Jump to content

Portbagaj B6


Riddler
 Share

Postare recomandată

Va salut, ce cod au amortizoarele stabilus? Sunt si de 320 si de 400 , asa am inteles. Care sunt bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autokarma zice 034753 pentru cele de 390 N.

Dar cel mai bine le comanzi după seria de șasiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna ziua, am passat b6 din 2006, tdi bkp, 2.00, si de cateva zile nu mai merge sa dechid portbagajul de pe emblema, apas pe ea si nu se deschide , din interior de pe butonul de pe usa se deschide si din telecomanda masinii de pe butonul din mijloc "portbagaj"se deschide , daca ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi . Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, e de la switchul din sigla, de regula. Vezi daca functioneaza. Daca nu, alta sigla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult , daca are cinva vreo poza cu demontare capitonaj si cum ajung la switch multumesc anticipat

 

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Ai doua suruburi torx in manere si restul cleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, F l o r i n said:

Da, e de la switchul din sigla, de regula. Vezi daca functioneaza. Daca nu, alta sigla.

Alt switch, ca se gaseste separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu imi aduc aminte exact acum si la ora asta nici nu am pe ce sa verific,  dar parca nu la toate..... 

Screenshot_20200515-211255_Chrome.jpg

Screenshot_20200515-211346_eBay.jpg

Screenshot_20200515-211355_eBay.jpg

Screenshot_20200515-211425_eBay.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Am un Passat B6 Variant, iar butonul de pe haion nu prea functioneaza. De exemplu, daca deblochez masina, nu pot sa deschid portbagajul, decat dupa muuulte incercari, iar uneori merge foarte usor. Am incercat si chestia cu deblocatul de 2 ori din telecomanda, la fel, cand vrea, cand nu vrea.

Ce pot sa fac? 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa verifici switchul si firele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/15/2020 at 1:45 PM, jigler said:

Buna ziua, am passat b6 din 2006, tdi bkp, 2.00, si de cateva zile nu mai merge sa dechid portbagajul de pe emblema, apas pe ea si nu se deschide , din interior de pe butonul de pe usa se deschide si din telecomanda masinii de pe butonul din mijloc "portbagaj"se deschide , daca ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi . Va multumesc.

Salut,
Am patit la fel, aceleasi simptome, a trb sa schimb intreg sistemul de deschidere cu emblema. Switch-ul nu avea nimic,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua,

Am un passat B6 break cu inchidere electrica si de ceva timp cand deschid portbagajul nu se mai ridica pana sus ci cu aproximativ 15 cm mai putin. Daca il ridic cu mana merge dar apoi se lasa dinou. Am incercat sa  memorez o pozitie mai inalta dar nu se ridica pana la maxim, ci doar daca il ajut cu mana. Ma gandesc ca sunt amortizatorii si as vrea sa-i schimb dar nu reusesc sa gasesc altii noi dupa codul care este pe ei si anume 3C9827550A01S. Am gasit doar 3C9827550 cu A/B/C fara 01S la final.

Ma puteti ajuta cu un cod corect?

Multumesc.

P_20200609_125837.jpg

Modificat de Manuel N.
Este topic dedicat pentru cereri coduri piese! Cauta!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut!

As vrea sa montez un sistem electric SoftClose pe un passat din 2010. Masina de pe care il iau este mai veche de prin 2007 cred si are codurile la motorase 3c9827383c si 3c9827384c. Oare se potrivesc motorasele care deschid haionul pe modelul meu?(ma refer la faptul daca il recunoaste masina, daca este compatibila). Am vazut ca pentru modelele din 2010 motorasele sunt cu terminatia G. Si daca ma poate ajuta cineva cu o schema.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt compatibile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o schema aveti careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vladucianu nu prea merita acest retrofit, sistemul nu e tocmai soft close , tranteste tare haionul chiar daca am pus amortizoare noi oe la portbagaj , sa nu uiti sa demontezi si motorasul care trage haionul cand se inchide, trebuie luate si balamalele si daca tot umbli acolo pune suruburi noi oe la balamale, daca se rupe unul e belea trebuie sa demontezi din nou aproape tot, succes la retrofit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il tranteste si la alte marci, stati linistiti. Cele care nu trantesc, sunt cele care au motorasele in amortizoare, gen Touareg 7p, skoda octavia 3, superb, etc. Dar acestea au probleme deseori cu partea electrica integrate in amortizoare, sunt costisitoare...deci prefer sa le tramteasca.

 

Soft close au, dar gravitatia+greutatea hayonului, nu le ajuta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ziceam si eu, nu ajuta gravitatia si greutatea , de acea la deschidere se deschide automat si in cele mai multe cazuri il inchid manual

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Am rezolvat si cu schema. De dat jos este dat complet motorase, balamale, yala de jos,buton, suruburi, si instalația cumpleta. Il iau destul de ieftine si este functional. Problema mea acuma este ca eu nu am in dreapta sigurante si alimentarea la motoras merge in dreapta. Incerc sa ii pun sigurante in dreapta si sa ii dau curent din sigurantele de la compartimentul motor. Sau aveti voi alta varianta? In stanga nu prea mai am unde sa le leg ca am facut ceva retrofituri si este cam plin pe sigurantele care dau curent direct fara sa treaca prin contact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragi un plus din stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am un Passat b6 2006 cu portbagaj electric. Am cumpărat mașina de un an cu sistemul de acționare al portbagajului defect. Simptomele sunt următoarele: când acționez deschiderea, sistemul de blocare soft close deblochează portbagajul, dar motorașele nu au suficientă putere sa îl ridice, daca îl ajut cu mana primii 5-10 cm incepe și deschide singur. Daca memorez pozitia de deschidere la maxim, acesta se deschide până sus, dar în momentul când vreau sa îl închid, iar trebuie sa îl ajut primii 10 cm cu mana, motorașele cuplează amândouă dar nu au suficientă forță să îl închidă.

Am schimbat recent amortizoarele, dar simptomele sunt aceleași.

Pe tester îmi dă eroare pe modulul J605 (Atașez o poza).

Am desfăcut motorașele și în gol funcționează perfect (am incercat sa țin și cu mana de ele, dar nu am reușit să le opresc).

Pe alte forumuri și pe ross-tech am scris că trebuie schimbat acel modul J605, care se afla pe motorașul din partea stângă. Am găsit motorașul împreună cu modulul la 100€ și dacă aș fi sigur că se rezolva problema l-aș cumpăra.

Voi ce părere aveți? 

Mulțumesc mult.

 

IMG_20201213_155820.jpg

Modificat de Chen'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa pare, ca de acolo este problema.  Din pacate nimeni nu-ti poate garanta din spatele tastaturii, deci, trebuie sa probezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit, exista doua tipuri de motorașe, cele pentru facelift și cele pentru non-facelift. Sunt compatibile între ele? Daca cumpăr motoras de facelift o să potrivească (mă refer ca soft, construcția am vazut că e identica). Daca da, acesta e plug and play sau mai trebuie făcute ceva adaptări?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, merg. Am montat  dar setul complet, cand am facut retrofituri. Adica nu unul de b6 si celalalt de b7, niciodata. Nu am incercat asa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc #Florin!

Revin cu problema rezolvată. Am avut foarte mare noroc și am găsit motorașul din stânga (complet cu tot cu modul) pentru 75€ (tot de pe un B6 din 2006). L-am montat și acum funcționează impecabil.

În concluzie problema era generată de modulul J605 (cel puțin asta a fost la mine).

Acum însă mai am o nelămurire: am înlocuit amortizoarele de la haion recent cu unele marca Febi Bilstein, cu forța de 550N (pe Autodoc numai de 550N am găsit). Am mai văzut pe alte site-uri că erau și de 480N. Eu posibil sa fie prea mare forța și în timp sa afecteze motorașele?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!