Jump to content

Coduri de motor si norme de poluare SEAT LEON 1M


Roger
 Share

Postare recomandată

benzina 1,8/20VT/132KW fabricatie 2001 cred ca euro 3 ,CO2=204 G/KM motor AUQ.Nr omologare ABEA1F1511I12E3

CINE MA POATE AJUTA SA SPUNA EXACT CE EURO ESTE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger

    24

  • Ebi

    16

  • GABIVVX

    12

  • 99MHY

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut

Ma puteti ajuta cu niste informatii in legatura cu un seat toleto an 2004 motor AZD, eventual un decodor dupa serie sasiu? VIn VSSZZZ1MZ4R016765.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce informatii ai avea nevoie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rugaminte mare

Fratilor need help, MOTOR benzina 1,8/20VT/132KW fabricatie 2001 euro 3 ,CO2=204 G/KM motor AUQ.Nr omologare ABEA1F1511I12E3

am fost la cei de la RAR Piatra-Neamt caci de aici sunt sa ma lamuresc cu norma de poluare au spus ca intradevar e o problema si ca sa o rezolve i-mi trebuie briful mare ,chestia este ca eu am cumparat masina din rom de la o persoana care a adus masina din germania si nu mai am de unde lua briful pt ca nu mai dau de el,cei de la Rar au spus ca daca vin cu un brif de la o alta masina copie mai exact tot de acelasi model incearca sa ma rezolve Pt E4 VA ROG CINE RE O COPIE SA i-MI TRIMITA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Salut

Ma puteti ajuta cu niste informatii in legatura cu un seat toleto an 2004 motor AZD, eventual un decodor dupa serie sasiu? VIn VSSZZZ1MZ4R016765.

Multumesc anticipat

M-ar interesa dotari, tip motor, cod cutie

As vrea sa stiu daca merita banii

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alinutzu26, asa cum ti-am raspuns si pe PM, iti spun si aici: nu mai cereti VIN decodere pe forumuri pentru ca sunt informatii confidentiale si in plus e interzis si de regulamentul vwf.

Aici discutam doar de normele de poluare pentru anumite coduri de motor si normele de poluare. Pentru sfaturi achizitie exista topic dedicat AICI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
allexino_dj_123

salut vreau sa imi cumpar si eu un leon 1.8 t din anglia de prin 2001 2002 sa fie euro 4 am inteles ca din 2001 s-au pus AUQ si este euro 4 unde gasesc codul motorului scris k pe certificatul de anglia nu este trecut, daca e pe la motor imi puteti zice mai exact unde sa ma uit atunci cand merg sa cumpar masina si daca codul AUQ iese intotdeauna euro 4 ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul de motor il gasesti pe sticker-ul din portbagaj sau cartea de service sau in certificatul de conformitate sau pe o factura de la reprezentanta (daca mai are cumva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Sunt nou aici pe forum deci salut tuturor :). Sunt si eu in aceeasi situatie ca @allexino_dj_123. Vreau sa confirm care coduri de motor pt. Seat Leon 1.8T sunt Euro 4 si care nu? Nu pricep de ce RAR-ul a pus unele coduri de motor pe lista de Euro 3 (de ex. AUQ) si de fapt vad ca multi au inregistrato ca Euro 4 prin RAR. De asemenea am citit aici: http://www.seatcupra.net/forums/showthread.php?t=105301

ca sunt mult mai multe coduri de motor pt Seat Leon 1.8T decat ati enumerat aici dupa cum puteti citi pe linkul care lam postat.

"engine codes for all seat 1.8t

AJH AJQ AMK APP AQX ARY AUQ AWC AYP BAM BBU BAM BJX BKV" de ex BBU a fost scos doar in UK din cate stiu...

Modificat de BlackLion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baiatul ala din UK care a postat toate acele coduri nu a specificat la care SEAT se face referire.

Aici vorbim doar de SEAT LEON 1M (nici macar de Toledo 1M2)

De exemplu AJH si AWC sunt de 150 CP si s-au pus pe Seat Alhambra

AQX si AYP sunt de 156 CP si s-au pus pe Seat IBIZA Cupra

BBU are 180 CP si s-a pus tot pe Ibiza Cupra

BAM are 225 si s-a pus pe Leon Cupra R

BJX si BKV au 150 CP si s-au pus se Seat IBIZA FR

Nu conteaza daca e facut pentru UK sau vest sau est, codul de motor e acelasi.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de raspuns si de clarificare. Tocmai am vazut tabelul facut de @Roger. Foarte foarte folositor mersi mult. Deci pt un Seat Leon 1.8T AUQ e Euro 4 si APP e Euro 2, e clar ca stau departe de APP :))

Modificat de BlackLion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am un altea 2005 ,1,9 tdi ,105 cai ,fabricat aprilie cod motor BJB ce euro e 3 sau 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

deci,sa inteleg ca singura solutie pt 1,8t e AUQ,ca sa fie Euro4!? pacat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am motor AXP si cf. listei este euro4. S-au facut si AXP euro3 pt. ca mie asa imi scrie in talon? ( fabricat in 2001).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ebi: AXP stiu ca s-a pus pe Leon 1M intre 2000-2002. In mod normal trebuia sa fie E4. Poate au gresit cei de la RAR.

@Joe: Ia un AUQ si nu o sa-ti para rau

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut !

daca poate cineva sa mi raspunda.am gasit un seat toledo motor 1.6 cod motor bcb.din ce am gasit pe internet se pare ca e euro 4.e posibil sa am probleme cu decizia RAR? adica sa nu mi confirme norma de poluare. amintesc ca masina e din 2002. va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu vw golf4 si seat leon 1m au la benzina euro 2 si euro 4 iar la diesel euro 2 si euro 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am abandonat, dupa sfaturile unor prieteni,ca totusi era posibil sa am probleme la r.a.r ! si sa vin cu ea tocmai din spania....era ceva...ms oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BCB este EURO 4. Nu te-au sfatuit bine prietenii tai. Au vazut ei BCB euro 3 ia Romania sau in alta tara?!!!!

Sunt Leoane BCB aduse din Spania si au Euro 4.

Surpriza neplacuta la RAR ai fi putut sa o ai cu AUS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu....stiam ca bcb e euro 4,chiar ma informasem bine....dar dupa unele discutii ''magarii'' de la r.a.r o puteau scoate euro3,si atunci chiar ca era complicata situatia pentru mine,ca doar trebuia sa ma duc inapoi cu ea. totusi avea 10 ani.Acum incerc sa gasesc una din 2004,dar bineinteles ca nici pretul nu va mai fi acelasi,si dupa cheltuilile aferente nu stiu daca va mai fi rentabil

dupa spusele tale acum imi pare rau...am contemplat 5 zile daca sa o cumpar sau nu....si pt aici era un pret bun...costa doar 2300 si era chiar in stare buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!