Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

- pt reglare o sa puna un aparat in dreptul farului , se uita prin aparatul ala si regleaza directia luminii , o explicatie mai de gradinita asa. :D

Modificat de OviDU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riddler - de la "hatanat" s-au dereglat. Becurile vechi trebuie scoase fara sa misti soclul. Pe dreapta este intradevar tare mic spatiul - eu m-am uitat sa dau jos intai vasul pentru lichid de parbriz. Sa vedem. Daca nu ploua duminica si nu ma pune nevasta la treaba... :)

Reglajul farurilor la service - 5 minute de far - vine cu un aparat pe rotite care are un sistem de lentile si-l pune in dreptul farului masinii. Vede pe acest aparat cum "bate" lumina. Ridica, la masina, capota si mestereste la doua suruburi de reglaj cu surubelnita. Daca nu ai "aparatu' " poti face si singur asta, noaptea, parchezi la 5 metri de un zid/gard deschis la culoare si reglezi in functie de cum "bate". Dar pe urma s-ar putea sa te pomeneasca cei care vin de pe sensul opus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alta viata domnule :cool:

deci ma declar profund multumit de alegere :D ... X-treme-ul isi merita pe deplin bani dati pe el

@Victor: dap, exact asha a fost, a venit cu o chestie pe 3 roti, a mesterit pe-acolo din 2 suruburi ( la cel din dreapta, l-a demontat, s-a uitat la el, si dupa l-a montat la loc ) ...oricum mie acum imi place cum bat, vad acum orice "obstacol" de la vreo 20 - 25 de metri :wub:

btw, vezi ca nu prea poti demonta "tubul"/vasul pt lichidul de parbriz ...prea multe cabluri trec pe-acolo, inclusiv unul care vine de la vasul de racire... mai bine spunei sotiei sa te ajute ( ca deobicei domnitzele au manutze mai "subtiri"/fine :P )

@OviDU: tata, mersi faina pt pareri, impresii, sfaturi si ajutor legat de ce fel de Halogene sa aleg :rolleyes:

si intr-un final multumesc si restu' colegilor care si-au expus parerea pe-aici :D

ME DECLAR MULTUMIT DE REZULTATELE lui Philips X-trem Power si Philips Blue Vision :)

si acum sa detaliem si costurile:

1. Bec Philips X-treme Power H7 - 44.90 RO/buc. ( x2 = 89.80 RON )

2. Bec Philips Blue Vision W5W - 9.90 RON/2 buc.

TOTAL 1: 99.70 RON

( achizionate in retzeaua magazinelor Carrefour )

...si un mic ajutor din partea mecanicilor de la Tess Brasov

1. Bec domantat/montat - 20 RON

2. Reglat faruri - 20 RON

3. Materiale mici - 6.96 RON

TOTAL 2: 46.96 RON

------------------------------------------------------------------------

TOTAL: 146.66 RON

nu-i rea afacerea :icon_thumleft:

:Driver: safe si la cat mai multa lumina

P.S.: poate viitor o sa-mi pun si pe faza lunga X-treme ^_^ ( dar mai vedem )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

btw, cautand pe net un cod de piesa, dau peste poza de mai jos ( care din cate am inteles este a unuia din USA ) si am ramas curios de o chestie

035.jpg

la americani pozitia e galbena ?! ...daca DA, atunci nasol.... nici chiar in halul ala de galben :o

P.S.: singuru' lucru ce-mi place la respectiva masina, sunt ledurile pe post de proiectoare de ceata :) ...alea chiar dau bine pe-acolo :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam si eu le niste leduri fixate langa proiectoare si care sa se aprinda odata cu pozitiile. Ceva gen Audi. Sunt prinse pe o banda si se ataseaza sub bara prin lipire (au un adeziv pe spate). Cam stau pe ganduri de teama vandalilor. Astept sa vad montate la cineva si poate...

Nu prea inteleg ce sunt "materialele mici"... La orice operatie magarii de la service factureaza asa ceva. O fi pretul surubelnitei? 20 ron sa-ti demonteze si sa monteze alte becuri? Ma ofer eu sa montez/demontez becurile contra 10 ron... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la intrebarea mea "ce sunt acele materiale mici?!" adresata consilierului care m-a asistat jumatate din raspuns a fost sec: "e setarea de baza a programului de reperatii, orice lucru care se foloseste si nu poate fii taxat separat, se trece in contul materialelor mici; adica un surub, degriparea unei piese, plasticul pt protejarea scaunelor, pielei de pe volan, a schimbatorului, etc." :P

asai ca-i un raspuns sec ? :cool:

...da stiu ca-i ciudat pretul, 20 de RON pt montat de becuri, dar no cum am zis si cu cateva posturi mai in urma, cel din dreapta era montat aiurea, nu intra calumea in soclu... mecanicul l-a scos, l-a dat cu spray, l-a invartit pe-acolo si a taxat chestia asta :D

plus de asta, eu unu pana cand sa ma ajute amicul meu cu schimbatul becurilor, habar n-am cum se schimba ;) ...asha acum stiu si poate pe viitor o sa fie o treaba home made :P

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa o fi moda acum... Pentru orice nimic trebuie sa mergem la service. Am frunzarit cartile de service primite si in afara de niste aspecte referitoare la unele setari in rest nu zice mai nimic. Una-doua, consultati un dealer. Pana si ca sa schimbi bateria la telecomanda spune ca trebuie sa mergi la service... :vaidecapulmeu:

Poate ca in Germania o fi valabila treaba asta dar astia care au facut manualul nu stiu ca la noi totul se face cu programare? Ca astepti o gramada de timp sa-ti trimita o piesa (mai ales daca este vorba de garantie), ca se ia spaga, ca se face treaba deseori de foarte proasta calitate? Ca iti indisponibilizeaza masina si de cele mai multe ori zace cate o saptamana pana cand au chef sa se apuce de ea, timp in care iti rupi pingelele prin tarana, scuipatii si fecalele de caine din draga noastra capitala. Iar cand o iei ai tot felul de surprize - zgariata, lovita, schimbate piese, imputita, murdara etc. Ti se factureaza tot felul de "materiale mici" sau lucruri pe care nu le ai si ei pretind ca le-au inlocuit etc.

Mi-e dor de batrana Dacie pe care o faceam toata bucati si o asamblam din nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin la becuri. Ma predau! :beerchug: Nu am reusit sa le demontez. Mai aveam putin si demontam farurile... Ma voi duce la un atelier. :beer: In alta ordine de idei, pentru cine vrea, am doua X-treme Power H7 - mi-a luat si un prieten iar pe faza lunga nu pun. Asa ca le dau. Sunt in cutiile originale. PM pentru amanunte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hahahahaha, nu ti-ai iesit montaju ?:blink:

ti-am zis eu ca-i cu "schepsis"... crede-ma ca ma apuca pe mine draci ca l-am pus pe saracu' om (cel care m-a ajutat prima oara) la migaleala asta... de n-a pomenint la sfinti cand a schimbat becurile de la pozitii de ziceai ca acum se razbuna cel de sus pe el :D

eu ti-as sugera sa ti le pui pe faza lunga :P daca tot le ai... dar alegerea e a ta

eu unu n-am finante ca le-as schimba si pe cele de pe faza lunga tot cu X-treme Power :P .... dar mai ma gandesc daca fac toata gama numai Philips :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Pentru bi-xenon ce tip de becuri trebuie?

Am gasit pe net 2 tipuri:

( 12/24V ; 35W ) - varianta D2S

si

( 12/24V ; 35W ) - varianta D2R

si ce tip de H au din fabrica passat-urile..?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi nu imi place sa vorbesc singur, pentru instalatia de bi-xenon din fabrica la passat b6 se potriveste becul D1S 12V35W

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, azi am pus pe faza scurta X-treme Power. La un atelier, m-a costat 15 ron cu totul. Becurile originale erau tot marca Philips.

Alta viata, acum vad si eu drumul in fata. Cu cele originale bajbaiam prin intuneric. :offtopic: Cred ca merita banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari :))

sa le stapanesti sanatos si poate asha mai evitam minunatele craterele :P

ti-au reglat si farurile nu ?:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, m-ati convins! Ma duc si eu sa imi schimb becurile!Bine, pe langa parerile exprimate aici, au mai contribuit vreo 2 gropi luate in plin, un drum de vreo 3000 de km partial noaptea care m-a rupt la ochi, si faptul ca nu am deloc vedere laterala cu becurile originale. O sa postez pareri curand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu a fost cazul sa regleze si farurile. A scos becurile cu o usurinta de invidiat. Dupa ce a extras soclurile din plastic, a demontat becurile din aceste socluri ajutat de o surubelnita. Le-a pus pe cele noi in soclu si apoi la loc pa masina. Cele vechi mi le-a dat si le voi pune pe undeva prin masina, in caz ca se arde vreunul, sa am de schimb. Pe faza mare le-am lasat pe cele originale. Cat merg cu faza mare?

M-am fatait pe cateva strazi mai slab iluminate si am constatat ceea ce stiam deja... :)) Sunt bune! Desi cam scumpe. Asa ca le recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Victor: stii vorba aia "Obrazul subtire, cu cheltuiala se tine..." :P

eu zic mai degraba s-o adaptam si sa sune asha "Suspensiile bune, cu halogene pe masura se tin..." :)

@obsess3d: eu de fiecare data cand iau o groapa din plin, pomenesc vreo 10 - 15 sfinti in capul primarului (nu conteaza in ce localitate ma aflu' :P) a si daca vrei sa nu "simti" prea tare investitia in halogene, vezi ca are Victor de vanzare unele in plus :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le mai am - s-au dat ca painea calda! :)) Le-a luat un amic sa le puna la o Laguna.

Acum mi s-a pus pata pe pozitii. Galbenul lor mi se pare cam uratel. Mi-a zis cineva de niste beculete cu 3 leduri care sunt mai puternice si dau lumina alba. Ma interesez sa vedem cat costa si daca nu dau erori la bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i bai, Constanta e aproape. Am un magazin de unde le-am luat pentru fosta masina, ma duc tot acolo, sa daca nu, metro!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca are la Metro - in Bucuresti nu am vazut. Oricum acum iarna sa mergi de la Cernavoda la Constanta este parfum... Asta vara faceam de la Bucuresti la Cernavoda o ora si de la Cernavoda la Constanta trei.

Merita sa le montezi - e o diferenta importanta de luminozitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt convins ca va exista o imbunatatire semnificativa. Cu metro nici eu nu sunt sigur, dar merita incercat, daca nu, pe comanda. Apropo de drum insa...crede-ma ca e totusi foarte aglomerat, mai ales in timpul saptamanii.

Modificat de obsess3d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce constructorul a dotat masina cu becuri asa de "chioare" (cu toate ca am vazut ca sunt marca Philips). Pana sa montez x-treme power pe faza scurta nu prea vedeam nimic in fata... Acum as dori sa schimb si becurile la proiectoare, care numai proiectoare nu se pot numi (lumineaza ca doua lumanari :) ). A venit iarna si parca as vrea mai multa lumina... Intrebarea mea este - becurile sunt HB4? Cum se demonteaza/monteaza? Care ar fi cele mai bune ca luminozitate? Exceptandu-le pe cele xenon!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci in functie de modelul/an de fabricatie, becurile la proiectoare pot fii fie HB4 sau H11

da un click aici si selecteaza FOG Lamps, alegeti tip-ul masinii tale, motorizarea si o sa iti ceara la un moment intr-un camp de select urmatoarea chestie

1. to vehicle number. 3C-5-010-000 ( unde vei afla ca becuri sunt H11 )

2. from vehicle number. 3C-5-010-001 ( unde vei afla ca becuri sunt HB4 )

...acum depinde de VIN-ul tau (cred) dupa care afli exact ce tip de bec e :)

partea ce-a mai simpla e sa le cumperi, cu schimbatu' e mai greu ...multi mi-au zis ca trebuie data jos grila de la spoiler sa poata ajunge in spatele lui, sau ceva de genu' ...dar nu's 100% sigur ca e singura metoda

poate e una mai accesibila ca doar aceste sistem pe masina au fost inventate ca in caz ca ti se arde un proiector de ceatza si tu te afli la mii de km distanta de prima localitate, iar tot drumu are ceata, atunci cred ca n-o sa mergi cu un proiector chior... te opresti la un peco, iei un bec (orice marca) si te-apuci sa-l schimb singur :D

...dar ma pot insela ;)

daca afli o metoda mai buna, tine-ne la curent ca poate mai vor si alti :frigbaitata:

P.S.: Sfatul meu e sa-ti pui niste BlueVision-uri pe proiectoare, dar poti alege si un alt tip, gen Philips Premium

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe acelasi site am intrat si eu. Ma gandesc la faptul ca masina fiind fabricata de foarte putin timp (saptamana 39) ar trebui sa fie HB4. Cred ca voi lua Blue Vision, mai ales ca vreau sa-i pun Blue V si pe pozitii. Sper ca nu o sa trebuiasca sa demontez spoilerul pentru niste amarate de becuri. Nu le-a schimbat nimeni? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te costa 2 mil si putin proiector cu tot cu bec. Daca iei doar bec, e in jur de 600-800 de mii. Dar cu siguranta se va arde la prima ploaie. Iti recomand sa iei cu totul proiectorul.

Salutare!

Am vazut pe un passat proiectoare cu lupa

Stiti cumva unde se gasesc si la ce preturi?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar e o diferenta substantiala intre ce vedeam inainte (mai nimic) si ce vad acum...Cu XP de la Philips intr-adevar devine o placere sa conduci noaptea! Montajul a fost destul de simplu, si se pare ca nu mai e nevoie de reglaj faruri, dar, pentru linistea mea, am intrat la un service de langa casa, ce are aparat de reglat faruri. A spus (si am vazut si eu) ca e ok. Le recomand si eu, daca mai era nevoie...merci de sfaturile pentru montat/ demontat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!