacali calcul sa nu dea eroare de bec ars) ....si plus de asta nu prea's justifica pretul ( 30 RON un set de 2 beco leduri care sa zicem mi-ar ajunge pt placutele de inmatriculare :blink: )

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!