Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

colegu' b 76 jaf... te poate ajuta cu asa ceva.... in realitate lumineaza mult mai bine.. poza este facuta cu telefonul si pe ploaie...

post-12391-1232582517_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Intrebarea: Unde pot gasi becuri de genul acesta de culoare albastra care sa dea o lumina alba placuta ochiului ?! (in stilul lui Philips BlueVision W5W :rolleyes:)

Riddler, daca pentru o problema, minora zic eu, legata de un bec numar spate, ai scris un post kilometric cu FOARTE multe emoticoane (ceea ce nu-i ok), nici nu vreau sa-mi imaginez ce fel de poveste ai posta daca (Doamne-Fereste) ai avea vreo problema grava!!!

;)

Te rog ca pe viitor sa incerci sa postezi scurt si la obiect, pentru ca postul sa poata fi citit rapid. Fara suparare, dar majoritatea posturilor tale sunt in aceeasi maniera.

Multumesc de intelegere.

ON: Link, link, link.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Azi dimineata am fost avertizat ca s-a ars becul dreapta pozitie. Am bixenon si nu ma pricep cum sa il schimb. Rog pe cei care au mai facut aceasta operatie sa ma ajute. Banuiesc ca imi trebuie W5W?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cristi, n-ai cumva H21W?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar nu am! Presupun ca e W5W. Nu l-am desfacut ca nu stiu procedura. Astept vre-un coleg care are bixenon cu un sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

ON: Link, link, link.

mersi de link-uri, numai ca pe al doilea link l-am studiat, am si dat telefon la reprezentanta din Brasov, unde aia n-aveau habar de asa ceva, iar firma mama din Bucuresti are telefonul mereu ocupat

@Madala: mersi de info, dar cum am zis si in PS, nu vreau beco-leduri pt ca necesita improvizatie si mie nu`mi place :) ...mai scotocesc azi prin oras sa vad poate am noroc

@Cristi_VW: la farurile cu Xenon OEM, becul de pozitie localizat in fata celui de faza lunga :))

si da, becurile au ramas aceleasi, si anume W5W, iar procedura de schimbare e multa mai usoara decat la modele de faruri clasice de la B6, scoti bucata de cauciuc care protejeaza locasul sa nu patrunda apa, bagi mana in stanga (cum te uiti la far) si o sa dai de soclu' respectiv

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult pt sfat. Acum, tre sa cumpar bec si ma gandesc sa blue vision (nu mai contrasteaza cu xenonul, sper). Unde ma trimiteti dupa becuri W5W?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei cu far bixenon din fabrica, pentru a putea schimba becul de pozitie, se scoate capacul din spatele farului (sunt doua cleme din sarma) si se observa in far o paletuta alba cu striatii pe ea. Se trage de ea usor si va iesi afara cu becul infipt in celalalt capat al acesteia. Se inlocuieste becul si se fac operatiile in ordine inversa pentru montare. Atentie la capac sa fie pus cum trebuie si fixat bine cu cele doua cleme de sarma, altfel il pierdeti si nu se gaseste (a patit-o un prieten). Tot vroiam eu 'blue vision" am ramas uimit cand becul ars care l-am scos era tot albastru. Deocamdata nu am gasit bec philips BV w5w, dar mai caut

Sper ca am explicat pe inteles! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) Deocamdata nu am gasit bec philips BV w5w, dar mai caut

e "criza" si la ei de mai bine de 2 luni

adica ma rog, daca vrei sa le independete (la pachet de 2 buc.), ca asa bluevision-uri gasesti la set cu becurile H7 BlueVision la orice benzinarie OMV pe la pretul de 125 RON :icon_cool: ( verificat in seara asta )

...in schimb in Carrefour, Metro, Real, Selgros nu le gasesti deloc (si eu tot caut setul de 2 buc. sa-mi schimb becurile din plafoniera ;))

daca gasesti ceva, sa postezi si tu in ce magazin ai gasit :icon_thumright:

:P safe

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo, ca uitasem sa postez si la subiect (desi nu s-au inplinit 2 ore, nu pot sa editez ultimul post :coolpics: deci scuzati de double)

Care stie ce fel de rezistente necesita aceste beco-leduri pt a pacali calculatorul ?! :huh:

Si ma mai intereseaza si procedura/adaptarile necesare in caz ca sunt simple....

multumesc frumos pt eventualele raspunsuri :icon_thumright:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de sfat, am sa sun acum la ei :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat becuri si le-am si montat. Se pare ca tot blue vision aveam si inainte. Idea e ca exista un contrast destul de mare intre xenon si pozitie. Nu au cum sa ajunga la albul xenonului asa ca nu va faceti iluzii de "xenon efect" cum se lauda firma philips. Am uitat sa precizez ca dupa ce se introduce paletuta cu becul in varful ei (pentru montaj) se va roti in sensul infiletarii pana se blocheaza, fixandu-se becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a pus cineva leduri pe pozitie??? Ma intereseaza daca dau sau nu eroare de bec ars.... efectul vizual este garantat mult peste orice philips blue extra mega super vision

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu leduri pe pozitie... si daca nu le manaresti nu merg.... colegul b 76 jaf te poate ajuta... in proiectoare am xenon de 8000 k.... iar cu xenon din fabrica se vede foarte bine

post-12391-1233159813_thumb.jpg

Modificat de Madala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu leduri pe pozitie... si daca nu le manaresti nu merg.... colegul b 76 jaf te poate ajuta... in proiectoare am xenon de 8000 k.... iar cu xenon din fabrica se vede foarte bine

Salut! Spune-ne si noua ce ai mai montat in plus pt. pozitie sa nu mai dea eroare de bec ars ca eu am tot incercat cu reistente si incepeau sa fumege noroc ca nu erau montate in far le faceam proba... Colegul b 76 jaf nu m-a ajutat prea mult am vorbit cu el la telefon si mi-a spus ca ma cauta dupa 1/2 ora pe mess. dar nu a mai intrat... oricum varianta propusa de el era sa montez in paralel becurile originale pe soclul in care se monteaza becul(ledurile).

La proiectoare ai mai facut ceva modificari in instalatie?sau doar ai montat kitul.De unde, ce marca, la ce pret?dau ceva erori? si eu vreau sa-mi montez xenon de 6000k in proiectoare dar in Februarie am un drum pana in Austria si nu stiu daca am voie cu xenon in proiectoare sa nu se lege careva de mine prin strainatate...

Poate ne mai oferi ceva detalii. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da.. este legat becul in paralel cu ledul.. alta solutie nu a fost gasita pana acum si sa nu faca probleme.. eu le am de aproximativ un an.. si nici o problema.... cat despre xenon nu stiu ce marca sunt.. pe langa instalatia normala de xenon.. a mai fost montata o rezistenta pe fiecare proiector pentru a pacali martorul... le am montate de peste un an.... la www.kitxenon.ro si nu am avut nici o problema.... drumul in austria nu ar fi o problema daca ai xenon in proiectoare eu unu nu am patit nimic.... si am fost de 3 ori de atunci.... dar daca nu vrei sa risti mergi cu ele stinse :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! La masina din semnatura am in proiectoare becuri HB4 Silvania(made in USA? )de 51W? nu 35, nu 50, nici 55W asta scrie pe ele. Am aflat asta deoarece recent am fost nevoit sa schimb unul din becurile xenon originale, la unul din faruri (pentru care am fost nevoit sa demontez toata bara fata) lucru destul de neplacut,nu stiu cum este la farurile cu becuri halogen daca trebuie schimbat un bec.

Sper sa fi fost de folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat si eu azi Blue-Vision W5W si m-am chinuit 20 de minte dar nu am reusit sa scot nici un bec.

Era si seara, lumina de la un bec....o sa incerc si maine pe lumina.

Vreau sa stiu de la cei care au montat cum se scoate exact. Se roteste? daca da in ce parte.

PS: maini de pianist e putin spus :banghead: si sunt destul de subtirel

PS2: Am vrut sa imi i-au si H7 Xtreme Power(Racing performance) dar fata de 40-45 RON astea erau 64 RON un bec. Sa vad cum stau cu bugetul si poate cumpar 2

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-se trage pur si simplu... daca rotesti poti sa rotesti in ce directie vrei pana nu mai poti :banghead:

-vad ca esti din buc daca vrei , ne putem intalnii si ti le scot eu ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun....se trage...eu am incercat usor de fire :D banuiesc ca tu zici de suportul in care intra becul? De vazut nu l-am vazut dar am simtit ceva ca un tub de plastic.

Daca cumva nu reusesc, imi i-au si Xtreme Power si barem sa iti dau de lucru :))

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la pozitii tot timpul va fii de lucru ;)

poti sa-l studiezi 1 - 2 pagini in urma sa vezi cum colegul victor_blackedition a inebunit ca nu le putea schimba (cel mai greu loc este in partea dreapta unde este si rezervorul pt lichide parbriz micsorand spatiul)

poti sa incerci in felul urmator, prinde usor de tub, tragel afara scurt si rapid, schimbi becul, iar ca sa-l pui inapoi, fixeaza-l in soclu, iar cu coada unei surubelnitze incearca sa-l impingi la loc pana face CLICK :)

P.S.: cand am schimbat eu becurile de la pozitii am avut oaresice ajutor de la prietena care are mainii mai "pianistice" :D

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-nu mai incerca sa tragi de fire sa nu ramai cu ele in mana.

-daca ajungi la el prinzi de bec si tragi scurt .:lol:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dat jos bara sa schimbi un bec? :icon_thumright: Nu am mai auzit una ca asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De "inebunit" nu am innebunit, doar mi-am zgariat antebratele la ambele maini... :icon_thumright: Am avut noros cu Riddler care m-a ajutat... Nu va sfatuiesc sa trageti de fire. Si apropo de w5w bluevision - am un set sigilat care nu-mi trebuie (pm daca-l doreste cineva).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!