Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Astept cu nerabdare Passatul - vine vine in 3 sapt - dar am stat si m-am gandit :am bixenoane si chiar urat se vad proiectoarele alea galbuie... Ce bec este sau mai bine zis ce bec sa pun sa apara ca si xenoanele...albe....?

Un blue angel...sau ce credeti ca ar arata mai bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la proiectoarele de ceata ? Nu se vad urit, arata OK.

Daca te referi la luminile de pozitie... da, alea arata cam naspa. Spune-mi ce solutie gasesti, m-as baga si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept cu nerabdare Passatul - vine vine in 3 sapt - dar am stat si m-am gandit :am bixenoane si chiar urat se vad proiectoarele alea galbuie... Ce bec este sau mai bine zis ce bec sa pun sa apara ca si xenoanele...albe....?

Un blue angel...sau ce credeti ca ar arata mai bine?

Nu sunt deloc galbui. Nu se vad urat. Insa sunt multe solutii oferite de cei de la Hella, intra pe site si o sa vezi ca poti sa-ti pui xenoane si in proiectoare. Sunt destul de scumpe din cate imi aduc aminte, dar daca te deranjeaza asa tare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

philips blue vision si pe pozitie si pe proiectoare.

Proiectoarele sunt de ceata si asa ar trebui sa le lasi. Vei vedea cat de mult te ajuta la drum pe ceata.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, te ajuta. Insa ma ajuta mai mult la vechea masina ce era fara xenon. Acum cu xenon deja e un plus imens in iluminarea pe orice timp, farurile de ceata sint doar un extra bonus :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

philips blue vision si pe pozitie si pe proiectoare.

Proiectoarele sunt de ceata si asa ar trebui sa le lasi. Vei vedea cat de mult te ajuta la drum pe ceata.

Sint de acord ca proiectoarele sa ramana pe aceeasi functie, nici nu vreau sa fie doar un bec fara folosinta, intrebarea mea se referea la cu ce sa inlocuiesc becurile "normale" asa incat sa nu mai fie diferenta mare de nuanta intre xenoane si proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune un grup de leduri albe in fiecare proiector ... incap cam 8-10, depinde cine face montajul :beerchug: .... vor arata la fel ca xenon-ul, dar nu vor mai fi la fel de eficiente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Ceva becuri din gama Philips: Premium, Visionplus, Power2night, Blue Vision. Mai citeste pareri despre aceste becuri pe alte topic-uri. Le gasesti la aspad.ro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

In concluzie ce becuri au proiectoarele? H cat? Si as mai intreba eu faza scurta (fara henon) este H7 la fel ca lunga? Si cum se schimba becul pe faza scurta? Dupa mine ca sa semene lumina cu xenonul Philips Blue vision sau Vision plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul la proiector este HB4 din cate stiu eu si poti sa incerci Narva Cool Blue daca vrei o lumina mai alba decat cea stock :D

Faza scurta presupun ca e ca la Golf 5 si este H7...de schimbat roaga pe cineva care se pricepe putin.Nu e mare filosofie...se da capacul din spatele farului jos iar becul se scoate prin rotire si se pune inapoi tot prin rotire...e destul de incomod daca ai mana un pic mai mare ca nu prea ai spatiu de manevra.

Bafta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca am gasit H7. H7/R (far cu oglinda) si H7/S (far cu lupa). De care sa iau? Pentru faza scurta H7/S, ca are farul lupa? Care o fi diferenta intre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma..sa va spui...

Am dat (probabil ca si voi) banii pe un set de becuri pt masina, cumparate de la porche.

Au sigla VAG pe ele..ce mai...

Am intrebat daca sunt becuri pt B6 si mi s-a spus ca daaaaaa

Uichendu trecut m-am intalnit cu un prieten, tot cu B6, tot 4motion, cam aceeasi perioada de fabricatie.

Asta era negru de draci ca i se arsese un bec de proiector si ii blincanea martorul in bord..

Eeee...ma dadui io zmecher...am pus mana pe o surubelnita in cruce, un torx de 20 si in 2 timp si 30 de miscari i-am dat jos proiectorul...

Tzzeaaaapaaaa...niciunul din becurile din trusa nu se potrivea..ce zic eu..nici nu semana.,.

Becul are un soclu ciudat, in forma de L, deci cu contactele intr-o parte.

Drept pt care amicu a fost nevoit sa mearga la dealerul Tess din BV si sa cumpere un bec. Costa 40 ron.

Originalul era Bosch, ala de la reprezentanta e Narva.

Asa ca, dragii mosului..inainte sa va apucati de pus cine stie ce...verificati daca ati cumparat becurile care trebuie..

Procedura de demontare/montare e cam asa:

Scule: surubelnita philips dar mai micuta.

Surubelnita lata (sau degete ferme)

Torx de 20.

Se desurubeaza unicul surub (philips) care fixeaza grila care inconjoara proiectorul. Surubul este amplasat in extremitatea dinspre roata.

Se trage fie cu degete ferme fie ajutandu-te de o surubelnita lata grila. Este prinsa in cateva gheare de plastic.

Proiectorul este fixat in 3 torxuri de 20. unul inspre roata si 2 inspre numar.

Se desface mufa becului (are gheara de fixare, again e buna surubelnita lata)

Se scoate becu..and return...

Cu acelasi torx de 20 se poate regla si unghiul proiectorului din surubul de reglaj.

ATENTIE! Oglinda proiectorului este incredibil de usor de "curatat" in sensul ca vopseaua argintie se curata la cea mai mica atingere!

Succes!

Modificat de Mama Omide
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am patit si eu la Porsche. Le-am zis sa imi puna bec, ca am in spate rezerva. Si cand am luat masina din service tot aprins era martorul pe bord, cum ca becul de proiector era ars. Evident ca m-am enervat ca plec tot cu eroarea aia pe bord si mi-a spus ca in cutie nu e nici un bec de proiector, dar nici nu s-au deranjat sa ma sune sa ma intrebe daca vreau sa cumpar unul. Am cumparat unul, parca 60 ron a fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mie mi s-a spart proiectotul(adica am lat o piatra in el cred si s a spart geamul). Stiti cumva daca trebuie sa schimb proiectorul cu totul sau pot sa schimb doar geamul? Ar trebuii sa ma duc la Asigurare(casco) dar cand ma gandesc ca tre sa umblu atata .... mai trag de timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te costa 2 mil si putin proiector cu tot cu bec. Daca iei doar bec, e in jur de 600-800 de mii. Dar cu siguranta se va arde la prima ploaie. Iti recomand sa iei cu totul proiectorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu mi-am pus philips blue vision pe proiectoare.. arata relativ bine seara.. ziua zici ca sunt becuri normale.. iar seara daca ai xenon si ai aprins faza scurta nu se mai vad asa bine :icon_thumleft:

post-12391-1199747445_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam puternice totusi. Cred ca deranjeaza in trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e poza facuta cu telefonul mobil... intradevar lumineaza ceva mai bine decat alea normale.. daca vrei doar pozitii si proiectoare... seara arata bine.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la faptul ca poti deranja conducatorii din fata. Proiectoarele astea au si ele rostul lor, altul decat sa deranjezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm ... aceasi problema minora si la mine ... Xenon sus si jos Galben :) am un Prieten si_a pus pe un Logan Xenon si pe Far si pe Proiector ... un KIT costa 5 mil ... si au Leduri si ptr Pozitzie ... vreau sa pun si eu dar nu am Banii necesari acum ! daca vrei itzi las un nr de Tel sa il suni pe ala cu KITURILE de Xenon ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am becuri normale pe faruri si as vrea sa pun xenon deoarece nu sunt multumit de cum imi lumineaza pe faza mica.

Trebuie sa fac modificari la faruri ca sa pot pune xenon sau doar schimb becul?

In legatura cu proiectoarele de ceata: numai de ceata nu sunt sau sunt dereglate. Imi bat la maxim 1 metru in fata masinii si... atat. Nu mai spun ca nu-mi lumineaza partea dreapta a drumului cum trebuie (asta este valabil si la faruri).

Inainte am avut un Mercedes model 1987 (acele zise barca/salupa) si avea aceste proiectoare care luminau partea dreapta a drumului ca vedeam obstacolele de la peste 10 metri, cdar acum nu le vad decat la maxim 2 metri cand nu mai pot fi evitate - ce chin este sa merg noaptea.

Sunt cumva niste reglari ca sa pot face sa vad si partea dreapta mai bine, dar fara sa orbesc pe cei pe care ii depasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!