Jump to content

Coduri de motor si norme de poluare SEAT LEON 1M


Roger
 Share

Postare recomandată

seat leon cupra R 1.8 t (210 cai) benzina din 07/2003 cod motor AMK, imi poate spune cineva daca este euro 3 sau euro 4? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger

    24

  • Ebi

    16

  • GABIVVX

    12

  • 99MHY

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

bucur_daniel_bily

Salut.am si eu un seat leon 1.8 20v 125 cp benzina cod motor AGN.poate cineva sa imi zica ce euro este?

Este din 2000 masina,am uitat sa specific

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Azi am sunat la RAR si am vorbit cu un fost coleg de scoala care lucreaza acolo si l-am intrebat ca de ce eu am la motorul meu AXP norma Euro 3 si altii au Euro 4. Mi-a spus ca nu exista o regula sau lista, doar informativa. Fiecare masina se ia individual. A intalnit chiar si Golf 5 cu norma Euro 2 pentru ca era facuta pentru Rusia sau China de exemplu. Sau desi toata lumea stie ca VW pe benzina a sarit de la Euro 2 la Euro 4 si nu exista Euro 3, acum cateva zile era pe acest forum cineva care a platit oficial la RAR si a obtinut relatii despre o masina pe care vroia sa o cumpere cu motor de 2L VW Golf 4 si i s-a spus ca este Euro 3!

Asa ca afirmatiile din acest topic nu sunt infailibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Motoarele 1.9 Tdi 77KW 105CP, montate pe Golf5, Octavia2, Seat Leon (si probabil si alte masini) cod: BSW, BJB, BKC, BLS, BSV, BXE ce norme de poluare au? Eventual daca puteti sa atasati o lista sau sa scrieti la fiecare.. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceste motoare nu s-au pus pe Seat Leon 1M. Eventual posteaza in aria de 1P sau la VW/Skoda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,



Sunt in procesul de achizitie a unui seat toledo din 2001, 1598 cmc 16v
(105 cp) 77 kW, cod motor AUS. Pentru cine mai are cumparat asa ceva imi
spuneti va rog la ce norma de poluare ati fost incadrati? Euro 3 sau
Euro 4 ?

 

Conform listei de aici http://www.rarom.ro/cs-uploads/Liste_euro3.pdf ar fi euro 3 dar am inteles ca sunt cazuri particulare. Pe brief scrie Euro 3 und D4. Vanzatorul sustine ca masina e euro 4...
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu Toledo 1.6 16V AUS tot din 2001, se incadreaza la EURO 4. A fost taxa vreo 11 mil acum 3 ani si ceva...

Modificat de rey toledo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se pare ca pana la urma a fost EURO 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

AQN 2.3 20v 125 kw de pe toledo e E3 sau E4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cred ca e Euro 3, nu are cum sa fie Euro 4, pentru ca a fost produs pana in 2003. Oricum, nu-ti recomand motorul ala, am condus pe un golf 4 si nu m-a impresionat. Nu ti-ar place mai mult 1.8 T, care e euro 4? Ai avut acelasi motor, doar ca aspirat. pe Leon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.3 V5 20V   05.01 - 05.06   125   170   2324   AQN in mod normal iese euro 4 fara probleme pt ca prima serie a aparut in 05.2001.

Mai bine lasa o serie de caroserie si iti spun exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 @cristian  ,al meu 2.0 i e din luna dec 1999 si este e4.toledo e din 2001 si este impecabil.nu-s hotarat,doar ma documentez.am mers si eu cu un g4 v5,a avut un prieten,dar era de 150 cp.urmatoarea tinta ramane octavia 1.8T,exact cum spui si tu este E4 si instalatiile de gpl sunt la preturi normale.motorul care l-am avut pe leon,AGN, era E3.

 

@GABIVVX  ,nu am serie de sasiu,am gasit o masina interesanta si doar eram curios.

 

 

 

http://www.autovit.ro/seat-toledo-C28467794.html

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am cumparat de curand un seat leon 1m , motorul e axp din 09.01, cel care mi l-a vandut sustine ca e e4 dar in brif scrie e3 und d4. Cei de la rar cum o sa mi-l scoata e3 sau e 4.

GABIVVX daca iti spun seria de sasiu poti sa ma ajuti? Nici motorul nu stiu exact daca e axp, doar pe un abtibild de pe motor scrie AXP, in brif nu am gasit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

    Hai ca acum chiar sunt curios cum ti-l scoate RAR-ul. Ca si eu am Leon identic cu al tau, AXP, tot asa scria E3 und D4 si de la RAR a iesit Euro 3, dar asta acum 7 ani cand nu era asa important ce Euro este. De la VW, AXP sunt Euro 4 dar la Leon sunt curios cum este moda acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am cumparat de curand un seat leon 1m , motorul e axp din 09.01, cel care mi l-a vandut sustine ca e e4 dar in brif scrie e3 und d4. Cei de la rar cum o sa mi-l scoata e3 sau e 4.

GABIVVX daca iti spun seria de sasiu poti sa ma ajuti? Nici motorul nu stiu exact daca e axp, doar pe un abtibild de pe motor scrie AXP, in brif nu am gasit nimic.

   Ai ramas dator cu o informatie. Cu ce norma de poluare a iesit AXP-ul tau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa codul motorului cu sigurata l-a incadrat euro 4,am acelasi cod motor asa ca stiu ce vorbesc. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Si eu am acelasi cod de motor si este incadrat Euro 3. Asa ca nu are ce cauta cuvantul " siguranta" cand este vorba de RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

 

 

Din cauza mai multor motive inca nu am reusit sa-i fac RAR-ul. Sper sa iese euro4  :vaidecapulmeu:  Oare aia de la RAR le incadreaza cum vor ei? nu au si ei niste standarde?

Revin cu noutati peparcurs....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

si eu am un motor tip AUS  cu norma euro 4 inmatriculat in septembrie 2012

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!!

 

    Am  reusit sa fac rar-ul!!! Spre fericirea mea a iesit euro 4!!! :icon_bounce:  Eu locuiesc in Cluj Napoca si normal am vrut sa fac rar-ul in cluj dar sa-ti faci rar-ul in cluj trebuie sa astepti vro 3-4 saptamani dupa ce te programezi asa ca am optat sa fac rar-ul in Zalau unde am fost programat dupa 2 ziile. Oameni foarte ok cei de acolo chiar am ramas placut surprins.

 

Deci AXP este euro 4!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stiti careva daca un Seat Leon 1M din 2002 1.9 TDI 90 cai e euro 2 sau euro 3?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!